Zdravím prosím o radu. Potřeboval bych občas naklonovat operační systém a další data třeba z 1Tb disku na menší. Kdy 1 TB disk je třeba zaplněn jen z 15 procent a cílový disk je minimálně 256Gb. Nemusí být nutně zdarma. Spíše mi jde o funkční program, který nebude protestovat a psát,že cílový disk nemá dostatečnou kapacitu. Je nějaký 100, procentní a funkční jak při instalaci na již běžící operační systém nebo který se dá zavést přes boot flash disk? Příklad,máte notebook s 1Tb HDD a chcete systém a data převést na jiný 512GB. Kdy by šlo nabootovat přes flash disk s daným programem a v druhém USB by byl NVME HDD. Vždy mám na mysli klonování operačního systému s Windows ať 11 či nižší verzi. Děkuji za info a plodnou diskuzi.
Za me mile prekvapil Disk Genius, umi klonovani disku/partition, i z aktivniho OS, umi resize partition, i jsem s nim ted nedavno opravil par vadnych sektoru na starem HDD (nasledne overeno pres HD Tune). https://www.diskgenius.com/
Aj ja som riesil presne toto iste, velky HDD na maly SSD, Disk Genius je jediny free, ktory to vie k dnesnemu datumu.
Já klonoval přes Clonezilla.
Clonezilla pri klonovani z bacsieho na mensi disk shrinkuje particie pomerne a rozdrbe boot. Teda ked sa s tym clovek narocnejsie nepohra.Macrium Reflect 7 je zdarma a zvladne zdarma aj SSD narozdiel od Iobit/Aomei.Zvladne to aj BFU.Pokial je disk Samsung, tak cez Magician. Pokial WD, tak Acronis zdarma.
Clonezilla nic nerozdrbe. Musí se dát Expertní režim a tam zafajfkovat -ICDS . Poté se dá z většího disku klonovat na menší. Jenom občas na konci zůstane několik MB volného prostoru. Nic co by nešlo opravit v GParted a volné místo přiřadit na některý z oddílů.
Zlyhal ti Chatgpt.Daj tomu druhy pokus.
Co má klonování disku společného s ChatGPT?
To je ironicka narazka na to doporuceni Macrium ..
Hahaha, no tak nebrec ze som ta x-krat debunkoval ako uplnu lamu.PS: Uz sa ucis anglicky?
Dyt jo - vsak nebrecim - jsou horsi veci, nez byt uplna lama. Treba byt arogantni nadutec bez smyslu pro humor ..
Arogantni nadutec bez smyslu pro humor? Heeej, tady jsem 😀
Bzuci: Ty jsi i Bob? Ten se do me navezl a tak jsem reagoval ve stejne tonine ..
Vim, ze jste nemyslel me, ale vite jak, potrefena husa...
Ze se neozvala spis ta husa 😀
Někdo je tak přesvědčen o své dokonalosti, že přehlédne že je debil
O tzv. odbornících, co používají výrazy jako "debunkoval", "bottleneckuje" a pod. si myslím svoje. A není to nic chvályhodného. PS: Už ses naučil používat diakritiku? Nebo je to pod tvou úroveň?
Ospravedlnujem sa za absenciu diakritiky.Viem, ze to je v oblasti IT najdolezitejsia vec.A to je nic. Uz v dobach BBS sa najviac dbalo na gramatiku. Bez toho to proste nie je ono.Bohuzial, na telefone nepisem s diakritikou. Dokonca si ani nekontrolujem preklepy. Som to ja proste lama.
Musim rict, ze tady na Poradne byla uz zase chvili nuda s tim, jak nas docela bojkotuje AZERTY. Dekuji mnohokrat, ze jste nas prisel bavit vy.Pokid by vam chybela inspirace, tak ohledne argumentacnich klamu, z nichz nektere uz vyuzivate, muzete pouzit wiki: https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Logick%C3%BD_klamCo se tyka historie a urazek, nenapada me nic, cim bych vam mohl prispet. Kazdopadne pokid byste ke sve cinnosti komika neco potreboval, dejte vedet!Verim, ze nam zachovate dlouhodobou prizen, a jen tak nas neopustite!
