» Poradna » Počítačové sítě

Prodloužení sítě a zlepšení WIFI druhým starým modemem

Promiňte třeba naivní dotaz.Přešel jsem na optický kabel, vše funguje. Router Microtic hAP mini.Přes betonové stropy nemám signál Wifi v přízemí, o patro níž, takový jaký bych chtěl. Jen 2 diody.Nový router má ještě volné výstupy.Myslíte, že by bylo možno starý modem z O2 napojit na nový router aby ten starý v přízemí fungoval jako rozšiřovač a zesilovač WIFI sítě?Jak zapojit? Modem je Huawey 7 let starý, Dosud fungoval bez problémů.Děkuji za laskavou odpověď.

Odpovědi na otázku

Jako repeater to fungovat nebude, modemy tuhle funkci v drtivé většině nemají nicméně může fungovat jako klasický wifi router

xDSL rozhodně jako klasický WiFi router fungovat nemůže, nemá WAN vstup. Ovšem může fungovat jako switch s WiFi AP, což k účelu rozšíření WiFi stačí.

Nevím jestli si rozumíme. Rozšíření WiFi beru jako repeater (stejná síť). Jinak jako klas. router ty modemy fungovat umí za předpokladu, že se vypne DHCP jak někdo psal již podemnou. Jako WAN se dá použít klas. LAN, WiFi/AP/router většinou umí, switch už moc ne ale opět nelze použít jako bridge/repeater, jen ten router (tzn. jiná SSID)

Máš zmatek v terminologii. Pokud do toho modemu připojí kabel do LANu tak se bude chovat switch a wifi AP (musí se vypnout DHCP), takže bude se stejným SSID vysílat tu samou síť. Ale nebude to WiFi router, protože logicky nic neroutuje, ale jen switchuje.

Provrtej strop (nebo si vymysli, jak povedeš kabel dolů po a kolem schodiště), ať se dolů dostaneš s ethernetovým kabelem. V tom Huawei v DHCP Settings a pak v LAN Setting jen zakaž DHCP server (nebo mu nastav rozsah adres jiný, než nastavíš v tom novém routeru) a nastav mu nějakou pevnou IP adresu. Pokud má první modem 10.0.0.1, tak ať má ten druhý hned tu vedle 10.0.0.2.

Tu pevnou IP adresu nastav pochopitelně jen v tom případě, že se rozhodneš vypnout DHCP server v druhém modemu.

> zakaž DHCP server (nebo mu nastav rozsah adres jiný, než nastavíš v tom novém routeru)To je nesmysl. Nesmí běžet DHCP server ani v jiném rozsahu!

Buď a nebo.Zakázat DHCP server a nastavit pevnou IP adresu ve druhém modemu je jedna možnost.Nastavit v obou modemech rozsah adres přidělovaných DHCP servery tak aby se nepřekrývaly je druhá možnost. Ani jedno z toho nesmysl není.

>Nastavit v obou modemech rozsah adres přidělovaných DHCP servery tak aby se nepřekrývaly je druhá možnost.To fakt myslíš vážně? Na co by takové řešení bylo dobré?To mne přijde jako hodně bláznivý nápad.

Myslím vážně, že je možné v jednom modemu nastavit rozsah přidělovaných adres až po např. 10.0.0.127 a v druhém od 10.0.0.128 výš. A pak mohou běžet oba DHCP servery a ke kolizím nedojde. Dokonce by asi ve druhém modemu bylo možné nastavit předávání požadavků na první modem (Relay) s oběma DHCP servery povolenými, ale proč? Pokud zamrzne první modem, stejně se na net nedostane. Nejde o to k čemu by to bylo dobré, ale nevidím důvod někomu tajit, že je víc možností než jen jedna.

Ale Ty to radíš někomu kdo zjevně nemá o sítích moc velké znalosti. Na co mu to bude? Pokud by si to ajťáci vyprávěli na večírku tak OK.Pokud by byla soutěž o nejabsurdnější věc v IT, tak tohle by asi aspirovalo na dost dobré umístění.Sice to bude fungovat. Ale je to nesmysl, který přináší jen rizika a žádný přínos.

Jak bude které DHCP vědět, kterému připojenému zařízení má přidělit konfiguraci a které má přenechat druhému DHCP?

Tomu DHCP serveru to bude jedno.Klient si najde první DHCP server (není jisté který) a z něj si vezme konfiguraci.Pokud každý z těch DHCP serverů bude přidělovat adresy z jiného rozsahu tak nevznikne kolize. Fungovat to bude. Ale je to nesmysl.

Vzhledem k tomu, že starý ADSL modem bude téměř na 100 procent dávat jako výchozí vránu svou IP-adresu bez možnosti ji změnit, je tato rada k ničemu a dporučuji DHCP server na access point NEPOUŽÍVAT.

To určitě ne, vzhledem k tomu, že to bude zapojené jako jedna síť, nevědělo by připojené zařízení, od kterého DHCP má načíst konfiguraci. To by vyloženě muselo být podle MAC adres rozděleno.

