» Poradna » Web a internet

Propojení sítě s použitím switche

Zdravím všechny,mám problém s propojením internetu přes kabel. Mám doma rozvod internetu do všech místností. A protože mi aktuálně nějak zlobí wifi, tak jsem se chtěl, současně s manželkou, připojit kabelem přes internetovou zásuvku v jednom z pokojů. Pokud kabel ze zásuvky strčím přímo do NTB, tak normálně naskočí ethernetová síť a vše maká. Protože se chceme ale připojit oba, tak jsem dal konec kabelu ze zásuvky místo do NTB do switche a z něho rozdělil dva kabely do 2 NTB. V tu chvíli ale internet nenaběhl. Napsalo mi to, že je neznámá síť a že se nelze připojit. Myslel jsem si, že je to stejné, jako když vedu kabel přímo z routeru do switche a z něho zase dva kabely. To jsem totiž zkoušel a fungovalo to. Poradil by mi někdo, proč mi to, co jsem vytvořil, nefunguje?Michal

Odpovědi na otázku

bud je ten switch pokazeny, alebo to nieje switch ale router..

Pokažený by snad být neměl, protože jsem ho právě zkoušel napřímo z routeru a vše fungovalo. Navíc jsem zkoušel ještě jiný. A jeden z nich je úplně nový. Shodou okolností ho potřebuji do práce, tak jsem ho nejdříve využil doma.A jestli je to switch. Já předpokládám, že ano, ale raději tedy ten typ. Je to TP Link TL-SG1005D a ten druhý TP Link TL-SF1005D.

no tak to musi ist, kedze spojenie router --> kratky kabel --> switch a router --> dlhsi kabel v stene --> switch je uplne totozne.

a pri routri nemas switch? pises, ze rozvod do kazdej miestnosti, kolko mas miestnosti? lebo routre maju vacsinou max 4 porty..

Takže zapojení je v posloupnosti jaké ? Router -> switch (1000) -> switch (100) ? Tohle nefunguje, ale na krátkých kabelech ano ?

Zkontroluj zapojení zásuvky a kabelů. To co popisuješ jsem viděl situaci, kdy byl otočený jeden pár. PC na přímo se připojilo, za switchem už ne.

Souhlas, taky si myslím že problém bude v kabelu. Ten stovkovej switch si s tím nejspíš neporadí.

POE veci napr. wifi zvyknu nefungovat... takze este by mohol skusit napojit sa na zasuvku v inej miestnosti, ak ma dost dlhy kabel...

Taky bych to videl. I v roce 2019 existuji switche bez MDI/MDI-X.

Já moc děkuji za ty všechny snahy. Pokusím se to nějak shrnout.Router není tajemný, je to Huawei B2368 od Vodafonu. Tak nevím, jestli to není modem, já ani ty rozdíly neznám. Rozvod mám takto. Ze střechy jde kabel do routeru/modemu, z toho místa jde nějakých 6 kabelů do různých místností. Zapojené mám jen vždy 4, protože nemám více vstupů. Do nedávna nebyl problém s wifi, takže jsem neměl potřebu to jakkoli řešit. U routeru tedy žádný switch není. V té dané místnosti je pak vždycky taková ta snad klasická zásuvka, kam mám možnost připojit kabel s ethernetovou koncovkou. A to je celé. myslím, že celkem normální.Takže posloupnost kdy mi to nejde je router -zazděný kabel do "ethernetové zásuvky - ethernetový kabel 5m volný - switch - 2 kabely k NTB.Čemu nerozumím je "topologie hvězda" a potom "To co popisuješ jsem viděl situaci, kdy byl otočený jeden pár." Netuším jaký otočený pár. Já totiž vůbec nemůžu vyloučit, že nemám někde něco otočeného. Jen bych nevěděl kde a co. Snad jsem odpověděl na všechno

Ako prve, preco nejde wifi? Nemoze to suvisiet s tym? Zle nastavene DHCP.Ako druhe, pred tym boli ntb pripojene cez wifi? Nema jeden z nich na sietovej karte nastavenu pevnu IP?

Topologie popisuje zapojení sítě - nastuduj si základy z wikipedie.Ethernet kabel obsahuje 4 páry vodičů, jejich zapojení v keystonu zásuvky nebo kostce koncovky je dáno normou. Pokud se to udělá špatně, síť nefunguje. Při znalosti normy jdou kabely zkontrolovat pohledem, na keystonu je barevné značení pro verzi A a B, fungují obě varianty, pro počítačovou síť bez analogových telefonů se používá B. Na obou koncích kabelu se musí použít stejná verze. Je to podrobně popsané na tolika stránkách že by byl div kdyby google nic nenašel.Router (domácí model) obvykle obsahuje 4portový switch na LAN straně, pokud počet portů nestačí, připojíš další switch jedním kablem do LAN portu routeru.

