» Poradna » Programy

Programovani v C - pomoc

Dobrý den,dostali jsme ve škole za úkol naprogramovat v jazyku C program, který vypíše šachovnici z křížků a mezer. Viz.:Enter size of the chessboard: 2+--+|# || #|+--+Já jsem se dopracoval do fáze, kdy mi programe vypíše šachovnici z křížků a mezer, ale jelikož jsem naprostý začátečník, nevím si rady s ohraničením v podobě +, - a |.Zde je můj kód:#include <stdio.h>#include <stdlib.h>int main(void){ int dim, i, j; printf("Enter size of the chessboard: "); scanf("%d", &dim); if(dim <= 10 && dim > 0){ for(i = 0; i < dim; i++){ for (j = 0; j < dim; j++){ if(i%2 == 0 && j%2 == 0 || i%2 != 0 && j%2 != 0){ printf("#"); } else{ printf(" "); } } printf("\n"); } } else{ printf("The size must be in range [1; 10]"); } return 0;}Děkuji za za rady.

Odpovědi na otázku

Dyť je to jednoduchý. +- jsou na horní a dolní straně, k tomu se ještě vrátíme. Zkus si nakreslit co má vytisknout, kdž zadáš šachovnici o rozsahu 1. A pak na to snad přijdeš už sám, co máš skutečně vypsat.PrasatkoPee

Omlouvám se, ale nevím. Prostě jsem se zasekl a nedaří se mi to vyřešit.

Pro ty |# # #| je nutné si uvědomit, který cyklus řádky vypisuje a patřičně ho upravit. Protože zpětně tam ty | nedostanete. A to +----+ by se mělo dát ošulit tím, že je vypíšete před a po vypsání šachovnice.

Tak ještě jednou. Vem si čtverečkovaný papír. Co čtvereček to znak. Nakresli si do něj nějaký příklad. A pak si přečti, co vlastně je na jednom z řádků. Prozatím vynech první a poslední řádek. A uvědom si CO ČTVEREČEK TO ZNAK.PrasatkoPee

To sa dá riešiť viacerými spôsobmi, ako každý program:Buď k veľkosti šachovnice pripočítaš 2 a hraničné body budeš riešiť if/else, alebo na začiatku na konči programu nakreslíš (vypíšeš) "+---...---+" a tiež na začiatku a konci riadku nakreslíš (vypíšeš) "|".