Procesor nebo grafika?

Čau, potřebuji radu. Chci postupně upgradovat PC na příležitostní hraní her, nechci řešit sekání. Mám aktuálně tohle Intel Core i5 7400 Kaby Lake 3.5 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1060 6144MB, RAM 16GB DDR4, SSD 240 GB + HDD 1 TB, Bez mechaniky, 4× USB 3.1, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10Mám začít upgradem procesoru, anebo aktuální procesor je ok a spíše grafickou kartou? Popřípadě co za procesor. Děkuji.

Odpovědi na otázku

Podle toho, co hraješ. Ne všechny hry mají stejné nároky na CPU a GK. Mimochodem víš, že výměna CPU = i novou desku, protože do této nic zajímavého nedáš?

To jsem nevěděl :), díky za odpověď, aspoň jsem si udělal obrázek, jak na tom jsem????

To poslední je thumbs up ??.

A potencialne i upgrade RAM, protoze bud ta nova deska bude na ddr5 a tam neni o cem, nebo to bude odchazejic ddr4 3200hz.

Na upgrade procesoru bys musel vyměnit i desku. Takhle jak to je, je to celkem vyvážená sestava. S lepší grafikou už nebude procesor stíhat. A s lepším procesorem zase nebude stíhat grafika. Takže těžko říct, čím začít

Ta stara i5ka ma 1/3 vykonu i3 12100 co je dnes kancelarsky procesor superlowend na hranie. 1060 bola stredna trieda pred 5 rokmi. Je to zrele na vymenu cele ako je.

a ty si zraly na pest do oka...ta sestava v pohode utahne 99% her. nejlepsi by bylo doplnit ssd a pak vymenit cely pc az fakt nebude stacit, ted je porad dost slusny

Až na jeho styl interpretace souhlasím. Tohle bude fajn na nějaké free to play mulťáky co běží na všem. Tam to má vyvážené. Na novější hry sice 1060 znamená hodně kompromisů, ale CPU už může být větším limitujícím faktorem. 12100 je opravdu výrazně výkonnější, ale to by pro hraní byla i 10100, ale to by bylo z louže do bláta.

pestou do oka si daj sam sebe, preto zalozil dotaz, lebo mu to na 99% hier staci. Skus svoju pozornost upriamit na riesenie problemu (pomaly pocitac) a nie moju osobu.

tohle je slusne PC z doby pred peti lety....

Ne všichni chtějí hrát ve 4k 144 fps s raytracingem a přitom streamovat
Třeba mu stačí full HD 60 fps střední detaily.
Sám hrají ještě se starsim procesorem Xeon 1231v3 3070ti na quad HD 60fps i s raytracingem,nevidím důvod měnit procesory po každé generaci jako některi co to mění po roce,škoda peněz.

Měnit každou generaci třeba rozhodně není, ale 7400 už je slabá. Ono záleží vždy na hře. U her které hraješ třeba ty, to může mít malý dopad, ale jsou hry, kde rozdíl bude extrémní. Já to zažil u Horizon zero down. Se starou i5 4670 to bylo prakticky nehratelne i při low detailech a 720p rozlišení. Setkalo se to, hra jela často i pod 25fps. A po upgradu CPU mi to se stejnou grafikou jelo v 1080p high detail okolo 60 fps.
Takže extrémně záleží, co se hraje. A hlavně taky, jak je člověk zvyklý hrát. Když ti to jde alespoň na střední okolo 50-60 fps, tak ti to třeba může být jedno, i když s lepším CPU by to jelo lépe.

jj gen7 z Q1.2017 je naozaj "minula generacia". Vsetci sme sa na ZS predsa ucili pocitat 5, 6, 7, 12, 13

"Jako někteří " nikde neosal o tom, že by to dělal přímo on. Čti, než budeš psát nesmysly.

"nechci řešit sekání"A ono se něco "seká"? Pokud ne, začni řešit až se něco začne "sekat".

Ve hrách ti víc pomůže grafika i když ten procesor není vůbec Hitparáda a dnešní cpu za 2500 bude lepší než tohle. Každopádně bych začal grafikou, asi bych volil 3060/Ti nebo RX6600xt/6650xt. Jinak ještě napiš, co máš za zdroj, aby ti to utáhlo

Zdroj jest Seasonic ECO-430 T3 80Plus Bronze.

No tak to musíš vyměnit i zdroj, pro zmíněné grafiky aspoň za nějaký 620W a více, ideálně zase seasonic, nebo corsair (Ne VS řadu)

Vezmi si tabulku a do jednoho sloupce si dej náklady na lepší procesor nebo grafiku. Do druhého náklady na nový komp. Nakonec zjistíš, že bude lepší když si postavíš nový komp protože prostě nabídne více muziky po delší dobu. Máš i malý disk, nedostačující zdroj... Prodej starý a postav nový se zárukou.

Ahoj
Záleží na tom, které hry hraješ a v jakém rozlišení, ale hádám, že to bude full hd, přesto bych jako první vzal grafiku.
Každopádně nejlepší by bylo počkat na nový HW, který vyjde do půl roku, Intel/AMD cpu a AMD/Nvidia gpu a od všech se očekává velký skok ve výkonu

Díky za reakci.

Ahoj, nedávno jsem řešil to samé tak mohu pomoci.

