» Poradna » Web a internet

Programování

Zdravím. Mám dotaz. Je mi 13 let a chtěl bych se naučit programovat. Zatím se učím html a dokázal bych říct že html ovládám už celkem bez problémů. Jen nevím co dál. Řekl bych že pogramovaci jazyky jsou na moji hlavu až moc těžké. Můžete mi poradit nějaký ne moc těžký programovací jazyk kterým se dokážu v budoucnu uživit? Nebo spíše jazyk který se mohu naučit abych mohl pokračovat později na těžší aby to nebyl obrovský skok z html na napr. python. Programování mě zajímá a chtěl bych se tím živit a zajistit budoucnost. Nechci skončit jako bezdomovec. Děkuji za případné odpovědi.

Odpovědi na otázku

C#

Python

Asi se vydej na cestu javascriptu. To ti bude navazovat na to html. Nebo ten python. Jsou zhruba stejně těžké, ale není moc lehčích programovacích jazyků. Taky bych tě chtěl upozornit, že svět se nedělí jen na programátory a bezdomovce. Můžeš dělat i další věci, obzvláště jestli bude sílit pocit, že "pogramovaci jazyky jsou na moji hlavu až moc těžké".

JavaScript rozhodne ne, kdyz uz tak TypeScript. Nicmene to ho nauci nespravne zvyky. Takze spis zacit normalnim jazykem. Napriklad C# lze diky Blazoru pouzivat i pro klientskou stranu u webu.

Po HTML bych určitě navázal na základní JavaScript, později na nějaké JS frameworky. I v případě že by na tebe složitější programovací jazyky byly "moc těžké", jako šablonář se určitě dá uživit v pohodě.

JS moc intuitivni neni. A HTML neni programovaci jazyk...

JS intuitivní není, ale pokud by se chtěl živit alespoň tím HTML, tak se bez něj neobejde. Navíc si tím osvojí alespoň nějaké základy skriptování a může z něj do budoucna navázat na něco dalšího pro AJAX.

jak již bylo řečeno - proč bys musel volit mezi programátorem a bezdomovcem? Z každého programátor nebude - ne každý "na to má hlavu", stejně jako z každého nebude pilot, závodník Formule 1 nebo olympijský atlet...

Hmmm, tak asi programovací jazyk je jedno aký. Hlavne aby ťa to bavilo a chápal logiku. My sme mali dávno na VŠ programovanie. Tam sa vtedy preberal Pascal. Odvtedy som programoval asi vo všetkom možnom C,C++, asm, C-- (áno aj to bolo), python, JS, php ... a ani neviem čo ešte. Niektorí sú však takí čo majú svoj obľúbený jazyk a proste to je top. Ale dnes tu ten jazyk je a o 5 rokov už tu nemusí byť. Tak si vyber čo ťa najviac zaujme a ostatné príde samé alebo nepríde a zistíš, že programovanie nie je to čo chceš robiť.

Asi tak, primarne je asi pitomost resit v jakem jazyce budu programovat. To je jako naucit se ridit jenom modrou Skodu Fabii - a co budu delat, az budu mit zelene BMW 5? Spravne je se naucit algoritmy, myslet a programovat obecne (vlastne v cemkoli).Ja jsem zacinal na ZX Basicu a pak jsem se dostal dal k Z80 Asm, MS Basic, Pascal, x86 Asm, FoxPro, C/C++, Batch/PowerShell, PHP, JS, Perl, Shell/BASH, Awk, Wiring/C++, SQL az k OpenSCAD Princip je v tom vedet co chci vytvorit a jak a syntaxe jazyka uz je pak drobnost a da se naucit za par tydnu/mesicu.

I když to řešíš před půlnocí, musíš si uvědomit, že HTML není programovací jazyk. Takže i když si vybereš ne moc těžký programovací jazyk, skok to pro tebe obrovský bude.

A zajímavé bylo, že nějaký čas to bylo uzamčeno. Stejně předpokládám Trolla, asi jako toho, co se furt ptal na nejlepší VŠ...

Pavle, nemozes to postavit do pozicie bud budem programator alebo bezdomovec. Tak to nefunguje, nemoze byt kazdy programator. Existuje vela specializacii v ramci informacnych technologii kde mozes zarobit aj viac ako nejaky radoby programator. Dnes aj skuseny DB admin vie zarobit velmi slusne peniaze, nehovoriac o adminoch SAP modulov a podobne.Prajem aby ti vyslo tak ako si prajes, kludne sa snaz a mozno sa tym programatorom stanes, ale neklad na seba viac ako unesies....

