» Poradna » Programy

Program pro formátování flashdisku na FAT 32 (s nastavením velikosti clusteru)

Zdravím.
Potřeboval bych doporučit jednoduchý program, ve kterém by se dal zformátovat flashdisk na FAT32 a měl by možnost nastavit velikost clusteru. Zatím to provádím přes příkazový řádek ve Windows (XP,SP 3), ale nepřipadá mi to příliš pohodlné. Chtělo by to nějakou utilitku na ploše.
Nejjednodušší způsob - pravou myší - tam je jenom Výchozí velikost alokace - takže pro mě nepoužitelné, musím do příkazového řádku.
Věděl by někdo ?

Odpovědi na otázku

Total Commander ?

Myslel jsem freeware a jestli vůbec existuje nějaká utilitka, ne velký program.
Jinak díky za reakci.

No jednak Total Commander je i neregistrovaný skvěle použitelný ... tedy na naformátování flashky až moc dobrý a druhak, pokud tedy chceš freeware a něco echt na práci s disky, tak zkus třeba EasyUS. Nevím co znamená "velký program", ale EasyUS tedy "moc velký" není Jinak jak říkám, na to Ti stačí neregistrovaná verze TC. Ale samozřejmě těch software co umí naformátovat disk a zvolit velikost clustru existuje X ...

MS Winsows ale je to dosti objemná utilita nad MS DOS a zdarma je jen z megauploadu

Co máš proti příkazovému řádku? Na jedno použití přece zvládneš napsat:

format g: /FS:FAT32 /A:32K

Jaký v tom vidíš problém? Nápovědu získáš format /?

Problém pro sebe v tom nevidím žádný, vždyť píšu, že to tak dělám.
Ale pro jiné uživatele - nejideálnější by bylo, kdyby šla změnit hodnota Výchozí velikosti alokace a formátovalo by se normálně pravou myší. Nedá se to někde v nastavení přestavět ? Pro flashdisky 8 nebo 16 GB kdyby tato hodnota mohla být 32 kB.
V nápovědě na webu Microsoftu je tabulka, které velikosti flashdisků mají přiřazenu kterou Výchozí velikost alokace, ale to se snad dá někde změnit ?

HP USB Disk Storage Format Tool (Google, stahnout).

To jsem chtel taky puvodne navrhnout, ale kde tam je takova volba..?
http://i1-win.softpedia-static.com/screenshots/HP-USB-Disk-S... ...

Omlouvám se je to tenhle:

http://rufus.akeo.ie/...

Tam by to mělo fungovat. I když allocation unit size bych nechal default. Ale to je jedno.

tak si ten příkaz dej do bat dávky a budeš to mít na jedno kliknutí

Tak už jsem vyzkoušel Rufus - je to úplně to, co jsem si představoval.
Freeware, bez instalace, jednoduchý nástroj.
Změněné velikosti clusteru potom zkontroluji v podobně jednoduchém nástroji Free.
Moc děkuju za spolupráci.

"štyry padesát..." Nemáš zač, příjemný svátky.