» Poradna » Programy

Programovací jazyk

Který programovací jazyk je nejrozšířenější? Myslím k programování aplikací, nikoli internetových stránek. Také bych se chtěl zeptat, doporučili byste mi nějakou konkrétní knížku o programování, podle které se dá dobře se něco naučit a je u ní CD se vším potřebným k okamžitému programování? Vybírám z nabídky www.ben.cz.

Díky

Odpovědi na otázku

Nejrozsirenejsi pro psani aplikaci je C++. V Jave se uz take dela spousta aplikaci a v posledni dobe se zacina rozmahat i C#.NET. Jazyku je spousta a je tezke si vybrat. Nejdriv si stejne musis projit nejakymi zaklady a je docela jedno, kde to bude. Az budes mit prvni krucky za sebou, tak uz budes vedet co chces. Ja bych zacatecnikovi doporucil Python.

a) těžko zodpověditelná otázka! Velmi se užívá C++, ovšem doporučuje se C, ve kterém se programuji systémové záležitosti - třeba jádro Linuxu, programy pro mikrokontrolery (třeba Atmel), atd... Z C nakonec vycházejí i jiné jazyky.
b) html není programovací jazyk, ale značkovací - jako (La)TeX, atd.
c) výběr učebnice dle svého, doporučuji se zeptat v okolí, knihovnu, atd., ne každému sedne to samé. Jsou volně šiřitelné IDE i pro MSW na bázi překladače gcc.

"Jsou volně šiřitelné IDE i pro MSW na bázi překladače gcc."

Hm a to akoze ten textovy editor (nic ine to nevie, kludne za to zaskoci aj vim) DevCPP? Alebo nebodaj pomaleho mamuta Eclipse?

To uz radsej Visual Studio Express - uplne zadarmo.

Ačkoli mnozí programátoři zatracují Delphi a nevím, zda je to nejrozšířenější jazyk pro tvorbu aplikací (to je skutečně těžko definovatelné kriterium), tak si myslím, že Delphi není až tak od věci. Vzešlo ze syntaxe Pascalu a i něm se lze pohybovat na poměrně systémové úrovni, využívat WinAPI (SDK) atd.

Jinak otázka, který jazyk je nejrozšířenější je opravdu široká...
-pro mikrokontrolery assembler nebo C určené pro ten který typ mikrokontroleru? Jak kdo pro jak který algoritmus. Pro jednodušší úlohy mám raděj assembler, lépa se dá odladit, pro složitější úlohy C, lépe se dá odladit.
-Pak jazyky pro PCL (Programovatelné logocké automaty)...

Na tvem miste bych zacal necim objektovym, napriklad Javou nebo Pythonem. Python je jednodussi, "driv v nem udelas vic", nauci te par peknejch navyku(hlavne odsazovani radku), ale zase se v nem nenaucis s datovejma typama, otazka jestli to je pro zacatecnika dobre nebo spatne

typy jsou podle myho potreba, taky bych doporucil jazyk 'case sensitive', ne vis.basic apod. Python se doporucuje do zacatku, spatnej ale neni proceduralni Pascal ale i Java. C asi neni uplne nejlepsi do zacatku, precejen je tam s pointerama spousta prasarnicek ;o)