Procesor pro ga-p35-ds4

Dobrý den, mám starší počítač s MB Gigabyte GA-P35-DS4 a chtěl bych na něj koupit lepší procesor. Můžete mi prosím poradit jaký by byl nejlepší ? V současné době na něm mám intel celeron E 3400. Předem děkuji za Vaše názory.

Odpovědi na otázku

k čemu to má sloužit?

Je pro klasické domácí využití, filmy, občas hra-žádné novinky. Jediné, co od něj potřebuju, je podpora virtualizace a tu ten současný nemá.

Ideálně se podívat na web výrobce desky, jaké procesory deska podporuje a z nich koupit ten nejlepší.

To jsem udělal, ale je tam výpis cca 40-ti podporovaných procesorů a já nepoznám, který z nich je dobrý.

Ta deska existuje ve 4 revizích. V levém spodním rohu desky najdeš jakou revizi desky máš. Rozumný procesor je třeba : https://pc.bazos.cz/inzerat/99362221/INTEL-E8... Ale musíš mít na desce naflashovanou potřebnou verzi BIOSu v závislosti na revizi desky. To platí i pro následující a podstatně dražší alternativu: https://pc.bazos.cz/inzerat/99975335/Intel-Co...

Když si stáhneš CPU-Z a podíváš se na kartu Mainboard, najdeš tam jakou verzi BIOSu na desce máš: https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

Mám 1.0

BIOS F11 a nebo až F14 bude potřebný podle toho, který procesor si vybereš. Pokud máš na desce nižší verzi, naflashuj na desku rovnou F14 ještě se současným procesorem a nebudeš pak nijak limitovaný ve výběru procesoru.

Promiň , mám bios verzi F14 a MB verzi 1.0

OK, tak máš - co se BIOSu týče - hotovo. Vyber si proceor podle libosti a peněz co na něj máš.

takže ten Q9500 mi poběží, aniž bych s tím musel cokoliv dělat ?

ano, bude mozna potreba teplovodiva pasta a lepssi chladic ak nemate ten vyssi https://www.dvhardware.net/news/intel_wolfdale_hsf.jpg

BIOS F14 mu bude umět nastavit jak napětí tak frekvenci. Ovšem budeš muset demontovat stávající chladič, vyměnit procesory a zase s teplovodivou pastou namontovat chladič zpátky. O koupi jiného procesoru nemluvě.

Pak máte poslední bios. Takže by tam mělo jít vše co je v support listu.Já se spíše zeptám: Proč upgradujete? Jde mě o to, že výkon na jádro, který je nejvíce potřebný pro operace ve Windows atd.. se prakticky nezmění. Změní se možná počet jader a tím výkon při zátěži všech jader.Upgrade od vašeho procesoru je jakékoli Core2Duo, třeba to E8500, nejlepší je asi nějaké Core2Quad.Chápu, že vás láká nějaký levný bazarový upgrade, ale já bych asi spíše raději pokukoval po novém. Ta deska taky nevydrží věčně a nárůst výkonu by byl samozřejmě daleko větší.

Presne, ta deska uz bude mit svoje leta za sebou, kondiky zacnou brzo odchazet. Pro virtualizaci je taky potreba dostatek RAM, tj. dalsi penize navic. Osobne bych do toho penize jiz nevrazel, nechal jej dozit a zacal vybirat nove PC.