» Poradna » Ostatní

Programování

Dobrý den,přemýšlím o tom že bych se naučil programovat, tuším že je to dlouhá a troch i bolestivá cesta. Rád bych se zeptal jaká je šance že se člověk bez dobrých znalostí matematiky v rámci nějaké domácí samouky(tutoriály a knížky) naučí programovat na úroveň s kterou si vystačí během prvních měsíců v zaměstnání? S případným absolvováním nějakého krátkého kurzu počítám před hledáním zaměstnání. Díky

Odpovědi na otázku

Šance je velká, když člověk na sobě maká. Ale to neplatí jenom na začátku, nýbrž je to potřeba po celý zbytek kariéry.

bez matematiky a s tim souvisejici logiky se nenaucis programovat, ale jen psat kod... bohuzel je takovych 'programatoru' nyni spousta. matematicke mysleni je pro dobreho programatora proste zaklad.

Programování není atletika, kde si natlučeš při špatném pohybu. Programování nebolí a pokud tě to bolí tak moc tlačíš na klávesnici.Matematiku potřebuješ i nepotřebuješ. Záleží co budeš programovat. Programování ber spíše jako cizí jazyk. Tím myslím, že můžeš perfektně umět španělsky, ale když neznáš recept na jahodový dort tak ten španělský recept na jahodový dort nenapíšeš. U programování je to stejné. Když neznáš účetnictví tak ten účetní software neuděláš. Takže se možná bez znalosti matematiky obejdeš, ale záleží co budeš dělat. Ovšem nějaké minimum potřebovat budeš, ale dá se říci že si celkem vystačíš se sčítáním, odečítáním, násobením a dělením, jo a ještě s porovnáváním dvou hodnot zda je jedna větší než druhá.Co se týče programátorů tak myslím že snad každý programátor je tak trochu (možná i více) "samouk". Ať už je to škola, kurz, nebo nějaké školení, tak to programátorovi dá jen cca 10% potřebných znalostí. Ale valnou většinu znalostí získáš tím samostudiem, často způsobem že na internetu hledáš jak podobný problém naprogramoval někdo jiný a ty ten jeho kód musíš upravit, aby fungoval ve tvém programu. Ovšem nemyslím si že se tím samostudiem dá začít. Když se vrátím k té atletice, tak dokud tě někdo nenaučí jak se má správně chodit, tj jak máš dávat jednu nohu před duhou, tak nikdy nebudeš dobrý sprinter nebo skokan o tyči. Už jsi viděl sprintera, že by běžel stylem kdy dá levou nohu vpřed, pravou nohu k ní přisune a pak zase dává tu levou vpřed? No to prostě nefunguje, musíš mít ten základ a vědět jak chodit. Pak samostudiem se můžeš naučit jak chůzi zrychlit až zjistíš že sprintuješ. U programování je to stejné. Musíš mít ten správný základ, na kterém můžeš samostudiem stavět.A ano myslím že tím počátečním kurzem + samostudiem (ideálně několikaletým) se můžeš naučit tolik že si vystačíš v zaměstnání.

Se vším v podstatě souhlasím. Nenapsal bych to lépe, díky. Nicméně..."nemyslím si že se tím samostudiem dá začít"Není to problém. Dnes už je všechno na netu. Chce to jen chtít. Každopádně člověk musí počítat s tím, že ten začátek může být trochu těžší než se v tom zorientuje. Co je důležité? Vybrat si nějaký programovací jazyk a začít. Pokud možno jet v režimu, učím se, opisuji, pokus, omyl. Hledám lehčí příklady a ty zkouším. Když něco nejde jdu dál. Časem se k tomu můžu vrátit. Když mi kniha/tutoriál atd. nesedí najdu jiný. Viz Pecinovský (Java). Opačným příkladem může být Herout (Java), doporučuji. Další věc, nezačínat na šílených IDE a raději začínat skrze konzoli a nějaký editor. Mně to moc pomohlo. Dnes by se mi s možností IDE kolikrát ježily vlasy. Je toho opravdu mnoho, je to vlastně na celý život. Musí to člověka bavit. Musí si umět najít i v těch nezáživných věcech něco zajímavého. Dá se. A práce? Prostě něco umím a zkouším. Vyhodí, jdu dál. Zažil jsem plno lidí co se paradoxně naučili programovat až v práci/na projektu. Nejprve psali skripty a pak se posouvali dál. Prostě "Nic není nemožné Toyota". Taky začínali jako já. COPY PASTE (viz general motors)