Gratulujem k objaveniu Wikipedie.Mohli by ste sa dat na politiku, tam je najbezpecnejsia taktika bezobsazny blabol.Azerty tu nechyba. Ma tu dost nahradnikov - expertov v oblasti elektroodpadu.
Dakujem, wikipediu som uz poznal z minula. Chcel som poukazat na ten obsah. Paci sa mi, ze vo vyuzivani argumentacnych faulov pokracujete, dufam, ze vam v inspiracii pomohla moja malickost.AZERTY tu prave chyba. V oblasti srotu jej sice nenahradite, len jeho prinos nesporival v znalosti srotu, ale vo vytahovani, mavani a predvadzani sa svojim prirodzenim, na ktore sme vsetci vzdycky maximalne zvedavi.Len pre istotu, tym prirodzenim myslim znalosti. Vy aj AZERTY vzdy radi ukazete, ake velke ich mate, a ako velmi lepsieho cloveka to z vas robi.A aj preto je s vami sranda 🙂
No ze sa tu ohanas s ICDS a netusis co to robi.
Co si takhle přečíst dokumentaci CloneZilly? Nebo ještě lépe, si CloneZillu sám vyzkoušet? Nebo napsat v čem se pletu?https://clonezilla.org/clonezilla-liv...-param.php"If you are sure all the data from the image could fit the smaller disk, i.e. it won't be written to the wrong disk space, you can check the option "-icds". "A nepotřebuji k tomu žádné ChatGPT.
Este aj tlmocnika potrebujes.You can != ty plechovka.Bohuzial, stale nevies co je ICDS, pretoze ignore disk size je mimo tvojich tlmocnickych schopnosti.
Tlumocnika.Viete, ze pisete slovensky na ceskom webe a ohanate sa tlmocnikom, ze jo?Neviem, ci je ICDS skratka anglicka alebo slovenska (sme na ceskom webe, takze celkom isto nebude ceska, to by na vas typ humoru bolo prilis jednoduche).Takze tipujem:Anglicky:I can't do a sh*t (to by celkom sedelo)Instant Coffee Delivery System (to by sme chceli vsetci)Slovensky:Inteligentny cenzor drbnutych statusov (vasa profesia?)Institut cyklistov dobrej smrti (to nebude nahoda)
Nevies co je u Clonezilla ICDS ale mas velku potrebu sem vygrcat totalne irelevantny blabol.Gratulujem.
Mrzi ma, ze som vas nepobavil. Inspirujete ma, majstre, ale holt vam nesaham ani po clenky. Musim sa este vela ucit.Mrzi ma, ze ste nam ani tak nepovedali, ktory z vykladov tych skratiek je ten spravny. Som taky napnuty!
Vůbec nechápu o co tady jde. Program jednoduše bude ignorovat velikost cílového disku a pokusí se stávající oddíly naklonovat na disk menší. ICDS tedy bude nejspíše zkratka pro (Ignore Check Disk Size = nekontrolovat velikost disku) .Ale proč bych to měl takto překládat, když je to v programu uvedeno jako -ICDS ?
Pevně věřím, že moderátor příspěvek smaže jako včera večer (10.4.2025).-icds (Ignore cylinder size in the destination disk)This option tells Clonezilla to allow the destination partition to be smaller than the source partition, and Clonezilla will try to resize the file system during the restore.This option is used to ignore the geometry/cylinder size of the destination disk, which is useful when the destination disk is smaller.If you’re confident that the used data blocks on the source disk can fit within the disk boundary of the destination one, and you’re willing to use the expert mode with these options, you can proceed with the restore process.
