» Poradna » Počítačové sítě

Propojení sítí

Prosím o radu.Mám nyní síť 192.168.100.x (router do internetu 192.168.100.1)Nyní jsem vytvořil pro kancelář, která má být úplně oddělena také router s adresací 192.168.101.x (router do internetu 192.168.101.1). Každý router má tedy vlastní internet a vše funguje. Ještě bych však potřeboval dostat na server v síti 192.168.100.x ze sítě 192.168.101.x a přehrát data. Jak mám nastavit ? Půjde to ?

Odpovědi na otázku

Znamena to, ze mas v jednom byte (nebo v jedne budove) dve nezavisla pripojeni k Internetu a dva routery, ktere nejsou propojene?Pokud ano, potrebujes routery propojit kabelem (libovolny LAN port v kazdem routeru) a nastavit jim IP adresy a upravit routovaci tabulku. Problem je v tom, ze nektere "domaci" routery to neumi (resp. nemaji na to pripravene webove rozhrani).Technicky to problem neni. Zalezi ale, jake mas routery.

Ano, je to v rámci budovy. Adresy mám u routerů jak jsem uváděl, propojím kabelem, ale nemohu nějak nastavit routování.potřeboval bych ze sítě 192.168.101.x jít do 192.168.100.x

Ono musíš jít i naopak, jinak by se ti ta komunikace nevrátila, to běhá vždycky tam i zpět, routování musí být na obou stranách...

Tak si budes muset koupit routery, ktere to routovani umi nastavit. Nebo tam nahrad alternativni firmware, pokud to na ne jde (OpenWRT). Tezko radit, kdyz nenapises jake routery mas.

V podstatě jde o to, ty routery propojit a pak jim říct routerům, aby všechno posílali na internet, ale jen to, co je určeno do sítě 192.168.101.x , respektive 192.168.100.x z druhé strany, směřovaly na ten propoj. V normálních dospělých routerech je to ta nejběžnější věc, stačí na to jeden příkaz set ip route, ale jak je to v těch tvých, je těžko říct.

Asi takhle. Buď nastavit routování v jednotlivých routerech, jak zde již bylo zmíněno, nebo použít některý druh tunelu, pokud routery nic takového nepodporují. S obojím by si měl hravě poradit váš správce sítě, kterého předpokládám máte, když je řeč o kancelářích a serverech.

Co máte za ten server? Jestli má 2 síťové adaptéry, tak bych jeden připojil k jednomu subnetu a druhý ke druhému.

Ak máš na tých sieťach len zopár strojov, môžeš použiť jednu fintu. Ak všade nastavíš masku 255.255.0.0. tak budú siete oddelené a pôjde to aj bez toho aby si tam musel dávať router. Vyhneš sa dokonca kupovaniu nejakého iného routra, ale lepšie je to s tým routrom ak má byť splnená požiadavka na úplné oddelenie. Záleží na tvojom rozhodnutí ako veľmi majú byť tie siete oddelené, pretože doplnenie routovacieho záznamu znamená, že sa bude dať ísť z jednej siete do druhej a naopak pričom sa dosiahne akurát to, že nebude vidieť nazdielané veci v iných sieťach.

Jak presne budou ty site pri pouziti navrhovane masky 255.255.0.0 ODDELENE?! Jedina spravna odpoved je podle mne "vubec nijak". :o))))))

virtuálne, veľmi podobne funguje aj VLAN, všakže?

Ne. VLAN maji svou vlastni specialni sekci v hlavicce Ethernetoveho datagramu, kterou switche a routery berou v potaz. Pokud bys takhle nastavil tu masku a propojil routery kabelem, tak to neudela vubec nic.Nehlede na to, ze pro ten tvuj zamysleny ucel (kdyby mohl fungovat) je ta maska zbytecne velka a stacila by 255.255.254.0.

Ano, viem, že na VLAN je potrebný príslušný hardware, písal som "veľmi podobne". Obidve veci sa chápu ako virtuálne, bo to ide na jednej fyzickej sieti, ale je to logicky oddelené. Ešte je potrebné nastaviť na adaptér alias IP adresu z druhej siete, tým sa pridá aj routovací záznam do tabuľky.

VLAN je uplne jina liga, to vubec nesrovnavejte.Ta navrhovana maska by vedla k tomu, ze site nebudou NIJAK oddelene. Fakticky by to byla jedna sit.

Jo, už to vidím. Som napísal, že všetkému treba dať inú masku. Mal som na mysli len tie dva stroje, ktoré potrebujú komunikovať medzi sieťami. Tok by to išlo aj bez toho routra, nie?

No tak to ani omylem Maska 255.255.0.0 zbůsobí to že se navzájem uvidí všechna zařízení v rozashu IP 192.168.001.001 - 192.168.254.254VLAN je na jiném principu, tam se celá komunikace označí tzv otaguje a ta značka je nesena spolu s"daty" a např na switchi máte nastaveno že VLA1 má porty 1-8 a VLAN2 9-16 pokud přijde paket označený VLAN1, switch jej může komunikovat pouze na ty porty 1-8 a na 9-16 nikoliv.Samozřejmě každá VLAN může mít jiný IP rozsah, ale to nemá s Vaší interpretací nic společného.Zkuste si něco nastudovat např:https://www.samuraj-cz.com/clanek/vlan-virtual-local... https://cs.wikipedia.org/wiki/VLAN

"192.168.001.001 - 192.168.254.254" - kdepak, 192.168.0.1 - 192.168.255.254 :)