» Poradna » Mobily

Pruhy přes fotografii

Zdravím,vlastním mobil Xiaomi Mi8 a fotím sním různé produkty na bílém pozadí. Místnost je osvícena klasickými zářivkami a ještě mám navíc na plátno nasměrované na stojanech úsporné žárovky. Chtěl jsem více světla a kvalitnější osvětlení tak jsem koupil LED osvětlení, ale když zapnu LED osvětlení, které svítí na plátno a produkt, na fotce se objeví pruhy viz přiložená fotka https://jpeg.cz/obrazek/a2chL Dělá to i na druhém telefonu Huawei když se snažím pořídít fotku. Když LED světla vypnu pruhy zmizí. Nevíte kvůli čeho to je? Děkuji za odpověď

Odpovědi na otázku

Víme, nevhodně zvolená LED světla, která blikají.

Najde se zde někdo kdo by doporučil nějaká světla z vlastní zkušenosti? Co nejlépe pořídit pro osvětlení produktové fotografie? Parametry stávajícíchLED světel mám následující:ANTOS LED 30W-NW B220-240V~; 50/60Hz30W; LED SMD4000K; 120°; TrevosPrima LED 1.5ft PC8000ú840230V 50/60Hz 54W

Krom toho co ti odpověděl Jack přidám, že jsi zvolil světla pro fotografování krajně nevhodná a navíc z tohoto pohledu v naprosto nesmyslné kombinaci.

No není možné,že to telefon nezmáknul.Jsem se tu dočetl,že jsou bez chyb.Jinak někdy příliš světel z různých zdrojů snímek zdemolují,méně světla je občas ku prospěchu nálady na snímku...

Třeba to není chyba, ale vlastnost

Tak na produktovou fotografii se musí svítit hodně. Ale on prostě nezvolil správné zdroje, ty LED-ky mu blikají. Kdo psal, že telefony jsou bez chyb?

Za prvé - jestli fotí produkty na bílém pozadí,záleží mu asi na jejich prezentaci,výsledný snímek by měl zaujmout.Toto fotit telefonem - ani náhodou.Za druhé - skoro všichni.Za třetí - je to zaujaté,promne telefon třebas s osmi foťáky bude furt telefon s foťákem,nikdy foťák s telefonem.Nebavím se tu o pohotovosti - vytáhnu z kapsy - namířím - plesk - strčím do kapsy,i když leckterou lopatku do kapsy nestrčím...

Tak nechci ti kazit iluze, ale klidně se můžeš vsadit, že na výsledek produktové fotografie bude podstatně důležitější správné nasvícení, než jestli to fotíš mobilem nebo zrcadlovkou. Chápu tvoji zaujatost, ještě pár let zpátky byla technická kvalita foťáků v mobilech tragická, ale vývoj udělal obrovský skok dopředu a pokud si je fotograf vědom jejich omezení, tak se tomu už směle dá říkat fotoaparát. Upřímně, pokud fotograf za něco stojí, tak se diváci soustředí na zajímavý obsah fotografie a ochotně přehlédnou drobné technické nedostatky. Naopak pokud fotka obsahově stojí za houby, tak chápu, že se lidé soustředí na nimrání se v detailech. Nemít to dlouhodobě ověřené v praxi, nedovolil bych si to tvrdit ;) A ano, pokud víš co a jak, tak fotky ze současných mobilů od střední třídy výše, můžeš úplně v klidu v rozměru A3 prezentovat vedle fotek ze zrcadlovky.

Pamatuju si, když jsem tak deset let zpátky celkem intenzivně chodil na fórum o digitálním fotografování, tak se tam tamní členové dělili v podstatě na dvě skupiny. Jedna se do nekonečna rýpala v technických detailech, rozebírali tam ty nejmenší podrobnosti, neustále museli kupovat to nejnovější, protože to bylo o 2% lepší, než předchozí generace, ale kloudnou fotku od nich nikdy nikdo neviděl. Pokud se odhodlali něco vložit, tak nanejvýš fotku protějšího paneláku, aby na tom ukázali geometrické zkreslení a chromatickou aberaci. No a druhá část, ta měla jen přiměřenou výbavu, neřešili moc technické detaily, ale hlavně fotografické postupy. A od nich tam padaly špičkové fotky. Jen výjimečně se ty dvě skupiny setkaly v jedné osobě :)