PS: pro domácí síť z levných zařízení připadá v úvahu jen topologie hvězda a strom. Bez spanning tree na switchích nesmíš udělat kruh - generuje broadcast storm, která síť zahltí a znemožní přenos dat.

Podívat jsem se určitě mohl nenapadlo mě to ale. Chtěl jsem co nejrychleji odpovědět, tak jsem si to neuvědomil. Jinak, když pátrám v hlavě, tak si vybavuji, že mi ty zásuvky tehdy zapojoval známý a měl jsem tehdy pocit, že do toho kouká jako husa do flašky. Takže jestli je možné, že při určitém špatném zapojení to může fungovat tak, že kabel bez switche maká a při připojení switche už ne, tak bych řekl, že je to naprosto v pohodě možné.A co se týče wifi, tak ta dříve šla vez problému, ale posledních asi 14 dní zlobí. Jenže v práci se nám stalo to, že taky začala z ničeho nic jít pomalu wifi a ukázalo se, že za to může PC, kde ovladač wifi nějak blokoval rychlost (nějak takhle mi to technik říkal). Takže proto jsem to chtěl řešit až později a dočasně to vyřešit takto.Já tomu jinak ale opravdu rozumím velmi málo. Šlo mi jen o to, abych předešel případně tomu, že si sem někoho pozvu a ten mi řekne, že stačilo něco přehodit. Proto se vás zkouším zeptat.

Chtělo by to jiného známého, síťaře s testerem na ethernet kabely. I s běháním po baráku nebude mít za hodinu co dělat

Naprosto souhlasím

skontroluj este to, ci to nefunguje zo vsetkych zasuviek, alebo z niektorej funguje.. Este otazka.. ked zapojis len 1 notebook, ukazuje ti 1Gbit LAN alebo 100Mbit? Lebo pri 100Mbit sa vyuzivaju len 4 zily z 8.. Este moze nastat pripad, kedy niektory z tych 4 nema signal, a niektore sietovky to akceptuju, ine nie.. Kontrolou ostatnych zasuviek sa posunies dalej, lebo snad vsetky vadne nemozu byt..

bolo by to vhodne prejst meracim pristrojom, ak su dobre zapojene zasuvky, MUSI to ist!

Zažil jsem podobnou chvilku, kdy po přehození počítačů nešla síť do nového počítače, karta nenačetla adresu. Na starém PC byla síťovka 100Mb/s, té nevadilo přehození žil v konektoru u hnědého páru.

este som nezazil pripad, kedy sa 1Gbit sietovka neprepla na 100Mbit, ak bol niektory z modrych alebo hnedych resp. presnejsie z pozicii 4,5,7,8 zle zapojeny alebo nezapojeny. Boli aj pripady, ked bolo treba na vsetky kable v sieti zapajat 2 zariadenia, lebo kabel bol drahy a switche 100Mbit, takze jedna koncovka isla na oranzove/zelene a druha koncovka na modre/hnede. Dnes je na to hotova redukcia, ale v minulosti...

Tak to já vícekrát. Krásně se to poznalo, když jsem předřadil blbý switch 100Mb/s a zázrak, začalo to chodit. Potom to chtělo přepnout na 100Mb/s Full duplex, buďto na síťovce, na switchi, 4žilovým kabelem... co bylo pohodlnější.

dnes som daval klientovi nejaky lacny srackovy TPlink a pribaleny bol 4zilovy kabel... ale nie to bolo najdivnejsie, porty mali len 4 piny.. takyto router a sietovka na druhej strane nema sancu zistit, ze mas 4zilove kable = TPlink ma asi vacsie skusenosti ako my 2 spolu, ci? :)

Vůbec tomu nerozumíš. Ten TPlink byl 100Mb/s a tudíž mu na komunikaci stačily 2 páry a je v pohodě. Jenže když propojuješ zařízení 1Gb/s, tak potřebuješ všech 8 žil správně zapojených. Pokud je některý z párů oranžový či zelený blbě, tak to rovnou nefunguje. Pokud je jeden pár (hnědý, modrý) blbě, tak to pokouší postavit, zběsile přepíná mezi 100Mb/s a 1Gb/s a navíc křížený/nekřížený a nakonec se to stejně nedohodne.