Ono HTML neni programovaci jazyk, je to spis "jazyk dokumentu"... Ano, JS na HTML asi dobre navazuje, ale JS moc intuitivni neni.

No u programátora je potřeba několik předpokladů:- schopnost analýzy problému- představivost na vytváření algoritmů - vytváření postupů řešení vycházející z analýzy- dobrá znalost matematiky je jednou z nesporných výhod- další výhodou je znalost IT v oblasti fungování HW, funkce a možnosti jednotlivých kompnent a rozhraní- znalost terminologie abys uměl formulovat otázky pro hledání na internetu případně fóra - co se týče jazyků a jejich učení, složitost je u všech obdobná zkus se podívat na ITNETWORK.cz jsou tam základní kurzy k většině jazyků, můžeš si projít u několika první 2-3 kapitoly a uvidíš jestli pochopíš způsob programování- případně si můžeš zkusit programování robota Karla - to je takové hodně zjednodušené programování https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_(programovac%C3%AD_jazyk)http://karel.oldium.net/stačí si vymyslet nějaký úkol podle těch jeho možností a skusit ho s ním udělat, například jsem viděl řazení sloupců podle výšky

Máš pravdu, ale jemu je 13 a začíná, to všechno teprve přijde. Teď musí zatím jen zjistit jestli má vhodně logické myšlení, jestli se dokáže naučit algoritmizovat..., za sebe bych také ale nezačínal na Java skriptu, ani Python, ale spíš bych začal se C# a také bych neskočil hned do objektů, ale začal bych jednoduchými programy pro konzoli (příkazový řádek kterému někteří nesprávně říkají "DOS, dosovské okno") a la klasické Céčko. Začít zlehka.

Nic proti C#, ale zaklady se urcite lip uci v Pyhonu "hello world"C#using System;namespace HelloWorld{ class Program { static void Main(string[] args) { Console.WriteLine("Hello World!"); } }}Python:print('Hello world!')Pro tazatele - zaklady Pythonu se muzes ucit treba z https://naucse.python.cz/course/pyladies/

C# 9.0using System;Console.WriteLine("Hello World!");:DJinak pro vyrezky kodu atd je sikovny program LinqPad - https://www.linqpad.net/

A hele, pokrok

Stejne to dobre jen pro rychle testy, ktere resi uz ten LinqPad. Mozna to nekomu pomuze, ale osobne to povazuju za zbytecnost.Realny program je "zabavnejsi". Staci kouknout co je potreba v zavadeci casti kodu .NET Core ASP.NET .

Když jsem tuhle novinku viděl, tak jsem si hned řekl, že je to kvůli snazší výuce. Aby se studenti nemuseli zabývat pro ně v tu chvíli nepodstatným balastem a řešit jenom samotný výkonný kód.

On zase ten balast ukazuje principy fungování jazyka. Že jsou tam nějaké třídy, metody,...

Třídy a metody tam může mít pořád. Tenhle zápis tomu nijak nebrání.

Python je jednodušší, ale hůře se s ním uživíte.Perl je super a uživíte se s ním na 100%.Doporučuji se nejdříve naučit verzování (např. git).Zajímavé knihy o všech naleznete zdarma na https://knihy.nic.cz/

"Průvodce labyrintem algoritmů" od Martina Mareše a Tomáše Vally vám ve výběru pomůže. Vřele doporučuji.

Neboj, s Pythonem se programator uzivi slusne. Je to jeden se dvou hlavnich jazyku pouzivanych v datove analyze a v umele inteligenci si taky nevede uplne spatne. Nemluve o webech apod.

Tak jsem se za zajimavosti podival na otevrene pozice u nas ve firme. Brano odshora hledame programatory pro nasledujici jazyky:C# / F#C++PythonJava (Swing)SQL (ano, neni to programovaci jazyk)... pak nejake weby (jazyk nespecifikovan, Hadoop a tak.

To je asi jako naucit se, jak "driftovat" s autem predtim, nez mam ridicak; investuju do toho cas, ale stejne mi to je k nicemu.

Ahoj, s tím bych asi nesouhlasil. Dělám v Perlu, údajně v ČR je perlistů dost málo. Již před lety mě lákali do jedné nadnárodní firmy, že nemohou nikoho sehnat, za velmi slušné podmínky. Nicméně, to bylo na projekt "udržovat, než to naši kluci předělají do Pythonu". Dle mého perl docela převálcoval právě Python, byť se stále docela používá.