Potřebuješ matematiku, logické myšlení a představivost. Jestli cokoliv z toho nemáš, tak nikdy nebudeš dobrý programátor. Můžeš se sice našprtat nazpaměť kódy a příkazy, ale nebudeš schopen z toho poskládat jakýkoliv smysluplný program. Budeš maximálně jen dokola opakovat jednoduché sekvence, které si zapamatuješ, ale nic složitějšího nedáš. Neber to jako nadávání, mluvím z vlastní zkušenosti ;)

Logické myšlení se dá naučit, tedy pokud není člověk vysloveně antitalent, nebo se mu nechce. Toto jsem zažil kdysi když jsem vysvětloval obyčejné Kvadratické rovnice a dotyční měli problém se naučit jeden vzorec. To je pak těžké. Až na vyjímky si nepamatuji, že bych při programovaní používal nějakou složitou matematiku. Spíš je to o znalosti technologie a problematiky toho co programuji. A to už je jiná. Ale v podstatě se všechno dá naučit. A opakování? Dnes zjišťuji, že vykrádám sám sebe a některé věci se pořád paradoxně opakují. Viz tento dotaz.

Logické myšlení se NEDÁ naučit, to musí člověk mít v sobě. Logické myšlení se dá procvičovat, ale prostě to člověk musí mít od přírody dané. Stejně jako pokud v sobě člověk nemá třeba vlohy ke zpěvu, k hraní na kytaru, tak se to nemůže dobře naučit, maximálně si může "zabřéskat" někde na koštu vína s cimbálovkou až se řádně "ovíní".

...ale na nějaký dobrý koncert nebo desku ten zpěv ani kytara nebude. Kytara tak třeba někde na dětskou besídku, k táboráku...a s programováním a logickým myšlením je to podobné.

Historie zná nespočet lidí, kterým říkali: "Že to nejde, nemají na to, jsou staří atd." Co si pamatuji tak mně logické uvažování "naučil" otec. Prostě si sedl, do ruky rákosku a vysvětlil mi jednoduché principy. Logicky:- Pokud něco nezačnu dělat, nebude výsledek - Pokud budu hledat výmluvy, argumenty proti, mám jich nespočet.- Pokud budu hledat ty talentované, ty co to uměli už s plínou na ..., naleznu je. - Pokud si nevěřím, tak těžko něco změním.Koupil jsem si stage piano a učil jsem se hrát. Okolnosti mně o něj připravily, ale to znamená co? Ve své podstatě nic. UŽ JSEM SE ROZHODL. A je jedno jaký bude výsledek. Dnes jsem vývojář, programátor, architekt, píši knihy atd. Možná všelijaký, ale mně to baví. A taky mi říkali v mých 25 letech, že jsem na programování starý a, že jsou lepší. No a?

Ano, ale musel jsi obojí mít v sobě, mít pro to vlohy. Jsou šťastní lidi (jako třeba asi ty), kteří mají vlohy jak pro logické myšlení, tak pro umění, pro hru třeba na ten klavír, syntezátor, kytaru...otec to logické myšlení z tebe "jen" vytáhl. Ty jsi multitalent, takových lidí ale moc není. Pokud bys to všechno neměl tak nějak "v sobě", tak nic dobrého nenaprogramuješ, knihu nenapíšeš...samozřejmě i trocha víry v sebe a co nejméně lenosti je potřeba.

Nejdůležitějším předpokladem tvůrčí činnosti s názvem programování je přísně logické myšlení. Nic tě nenaučí a nepřinutí logicky uvažovat lépe a rychleji, než studium matematiky - a právě proto se matematika doporučuje jako nejdůležitější základ programování. To samozřejmě nevylučuje, že se nenaučíš logicky uvažovat jiným studiem, ale bude to určitě trvat déle, než právě přes matematiku. S chabou znalostí logiky nebudeš nikdy programátor ale jen "lepič kódu". Nikd Ti neřekne, za jak dlouho jsi schopný se naučit opravdu logicky myslet, to si musíš vyhodnotit sám. Lze to přirovnat k výuce hraní na hudební nástroj - někdo se naučí hrát za dva-tři roky a musí k tomu chodit do školy, někdo to zvládne doma za pár měsíců, někdo to nezvládne ani za celý život.