yo, vubec tomu nerozumis. Sietovka sa prepne na 100 a ide to na 100 bez najmensich problemov. Ako dokaz si zober poe redukcie.. co pripojis na LAN a strcis tam adapter a na druhom konci to strcis napr. do routra. Ta elektrina ide cez modre a zelene = vobec niesu zapojene a ide to. Na chod 100Mbit ti staci mat zapojene 1,2,3,6 ostatne je irelevantne.

modre a hnede samozrejme... redakcny system z od Marie Terezie, nevie blby edit ako slovenske zive. 100 rokov za opicami.

To je zajimave proc sem tedy (nejen na Zive) neustale bratia slovaci lezete, kdyz tu mame vsechno spate Pocitam ze opacne se tak deje minimalne, kdo by louskal tu vasi hatmatilku...

edit nieje ani na sk zive, to bol zmysel vety, zle som to napisal sorry. A skus ist na zive.sk/forum, tam nieje za rok tolko prispevkov co tu za hodinu. Ja osobne sem nechodim len mudrovat, ale podelit sa o moje vedomosti a naopak nejake ziskat.. Ked mas problem so slovencinou, tak sk prispevky ignoruj, alebo luskaj a uc sa. 80-90% je totozna, hlavne bez diakritiky.

A ještě jsem zapomněl. LAN mi ukazuje 100MBit.

Tak pokud se připojuješ tisícovkovou kartou v PC, tak je prakticky jistota, že ten kabel není v pořádku.

Já tomu furt nerozumím. Ten Huawei je modem i router v jednom, ale má jen tři uživatelské porty, ty píšeš o čtyřech ? Dobře, a k čemu jsou ty dva switche, ten stovkový a tisícovkový ? Říkáš, že je vlastně nepoužíváš. Jestli tomu snad trochu chápu, tak když jsi připojil některý ze switchů na krátký kabel k routeru a do něj počítače, všechno fungovalo. Ale když si použil ten "zabetonovaný kabel" od routeru ke switchi, už to nefunguje. Možný problém vidím právě v zapojení tohoto kabelu, tam bude asi nějaká bota, to by chtělo zkontrolovat, případně proměřit.

Oni jsou možná 3, já to mám celé výš u stropu a teď jsem tam nebyl. Reagoval jsem na to, že někdo psal, že routery mají obyčejně 4 porty. Já jsem do teď používal jeden, přes který mám zapojenou síťovou tiskárnu. Switche jsou náhoda, které jsem chtěl využít. Jeden mi tady zbyl z práce a druhý jsem naopak do práce, kde nám zrychlili internet, shodou okolností koupil. Tak jsem si myslel, jak mám kliku a vydrbu s tím.Jinak s kabelama je to opravdu tak. Když připojím kabel přímo k routeru a pak dám switch, tak je vše ok. Pokud Pokud použiju zabetonovaný kabel skrze zásuvku, tak jde jen kabel zapojený rovnou do NTB, ale přes switch už ne.Přijde mi, že jste se dost shodli na tom, že nejspíš bude problém v zásuvce. Zkusím proto to, co navrhujete. Vyzkoušet jinou zásuvku, a potom případně nechat proměřit.

Díky moc všem. Jste skvělí.

Jen píšu výsledek. Opravdu byla špatně zapojená jedna zásuvka. Jakmile se se opravila, tak je vše v nejlepším pořádku.

No jo, stane se. Skutečná příčina ale byla tady: "ty zásuvky tehdy zapojoval známý a měl jsem tehdy pocit, že do toho kouká jako husa do flašky.". Přitom nejlevnější ethernet zkoušečka z ČÍny stoji do 100 Kč. Mně se mnohokrát vyplatila. Někdy je problém v zásuvce, někdy v patch kabelu.

ja uz som mal aj take, ze som vymenil 3 zasuvky a 2x prerobil patchpanel na druhom konci, furt merac hlasil OK ale pripojenie islo divne pomaly. Natiahol sa novy kabel a uz je to ok..

Od zkoušečky za stovku nemůžeš čekat zázraky. Ukáže jen fatální chyby prohození drátů nebo nějaké přerušení. Na základní měření (mi) stačí. Pak připojím oba konce do sítě a změřím reálnou přenosovou rychlost.Drahý měřák, co ukáže i útlum a podobně, se mi na domácí instalaci nevyplatí koupit.