Procesor pracuje i v dobe necinnosti

Dobry den, seskladal jsem si novy pocitac ale nejak se mi nezda jak se chova procesor. Jak uz jsem psal v nadpisu, procesor pracuje i v dobe necinnosti - tim myslim, kdyz jsem pouze ve windows na plose a nemam zaple zadne dalsi programy a nic nedelam tak vytizeni jader porad skace mezi hodnotama 2200mhz - 4500mhz. Ty mensi hodnoty se obevuji jen zridka, vetsinu casu to bezi na 4400mhz. Mereno programem HW Monitor. Vsechno se zda byt jinak v poradku, hry bezi bezproblemove.Specifikace zde:i7 8700kGigabyte Z370 Gaming K3Kingston Predator 16gb (2x8)Gigabyte GTX 1070TiSSD Adata 256gbSaegate Baracuda 1TB 7200Seasonic Gold 650WWindows 10 ProPozdeji jsem v biosu zapl XMP a povolil turbo boost. Tim to, ale urcite neni, protoze takto se procesor choval ihned od prvniho spusteni. Nic jineho jsem v bios nenastavoval a vsechno by melo byt v defaultu od vyrobce.

Odpovědi na otázku

A do správce úloh na zatížení procesoru v tom stavu ses díval?

Čo čakáš? Že pôjde v kuse na 0% Nesťahuje a neinštaluje aktualizácie? Pozri čo vyťažuje CPU a máš to jasné

Aktualizece jsou uz vsechny davno nainstalovane. Je tomu uz tri dny co ho mam sestaveny. Do spravce uloh jsem se taky dival a zajimave prave je, ze zadna ze spustenych aplikaci procesor nevytezuje vic jak 1%. Tam jsou hodnoty 0,x%

A celkové zatížení?

A co bys nechtěl? Vždyť mili"kdovíco" je pěkná hodnota na daný procesor, ba přímo neuvěřitelně nízká pro danou řadu procesorů, pokud to "kdovíco" má být JEDNOTKA frekvence Hertz [Hz].

Nejak ted nerozumim jak to myslite... Jde o to, ze ten procesor porad pracuje... Pri hrani nejake narocne hry frekvence bezi v rozmezi 4400mhz - 4700mhz. Vypnu hru, jsem na plose ve windows a ty hodnoty jsou stale vicemene stejne. Vetraky mi porad bezi naplno. Neco ho vytezuje.

Doporučuji dostudovat/opakovat druhý stupeň ZDŠ předmět Fyzika. Již ti odpověděli, koukej se konečně podívat, který proces(y) zatěžuje(í). Nebo požádej někoho počítačově gramotnějšího ať se podívá.

To "něco" najdeš ve správci úloh.

Ano, procesor pracuje stále. Přesně podle instrukcí v PC. Dokonce pracuje stále, i když mu žádný OS či program nepodstrčíme. I když mu odpojíme všechny disky a RAM, tak pracuje. Prostě začne od adresy 0 paměťového prostoru i když tam není žádná ROM s BIOSem. Klidně načte náhodná data a přesně podle tabulky instrukčních souborů je provede. Je k nezastavení. ☺

Netusil jsem, ze bude stale takto vytezovany a ze je to vlastne normalni stav. Tak tedy dekuji za vysvetleni meho problemu.

Já věděl, že to pro něho bude moc složité, aby to pochopil. Instrukci NOP nepochopí, natož něco dalšího.

Kazdy neni PC guru jak vy.

lebo bežný PC guru má IQ 105

A kolik procesů běží na pozadí, spuštěná aplikace nic neznamená, windows mají spousty služeb, a vzhledem k tomu jak je dotaz položen, tak vám zřejmě bude běžet i spousta doinstalovaného SW na pozadí...

Procesu na pozadi bezi 43, vetsina ale ukazuje 0% vyuziti procesoru, ty, ktere pracuji se pohybuji do 1%. Celkove vytizeni procesoru se pohybuje kolem 1%. Neni mi ale jasne, proc procesor stale pracuje na tak vysokych frekvencich. V tomto stavu bych ocekaval, ze hodnoty budou max. 800mhz na kazde jadro a ne 4000mhz+

Mně to při nečinnosti spadne pod 1 GHz. Asi to bude tím, jak mám nastavený "režim napájení", možná je i něco v UEFI.

Rezim napajeni - to me nenapadlo... podivam se na to...

Rezim napajeni je nastaven na rovnovahu. Provedl jsem restart PC a uz se to srovnalo. Ted mam na vsech jadrech 800mhz. Zda se, ze problem vyresen. Proc to ale predtim bezelo tak jak to bezelo nevim. Restart jsem udelal nekolikrat...

Aktualizovali sa ovladace zakladnej MB, radicov ... a tym zacal spravne fungovat rezim napajania a procesor sa zacal podtaktovavat.

-procesor nepracuje jen pokud je vypnutý-ve Správci úloh a sledování prostředků si můžete najít čím se "nudí"....