» Poradna » Ostatní

Prosím o pomoc:Jaké databáze jsou používány v ČR v malých a středních firmách?

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jestli náhodou někdo z Vás neví,jaké databázové systémy se dnes využívají v typické české malé až střední firmě..Nejlépe pokud máte tu informaci přímo z praxe nebo víte o nějakém tipu kde to info najít,na koho se obrátit..Ale budu rád za každou odpověď :).Nemohu tu informaci nikde na netu najít,ačkoliv na zahraničních webech(využití DS ve firmách v zahraničí) s tím není problém.Děkuji

Odpovědi na otázku

Delas nejakou statistiku, nebo hledas, co nasadit? Nemyslim, ze existuje "typicke reseni". Spousta firem si jiste vystaci s Excelem, nekde zvladli nasadit MS Access, jinde i MS SQL Server (casto v ramci nejakeho "hotoveho reseni"). No a zapomenout nesmis ani na SQLite3, MySQL/MariaDB, PostgreSQL, Firebird, Oracle RDBMS a dalsi relacni databaze, zavisi na zamereni firmy a jejich IT potrebach a znalostech/schopnostech. V par firmach se jiste najde i nejake NoSQL reseni jako MogoDB nebo Cassandra apod. Nehlede na "speciality" - nekrete ucetni programy maji sve vlastni "databazove" reseni.

A řekl bych, že i ty weby o zahraničních firmách co tazatel našel, budou spíš taky jen takové velmi obecné pojednání. Opravdu je to silně individuální.

Použití databáze se odvíjí od konkrétního informačního systému v té firmě (jakou DB používá). A konkrétní informační systém závisí na odvětví firmy.E-Shopy budou používat webové db - MySQL, Postgree SQL apod.Firmy, které mají tlustého klienta pak MS SQL (free verzi), větší, kterým to nepostačí pak placené verze včetně analytických služeb a datových kostek. Státní správa zase řešení postavené na Oracle, SAP - točí se v tom větší peníze, takže byl větší prostor na všimné.

To je ale dementní otázka. Ach jo. To snad musí být jasné i zdejším lamičkám jaká je nejpoužívanější databáze v malých a středních firmách. A vlastně nejen v nich, úplně všude. Jelikož úplně všude je nejpoužívanější windows a jelikož i každá lamička ve firmě používá webovej prohlížeč, tak jednoznačně nejpoužívanější databázový systém je sqlite, protože jej používají jednak webové prohlížeče (chrome, firefox...) a i samotný windows (windows defaultně obsahuje sqlite a používá ho například na správu appx balíčků).

Zkus se zeptat třeba na https://www.root.cz/

Vytipuj si pár typických českých malých až středních firem, obvolej je a zeptej se. Budeš mít informace z první ruky.

A odpověď bude u malých a středních firem nejčastěji nejspíš znít, že žádné. Ne každý bude tušit, že dejme tomu účetnický program Abra používá databázi Oracle/MSSQL nebo že Excel lze taky zařadit mezi databáze a že jejich webová stránka běží na nějaké databázi bude vědět nejspíš jenom správce stránky, který u malých firem dost možná ani nebude zaměstnancem...

Pokud potřebuješ tvořit nějaký podnikový systém, e-shop apd..., tak se dá použít např. LAMP nebo WAMP systém. Tedy Linux(Windows) + Apache + MariaDB(či starší MySQL) a PHP. Nebo místo PHP třeba použiješ Javu a k tomu Tomcat(Resin) a jako databázi třeba PostgreSQL. Lze použít i jiná řešení (s MSSQL, SQLite,...). Někdo si vystačí i jen s Excelem. Co se využívá nejčastěji netuším... každá firma se rozhoduje jinak podle svých potřeb, finančních možnostech a schopnostech IT zaměstnanců co se o to budou starat.

"MariaDB(či starší MySQL)"Michael Widenius prodal MySQL Sun Microsystems za 1 mld. USD a pak se nudil. Udělal tedy plagiát (kopii toho, co už jednou dělal) a pojmenoval to MariaDB. Jelikož ti vývojáři mají z té miliardy prachů habakuk tak jsou furt v lihu, takže ten kód pak podle toho vypadá, takže ze začátku to jakž takž bylo kompatibilní s MySQL (do 5.5), ale pak už byli fakt na šrot, takže to radši očíslovali po 5.5 od 10...Tak nějak to vidím já.Takže já osobně furt zůstávám na MySQL.

Ve spoustě firem (a znám i jednu s miliardovým obratem), se stále ještě používá dBase/xBase. Ano, i v roce 2017.

Jee, s dBase IV jsem pred 20 lety delal. Mozna by se FoxPro jeste nekde v nejake firme naslo...

Protože to byla bezproblémová databáze. I jako síťová fungovala jako blesk (dodnes nechápu jak, u tabulek s miliony záznamů).

Tak hodně často se to už dneska honí přes server a pro malou firmu bude asi nejvhodnější MySQL, což se taky zhusta používá. Frontend pak bývá webový, což zajišťuje kompatibilitu bez ohledu na operační systém a funguje to pak i na mobilních zařízeních.

Záleží na aplikaci, která na té databázi běží. Když je to aplikace stavěna pro MSSQL tak se to holt na ní provozuje. Ani i je celkem běžný stav, že když má firma dvě aplikace a každá je stavěná pro jinou databázi tak že mají dvě různé databáze. Prostě co je potřeba to se provozuje. Mám zkušenost z praxe. Dělám propojovací můstky mezi systémy klienta a systémem co prodáváme, je to tedy spíše pro střední až velké firmy, protože pro ty malé to není ekonomicky výhodné a stačí jim ta jedna ženská s excelem. Ovšem zatím jsem se setkal jen se třemi typy databází: Oracle, MySQL a MSSQL. Případně se jednalo o nějaké proprietární řešení, do kterého se třetí strana nepřipojí.