» Poradna » Ostatní

Proudový chránič TV anténa a zem

Dobrý den, mám problém s výpadky proudového chrániče. Popíší situaci. Celý byt je chráněn proudovým chráničem 30mA. Televizor je dvouvodičově připojen do zásuvky s přepěťovou ochranou. Do televizoru je připojen koaxiální kabel ze společného rozvodu, signál je prý dotažen z vedlejšího domu. Při připojení TV k uzemněnému PC HDMI kabelem dojde k výpadku chrániče. Zjistil jsem, že pokud odpojím antenní kabel, tak k výpadku nedojde, i když TV uzemním. Při měření proudu mezi PE vodičem a opletením antenního kabelu(kostrou TV) jsem naměřil kolísající proud až do výše kolem 20mA. Napětí mezi opletením a PE je cca 100mV. Jediné co mě napadlo je oddělit kostru antény kondenzátorem, ale pořád nechápu, jak může uzemnění s antenním kabelem takto ovlivnit chránič. Co mi poradíte ?

Odpovědi na otázku

V prodejnách anténní techniky mívají už hotové oddělovače anténního kabelu právě pro tyto případy. To že jsou v některých domech takové zemní smyčky, je celkem běžné. Tak tam dej ten oddělovač a bude to OK.

Dobrý den, děkuji za radu, oddělovač mam již objednaný. To že tečou kabelem zemní proudy mě nepřekvapuje, jen nemůžu pochopit, jak toto muže tak ovlivnit proudový chránič.

Pokud víte co je "fíčko", zemní smyčka...tak by vás to nemělo překvapovat...

Jelikož proudový chránič detekuje právě proud tekoucí do uzemnění, tak na tom není vůbec nic překvapivého, ale je to naopak normální :)

Edit: a kdyby ses divil, jak se proud může dostat do zemního okruhu a vyhodit chránič, když má TV jen dvouvodičové připojení k 230V, tak proud teče z antény na kostru TV, odtud přes HDMI do PC a ten už je k zásuvce připojen třívodičově vč. uzemnění ;)

Použij anténní galvanický oddělovač:https://www.alza.cz/hama-antenni-galvanicky-o...

Vyskusaj pripojit iny TVP. Existuju TVP, u ktrorych sa na atnenovom konektore da namerat 120V proti zemi. Zistil som to, ked ma antenovy kabel vyvedeny k antene dobre dokopal. Musel som si na to zobrat osciloskop, bo klasicky merak to nenameria. TVP je normalne pripojeny do energetickej siete dvojvodicovo a nezaviselo na tom ako je obratena vidlica v zasuvke.

To ale není záležitost TV, ale rozvodů v bytě v kombinaci s anténním přívodem, neboli již zmiňovaná zemnící smyčka. Prostě, potenciál ochranného vodiče v místě připojení TV může být (a zhusta bývá) jiný, než potenciál ochranného vodiče antény.

A samotná zemní smyčka v tomto případě vzniká propojením přes HDMI s uzemněným PC.