» Poradna » Programy

Prohlížení fotek a videí z více fotoaparátů

Zdravím,existuje prosím nějaký program, který umí prohlížet fotografie i videa z více fotoaparátů (např. fotky z mobilu a z kompaktu) dle data pořízení? Když vše seřadím podle názvu souboru, tak prohlížím všechny fotky z mobilu a pak až všechny fotky z kompaktu. Videa jdou mezi fotkami správně po sobě. Když zase seřadím fotky podle "date taken" třeba v ACDSee tak jsou sice všechny fotky z mobilu i kompaktu seřazené podle data vzniku, ale zase jsou všechny videa na konci. Existuje nějaký program, který je umí fotky i videa z více zdrojů prohlížet podle vzniku?Díky

Odpovědi na otázku

Třeba Zoner ... Běžně i programy, které se "dodávají k foťáku".

PS: Lightroom a podobné programy, asi najdeš i free (hledej správce fotek).https://www.google.cz/search

Programů je spousty, ale možná tam bude problém s tím, aby řadily mezi fotky i videa, jak si tazatel představuje. Bez těch videí by to bylo v pohodě.

Lightroom neumí videa, zobrazuje jen fotky.

Hlavne Lightroom neni prohlizec fotek

Zoner jsem právě otestoval a také neumí. Při řazení "Date created" všechny videa hodí na konec.

Zkusils i Katalog?

Příčina je jasná, video nemá EXIF, takže nemá podle čeho řadit.

Tudíž to, co pozaduješ, nemůže umět žádný program.

U videí je "Modification date" , a Adobe Bridge umí řadit fotky dle Exif a zároveň videa dle "Modification date", takže jsou všechny média chronologicky za sebou. Bohužel je Adobe Bridge těžkopádný. Případně se software také může opřít o název souboru. Např. video DSCN4704.MOV může automaticky zařadit před fotografii DSCN4705.JPG jen díky názvu souboru.

Ovšem Adobe Bridge se dá pořídit jedině jako součást např. Photoshopu a to se dost prodraží...

tak těch pár videí si už za pomoci fotek "okolo" nějak zařadím ručně. Ono nějaký timestamp souboru není vždycky spolehlivý.

Obávám se, že to už je moc podmínek. Ale míchání videí mezi fotky mi nepřipadá úplně potřebné, naopak mě hrozně rozčiluje, když listuju mezi fotkami a najednou se mi tam rozjede video Každopádně ještě zkus Irfanview, to je takový standard mezi prohlížeči fotek, jestli to tam nepůjde nastavit, možností jsou tam mraky.

Do teď jsem používal Fastone Image Viewer, ale letos jsem na dovolené fotil i mobilem. Pokud někomu ukazuju fotky z dovolené, vždy pouštím i videa, které patří k tomu dni a korespondují s fotkami okolo. Je nesmysl pouštět videa po prohlédnutí všech fotek a vracet se zase 10 dní nazpět u videí. Např. Fastone je nezačne přehrávat samovolně, to je jen otázka nastavení programu. IrfanView už jsem zkoušel a umí řadit jen "by Date" a "by EXIF date", oboje ignoruje videa.

Tak on je hlavně problém v tom, že video na rozdíl od fotek nemá žádný EXIF Takže to bude příčina nemožnosti zařadit videa korektně dle data pořízení.

To chápu v čem je problém. U videí je "Modification date" které indikuje datum vzniku videa. Jak jsem psal níže, Bridge umí fotky poskládat podle Exif Date a zároveň zařadí videa i podle "Modification date", takže i z více fotoaparátů jsou fotografie i videa chronologicky, bohužel Adobe Bridge je těžkopádný a je pomalý.

Tak potom ještě existuje možnost si ty atributy souboru (modification) zeditovat a pak v jakémkoliv prohlížeči neřadit podle exifu, ale podle tohoto. To by mělo fungovat na fotky i videa.

No bohužel to je spousta ruční práce.

To nemusí být úplně nutné, existují programy, které upraví datumy v atributech podle údajů v EXIFu dávkově.

Díky, tak Bridge "Uspořádat podle Datum vytvoření" umí seřadit fotky i videa chronologicky za sebou ale je poměrně těžkopádný a pomalý

Zkus Katalog v Zoneru.

já si fotky přejmenovávám podle informací o času/datu vyfocení pomocí:http://ceicer.org/exifrename/index_eng.phptakže z IMG_0123456.JPG mám třeba 2019-07-04_20-56-54.jpgtaky mám víc foťáků, takže do programu nastavím příponu např. _fotak1a_fotak2takže když pak fotky z obou foťáků nasypu do jedné složky, tak mám např.2019-07-04_20-56-54_fotak1.jpg2019-07-04_21-04-54_fotak2.jpg2019-07-04_21-10-00_fotak1.jpgpřesně podle data a času. Pak je úplně jedno, v čem to prohlížím, seřazené to zůstane i v Průzkumníkovi.Akorát si musíš ohlídat, abys měl na foťácích stejný čas, případně si to dodatečně opravit pomocí:http://ceicer.org/exifregenerate/index_eng.php

Díky za tip, nakonec jsem to vyřešil programem Bulk Rename Utility, který umí i jiný soubory než jen fotografie.

Tak jsem to vyřešil jednoduše programem Bulk Rename Utility https://www.bulkrenameutility.co.uk/Download.phpVytvořil jsem si 2 profily, jeden přejmenuje JPG s nastavením:|Auto Date|Mode: PrefixType: Taken (Original)Fmt: CustomSep.:_Seg.: -Custom: %Y-%m-%d-%H_%M_%S|Filters|Mask: *.JPGA druhý přejmenuje video soubory:|Auto Date|Mode: PrefixType: Modified (Current)Fmt: CustomSep.:_Seg.: -Custom: %Y-%m-%d-%H_%M_%S|Filters|Mask: *.MP4 *.MOVNavíc je tenhle program dostupný přes pravé tlačítko na jakýkoliv soubor v aktuálním adresáři, takže to lze provést pohodlně hned.