".. will try to resize the file system during the restore."Jo to bude ono - ten problem.ICDS nefungoval pro primy klon, ale jen pro obnovu z komprimatu. Kazdopadne, pokud mas nejaky multiboot, tak Clonezilla proporcionalitu opravdu nedava.Je to nastroj hlavne pro zalohy a zakladni kopii disk/disk - pro pokrocilejsi klonovani a spravu oddilu treba pokrocilejsich nastroju.
Ono se doporučuje/doporučovalo neklonovat přímo, ale z obrazu.Jsou známé případy, že si naklonovali z prázdné (nové) jednotky HDD/SSD na zdroj. Ale je to rychlejší, mnohem. 😉
Ano - naklonovat si prazdny disk na plny, je mnohem rychlejsi 😀
měl by být použito s:-k1 (repartition):Volba povoluje zápis na menší oddíl/partition. Clonezilla bude změnit velikost až během zápisu.
Jak jsem psal - mel jsem vse nastaveno dle manualu vyvojare a nikdy se klon na mensi nerealizoval - vzdy selhalo s nejakou hlaskou typu, ze neni neceho dostatek pro tuto operaci ..
Clonezilla přímo neumí. Jde to, ale složitě. Clonezilla je perfektní. Asi tvůrci neřeší, protože se většinou v rámci vývoje klonuje na větší jednotku HDD/SSD.
Například Marcium reflect to umí.
Neumí a nedoporučujte pořád tuhle hovadinu. Verze zdarma to neumí.
Zrovna mam shodou okolnosti pred sebou Macrium Reflect free verze 8 a umi resize pri klonovani. Automaticky i manualne. Nevypada to, ze by s tim byl nejaky problem.
Asi by bolo vhodne povedat, ze teraz uz to free verzia nevie. Ale starsia to zrejme vedela. Len kde ju stiahmut?
HBCD PE je reseni, kdyz nekdo odmitne, to nejlepsi reseni a to nastroj od vyrobce disku nebo boot Acronis, ke kteremu se da dostat i zdarma - uz to tu padlo ..Kazdopadne Macrium mi selhaval, zatimco jine free reseni jako Aomei nebo EaseUs vzdy fungovaly spolehlive. Padly tu dalsi moznosti od MiniTool a Disk Genius a ty take byvaly free - proste zkouset, jak jdou tipy - uz by to davno mel hotove a vedel napsat resume, za tu dobu, co se tu vede ta diskuze, ktera opet zacla byt o nicem ..Osobne pouzivam nejvice ATI bootCD, HBCD nekdy a nebo si to prinejhorsim prehazim v GParted a pak zprovoznim zavadeni .
Nevim, ktere ostatni verze co umi nebo neumi, jen jsem psal, co vidim pred sebou.Starsi verze asi neni problem stahnout:https://macrium-reflect-free.en.uptodown.com/windows/versions
Doporucuji spise Acronis, EaseUs ci Aomei a nejlepe bootovaci medium.Macrium uz mi parkrat selhal ..Kdyby jsi trochu hledal, tak nedavno tu je vlakno, kde se to rozebira podrobneji i s odkazy na ISO Acronis. Na flesku to hodis treba pomoci Rufus.Clonezilla je docela vopruz a neumi proporcni klon. A take nebyla vzdy spolehliva (alespon v instalaci coby baliku do OS).
Neznám na klonování nic spolehlivějšího (a zadara) po dobu 20 roků než Clonezilla. Jen prostředí pro neajťáky není dobré, je spartánské. Dělal jsem s Clonezilla v IT servisu a obsah disků zákazníků není příspustné poškodit.
Tak jsem zkusil vyhledávání na poradně a nějak jim to blbne poslední vlákno o klonování je z 17. 2. 2025. A nic moc rozebrané.
Pokud Acronis:1. Vytvořit boot-USB Ventoy (Rufus je nepohrabaný, zastaral)- stáhnout Ventoyhttps://www.ventoy.net/en/download.html- nainstalovat Ventoy- vytvořit boot-USB-flash2. Z instalovaného Acronis vytvořit obraz ISO (je tam tlačítko)3. ISO obraz kopírovat na boot-USB-flash vytvořený pomocí Ventoy4. boot-USB a spustit off-line Acronis5. klonovatUrčitě na Yutube.com spousta ukázek.
