Prohozené monitory

Zdravím,předevčírem po výpadku elektřiny se mi na PC objevila záhada, kterou se mi nepodařilo zatím vygooglit a ani kamarád v IT daleko zdatnější přes TeamViewer nedokázal vyřešit. Nepomohla žádná nápovědá Win, přeinstalace ovladačů, různé varianty přepínání, takže rada odborníků zde je nezbytná ... Mám dva monitory zapojené do grafické karty. Jeden novější přes HDMI , druhý starší přes VGA. HDMI byl jako primární umístěný vlevo a win ho identifikovaly jako monitor 1. VGA byl jako monitor 2 a umístěný vpravo.Po výpadku proudu jsem po zapnutí našel ikony rozsypané přes oba monitory. Chvíli mi trvalo na to přijít proč se to stalo, takže jsem udělal znovu nastavení monitorů a přitom jsem si všiml, že monitory jsou prohozené. A to doslova. Při identifikaci monitoru se HDMI identifikuje jako 2 a VGA jako 1.Divné je, že win je idenfikují i jako monitor HDMI nepodporující PnP a VGA naopak podporující, což je nesmysl. Samozřejmě, že to umím uspořádat tak, aby mi to vyhovovalo při práci, ale stejně je to špatně, jelikož přesouvání mezi monitory teď funguje nelogicky a to tak, že původní přesunutí dokumentu zleva doprava nejde a musím to dělat zprava doleva, což je k nasr...ní a to i protože mi myš co chvíli ulítne do vedlejšího monitoru.Nesetkal se někdo s tímto? Díky předem

Odpovědi na otázku

Poradi a virtualni "pozice" monitoru (tj. ktery je vlevo a ktery vpravo) se daly nastavit v nastaveni Windows, to uz nejde?Asi by zabralo odebrani monitoru ve Spravci zarizeni a jeho opetovne nainstalovani.

Pořád jde, zrovna včera jsem to řešil, takže minimálně opravit pozice monitorů by mělo jít.Klikne se pravym tl. na ploše. Vybere nastavení obrazovky a v tom poli, kde vidíš ty očíslovaný monitory, tak je jednoduše přesuň myší na takový pozice, aby to odpovídalo skutečnosti.Bohužel, proč se to vubec celý rozesralo nevím. Shodou okolností jsem měl stejně zapojený monitory a občas se mi to taky úplně rozvrtalo a nikdy jsem nepřišel na to proč se to děje nebo jak tomu bránit.

jakože kamarád "ajťák" (ty uvozovky jsou na místě a pamatuj si to až se gho příště budeš ptát..) neví jak v nastavení obrazu přehodit myší displeje na druhou stranu abys nemusel přesouvat okna obráceně ????To je vtip ?

Tak virtuální prohození monitorů snad není problém. To snad musí znát každý "ajťák". Kdyby ne, tak třeba tady to má vizuálně: https://www.youtube.com/watchMě spíš přijde, že se mu nějak záhadně prohodilo pořadí číslování výstupů z grafiky. Což jsem si vždy myslel, že nejde. Už jsem na to četl hromady dotazů, kde to někdo potřeboval prohodit (většinou, aby mu BIOS naskakoval na monitoru, ne na vypnuté TV, která je na výstupu 1) a zatím jsem nikde nenašel, jak docílit toho, co se povedlo tomu výpadku proudu u tazatele. Ale spíš bych si vsadil, že se rozhodilo jen nastavení v systému a pořadí výstupů je stále stejné. Jen si to nepamatuje. Protože VGA bývá jako 1.

to pořadí se mi taky nestalo. je to divný. Moc tomu popisu nevěřím, protože lidi často i do telefonu tvrděj že je něco takhle a pak je to samozřejmě jinak.V tomhle případě by možná stačilo jen zapnout to nejdřív s jedním monitorem a po dalším restartu připojit druhej. Pak si to seřadit a hotovo. Zkoumat proč se to stalo už je asi zbytečný..A taky - VGA ? jak je připojenej ? přímo nebo přes nějakej převodník ?

Tak samozřejmě, že vím i já, jak přehodit myší ve win pořadí, ale takhle jednoduše to prostě nejde. Teď se mi přes ovládací panel podařilo vyřešit problém s pohybem myši, který už je tedy ok, tady tedy stačilo přesunout monitory, což u win panelu nepomohlo. Nicméně stav, kdy je oba monitory prohozené - systém je idenfikuje obráceně trvá.

doplňuji - myš vyřešena přes ovládací panel NVIDIA

Jestli ti jde výhradně o "číslování" monitorů, tak tohle si win nastavují jakousi zvláštní vnitřní logikou a nejde to uživatelsky změnit.Jedinou možností je vypojit monitor 1, tím se ze dvojky stane jednička a pak zapojit zpět druhý monitor. To ale nezaručí, že se to někdy pri startu systému zase nezmění.

Vz ...tazatele: Jen jsem všem rádcům, zapomněl uvést pár skutečností a skutečnou realitu, což jak se domnívám, určitě vliv na daný problém nemá. PC HW konfig: Core2Duo, 4GB RAM, 1TB HDD Seagate, NV GF 8 série, dual boot W7/32-64 bit (32 bit kvůli "účetnímu programu"), AV - AVAST. - na oddílu C mám pouze uživ. profil pro 64bit- systém spouštím z D, nebo E (dual boot jsem si "vytvářel" sám a taky mám trochu "nepořádek" v profilech)- po startu mám CCleaner nastavený na hloubkové čištění + občas čistím registry (samozřejmě bez záloh) a SW pro "zvýšení výkonu"- OS už mám L.P. nepřeinstalovaný (poznámka: tazatel případně doplní)- v den "havárie" jsem spustil "bod obnovy", který zdá se mi, nic neudělal- SW Nvidia GF experience byl včera nefunkční/aplikace padala (jsem se dozvěděl), ale to jsem si dnes opravil/přeinstaloval (viz 8:41) - nabídku přeinstalace (zdarma), včetně nastavení tak, jak to mají STANDARDNĚ a NORMÁLNĚ jiní uživatelé jsem dnes odmítl Za mou osobu.... Při 18 PC v doméně na firmě, z toho 12 ks (W10+ W7), osobně skládaných a se 2 monitory (grafici + VR) je docela úsměvné porovnat skutečnost (stav HW a hlavně jeho OS+SW) s podáním dotazu tazatele a následného čtení. Z hlediska výše uvedeného je každá rada "drahá", pomoc zbytečná, ale zcela jistě získaná zkušenost "k nezaplacení". Pokud chcete pokračovat v radách, jak odstranit tento problém na tomto víc než hodně "zmršeném" OS, směle do toho (váš čas). Nemám potřebu se v této záležitosti dál vyjadřovat. S pozdravem "Míru zdar".