» Poradna » Ostatní

PROJEKTOR - jak zkrátit vzdálenost projektoru od plátna ?

Ahoj,
potřeboval bych poradit s projektorem.. Vzhledem k dispozici místnosti potřebuji na jednu akci mít projektor co nejblíže plátnu a obraz chci mít samozřejmě co největší. Slyšel jsem o nějakém nástavci na čočku, který je schopen eliminovat problém "blízká vzdálenost od plátna = malý obraz". Poradí mi někdo ? A jaká je cenová relace ? Na Googlu sem nic použitelnýho nenašel, zřejmě nevim jak se daná součástka správně nazývá ...
Díky moc
L.

Odpovědi na otázku

potřeboval bys nějaký širokoúhlý objektiv, u profi projektorů se to dá objednat a vyměnit - krátké sklo za dlouhé prachy. U běžných pochybuju, že se to dá, univerzální nástavec sice teoreticky může existovat, ale nikdy jsem to neviděl a podle mých zkušeností s fotografováním (což je úplně totéž, jen naopak) by to nefungovalo, muselo my zákonitě dojít ke strašnému zkreslení obrazu.
Takže když chceš zmenšit vzdálenost od plátna, musíš jít na to postaru, vzpomeň si na školní zpěťák Meotar, nebo na projekční TV, schválně, jestli na to přijdeš. Už jsem to jednou dělal, jde to, ale je to piplačka správně uchytit a nastavit.

No .. díky za odpověď
Každopádně ve škole sem kdysi nepatřil mezi vyvolený a oblíbený , co mohli obsluhovat Meotar a hrát na triangl :)
Jinými slovy mě nic inteligentního bohužel v utto chvíli nenapadá a k metodě pokus - omyl bych u sebe ten projektor potřebovat mít, což nemám..
Tak ještě jednou prosím o tu metodu "po staru" :).
Díky L.

To jsem si myslel
Zkrátka můzu zkrátit vzdálenost z objektivu na plátno zrcadlem. Projektor bude svítit šikmo dozadu nahoru, tam bude zrcadlo, které to na světlo odrazí na plátno - úhel odrazu se rovná úhlu dopadu atd, to je ten Meotar, žejo.. Akorát v projektoru změním orientaci (otočení) obrazu, to umí všechny. Vyrobil jsem si na to takový pěkný stolek, dole je projektor, nahoře je sklopná deska se zrcadlem, pěkně na aretaci, abych to nemusel pokaždé nastavovat, po promítání sklopím a hotovo.

http://www.danalee.ca/ttt/images/8/monito14.jpg...
Tohle je projekční TV, lepší obrázek principu jsem nenašel, ale je to v podstatě ono, akorát to plátno je logicky dál.

No jsem vůl :)
Každopádně díky moc .. o něco se pokusim , uvidíme jak to v tom prostoru půjde ..
l.

pochybujem ze ho zozenies ak uz nebol na to robeny ten projektor

vecsina drahsich projektorov to ma bud pridavne alebo zabudovane