Já to znám, já jen reagoval že to vyhledávání na živě není dokonalé. 🙁
Je uplne na exkrement to hledani - zadne trideni podle data, uzivatele atp. - nic.Hlavne, ze vyskakujici reklama do psani 3x za minutu ...Za ty prachy by taky mohli trochu makat ti webmakeri a neco udelat jineho, nez jen vkladat reklamy ..Tady je to vlakno - vyhledano pres "site" googlem:https://www.zive.cz/poradna/z-ssd-...tanswers=1A tady odkaz na boot iso Acronis ze stranek vyvojare - tohle by mela byt adresa aktualniho:https://dl.acronis.com/u/AcronisTrueImage.isoPokud se pletu, tak se da snad dohledat novejsi ..
Tak nevím ... nebootuje to.Dlooouho "zatmění" a pak se vrátí do volby boot ...
Placené to umí snad všechny. S free je to slabší ... kromě notoricky známých je i Hasleo, MiniTool, vyzkoušej (místo plodné diskuze).
Všichni větší výrobci WD, Seagate, ... nabízí zadarmo klonovací SW. Určitě WD/Sandisk nabízí Acronis. Zde k ověření:https://www.datart.cz/ssd-western-di...t3b0a.htmlPokud letos koupeno WD/Sandisk, tak do roku 2032. Potom už pouze pro obnovu ze záloh. Samozřejmě si SW ověří, zda jedno z klonovacích zařízení je z produkce.
Některý sw zadarmo (a je jich dost) neumí klon většího disku na menší a přizpůsobit to. Placený jo.
Za mě minitool je super.
Pokud nejsi závislý na klikacích aplikacích, pak řešení je snadné: linuxový příkaz ddMnohokrát prověřeno na nejrůznějších discích.
Obzvlášť na menší disk ...
Jako sorry, ale tohoe je rada jak od debila... On psal že pracuje v Linuxu ? Nebo že má k dispozici PC s Linuxem ? Kdyby uměl s Linux terminálem, tak by se tady ptal na takovou věc ??
dd je soucasti GNU tools, a myslim, ze je daleko starsi nez Linux. Existuje i pro Windows.Ale rozhodne vam nepomuze zmensit partition, to je ponekud prekazka pro tazatele 🙂Aah, 1974 🙂 musel jsem si to najit na wiki.https://en.m.wikipedia.org/wiki/Dd_(Unix)
Nemusi stahovat z webshare kdovico, kdyz i zde najde odkazy ofiko buildu primo z Acronis .... ale taky reseni ...
Zase a pořád dokola:Minitool Partition Wizard Home edition 9.1Umí všechno a uděláte to za chodu z Windows. Vyřešeno.
Jsem spokojený s EaseUS ToDo Backup 11.5. Tato verze je free a krom jiného klonuje i na menší disky.
Minitool partition wizard 9.1https://www.instaluj.cz/minitool-parti...d-free-9-1https://ctrlv.cz/ADv7Není co řešit.
