» Poradna » Programy

Program pro správu disků

Zdravím.Chtěl bych se zeptat, zda-li někdo nezná kvalitní (profesionální) program pro správu HDD disků (nebo třeba i celého PC)? Jde mi o to, že můj nový HDD od WD je nejhlučnější část mého PC. SSD mám na OS+programy a HDD potřebuji zřídka kdy. Rád bych, aby se vypínal, když ho nevyužívám, nebo kdybych ho manuálně (ale jednoduše) zapínal a vypínal sám. V PC jsem anstavoval dobu vypnutí při nevyužívání na 1 minutu, ale nefunguje to. Disk se vesele točí dál. Nevím, zda-li je to Windows 10, že může třeba skenovat HDD (špehuje?)? Děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

Ne, žádný takový program neexistuje.

Tak HDD vyberte a dajte do externého boxu, ale vyberte ext. box, ktorý má funkciu automatického vypnutia disku, aby ste to nemusel robiť ručne.

Co si takhle projít správu napájení windows?

Používám ruský HDD Scan. Nejjednodušší je vytvořit si dávkový soubor, který pak lze spustit kliknutím, nebo aktivací klávesové zkratky. Vytvoření dávky je velmi jednoduché a jen se nakliká v samotném programu a uloží na disk. Spustím program, vyberu disk, kliknu na New Task a vyberu Build Command Line. Naklikám a nastavím si potřebné parametry (v tvém případě to bude hlavně Stop Spindle a uložím pomocí save na systémový disk. Pak už stačí nadefinovat klávesovou zkratku pro daný baťák. Po jeho spuštění se disk hned vypne. Mám starý počítač a proto musím používat starší verzi 3.3. Verze 4.0 mi nefunguje. Program se neinstaluje. Jen rozbalí. Na stránkách je zkomprimováno to nejdůležitější a konstrukci, funkci pevných disků a obnově dat. Stojí za to si je projít celé. ☺

pokud ve windows nastavis ze se ma disk po 20ti min vypinat tak se proste vypne kdyz ho zrovna zadny program nebude vyuzivat,, pokud se nevypina tak ho porad neco pouziva a nepomze ti zadnej program ani rucni vypnuti.Takze najdi sw co tam neco uklada, vyres to a disk se bude pak uspavat.Nema tam nahodou Windows swap file ?

To vypínání HDD v nastavení napájení funguje. Něco děláš špatně. Nemáš na něm třeba ten swap soubor? Pak se ten disk používá v podstatě stále. Nebo nesahá na něj nějaký program, nemá tam nějaké odkládací soubory...?

O swap souboru nevím, co by to mělo být? Nic takového jsem nenastavoval. OS je nainstalovaný na rychlém 240 Gb SSD. Pouze mám na ploše zástupce složek, které odkazují na soubory na HDD. Ale HDD se pouští, když na takového zástupce kliknu, což je správné. Také jsem v napájení nastavil, aby se po nečinnosti HDD sám vypnul. On se za tu minutu vypne, ale jen když se mu zlíbí. Z toho usuzuji, že by sám W10 mohl toto způsobovat. Proto jsem měl na mysli program, který by dokázal obejít "správu disků" OS Windows 10-kou, pokud tomu tak doopravdy je.Našel jsem návod, který v nastavení disku v Tento počítač dokáže vypnout a zakázat disk úplně - což jsem udělal u nového 2. HDD, který zatím nepoužívám vůbec - avšak toto pro mě u 1. HDD, který používám, není ideální volba...

No mně to třeba na Win 10 funguje. Řekl bych, že tam máš prostě něco špatně. Nějaký proces, nějaká aplikace ten disk asi drží vzhůru.

"Proto jsem měl na mysli program, který by dokázal obejít "správu disků"" jaký je důvod obcházet pravidlo, že se nemá vypínat disk, se kterým se právě pracuje?Jenom proto aby se hned znova zapnul? :)

Ty evidetně chceš ten disk co nejrychleji zničit, že? Nastavit vypínání po jedné minutě nečinnosti je pitomost největší. Diskům daleko víc škodí časté zapínání a vypínání, než dlouhodobý běh. Takže tam nastav minimálně 20 minut. Ono to funguje úplně normálně, pokud nemáš nějaký program, který by pořád na disk "sahal".

HDD používám na soubory. Např. prohlížím internet po dobu 10-30 minut. Proč by mi měl HDD běžet? Dělá velký kravál. Mám nový PC a je to ta nejhlučnější součást. SSD bych na data nedával, jelikož jsem četl, že čím více a častěji se na něj zapisuje, tím se jeho životnost zkracuje.

Ono je i divné, že ti HDD dělá takový kravál. Dnešní disky jsou celkem tiché.

pokud tazatel nemá uši jako netopýr, nebo není blbě udělaný PC a nedrnčí bedna...

Kraval..? Jenom ze zvedavosti, co to je zac..?

Stahni si napr. OpenedFilesView:http://www.nirsoft.net/utils/opened_files_view.htmlrozbal, spust, setrid si to podle Full path a mrkni se, co je z toho disku otevrene...

pokud HDD používáš jen občas, tak já bych ho taky vyndal a umístil do externího boxu. Eventuelně se možná ještě dělají vyjímatelné šuplíky na HDD místo DVD mechaniky a tam asi stačí šuplík s diskem povytáhnout, takže se odpojí ale přitom nikde jinde nepřekáží...

Jaký je typ toho hlučného "nového HDD od WD"? Kolik otáček, kolik ploten ...Abych se mu vyhnul ...