Představa o živení se konkrétním programovacím jazykem je naprostý nesmysl.Programovací jazyk se dá naučit za odpoledne. Sám o sobě je v podstatě bezcenný. Spousta jazyků (třeba zrovna zmiňovaný Python) tu nemusí v příštím desetiletí vůbec být.Především je potřeba přestat (zejména ve 13 letech) uvažovat o nějakém živení se tím či oním a uvědomit si, že naprosto zásadní a prvořadé je vzdělání. Vzdělání dá člověku schopnost chápat základní principy kolem programování a programovací jazyky se učit a zase je zapomínat jako na běžícím pásu, jak je kdy potřeba. Nebo je případně taky sám navrhovat, implementovat a zdokonalovat.V kterémkoliv jazyce doporučím jeden postup, který zaručeně funguje:1. Zprovoznit si běhové prostředí toho jazyka, tj. interpret, kompilátor nebo obojí.2. Přeložit (je-li třeba) a spustit si Hello World v daném jazyce. Na webu jich bude jistě dost na výběr.3. Najít si online dokumentaci k příslušnému jazyku, která je celkem jistě k dispozici v mnoha variantách, a z Hello World postupně vytvořit něco, co dává smysl a dělá něco zajímavého.Tohle^^^ funguje pro každý jazyk na světě a není v tom vůbec žádný skok.Opravdový skok teprve nastane, když se zamyslíš, jak implementovat Dijsktrův algoritmus (a v čem spočívá důkaz jeho korektnosti) nebo Fibonacciho haldu (a v čem je (ne)zajímavá). Tehdy si člověk uvědomí, že konkrétní programovací jazyk je skoro nepodstatný, zatímco algoritmy a jejich složitost hrají zásadní roli.

Programovaci jazyk za odpoledne se nenaucis ani nahodou. Takovych expertu uz jsem videl mraky. Pochopi tak 1 promile a vysledkem jsou naprosto nevhodne konstrukce pro dany jazyk. Jaky smysl by mela existence stovek programovacich jazyku, kdyby byly tak stejne, ze rozdily lze pochopit za odpoledne?Rovnou rikam, ze neznam cloveka, ktery by plne ovladal C# a je uplne jedno jak dlouho v nem dela, a jakou mel praxi s programovanim jeste predtim.V dokumentacich jsou neskutecne blbosti. Ukazkove priklady casto jdou pouzit jen pro ukazku, ale v realne aplikaci je uvedena konstrukce nevhodna. Atd.Je nutne si uvedomit, ze je pryc doba DOSu - Pascalu, Turbo Pascalu, C, atd kdy se popis jazyka dal nacpat do jedne tluste knihy a pak uz to zalezelo na schopnostech dotycneho. Co fungovalo tehdy, dnes uz rozhodne neplati, protoze se do toho mota vliv dlouhe rady dalsich okolnosti.Tim chci rict, ze videni sveta, ze jeden clovek je superman a ovlada dokonale "1000 technologii" jak je bezne pozadovano v inzeratech je zcestna. Realita je spis takova, ze lidi umi sice "1000 technologii" , ale vsechny dokonale spatne, a obcas nejakou trochu lepe.

Naprostý souhlas. Kromě toho se dneska jazyky vyvíjejí velice rychlým tempem příkladem budiž již zmiňovaný C#. Takže co před rokem nešlo/muselo se dělat nějak kostrbatě. Dnes už třeba jde dělat elegantně, ale v dokumentaci a prvním výsledku ze StackOverflow může být jen zastaralá informace.

Není ovšem nic kostrbatějšího než například neznalost základů teorie složitosti, že ano. Pak může mít člověk sice k dispozici nejpokročilejší programovací jazyky na světě, ale to je málo platné, když potom v těch pokročilých programovacích jazycích bude psát splašky.Když už je tu řeč zrovna o jazycích se silnou podporou funkcionálního programování a s dalšími zajímavými konstrukty z neprocedurálního programování obecně, ty také zůstanou nakonec téměř nevyužité, pokud (rádoby-)programátor nepochopí jejich smysl a způsob použití a bude striktně trvat na jednom jediném způsobu vyjádření myšlenek a algoritmů.StackOverflow je samozřejmě dobré průběžně doplňovat. To už ale nijak nesouvisí s původním dotazem, jak začít programovat. Tam moje odpověď (pořád) je, že jeden konkrétní programovací jazyk nic moc neznamená. Je třeba mnohem širší rozhled a hlubší pochopení principů, které za programováním jako takovým stojí.