Macrium
Fakt skvělá diskuze :) :) :) disk rozdělit na oddíl odpovídající menšímu disku a zbytek. Naklonovat a hotovo.To bude zase mínusů za jednoduché řešení :) :) :)
Grok říká:Pro klonování operačního systému Windows z 1TB disku na menší disk (např. 512GB NVMe), pokud je zdrojový disk zaplněn pouze z 15 % (tj. cca 150GB dat), potřebujete program, který zvládne klonovat pouze použitou část disku a nebude vyžadovat, aby cílový disk měl stejnou nebo větší kapacitu než zdrojový. Klíčové je, aby software umožnil přesun operačního systému včetně jeho bootovací funkčnosti a aby šlo spustit klonování buď z běžícího systému, nebo přes bootovací flash disk. Na základě vašeho popisu a požadavků zde jsou doporučení:Doporučené programy 1 Macrium Reflect (placená verze - Home Edition) ◦ Funkčnost: Macrium Reflect je velmi spolehlivý nástroj pro klonování disků. Placená verze (Home Edition, cca 70 USD) umožňuje klonovat disk na menší cílový disk, pokud je na zdrojovém disku méně dat, než je kapacita cílového disku (v tomto případě 150GB na 512GB). Automaticky přizpůsobí oddíly a zachová bootovací schopnosti… Windows. ◦ Bootovací médium: Lze vytvořit bootovací USB flash disk s Macrium Reflect Rescue Media, což je ideální pro váš scénář – notebook s 1TB HDD, NVMe v USB adaptéru a klonování přes USB flash disk. ◦ Výhody: Podpora Windows 11 i starších verzí, jednoduché rozhraní, spolehlivé klonování sektor po sektoru nebo inteligentní kopírování (pouze použitá data). ◦ Nevýhody: Bezplatná verze nepodporuje klonování na menší disk tak flexibilně, placená verze je nutná. ◦ Jak použít: Stáhněte program, vytvořte bootovací USB (v nabídce “Other Tasks” > “Create Rescue Media”), nabootujte z něj a proveďte klonování výběrem zdrojového disku (1TB HDD) a cílového disku (512GB NVMe). 2 Acronis True Image (nyní Acronis Cyber Protect Home Office) ◦ Funkčnost: Acronis je další špičkový nástroj, který zvládá klonování na menší disk, pokud je využitá kapacita zdrojového disku menší než kapacita cílového. Zachovává funkčnost operačního systému a umožňuje přesné nastavení oddílů. ◦ Bootovací médium: Podporuje vytvoření bootovacího USB, což je ideální pro váš případ (boot z flash disku, NVMe v USB adaptéru). ◦ Výhody: Podpora GPT/UEFI, MBR, Windows 11 i starších verzí. Velmi rychlé a spolehlivé, zvládá i složité scénáře (např. šifrované disky, pokud je nastavíte znovu po klonování). ◦ Nevýhody: Placené řešení (od cca 50 USD/rok), bezplatná verze není dostupná pro plné klonování. ◦ Jak použít: Po zakoupení stáhněte software, vytvořte bootovací USB přes “Tools” > “Create Bootable Media”, nabootujte z USB a v rozhraní vyberte “Clone Disk” s manuálním nastavením oddílů. 3 EaseUS Todo Backup (placená verze - Home) ◦ Funkčnost: Tento program zvládá klonování na menší disk, pokud je využité místo menší než kapacita cílového disku. Umožňuje klonovat systémový disk Windows včetně bootovacích sektorů. ◦ Bootovací médium: Lze vytvořit bootovací USB přes funkci “Create Emergency Disk”. ◦ Výhody: Intuitivní rozhraní, podpora Windows 11/10/8/7, možnost klonování přímo z běžícího systému nebo přes bootovací USB. ◦ Nevýhody: Bezplatná verze nepodporuje klonování na menší disk, placená verze stojí cca 40 USD. ◦ Jak použít: Vytvořte bootovací USB, připojte NVMe přes USB adaptér, nabootujte z USB a proveďte klonování výběrem “System Clone” nebo “Disk Clone”. 