První PC sestava, měl bych něco změnit? nějaké tipy od odborníků?

Zdravím všechny ajťáky na fóru.Rozhodl jsem se postavit si novou PC sestavu, u které mám možnost vybrat komponenty od nuly. (První pc, který mám byl již sestaven)Vybrali byste něco jinak? Nebo napadají vás nějaké tipy?Case: https://www.czc.cz/nzxt-h500-okno-bila/24431... Mobo: https://www.czc.cz/msi-z390-a-pro-intel-z390... CPU: https://www.czc.cz/intel-core-i7-9700k/24637... PSU: https://www.czc.cz/seasonic-focus-plus-gold-... RAM: https://www.czc.cz/hyperx-predator-16gb-2x8g... GPU: https://www.czc.cz/gigabyte-geforce-rtx-2070... HDD: https://www.czc.cz/wd-blue-ezrz-3-5-2tb/1781... SSD váhám mezi dvěma: https://www.czc.cz/samsung-ssd-970-evo-plus-... https://www.czc.cz/samsung-ssd-860-evo-2-5-5... Chladič: https://www.czc.cz/noctua-nh-d15/151820/produktPokud by se našel někdo, kdo ví, jak správně umístit větráky do zmíněné case, aby byl airflow ideální, budu rád.Díky moc za všechny odpovědi, rád se něco přiučím!

Odpovědi na otázku

Já bych s tím problém neměl jen za tu cenu bych přemýšlel o AIO vodníkovi - cenou to bude skoro nastejno, ale jako detail. U těch disků, to je jakvybírat mezi hruškama a bagrem... běžný satový SSD vs NVMe ssd. To je pak otázkou využití.. Pokdu je třeba někde fakt rychlé IO tak je to jasné. Já bych vzal bych oba, NVMe na systém a satovej na hry :)

S vodním chlazením nemám absolutně žádnou zkušenost. Možná se na to podívám, kdyby nestačilo normální chlazení.Ty disky vybírám kvůli tomu, že nevím, jestli bude potřeba NVMe disk. Koukal jsem na různé srovnání v bootování a načítání her a mezi těma dvěma je ani ne sekunda rozdíl. Kdybych bral NVMe na systém, koupil bych asi menší. Myslím, že 500gb na systém nepotřebuji určitě. S tím satovým na hry souhlasím. Ty disky ještě nějak pořeším. Díky moc!

U těch SSD nevím proč váháš mezi obyčejným SATA SSD a výkonným NVMe. Co tohle?https://www.czc.cz/crucial-p1-m-2-1tb/246887... Cenou je to mezi, výkon to má o dost vyšší než ten obyčejný 2,5" a kapacitu dvojnásobnou. Pokud potřebuješ více místa, koupil bych k tomu druhý obyčejný 2,5" SSD o stejné velikosti a na pomalý a hlučný HDD bych se vykašlal (tedy pokud skutečně potřebuješ tolik místa, já bych si vystačil s tím jedním rychlým 1TB). A místo RTX 2070 bych vzal novou RTX 2070 Super, která se výkonem blíží RTX 2080.Jinak to jde. I když mě osobně by se nechtělo vypláznout tolik peněz za CPU, protože u AMD je teď podobný výkon o dost levnější. Ale volbu chápu.

U těch SSD jsem váhal, protože nemám zkušenost s NVMe diskem. V současném PC mám klasické HDD 1TB a 128gb SSD sata. Po zkušenosti rozhodně potřebuji mít rezervu v kapacitě, protože 1TB mi nestačí a 2 budou akorát. A jak v ntb tak ve stolním stále něco na ssd mažu, aby bylo místo, když například Photoshop vytváří temporary soubory jak divej. To, co jsi posílal se mi docela líbí. Ta grafika vypadá taky skvěle, jestli se výkonově blíží 2080 a je jen o 1000 dražší.. (ještě k tomu BÍLÁ do té NZXT caseky https://www.czc.cz/gigabyte-geforce-rtx-2070... ) tak bych ji asi také vzal..Aby to zase nestálo moc, tak jak říkáš, mohl bych nejspíš koupit i7 8700 netaktovatelnou, protože je asi o 4000 levnější a taktovat stejně neumím a asi nebudu. Díky za odpověd!

misto 8700 bys taky mohl mit i5 9600KF, k te 2070 SUPER by to stacilohttps://www.czc.cz/intel-core-i5-9600kf/2522...

a desku radsi kvalitnejsi, nezli tu nejlacinejsihttps://www.czc.cz/msi-mag-z390-tomahawk-int...

