» Poradna » Počítačové sítě

Propojení modemu s routerem s vypnutým nat.

Zdravím.Chtěl bych modem Comtrend VR-3026e propojit s routerem Asus RT-N18U kvuli většímu výkonu routeru Asus a lepší administraci. Režim bridge na modemu nastavovat nechci protože je to náročné. Raději bych vytvořil dva subnetytřeba 10.0.0.0 s bránou 10.0.0.138 255.255.255.0 která je stavající na modemu a 10.0.1.0 bránou 10.0.1.1 255.255.255.0 na routeru Asus. Nechci dvakrát natovat. Se statickým routováním nemám zkušenosti. Myslím si,že routu bych měl zadat v modemu ip adresa 10.0.1.0 brána 10.0.1.1 maska 255.255.255.0. Prosím poraďte jak to zprovoznit. Díky. J.

Odpovědi na otázku

A k čemu potřebuješ dva subnety? Není tedy jednodušší nechat oba routery v jednom subnetu?

Jinak pokud ti jde o to, že ten Asus má vyšší výkon na routování, než ten comtrend, tak v tom případě nemáš jinou šanci, než modem přepnout do režimu bridge. Jinak ti to pořád bude ten router v modemu brzdit. A kromě toho, přepnutí do režimu bridge bude předpokládám přepnutí jedné položky v menu, ne? Co by na tom mělo být složitého?

Tenhle modem modem má zrovna to nastavení do bridge režimu jakési složitější. Router Asus bych chtěl využít hlavně pro Qos . Jak jej tedy nastavit abych nemusel dvakrát natovat?

Nijak.A proč nechceš 2x natovat?

Treba protoze je to zbytecne... ale tim padem me nic rozumejsiho nez bridge rezim na VDSL modemu nenapda...

Zbytečné, ale funkční, často používané a ničemu to nevadí. Snad jenom nějaká ta milisekunda zpoždění paketů. Jestli tazatel nemá veřejnou IPV4 adresu, tak už je za providerovým NATem, takže se stejně nebavíme o druhém, ale třetím NATu.

Ono jde obcas o vykon. Ale u DSL to asi nehrozi..

Ano pokud neni verejna IP tak je to asi jedno... casto ale DSL linky verejnou maji, v tom pripade je docela opruz resit smerovani portu atd.Uznavam pro neznaleho uzivatele je to snazsi, ale jinak to nastaveni do bridge neni nic sloziteho viz. http://comtrend.michnzee.net/Takto jsem to dlouhodobe bez problemu provozoval kdyz jsem jeste byl pripojen prez VDSL

co passthru a router nechat nahodit i PPPoA?MP

Aha, vy PPPoE passthru rikate bridge ...MP

Jestliže na Asusovi vytvoříš druhou síť 10.0.1.x, tak se do internetu budeš dostávat právě přes dvojí natování. Routa na tom nic nemění.Pokud nechceš modem přepínat do bridge, nechal bych Asuse ve stejném subnetu jako modem a NAT bude provádět modem.

A pokud ti jde o QoS na Asusu, jak jsi mezitím napsal, tak musíš 2x natovat nebo modem přepnout do bridge.

Nešlo by to ani kdybych rozdělil sit na dva subnety třeba 10.0.0.0 až 10.0.0.150 a 10.0.0.151až 10.0.0.254. Pak by přece nedocházelo k překladu adres. Jinak nechápu možnost vypnutí nat na routeru Asus k čemu je dobrá když router musí natovat?

Pořád vymýšlíš hranatou kružnici. Na té krabičce klidně můžeš NAT vypnout.Jenže:Když vypneš NAT, nebude fungovat QoS.

Díky Všem za odpovědi. Zatím půjdu tou nejjednodušší cestou,nechám Asus natovat.Pokud by mi to vadilo kvůli pingu u online hraní pohrál bych si stím bridge na modemu. J.

Tohle ti určitě nepřidá víc než pár milisekund, takže pokud šlo o tohle, tak to nemusíš řešit.

Chcete vyšší výkon, ale necháte Comtrend routovat i NATovat? Nastavit bridge je řádově jednodušší než správně nastavit maškarádu, a hlavně to je mnohem rychlejší. Jednak to potřebuje mnohem nižší výkon, jednat to má mnohem nižší latence.

Bridge je to nejjednodussi

Pokud si správně představuju situaci, tak poskytovatelúv modem Comtrend v tuto chvíli routuje a NATuje veškerý provoz. Pokud je to modem, znamená to, že do bytu leze síť po jiném médiu než je ethernet. Čili tam ten modem musí zůstat. Pokud tam zůstane, jeho jediné rozhraní směrem k poskytovateli, nejde nijak rozdělit a on bude vždycky muset buď routovat, nebo dělat bridge. Obvyklá praxe je, že směrem k poskytovateli, se každý zákazník prezentuje jednou IP adresou a všechen jeho vnitřní provoz se NATuje za tuto adresu. Za touto adresou už pak může být sítí kolik chce, ale všechny se musí NATovat za jedinou IP. Takže onen NAT musí dělat buď modem pokud je v roli routeru, nebo následující router ASUS, pokud modem bude v módu Bridge. Nic mezi tím s tím spáchat nejde. A já po zkušenosti s obvyklými lacinými routery/modemy od poskytovatelů, doporučuju nechat tyhle funkce na nějakém výkonnějším zařízení. I když zrovan tenhle model neznám a je možné že si třeba s Vašim provozem poradí na výbornou.

Díky za odpověď.Mám málo času takže jsem se k tomu ještě nedostal. Zkusím dát modem do modu bridge a nebo se jej úplně zbavím a koupím nějaký kvalitní modem router.S internetovým připojením 6MB moc slávy nenadělám takže se snažím dostat max rychlost a hlavně pro občasné online hraní se bez Qos neobejdu a Asus to má celkem jednoduše v menu pořešené.

Na to QoS bych se moc nespoléhal. QoS dělá především to, že propouští přednostně pakety, které chceme priorizovat. Bohužel toto priorizování musí být funkční ideálně po celé cestě, nejdůležitější je ale v tom nejužším místě, tedy tam, kde poskytovatel omezuje rychlost. Pokud bude Asus priorizovat pakety mířící od vás na nějaký herní server a poskytovatel je stejně bude zařezávat, pojede to sice asi lépe než kdyby je jikdo nepriorizoval, ale o dost hůž, než kdyby si tyto pakety nesli COS nebo DSCP příznak, kterému by traffic shaper u poskytovatele, nebo prostě aktivní prvek co určuje rychlost vašeho připojení, rozuměl a tyhle pakety nezařezával. Možná to tak funguje, ale samozřejmé to není. Možná u ADSL, kde se ta odchozí rychlost dojednává přímo s modemem, by to fungovat mohlo.