Však se s tebou nehádám,svůj názor neprosazuju,na to tě respektuju.Když jsem napsal"skoro všichni",měl jsem recht,ta hromada mínusů to tvrdí.Před nedávnem na náměstí u kašny mě dvě kočky požádaly,ať je fotnu s kašnou.Slunce svítilo a já je umístil tak,aby svítilo na ně,aby snímek měl potřebné světlo a kontrast.V tom telefonu jsem neviděl nic,netušil jsem co vůbec fotím.K pobavení ostatních jsem přes hlavu a telefon přehodil tričko,abych měl vůbec šajn,jak to bude vypadat.No šašek,ale holky byly spokojeny a já znechucený celým takhle pitomým focením...

Dobrý

Zjednodušeně - interference několika různě blikajících světelných zdrojů a pracovního kmitočtu snímače telefonu. To, co oko nevnímá (řečeno dnešní terminologií - zpracovává světelné podněty analogově a ne digitálně) to se v digitálním zpracování projeví.

Tak teď už jenom vyměnit mobil za něco, kde jde aspoň nastavit čas, a bude to OK.

A čo tak skúsiť staré dobré klasické , dnes už premenované na , "tepelné zdroje" ?

Bud budete muset pouzit rozumne osvetleni, nebo budete muset fotit rozumnym pristrojem = fotakem.Nejlepsi by bylo udelat obe zmeny najednou. Dost to pomuze vysledku. ;o)

Klasická interference mezi frekvencí elektronického předřadníku s řádkovou frekvencí snímacího čipu. LEDky blikají s frekvencí v řádu desítek kHz, což člověk nevidí, ale nevhodně nastavený snímač dělá pruhy.

Já bych řekl, že LED blikají na kmitočtu 25 Hz, v odrbaném zapojení. Kdepak desítky kHz. To si pleteš s úspornou zářivkou.

Kvalitní LED svítidla a LED žárovky mají vysokofrekvenční elektronické předřadníky. Samozřejmě se dají koupi i méně kvalitní LEDky, kde je jenom kondenzátorový předřadník a ty blikají s frekvencí sítě. U zavedených výrobců bych čekal výhradně elektroniku.

25 Hz je blbost. To by bylo jasne viditelne blikani.Tohle je 25Hz: https://www.youtube.com/watch

A ty nevidíš, jak LED blikají? To běž k očařovi.V čekárně si nastuduj něco o jednocestném usměrnění, a až zvládneš základy elektrotechniky a elektroniky, zkus použít mozek, je-li ve výbavě a těch 25 Hz co tu dáváš příkladem, zkus zmenšit na plochu čipu LED.Pokud to nevidíš, tak jsi ve správné čekárně.Kdyby tě tahle problematika zaujala, tak dostuduj dvoucestné usměrnění. Oni ti šibalové ho totiž někdy používají ke zmenšení blikání a jednu polovinu diod zapojují v nepropustném směru, aby mezi půlvlnami z jednocestného usměrnění nebyly takový díry. Ba ano, někdy tam zákeřně vmáčknou i elyt o kruté kapacitě jednotek uF. A proč? To už je kontrolní otázka pro tebe.Pokud budeš chtít orla učit lítat, tak k žárovce připoj diodu, abys viděl jak vypadá v reálu 25 Hz. A ne na velké ploše a ještě přepínat mezi bílou a černou. To sice LED také dělá, ale na hodně malé ploše.A jdu si na chodbě rožnout LED, všechny řazené v propustném směru. Ale moc si to neužiju, když 25 Hz, tj. chybící půlvlnu, má překlenout hustokrutopřísný elyt s 2uF.