Procesor vypadá dobře, budu o tom přemýšlet.Chápu, že dražší bude nejspíš kvalitenější, ale co to bude znamenat pro mě? Má ta dražší něco, co komponenty potřebují a ta levnější to nemá? Díky za pomoc.

lepsi napajeci kaskadu, neprehriva se tolik ma ji lepe chladenou, coz je u procesoru vyssi kategorie narocnejsich na napajeni a prehrivani vrm lepsi volba

hele ta doska je jenom o 6 stovek drassi, ale spolu s tou 9600KF jsi na tom o 4 tisice min nez tvuj puvodni navrh, kdyz das jeste tisicovku do te bile grafiky 2070 SUPER, tak jsi stale jeste 3 tisice usetril oproti tvemu navrhu

To zní dobře, nevšiml sem si, že je jen o 600 dražší. Prohodím je. Díky moc

A proč 9600KX, když 9600K stojí méně a je výkonem úplně stejné? Liší se jen tím, že KX nemá integrovanou grafiku, je dražší a není skladem.O aktuální nevýhodnosti a horších provozních vlastnostech než má AMD ani nemluvě.

jasně. Bude místo nejlepšího herního procesoru od Intelu kupovat slabší, protože to stačí. A na podzim nebo na jaře pak vyjde pár her, kdy už to třeba stačit nebude...

Při hraní využívám i druhý monitor na další věci, takže možná budu raději volit to AMD, které při skoro stejném výkonu při hraní využívá 50% CPU a ne 90% jako Intel. Proti Intelu vůbec nic nemám, spíš naopak ho mám raději.

Tak mít CPU a nemít ho využívané je k ničemu ne. Pokud je navíc Intel v dané hře výkonnější, tak logicky bude víc utilizovaný než procesor co to nedává. Další fakt je, pokud porovnáváte třeba Ryzen 5 s i5 a hra využije jen 6 threadů, tak Ryzen nemůže překročit 50% utilizaci, kdežto Intel může došáhnout na 100%. Utilizace CPU je průměr ze všech jader/threadů. Když nejsou využívané, logicky ovlivní celkovou zátěž CPU

Teď jsem zmatený z toho, co si mám vzít z této odpovědi. Narážíte na můj špatný úsudek, nebo na Xpresse?I7-9700K je nejspíš lepší, ale o 5 tisíc dražší, nemluvě o nutnosti lepšího chladiče. Nebude náhodou 2070 Super trochu bottleneck pro tuhle i7? Tu bych volil spíš u 2080 Ti, nebo podobným.

Já sám teď měním i5 3570K na R9 3900X. A kdybych to měl brát jenom podle toho, abych ten procesor využil na maximum, tak střídám něco mezi Intel Atom a i9 9900K podle toho, co zrovna dělám.Ano, teď se určitě oplatí zvolit AMD vzhledem k překvapivým výkonům. Procesor se taky nekupuje jenom na půl roku dopředu než vyjde nový, ale i s rezervou do budoucna.Chtěl jsem jenom zmínit, že ta 9700 se zatím bere jako nejlepší herní procesor a když bych na něho měl, tak bych si nekupoval 6 jádrovou i5.