Ahoj, být tebou, šel bych logickou cestou a začal se učit základy JavaScriptu a CSS. Protože znalost HTML je ti bez znalostí JavaScriptu a CSS celkem k ničemu (Co se CSS týče asi bych se rovnou učil používat SASS.)Výhoda znalostí základu JavaScriptu je, že se s ním potkáš v mnoha dalších použitích, například v NotORM databázích (MongoDB), Elasctisearch. Nebo v něm můžeš programovat multiplatformní desktopové aplikace pomocí Electron frameworku. Ať tak nebo tak, pokud se chceš věnovat webových aplikacím, tak se bez základní znalosti Javascriptu dneska nehneš. Tak proč s ním nezačít. A pokud se tohle naučíš, můžeš v těchto technologiích pokračovat dál. Nicméně budeš schopen udělat funkční aplikaci a když budeš dobrej uživíš se jako Front-End Developer.

MongoDB ani ElasticSearch nemaji s Javascriptem nic spolecneho (mozna si to pletes s JSON?).Electron je zrudnost, ktera nikdy nemela vzniknout

MongoDB používá javascript pro uložené "procedury". Mongo Shell používá JS syntax, takže pokud umím základy JS, tak je mi pak toto prostředí blízké. V ElasticSearch máte pravdu, tam je "příbuznost" skrze painless, to je sice spíše java, ale stále je to tak, že pokud znáte JS, nemáte problém se rychle orientovat a kód přečíst a napsat. A Electron je zrůdnost, ale používá se a tedy je to další uplatnění znalosti JS. Příspěvek jsem psal jako tip pro 13 letého kluka, který neví kam směrovat a JS mu umožní získat celkem rychle výsledky které uvidí - a když to vidíš, tak tě to baví. Pokud začal s HTML, tak si tipnu, že ho bude bavit víc JS a CSS, celkem rychle si vyrobí svoji webovou stránku, blog, úkolníček. Tutoriálů všude spousta. Psát pro příkazovou řádku, je přece jen trochu nuda - pokud nemáš jasnou představu.

... pokud nemáš jasnou představu co chceš vyrobit.

OK, beru :) Ale psat zacatecnkovi, ze se mu JS hodi pro stored procedury v MongoDB je trochu ... zbytecne?

Podle mě to zbytečné není, ukazuje to, že JS není "jen ten scriptovací jazyk pro webové stránky", ale že je to dnes velmi univerzální věc a jeho znalost se mu obecně vyplatí.

Pokud ovládáte HTML, pak další logický krok jsou vázané technologie, tj. CSS a pak JavaScript alespoň v základu. Pak si můžete zkusit nějaký framework typu Angular, NodeJS, VueJS apod. Toto využijete asi vždy ve webovém světě, ať už budete programovat v kterémkoli dalším jazyce (PHP, Python, C#...).

Jestli chápeš značkovací jazyky jako je HTML, tak být tebou, zůstal bych tam. K tomu přibrat CSS a PHP nebo jeho obdobu, kde se naučíš základy - co je proměnná, připojení k DB, logické funkce. Od toho se pak odpíchneš v podstatě k jakémukoliv jazyku.

Něco se tu mazalo, nebo se opravdu mladý programátor už dva dny k dotazu znovu nevrátil?

Programovacích jazyků je přehršel a zdá se dost těžké vybrat, do jakého se pustit jako první. Dobré alespoň je, že se na spoustu z nich dobře navazuje. Když třeba člověk začíná s HTML, tak se pak v podstatě rovnou nabízí CSS a JS, se kterými je už v podstatě hotová výbava na front end development. Potom přidat třeba PHP nebo Python a už je našlápnuto i do back endu a zároveň se tím rozšiřuje i možnost pro další odvětví, jako třeba datová analýza atd. Takže si myslím, že není nutné donekonečna přebírat a váhat, jaký jazyk zvolit. Cesta se prostě nakonec nějaká najde a když si člověk prakticky oťuká programovacích jazyků víc, tak aspoň získá i povědomí o tom, co ho vážně baví. Taky je podle mě super sledovat, jaké programy používají různí profíci na svoji vlastní práci. Třeba tady je fajn článek o tom, jaké programy se prakticky používají v konkrétní firmě. Odkazují tam i na možnosti online kurzů, což je super cesta pro samouky. :) https://www.damidev.com/blog/jake-programovaci-ja...