4 Clonezilla (zdarma, open-source) ◦ Funkčnost: Clonezilla je zdarma a zvládá klonování na menší disk, pokud je využitá kapacita zdrojového disku menší než cílový disk. Podporuje inteligentní kopírování (pouze použitá data). ◦ Bootovací médium: Funguje pouze přes bootovací USB nebo CD, což odpovídá vašemu scénáři. ◦ Výhody: Zdarma, podpora různých souborových systémů (NTFS pro Windows), funguje s Windows 11 i staršími verzemi. ◦ Nevýhody: Méně uživatelsky přívětivé rozhraní (textové menu), vyžaduje základní technické znalosti. ◦ Jak použít: Stáhněte ISO z oficiálního webu, vytvořte bootovací USB (např. přes Rufus), nabootujte z něj, vyberte “device-device” mód, zvolte zdrojový (1TB HDD) a cílový disk (512GB NVMe) a použijte volbu “-icds” (ignoruje kontrolu kapacity).Doporučení pro váš scénář • Nejlepší volba: Macrium Reflect Home Edition – spolehlivé, jednoduché a přesně splňuje vaše požadavky (boot z USB, NVMe v USB, klonování Windows na menší disk). Za cenu kolem 70 USD získáte 100% funkční řešení bez kompromisů. • Alternativa zdarma: Clonezilla – pokud vám nevadí složitější ovládání a chcete ušetřit, je to funkční možnost. Stačí si nastudovat základní kroky (např. tutoriál na YouTube). • Postup: Připojte 1TB HDD (interně v notebooku), 512GB NVMe (přes USB adaptér), vytvořte bootovací USB s vybraným programem, nabootujte z něj a proveďte klonování. Po dokončení vyměňte disky v notebooku a zkontrolujte, zda systém naběhne.Důležité tipy • Kontrola dat: Před klonováním zkontrolujte, že využité místo na 1TB disku nepřesahuje 512GB (ideálně max. 450GB kvůli rezervě). • BIOS/UEFI: Po klonování zkontrolujte nastavení bootování v BIOSu (nastavte NVMe jako primární bootovací zařízení). • Test: Po výměně disků otestujte, zda Windows naběhne správně.Tyto programy jsou ověřené a fungují spolehlivě pro klonování Windows na menší disk, ať už z běžícího systému, nebo přes bootovací USB. Ukázat celý příspěvek
Jojo - to je s tou Clonezillou hezke, ze teoreticky umi klonovat na mensi disk, ale prakticky se mi to nikdy nepovedlo. Prestoze jsem nastavil vse jak melo byt, dle ofiko dokumentace, vzdy to selhalo s nejakou chybovou hlaskou. Vzdycky to selhalo.A ta prace s tim kostrbata.A nejsem si jist, jestli vubec umi proporcni klony - tusim, ze nikoliv.Tak jsem to chvili delal via GParted a opravu zavadece, ale taky kostrbate a ta prace.Tak jsem si udelal boot medium Aomei a EaseUs (nebylo jeste nutne platit) a pak si nakonec zdarma opatril BootCD Acronis - od te doby spokojenost ..
Clonezilla je velmi silný nástroj, ale také bych jí tazateli nedoporučil. Pro klonování na menší disky používám volbu v expertním režimu - nekontrolovat velikost na cílovém disku a někdy je potřeba použít volbu pro nahrání standardního mbr zavaděče na cílový disk, zvlášť u starších PC z období P4. Jak píšeš práce s ní je občas kostrbatá, ale asi jediná funguje na PC od Pentia II až po současné.
Záleží. Já několikrát musel na starší PC a notebooky stahovat CloneZillu v hodně staré verzi, abych ji vůbec rozchodil. Hlavně na procesorech AMD. Bohužel v těchto starých verzích ještě nebyla funkce -ICDS , takže jsem beztak musel disk vyjmout a klon udělat na jiném (kompatibilním) stroji.
Běžně používám 2.6.6-15 vyzkoušenou na všech zálohovaných PC. Ale nedávno jsem na Celeronu 667 zkoušel 3.0.2 a nebyl s ní problém. -ICDS zatím netuším co je. Jinak novější verze ani nezkouším. Chybí mi v nich procházení historie v terminálu SHIFT+PgUP. Člověk hned vidí jestli ty starý disky nezačínají mít problémy a nemusí se dívat do logu.
-ICDS je právě to, čeho se týká tento dotaz. Klonování z většího disku na menší.
Aha, takže to co už používám "používám volbu v expertním režimu - nekontrolovat velikost na cílovém disku " ale používám pro to lamerské označení. 😃
Produkty od MacriumReflect nebo zkus FarStone DriveClone
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.