Vždy tam bude nějaký "bottleneck" (bože jak já to slovo nesnáším). Při každém použité se výkon limituje nějakým kusem HW. Jsou hry, kde to bude grafika, jsou hry, kde to bude CPU. Ohledně CPU jsem nikde nepsal, že by aktuální i7/i9 nebyly nejlepší CPU z hlediska her. Jen to, že je u nich brutální příplatek za poměrně malý rozdíl ve výkonu. Ale hlavně, čím více se budeš ptát, tím více různých názorů dostaneš a tím více v tom budeš mít guláš. Zkus si najít testy konkrétních her a ideálně přímé srovnání Ryzenu vs i7/i9 a udělej si vlastní názor, zda pro tebe ten příplatek smysl má nebo ne.

to jako k te graficke karte RTX 2070 to staci, tak to bylo mineno, ale k nejlepsimu procesoru to chce aspon 2080Ti

U CPU jsem narážel spíš na toto:https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i7-9700K-vs... Ber to orientačně, je třeba si najít srovnání přímo pro tvé použití. Toto je jen hrubé porovnání. Každopádně pokud využíváš vícevláknový výkon, je AMD trochu někde jinde. Tam ty zmíněné Intely porazí i s CPU za 5 litrů:https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i7-9700K-vs...

Chápu, jak to myslíš. U tohoto rozhodování to mám spíš tak, že mám zkušenost s Intelem a nevím, jestli to chci měnit. Takový ten klasický blok u člověka, který si jede Intel a nVidii a nedá na to.

Však na tom bloku AMD dlouhé roky urputně pracovalo. Já od AMD měl CPU naposledy před asi 15 lety v době Athlonu 64. Od Core 2 Duo šlo AMD na druhou kolej. Ale teď se sakra zvedlo a také silně uvažuji, že moje dosluhující i5 nahradí některý z Ryzenů. U grafik to začíná být také podobné. Kdyby AMD nepohnojimo RX 5700 (XT) tím debilním referenčním chladičem nebo bylo schopné donutit výrobce vydat referenční modely rovnou při vydání, jako to dělá Nvidia, tak RX 5700 XT je minimálně velmi slušná konkurence. Snad za měsíc.Ohled na značku neberu, CPU i GPU je jen malý čtvereček někde uvnitř bedny, který nevidím a je mi celkem buřt, jaké má logo. Pokud to bude pro mé použité lepší, ať je pod chladičem schované klidně logo výrobce párků.

Zkoušenost nemáš, protože reálně uživatel nemá šanci poznat co v tom stroji je za cpu. To nemyslím ve zlém, ale vybodl bych se na nějaké teorie o tom a či onom a chtěl bych za svoje peníze dostat ideální poměr cena/výkon.Ryzeny jsou na tom teď velice dobře, R5 a R7 (3xxx myšleno) vypadají velice slušně. Samozřejmě je téma, že pokud je to na hry, tak i7 budou mít prostě o drobek lepší čísla, za o něco vyšší cenu.btw: 8700 a 9700 jsou fakt brutální cpu, chybu u nich určitě neuděláš, ale je prostě AMD se ryzeny povedly..

S tou značkou máš pravdu. Pořád si asi budu stát za Intelem, dokud to nezkusím, ale ten Ryzen si do seznamu přidám a třeba se rozhodnu. Co říkáš na ten, který psal @eee? Nebo spíš ten, který si následně komentoval (9600K).

Tak já psal o i7, on o i5.. Najdi si srovnání her na YT a rozhodni se.. Podle toho co budeš hrát jaké fps chceš atd. ) Těch cpu není milion, ale reálné tak 6 z kterých vybíráš.Celé to je jen o ceně..

on se ptal ci 9600KF nebo jen9600K, cili s grafikou nebo bez

Kouknu na to porovnání. Ještě bych se chtěl zeptat. Jak bys to viděl ty s těmi disky? Ten, který si posílal je super, ale 1TB by mi nestačilo. Jak to tedy řešit? Kupovat dvě SSD bude drahé.. 1TB se mi na něm opravdu líbí, ale za nějakou dobu to budu mít zase plné. Napsal bys prosím nějaké možnosti, které bych mohl zvážit?

Aha tak né ty, ale Wiqix ho posílal. Spletl jsem jména.

