» Poradna » Programy

Propojení televizoru s počítačem

Tady
jnp.zive.cz ...
je odkaz na krabičku co se zapojí mezi počítač a televizor aby televizor fungoval jako monitor (samozřejmě v případě že to neumí grafárna nebo že televizor nemá přímý vstup z počítače). Nevěděl jsem, že se něco takového prodává.
Napadlo mne se zeptat zda neexistuje něco obrácného - z televizoru posílat audio/video signál do počítače (třeba do USB) aby se mohl počítač použít jako videorekordér pokud nemám v počítači TV kartu.

Odpovědi na otázku

Vzhledem k tomu, že televize je čistě pouze přijímač, a nemá žádný výstup, není možné použít ji jako zdroj čehokoliv. Pokud chceš nahrávat do PC, MUSÍŠ mít TV kartu, která bude přijímat TV signál. Existuje i tv karta do USB. Já osobně mám doma PC, ve kterém mám TV kartu a mám to připojené k TV. PC mi funguje jako domácí (síťová) knihovna filmů, rekordér, digi TV, DVD přehrávač a prostě všechno možné. Podařilo se mi na tom PC i rozběhnout stream server, který zachytává video z karty (karta má dva tunery) a z libovolného PC v síti pak můžu nezávisle sledovat jakýkoliv program na TV bez nutnosti mít na lokále tuner. Co se týče propojení PC -> TV, pokud nemáš TV kartu s TV-OUT, je tamta konkrétní krabička nejlevnější a nejjednodušší řešení. Můžeš si spájet kabel VGA - S-Video, ale ne každý je manuálně zručný.

Na SCARTU jsou i výstupy, viz třeba tady:
http://www.tydyt.cz/kabely/kabely/video.htm...
Vzpomínám si že se svého času prodávaly videopřehrávače bez tv tuneru, které umožňovaly nahrávání z televizoru (je otázka jestli výstup signálu byl u všech televizorů).
To že se nedá propojit přímo výstup VGA se vstupem na televizoru a je potřeba signál dost složitě zkonvertovat (a že se k tomu dělal nějaký brouk) jsem věděl, akorát se mi nedoneslo že se to dá normálně koupit - nepotřeboval jsem to tak jsem se po tom nepídil.

Takže můj dotaz zní, zda existuje a dá se koupit krabička která by uměla převést analogový výstupní signál z televizoru (případně z videa pokud by můj televizor neuměl výstupní signály na SCARTu) do tvaru který by se dal nacpat přes standardní rozhraní (asi USB) do počítače.

Pravděpodobně ne, a pokud ano, bude jeho cena tak vysoká, že bude skoro levnější koupit buď interní TV kartu do počítače, nebo TV tuner do USB.

Pravě - tou krabičkou je tv karta a tím padem je jine řešení odsouzené k nezdaru - dělalo by to same - posilalo z - do a nevím co by umělo navíc než tvkarta.Pokud meně tak asi by zase cenově nebylo někde u hranice 100 korun aby mělo význam o tom aspon trochu uvažovat.