Programy zamrzají, kurzor ne

Zdravím, můj PC náhodně zamrzne zhruba každých 15-20 sekund. Stává se tak pouze u programů/plochy, kurzor reaguje v pořádku a input z klávesnice se po odmrznutí zadá taky.Vyzkoušen restart do továrního nastavení, přeinstalování ovladačů a odprášení/kontrola zapojení komponent. Zkoušel jsem především zjistit jestli je chyba v SW nebo HW.PC jsem projel několika benchmarky a průběžně pozoruji přes MSI afterburner, správce úloh a GPU tweak ale žádné neobvyklé hodnoty ani skoky se neukázaly jak při vypětí tak v klidu.Sestava: Win10, GPU: AMD Radeon RX 560, CPU: Intel i5-8400 2.80GHz, 8GB RAM, zdroj: Akyga ATX 600WOsobní podezření na chybu ve zdroji ale nemám druhý na vyzkoušení a před koupí bych se chtěl ujistit názorem někoho z venku.Děkuji za pomoc

Odpovědi na otázku

Tak vzhledem k tomu, že tam je jen atrapa zdroje, tak je tvé podezření na místě.

Ale podívej se i na stav disku, protože vadný zdroj se spíš celkově vypíná, než že by dělal tohle. Pokud máš možnost, zkus tam jiný systém, ať vyloučíš SW závadu. Třeba live Linux, nebo si na jiný disk (pokud máš) udělej cvičnou rychlou instalaci Windows.

SSD mám jen 250GB EVO, který mi s pamětí bohatě stačil, byl (je) v plánu upgrade ale v této době mají prioritu jiné věci. každopádně vyzkouším připojit externí disk a vyzkouším instalaci oken tam.Co se týče akygy tak jsem se bohužel nachytal na nízkou cenu ale PC běží skoro 2 roky a problémy nastaly až nedávno tak měsíc zpátky tak jsem závadovosti akygy donedávna nevěnoval příliš velkou pozornost.

Hlavně se podívej na SMART disku. Nebo ještě lépe stáhni Magician (nebo jak se to jmenuje) přímo od Samsungu a zkontroluj, zda je ok.A pokud už Magician máš, podívej se, zda tam nemáš zapnutý ten rapid mod nebo jak se to jmenuje. Kdysi jsem to zkoušel a kromě toho, že to má rychlost nemá žádný vliv, tak kvůli tomu zamrzal systém.

Tak stáhnul jsem magician a hlásím: Znovu jsem pro jistotu upgradoval firmware (dřív jsem upgradoval driver ručně). Diagnostic scan moje SSD nepodporuje, stejně tak rapid mode. Jedině snad optimalizaci drivu mi to nabízelo ale čekám, že to bude jen funkce na uvolnění místa.Benchmark výsledky zde: https://ctrlv.cz/eYdQ SMART RAW hodnoty: https://ctrlv.cz/BrE8Druhý zdroj na SMART hodnoty: https://ctrlv.cz/jtG5

Vidím to jako kombinaci špatného storage, vícevláknového procesoru a konečně trochu schopného scheduleru.Rozhodně bych podezříval storage. Diskový řadič, kabel, disk a tak dalé.

Jak už mě dříve odkázal wiqix, podívám se do disku a případně dokoupím. Děkuji za pomoc. :)