Projdi si aplikační a herní testy nových Ryzenů 3000 napříč internetem a udělej si vlastní obrázek. 9600K má smysl pouze z pohledu výkonu na jádro, protože po přetočení na +-5GHz je stále trochu nad AMD. Ale to je vše, v multivláknu dostane těžce na prdeI a provozní vlastnosti má horší.AMD má teď novou architekturu, která se teprve rozjíždí a posouvá svá maxima. Intel už má starou architekturu, která je už na konci své cesty a nebyla plánována jako 6-8 jádra. Původně to měla být jen další 4jádra a nazdar. Vydání Ryzenu 1000 Intel donutilo změnit plány a jádra přidat. Díky tomu jsou dnes z vyšších Intelů přímotopy. V podstatě Intel dnes dělá podobné hovadiny, jako AMD předvádělo se svými přímotopy FX-9xxx. Což byl tehdy také pouze zoufalý pokus o odpověď na ujíždějící konkurenci. Já bych šel dnes do AMD, do Intelu až s novou architekturou. Ale na to si ještě chvilku počkáme. Ale ber to čistě jako můj názor. Udělej si vlastní. Materiálu je na to na netu spousta.

Asi dám na to, co říkáš @WiQiX. Co bys řekl na ty disky? (Psal jsem asi 2 zprávy nahoře)

Disky vol podle potřeby. To 1TB NVMe SSD jako základ + něco k tomu podle požadavků na místo. Druhé velké SSD je sice hezké, ale pokud potřebuješ hodně místa, je to drahá sranda a HDD stejné kapacity bude cca 3-4x levnější.

Dobře, disky nejsou takový problém, to se nějak rozhodnu.Musím říct.. wow. Ty AMDčka vypadají skvěle. Zaujal mě Ryzen 5 3600, jelikož se vyrovnává I7-8700K výkonově a cenově je o pár tisíc levnější. Také se mi líbí Ryzen 7 3700X, ale to už je dražší záležitost. Jakou bys doporučil základovku pro ten Ryzen 5 3600?

Nové X570 desky jsou zbytečně drahé. Ale starší s čipsety 300 a 400 jsou po aktualizaci BIOSu kompatibilní a stojí o dost méně. Napři Hero VI se propadala už na 3300,-:https://www.czc.cz/asus-crosshair-vi-hero-am... https://www.czc.cz/208513,234272,262215/poro... Jediný praktický rozdíl bude snad jen v nižších frekvencích RAM. Ale třeba 3200 MHz na ní jdou také. A pak samozřejmě "jen" PCIe 3.0, ale to je víceméně jedno, protože to umí jen drahé X570 a smysl to má zatím jen pro 4.0 SSD (též drahá).

Nevím, jestli správně chápu, ale u Ryzenu 5 3600 je psáno, že podporuje chipsety AMD B450, AMD X470, AMD X570, ale na té Hero je 370. Pokud sem to pochopil správně, po aktualizaci BIOSu ta podpora bude v pořádku? Díky

Podporované CPU:https://www.asus.com/us/Motherboards/ROG-CROSS... Aktuální BIOS:https://www.asus.com/us/Motherboards/ROG-CROSS... Pokud si PC necháš složit, aktualizace tě nemusí zajímat. Udělá ji ten, kdo to bude skládat.A zde máš přímo komentář jednoho majitele R5 3600:https://www.czc.cz/asus-crosshair-vi-hero-am... A pokud by se ti nelíbilo to červené podsvícení, jde nastavit jiné nebo vypnout. Je to RGB. Takže deska je prakticky jen tmavě šedá + podsvícení podle nastavení.

Aha, tak to je v pohodě. Díky.PC si chci asi sestavit sám. Zatím sem jen zapojoval grafiku sám, ale to zvládnu. Alespoň se něco přiučím.. jsem spíš softwarově zaměřený, ale poskládat si PC by měl umět každý.Chtěl sem to dát zdarma na czc poskládat, ale jsou na to celkem špatné ohlasy. Nechávají si krabice od všech komponent a hodně lidé psali, že pokud mám jiný CPU chladič, tak si ten stock nechávají.. a převážet již sestavené PC na pobočku také nebude nejlepší. To podsvícení jsem koukal také, červená je asi moje oblíbená, ale chci mít čistě bílo černý design, takže bych to RGB dal na bílou.