A proc si ten modem nezapojis a nevyzkousis? Vypni mu DHCP, Wifi SSID dej pro otestovani jine, at mas jistotu ze se sprave pripojiz, zarizeni pak propoj.Osobne si myslim ze to fungovat nebude. Kdyz uz mas slusnou pripojku k internetu prez optiku nebylo by rozumne postavit tomu adekvatni sit doma a ne to tahle placat dohromady ze starejch kramu? Osobne bych tam osadil dalsiho mikrotika nebo AP od UBNT.

S většinou DSL modemů tohle chodí.Ale samozřejmě profi řešení tohle není.

Samozrejme, ze je mozne Huawey napojit na Mikrotik LAN kablom. Ak ti bude stacit rychlost Huawey vzhladom na opticku prikpojku, tak preco nie. Ak to tak spravis, tak budes mat dole na prizemi 5 paliciek signalu.

Ano starý modem mužeš zapojit a mužeš z něj udělat tzv. Wifi Bridge. Od nového modemu přivedeš kabel ke starému a starý umístíš někde v přízemí. Starý modem např. Huawei Echolife HG520i přepneš do modu WifiBridge t.j. vypneš DHCP, přidělíš mu vlastní IP adresu jinou než má nový modem třeba nový má 10.0.0.138 a straý bude mít 10.0.0.139, přepneš všechny porty na LAN a zapneš Wifi 2.4GHz. Jinak rozšíření portů nového modemu se dá udělat pomocí switche třeba o dalších 8 portů. Neni na tom nic zvláštního... funguje to dobře.

Tak bych si to představovala taky.

Huawei Echolife HG520i se uplne nejlepe hodi treba do elektrosrotu... vzhledem k tomu ze umi jen 802.11b/g :)

Zatím nevíme jaký Huawei vlastně má...

To nevime, O2 jich tolik zase jako DSL modemu nedavalo. Nemeni to nic na tom ze takhle se to nedela, placat to dohromady... sice to stoji za h*v*o, ale bylo to levny JInak Jerry ma k srotu jmenem HG520i nejaky citovy vztah, jelikoz tu s tim otravuje docela casto :)

O2 dával ještě HG622u, ten má n-ko. Na místnost by použít šel ;)

Na wifi AP ve městě skrz zdi 802.11b/g bohatě stačí.

Ne, opravdu nestaci. Mozna pokud jsi pripojen prez mizerne DSL nebo nejakeho wifi poskytovatele, pristupujes pouze na internet a lokalni sit je pro tebe velka neznama.

Ve městě nemůžeš použít IEEE802.11n/40 MHz/2,4GHz, neb je to velká prasárna vůči sousedům. Když to navíc umístíš doprostřed pásma, tak si sousedi neškrtnou. V okamžiku, kdy zúžíš pásmo na 20MHz, tak se IEEE802.11g chová za zdmi daleko lépe a rychlostně to zase není takový rozdíl.Něco jiného je, když zřizuješ wifinu v hospodě na mýtince uprostřed černého lesa.

A pouziti b/g prasarna neni ze 😀Zakladem je nesvitit ani na 2,4GHz jako magor na plny vykon, abych z jednoho bodu pokryl cele sve obidli a jeste pul kilometru okolo. Pak si klidne muzes pouzit i 40MHz kanaly bez vyrazneho omezovani ostatnich.2,4GHz je pro me dnes pouze doplnkove pasmo. Vetsina mych zarizeni umi 802.11ac vcetne MIMO, takze priorita je 5GHz sit kde pouzivam 80MHz kanaly pro plnou propustnost. Na 2,4 mam pouze nejaka cidla, ovladani zasuvek apoď. Zaroven mi v tom samem pasmu bezi ZigBee. Placat sit na obstaroznich, pouze 2,4 prvcich nedava moc smysl. Ano nic to nebude stat a za nic to nebude stat 😀

Není. Pokud potřebuješ udělat wifi síť, tak se tomu nevyhneš. V mnohém s tebou souhlasím, pokud možno přejít na 5GHz. Jenže je mnoho zařízení, která umí jen 2,4GHz, jak sám přiznáváš, takže se použití pásma 2,4GHz nevyhneš.Vraťme se k původnímu dotazu. Ten byl, zda je možné použít starý ADSL modem jako AP. Já tvrdím, že ano, naprosto v pohodě. Dosáhne tím lepšího pokrytí domku a navíc bude moci na obou AP stáhnout výkon. Jak to má nastavit, je v poradně nesčíslněkrát popsáno.

A čo keby si to urobil cez elektrický rozvod.

To je nejhorší možné řešení + hromada rušení a nespolehlivost. Navíc to generuje spojité spektrum rušení do sítě, což se projeví v zhoršení příjmu rozhlasu v pásmech DV, SV a KV (a to nejen v konkrétním objektu).

Tohle jen pokud člověk nemá opravdu vůbec žádnou jinou možnost, to je ta nejposlednější věc, na kterou myslet.

Nasuduj si "terminus technikus" modem, router, AP-cko (Access Point), switch ...