Motas pate pres devate.U nekterych LED je blikani videt, u jinych ne. Ale kazdopadne to neni 25Hz. Jak konkretne je to u kterych modelu resene, aby to neblikalo 25Hz, o tom jsem se nebavil.To video bylo jen jako prezentace te rychlosti blikani. Samozrejme to neni to same jako LED. To je snad jasne. A co tam pletes zarovky? Ty funguji jinak. Vlakno nestiha pohasnout, ze. Vetsina beznych LED "blika" na 100Hz, pokud se posledni dobou, co to nesleduji, neco zasadniho nezmenilo. Pokud chcete lepsi, je treba se na to konkretne pri nakupu zamerit.

Jo, tak... ty to sleduješ...teotericky..to pak jo.

Psal jsem, ze uz nesleduji, ale driv to tak proste bylo. Pro jistotu jsem se podival na zpravu profesionalu, kteri se zabyvaji merenim svetelnych zdroju a potvrdil jsem si, co jsem psal.Pro jistotu: Rozhodne netvrdim, ze ty LED na vyssich frekvencich jsou v pohode. Nejsou. Blikani je obcas videt, rusi a nekdy je i zdravotne zavadne. Je to prasarna.Reagoval jsem negativne jen na tech 25Hz.

Především je prasárna, že vůbec blikají. Opravdu je takový problém v 21. století něco usměrnit, vyhladit a vystabilizovat? A ne, argumentaci PWM neberu (ta by se měla používat pro to, pro co byla navržena - tj na přenos vysokých výkonů), lze to řešit i v rámci LED bez blikání... PWM u nízkého napětí vždycky byla a je prasárna a snaha ušetřit pár $, nic víc...

Většinou jsou ty předřadníky elektronické tak blikají mnohem rychleji.

25 Hz? Tak to musel být dobrej matroš. I kdyby se jednalo o hloupé jednocestné usměrnění a při frekvenci sítě 50 Hz by to z každé vlny svítilo jenom v jedné půlvlně, pořád těch půlvln bude 50 (v jedné půlvlně sívítí, v druhé nesvítí), tedy 50x za sekundu svítí. Takže by mě docela zajímalo, jak jsi přišel na 25 Hz

V případě nasvícení při fotografování mobilem zapomeň na LED osvětlení. Nejlépe je použít klasické halogenové žárovky (ne bodovky) s paticí E27. Cenově se pohybují v řádu desítek korun a při fotografování vytvářejí ideální osvětlení. Jsou v prodeji výkonově až do cca 120 W.

To už dávno neplatí. Halogenky 1) nejsou schopny poskytnout neutrální bílé světlo a 2) topí jako prase. Samozřejmě ale nemůže koupit libovolnou LED lampu, je potřeba vybrat něco určeného pro fotografování.

To je způsobeno samotným principem závěrky (elektronická). Dejme tomu že senzoru trvá fotku přečíst 30-60ms. Při frekvenci 60 Hz cykluje intenzita 120x za sekundu a tedy se objeví 2 až 4 pruhy.

Jediné co pomůže je zvýšit expoziční čas fotky, což způsobí, že pruhy se "rozmažou". (Například je li průběh intenzity přesný pulz 100%/0%, pak dostatečně krátký expoziční čas= například desetina frekvence blikání= 1/120/10=1/1200s, bude bez rozmazání, ale například 1/4 (1/480s) začneš vidět rozmazání). Použiješ li 1/120s, dojde k vyhlazení

Ono stačí použít LED s vyhlazenými zdrojem :)

Děkuji všem za odpovědi a názory.1) Co se týče toho proč používám mobil místo foťáku-zrcadlovky. Je asi následující sem toho názoru, že i mobily dnes dokáží pořídit dostatečně kvalitní fotky na produktovou fotografii, navíc ihned při vyfocení se mi může fotka nahrát na sdílené uložiště, a následně sní pracovat na pc. Existují aplikace pro produktové fotky, které fotku ihned dokáží vylepšit, případně ořezat.2) pořídili by jste něco takového? Trvalé osvětlení s úspornýma žárovkama https://www.4studio.cz/dve-trvala-svetla-4studio... nebo jít do trvalého osvětlení s LED žárovkama?možná z aliexpresshttps://www.aliexpress.com/item/8PCS-E27-LED-Bulbs-P...