- Pokud umí deska nahrát bios bez cpu, tak je to v klidu (takhle to umí sedívám)- Barvy na desce většinou nejdou měnit (tzn červená je napevno)- Na CZC tady bylo pár velice dobrých ohlasů právě - a že si nechají krabice a stock chladič, ještě bych jim to zaplatil abych nemusel bordel tahat domů :)(jinak samozřejmě, že když si to člověk udělá sám, má z toho vždy lepší pocit - až na pár vyjímek tedy :) )

Jakým způsobem bych ten bios bez CPU nahrával? S tím zatím zkušenost nemám.Já si právě rád krabičky vystavím a s tím dobrý pocitem souhlasím, sice mi to pár hodin potrvá, ale dojdu k tomu.

Samozřejmě, krabičky jsou každého věc. Update biosu bez cpu je většinou v manuálu popsáno (byl tu i link na tu desku někde). V praxi to je většinou tak, že si na flashku nahraješ poslední bios, dáš ho do usb které je pro to určené, zapneš pc a zmáčkneš button co je na desce zezadu (případně v opačném pořadí). Dnes je to skoro podmínkou pro chod nového cpu na starší desce.

Hero VI má Asus Aura a barvy měnit umí. Tady svítí třeba zeleně:https://myblog-online.co.uk/wp-content/uploads/beast-...

3600 se vyrovná 8700k ale nepřetaktované.Dejte si chvíli a ideálně si sepište co vše na počítači děláte. Spočítejte si i dobu, jak dlouho tu činnost děláte.Podle toho zvažte co je pro vás zajímavé. Běžnou pracovní činnost jako office, internet nebo konzumace multimedií, amatérská práce s fotkami apod bude v poho na všech CPU. Hry budou jasně ve prospěch přetaktovaných intelů, ideální volba je 9700k. Pokud děláte amatérsky - tzn. neživí vás to - činnosti co využijí multithread výkon a děláte to podobně často jako to hraní, může být lepší volbou 3700X/3900X, nebo 3600X pokud chcete šetřit. Ale pozor, hodně testů v aplikacích řeší výkon CPU, ale už neřeší, že pro stejnou činnost jde použít i GPU, tzn nějaké výpočty přes CPU budou pomalejší než přes CUDA na grafice. Koupit jen CPU bez CUDA grafiky pro tuhle specifickou činnost může být výhodnější než drahé quadro nebo RTX, ale když jde použít CUDA grafiku máte, máte i výkon které by to CPU stejně neposkytlo, stejně i evergreen Intelu Premiere. Hodně testů ukázalo jak nové AMD začaly i na tomto poli předstihovat Intel, ale jen málokterý recenzent použil u Intelu Quick sync, bez něj AMD předstihlo Intel třeba o 5%, s quicksync stejnou práci stejný intel udělal za 10% času AMD....Osobně vybírám HW podle toho co na počítači dělám nejvíc a nejčastěji, pokud něco dělám 1x za měsíc nebo půl roku a poběží to déle, neřeším.Hlavně při tom určování co na počítači děláte buďte upřímný sám k sobě. Zapomeňte na diskuze a názory lidí, řiďte se jen skutečnými potřebami.

Co se her týče, zapomněl jsi ještě na jednu drobnost. Pokud ušetřím 6000,- na CPU, 1000-2000,- na desce a možná i na chlazení, za cenu toho, že budu mít při STEJNÉ grafice o pár % nižší fps, zbude mi hromada peněz na to, abych si koupil o dost lepší grafiku, která ta fps posune úplně jinam, než drahý CPU.

