» Poradna » Web a internet

Provider

Pěkný den, chtěl bych se zeptat na takovou zvláštní otázku, ale mám k ní důvod. Když mi někdo pošle e-mail a připojí se na WiFi přes nějaký router a já budu chtít zjistit, kdo mi to napsal, tak provider není schopen to zjistit? Protože se mu data z jednoho routeru míchají dohromady? Děkuji za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Pokud mail není vybaven digitálním podpisem nikdy na 100% nemůžete vědět kdo vám to poslal. -email adresa jde až moc jednoduše podvdnou-IP adresa se nemusí vázat s konkrétní osobou-po celém světě máte soustu SMTP serverů-mailový poskytovatelé mají webové rozhraní-máte mobilní připojení atd.... atd....S tím nějaký wifi router nemá co dělat.Rozhodně pochybuji, že Váš ISP má tyhle služby pro Vás zdarma a stráví x cloveko hodin hledáním pro Vás.

Žádný ISP Vám tuto informaci neposkytne respektive, nemel by poskytnout. Tato informace se poskytuji na základě dožádaní od PČR v případě že podezření na trestní čin. Zvláště po zavedeni GDPR.

Dopoledne se na něco podobného ptal tvůj "OsobniJezis" https://www.zive.cz/poradna/ip-adresa-pripoje...

Podobná otázka tu už bola, ale táto je predsa odlišná :)Ono je to tak že provider by sa do toho ani nestaral.Povedzme si ideálny prípad kde by mal niekto z nejakého dôvodu verejnú IP a mal ju privedené rovno do wifi routeru. Router tak úplne dáta nedáva do kopy. Ako prvé je to že router si adresy prekladá, to znamená že aj keď sedíš na wifi router ti pridelí novú adresu napríklad 192.168.1.10, ak napíšeš email tak sa samozrejme uverejní pod verejnou adresou ale router si do logu podrobne zapíše z akej lokálnej adresy to cestovalo. Podľa MAC adresy je už celkom ľahké potom zistiť bližšie info, zistíš podľa nej napríklad typ zariadenia, model a podľa logu presný čas a dokonca aj signál. Ja osobne by som šiel za majiteľom toho pripojenia a poprosil ho či nemá náhodou záznam z kamery alebo niečo také.Realita je však trošku zdialená. Pokiaľ teda presne a na 100 % vieš že tá IP je konkrétnej wifi siete, je len veľmi malá šanca toho že by sa s tebou niekto zapodieval a hľadal kvôli tebe veci. Určite nie majiteľ, už určite vôbec nie provider :)

Akorát MAC adresa koncového zařízení se nikam dál neposílá, takže zjistit by to mohl pouze ten, kdo má přístup k routeru, ke kterému ono zařízení bylo připojeno. Poskytovatel vidí jen MAC adresu routeru.

Máš pravdu :) Však som aj písal že by mu to niekto musel pozrieť v logu, samotný čas mailu a IP mu je na nič ak tam bude 80 ľudí na notebookoch :)Ako neviem čo chalan rieši ale myslím že keby aj skutočne našiel wifi z ktorej to bolo, nikto nebude tak hlúpy aby si pri tom sadol pred kameru :D

Hrozně moc vám děkuji. Já právě vím, ze je to router, který si lidé koupi domu, aby měli připojení prostě WiFi.. chápete co myslím. A když půjdu na PČR tak ti by to mohli získat?

Nemohli. Oni zjistí jen z jaké internetové přípojky to bylo, ale nezjistí, ze kterého zařízení připojeného za routerem, to bylo. Tedy přesněji řečeno, možná by to zjistit mohli, ale museli by mít to zařízení k dispozici.

v pripade, ze se o to bude zajimat PCR - jedna-li se o domaci pripojku, pak je to samozrejme nekdo z domacnosti. jedna-li se o nejakou free wifinu, musi poskytovatel wifiny (tedy ne nutne provider) logovat (vyhlaska 357/2012): typ pripojeni, telefonni cislo uzivatele, identifikator mobilniho zarizeni, datum a cas zahajeni a ukonceni pripojeni, oznaceni zakladnove stanice start a stop, adresu IP a cislo portu. V pripade prekladu adres pak jeste privatni IP, verejna IPa cislo/rozsah portu, datum a cas zahajeni a ukonceni prekladu adres.To tedy znamena, ze zarizeni, resp. jeho 'otisk' je teoreticky dohledatelny vzdy. Druha vec je, ze technicky je velky problem vyhlasce vyhovet (muselo by se vzdy overovat pres telefon kvuli pozadavku na telefonni cislo uzivatele) a za druhy to prakticky nikdo z drobnych poskytovatelu free wifi neresi (hospody atp.), prestoze se jich to take tyka. Jenze az jim z jejich wifiny nekdo spacha trestny cin, tak budou v poradnym prusvihu, protoze nebudou mit logy, ktere pozaduje zakon a vyhlaska...No a jeste do toho GDPR.

Dal jsem to kamarádovi, který tomu rozumí a ten zjistil pouze to, ze se dotyčný připojil přes telefon. Jinak když to dám na PČR tak podle toho co píšete by to zjistit mohli, takže to asi vyzkouším. Děkuji za rady.

Nezistia ti nič ! Čo si štátny zastupca , vyšetrovateľ ! Na to musí dať príkaz sudca ! A tým to pre teba končí ! Už sa pohybuješ na tenkom ľade . Rýchlo s tým skonči !

Není to schopen zjistit. Poslední informace o konkrétním zařízení je ve tvém routeru.