To se stane pokud nenarazím na CPU bottleneck. a jelikož cílí na 2070, resp námi doporučenou 2070 Super, ušetření 5 tisíc na CPU by mu sotva vydalo na 2080, resp ohlášenou 2080 Super.Ale jak jsem psal, nejlepší je sepsat si jak přesně využívá to PC, tedy i hry které hraje, jaké má na to nároky, jak často atd...Já třeba hraju dlouhodobě jen 2 hry, výjimečně to proložím něčím jiným, plus lítám v X-Planu, výkon v něm je pro mě nejklíčovější, takže mám CPU které mu vyhovuje, na hraní by stačilo i R5 2600 či R5 1600 kvůli dobrému poměru cena/výkon, když je můj cíl 60FPS, tak bych stejně byl bržděný ve většině her grafikou. Na nějaké surfování po netu a multimedia bych si vystačil i s Pentiem a to i přes to, že jsem už párkrát potřeboval (chtěl je přesnější) encodovat video, holt bych si na to jednou do roka počkal déle.

S grafickou kartou si vystačím, lepší jsou už pak asi jen 2080 (a TIčka), ale to už je o 4000 dražší a raději ušetřím.Momentální podoba sestavy:https://www.czc.cz/192299,220742,151820,2443... Chci se zeptat, kvůli mé neznalosti chlazení obecně.. ty chromax kryty a 2 větráky mohu použít s Noctuou? Ty kryty na chladič a ty dva větráky místo těch hnědých, které má Nocuta. Díky

Ventilátory jsou pro D15 dělané, nevím zda tam je nějaký vylepšený design lopatek nebo tak, ale v zásadě jsou to ty samé co jsou normálně k chladiči ale mají jinou barvu.A ty kryty, ten vybraný je pro jiný chladič, vy potřebujete https://www.czc.cz/cooler-noctua-kryt-chladi... ale ten má jiný design než vámi vybraný, je NA-HC4 ale ten u CZC není v nabídce, ten je bílý se stejnou dekorací jako jste si vybral.

počítám že fany i ty kryty chcete kvůli designu, pokud máte k dispozici airbrush, tak bych horní stranu heatsinku stříkl bílou barvou a na bílo nebo třeba na černo přestříkal ventilátory.

Asi došlo k nedorozumění, nejspíš sem nepostl novou verzi sestavy bez Noctua.https://www.czc.cz/192299,220742,244312,2648... Takhle to vypadá teď.. SSD Intel možná ještě swapnu za menší, ale takhle mi to vyhovuje teď

Tomu Apaceru bych se raději vyhnul. Když už ne ten Samsung, tak alespoňhttps://www.czc.cz/crucial-mx500-2-5-1tb/228...

Z jakého důvodu vyhnout Apaceru?

Nemám moc v lásce tyhle low-cost výrobce, co ti do produktu nacpou to nejlevnější co na trhu zrovna seženou. Ale samozřejmě, moje preference, jinak dle přání každého soudruha

GPU, díval bych se po 2070 Super, rozdíl výkonu bude vyšší než rozdíl ceny. Kdyby ta 2070 byla za 12, bylo by to asi ok. 2070 Super má nejen lepší výkon v rasterizaci ale i RT.Paměti, osobně bych vzal tyhle: https://www.czc.cz/crucial-ballistix-sport-l... pá set levnější, sice 3000MHz al CL15, takže výkon bude typicky srovnatelný s těmi vybranými, v horším případě bude rozdíl ve hrách maximálně na úrovni chyby měření.Chladič. Noctua fajn, ale osobně to beru noctuu jako předraženou a hlučnou. https://www.czc.cz/scythe-scnj-5000-ninja-5/... Ninja je výkonově blízký, je levnější o 7 set a hlavně bude v plné zátěži daleko tichší, vámi vybraná grafika ho s přehledem "přeřve". Vodník je možnost, ale velký rozdíl v tom nebude. Jestli to CPU bude mít 70 nebo 80 stupňů je irelevantní. Při hraní i po přetaktování nebudou teploty vůbec zajímavé, hry to CPU nedokáží vytížit na 100% často to bude kolem 50%, vygenerované teplo nebude takové, navíc s těmi vodníky je třeba si vyhrát s regulací, často i tiché profily točí 900-1000 otáček, v defaultu třeba 1200-1500, přitom stačí aby jely třeba na 500-800 v zátěži. U SSD, osobně bych volil levný Intel 660P, sám jsem kupoval v březnu dva s 2TB kapacitou, dnes stojí ještě méně. Umožnilo mi to vyhodit plotnový disk. Jsou to NVMe ale nejsou tak rychlé jako třeba Samsung EVO, pokud ale nekopírujete do hodiny několikrát desítky GB dat, tak rozdíl nepoznáte.Výběr je na vás, dávám tady alternativy, kdybych skládal herní PC, bylo by to takto: https://www.czc.cz/7ff09eiqcgh0l9lm7skka7glc... H500 je v defaultu s 2 větráky, přeinstalovanými. Jeden vzadu, jeden nahoře. Pokud zůstanete u vzduchového chlazení tak to tak nechte. Skříň je designovaná na negativní tlak, a funguje dobře v základu, přidání větráků dopředu, dokonce s vytvořením tunelu pro nasávání a pomoci externě umístěných Ukázat celý příspěvek

GPU už mám vybranou tu Super, již radil někdo v předchozích zprávách. Paměti ještě kouknu, ty sem tam hodil ty nejprodávanější, které měli dobrou frekvenci, o těch jsem ještě tolik nepřemýšlel. Tu Noctuu také beru jen z recenzí uživatelů, protože v chlazení se vůbec nevyznám.. Toho Ninju bych raději vzal už jen proto, že je šedý, ta Noctua vypadá do mého "bílého setu" strašně (musel bych kouknout na Chromaxy, ale to je investice navíc). To 2TB SSD nevypadá špatně, sice je drahé, ale tím, že jsem díky pomoci ostatních tady snížil cenu o pár tisíc, byla by to chytrá investice. O těch stock větrácích jsem četl přesně to, co říkáte, nechat je tam, kde jsou. Díky moc za odpověď

To 2TB SSD od Intelu je nejlevnější 2TB SSD na trhu. Takže drahé není. Ale chápu jak to myslíte, 5.5 tisíce je dost peněz. Na poměr kapacita/cena vyjde lépe 1TB varianta. Nicméně pokud budete mít disky dva, jeden třeba na aplikace a systém, druhý na hry a nějaká provozní data, na to bych koupil klidně levné SATA SSD. U mě byl problém že jsem potřeboval kapacitu. Ideál by byly 4TB, ale 2x NVMe Intel za 12 tisíc vs asi 18 tisíc za SATA Samsung... Jasná volba a to i přes rozdíl TLC vs QLC čipy u Intelu, ale právě na ty hry a podobné data, které zůstanou na disku dlouho je to super, TLC se opotřebovávají rychleji, ale když tam nainstalujete hry a jen aktualizujete, čas od času přidáte novou odeberete starou, tak těch 400TBW bude hodnota, které za životnost toho disku nevyčerpáte.

Co říkáte na tu sestavu teď, prosím?https://www.czc.cz/192299,220742,151820,2443... Občas pracuji s grafikou (webovky a tak) a hodně času programuji, takže výkon je pro mě důležitý.. a samozřejmě ve volném času hraju hry, teď ne sice ty nejnáročnější, ale rozhodně až vyjde Cyberpunk například, tak si ho chci pořádně užít.

Opravdu chceš dát skoro 3500,- za chladič? 3600 zase tolik netopí, stačí slabší. Jistě najdeš nějaký v potřebné barvě za nižší cenu.

kdyz cernobile tak tenhle taky neni zlejhttps://www.czc.cz/be-quiet-dark-rock-pro-4/...

Tak ten je ještě lepší, než ten, který sem postoval před minutou, dokonce je to jen jeho PRO verze. Je sice hlučnější o 3db, ale já sem zvyklý na svůj PC, takže i kdyby měl 30db, pořád bude tišší, než můj.

To je pravda, 3500 je dost, když se to vše sečte..https://www.czc.cz/234414,226677/porovnat-kodyTen Bequiet se mi docela líbí. Ramky nejsou tak vysoké, takže se také vejdou a využívat budu stejně jen 2 sloty ramek.

Sakra, ty disky mi stále vrtají hlavou... Ten Intel 2TB nemá dobrou životnost na to, abych ho používal jako hlavní a jediný disk, podle mého usouzení.. Ale koupit 500 GB NVMe od samsungu tak se tam vejde systém a pár her a k tomu třeba 1/2TB hdd, ale to zase mám hdd a hluk. To budu muset ještě vymyslet.

Asi mám teď jiné jmeno po registraci, ale k věci.Finální sestava:https://www.czc.cz/192299,220742,244312,2648... Co říkáte na kombinaci SSD? Nvme 1TB na systém, hry, hlavní programy a sata 1TB pro vše ostatní. 2 TB místa potřebuji a takhle by to vyhovovalo, jen mě zajima, jestli je tato kombinace rozumná. Díky

No, proč ne, i když to rozložení bych asi udělal trochu jiné, systém a věci co hodně zapisují (foto, video) bych dal na ten Samsung a zbytek, třeba hry na ten Crucial. Ještě otázka, proč Crucial a ne Intel 660p ? Jinak ten chladič je na Ryzen 3600 overkill jako prase ale budiž, dle přání každého soudruha. To je chladič tak na topné těleso typu i7 9700K ale chladiče be quiet ! mám obecně v oblibě, i tenhle, tak proč ne :D Ale kdyby se tam dal nějaký adekvátní, třeba Fera tak ušetříš tak 1300

Dobře, děkuji.Chladič asi nechám, raději mít rezervu.Ty disky mi stále vrtají hlavou.. budget na ně bych chtěl zachovat, ale napadá tě nějaké jiné řešení? Potřeboval bych alespoň 2TB místa a nejlépe bez HDD. Díky za radu

Je rozdíl rezerva u procesoru co topí a je rozdíl tomu nerozumět a vyhodit peníze za něco, co fakt nepotřebuješ. Opravdu takový monstr chladič na procesor nepotřebuješ. Tenhle ti postačí taky s přehledem a ušetříš https://www.czc.cz/gelid-solutions-sirocco/2... . A dalo by se ušetřit ještě víc, ale hledat za tebe nebudu.

Díky, chladič změním

Pokud nemusí zářit barvičkami tak tenhle https://www.czc.cz/silentiumpc-fera-3-he1224...

O RGB mi úplně nejde, můj současný PC je zavřený v černé case, takže nevidím ani bliknutí ničeho Ale ta NZXT case je průhledná tak by semtam možná něco bliknout mohlo. Myslíte, že je velký rozdíl ve spotřebě mezi RGB a normální verzí? Asi koukám špatně, ale na czc nevidím spotřebu. Díky

Rozdíl bude 00prd , spíš je rozdíl v ceně.

Crucial P1 a Intel 660p jsou identické QLC disky. Liší se samolepkou a firmwarem. Pokud tě netlačí rozpočet, kup na systém alespoň TLC.Nebo kup solidní NVMe 500 GB:https://www.czc.cz/wd-black-sn750-m-2-500gb/... + chladič:https://www.czc.cz/axagon-clr-m2-hlinikovy-p... a na data 2TB QLC SSD:https://www.czc.cz/intel-ssd-660p-m-2-2tb/24... Druhá varianta je vzít rovnou 2TB TLC disk: https://www.czc.cz/kingston-kc2000-m-2-2tb/2... Troufám si podle recenzí tvrdit, že MSI má na levných grafikách lepší chladič:https://www.czc.cz/msi-geforce-rtx-2070-supe...

Tá grafika od MSI má semipasívne chladenie?

Out Of Topic:skóre zatím: 3:93x NVMe 9x NWMepár paskvilů typu nWME apod.smutné //Spokojen?//

Ano, děkuji