Každej je tu chytrej jak rádio, ale kecy typu tu starou i5 zahoď bych zatím nechal plavat. Já měl v pc i5 4470 a gtx 760. Rozhodl jsem se zůstat na stejné desce a platformě a koupil jsem i7 4770k, přetaktoval na 4.1 GHz a koupil RX 6600 XT. Zjistil jsem, že zažívám docela často drobné záseky, první nápad byl že můj obstarožní i7 haswell nestíhá. Ale mýlil jsem se, nestíhaly to uživit moje RAMky ddr3 1600 MHz, tak jsem koupil kit na OC, přetaktoval jsem je na 2400 MHz a hle, už to lítá jak fík, bez záseků.

Je pravda že i lowend i3 12100 za 2k výkonově mojí i7 4770k překoná, ale v CPU-Z single threaded asi jen o 5% a multithreaded do 10%.

Ty máš procesor a platformu o dost novější a výkonnější. Napřed bych tam prdnul lepší grafiku, ale výš než rx 6600 XT nebo RTX 3060 ti nechoď, to už by ten procák fakt nedával. Potom můžeš buď upgradovat desku i s CPU na úplně novou platformu, nebo ušetři a kup i7 ze 7. generace, co ti půjde na desku z bazaru. Sice mírně přicházíš o výkon, ale nebude to nic tragického.

Pokud můžeš a máš B nebo Z základovku, přetaktuj RAMky, lidi tomu nevěří, ale na ty drobné záseky to dělá velký rozdíl.

Zdroj asi takto: na mojí RX 6600 XT plus i7 4770k stačí bohatě 500W. GPU žere v plné zátěži max 130W, procesor so vezme až 100 W a řekneme zakladovka a další peroferie dalších 100W = 330W, možná 400W špičkově. Výrobce GPU nesmyslně uvádí minimum až 700W, ale je to jen byznys, mám 620W a rezervy je až až.

Tak ať ti to běží :)

Hezky si to napsal ale nemá cenu cpát peníze do starého krámu. Mám s tím bohaté zkušenosti. Fakt to moc smysl nedává.

i5 7400 je dnes už o ničem. GTX 1060 6GB na občasné hraní pořád ještě stačí . Nedávno jsem kolegovi měnil i5 6400 za i5 12400. Už mu při většině věcí co na tom dělal jel ten procesor na 100 procent, hlavně při hrách. Taky má k tomu GTX 1060 6 gb a stačí mu to na to hraní 2x do měsíce. Ten i5 7400 na tom bude podobně takže tím procesorem bych začal. Lepší karta za levnější peníze se pak snad taky bude dát sehnat.

Za me urcite zacit procesorem a potom grafiku. Mel jsem i5 6600+1060 coz je to same v blede modrem, a byl to castokrat u multiplayeru problem. Bohuzel CPU mi prijde takove vsechno nebo nic, pokud nestiha, nejakym nastavenim to nedozenes. Zatimco u grafiky muzes jet na low.Nicmene, jestli budes upgradovat cpu, tak budes muset menit i desku, pripadne i RAM. Takze rozebrat cely pocitac atd. Osobne bych proste sestavil novy pocitac (skrin muzes nechat, jestli mas dobrou) a pokud nemase penize na cele, tak nekupovat nyni grafiku a dat tam starou. (Pokud vezmes ze stareho jen grafiku, tak budes mit relativne svizny pocitac pro nejakeho pribuzneho jako darek.)Driv jsem byl zastance stridat upgrade krafiky/zbytku, ale uz bych asi sel do uplne noveho pocitace a delat upgrade mene casto. Takze jestli chces odlozit koupi celeho noveho pocitace, tak ted koupit nejaky stary i7-7700 a dat to do toho, co mas. V dobe 7. generace byl ten rozdil mezi i5 a i7 velky, protoze i5 nemely hyperthreading.

To právě je pěkná hloupost kupovat i7 7700 za nějaké 4 tisíce když za 5 se dá koupit i5 12400 nebo R5 5600 a výkon je úplně jinde. Dávat dvakrát 5 klacků za procesor je nesmysl. Buď bych koupil nový procesor a desku,s tím že bych nechal současné ramky a pek bych dokoupil lepší grafiku a rychlejší ramky.

Ten jeho komp je generačně již tak starý, že nemá vůbec žádný smysl do něj investovat a lepší je ho prodat tak jak je.

Upgrade procesoru neni tak levna vec, jak pises. Musi upgradovat minimalne jeste desku, takze je v tom treba za 8000+. Dal je na zvazeni, jestli by nestalo vymenit i pet let stary zdroj, kdyz uz to ma rozebrane. Co vetrak CPU, pujde dat na tu novou desku? Dalsich treba 1000kc. Celkove je v tom zhruba za 10k a bude mit +70% az +300% vetsi vykon.Nebo muze mit za 4k +0% az +100% dle aplikace. Mozna to vystaci na dalsi rok a potom koupi nove PC az nasetri.Co je urcite potreba zapocitat cas, ktery to vezme. Pokud nesklada PC opravdu rutinne, tak 4h na rozebrani, cisteni a sestaveni rozhodne neni vubec hodne. Osobne uz dele pracuji a volny cas je pro me vzacny. Nez stravim den takovouhle cinnosti, dost si to rozmyslim. Kdyz odlozi koupi treba o rok a misto toho nasetri na nove PC, dostane za stejne penize vyssi vykon a jeste mu to nekdo za 500 da dohromady.Nerikam, ze i7-7700 je jedina nejlepsi volba, ale urcite to je varianta, ktera ma z urciteho pohledu smysl.

Za mě rozhodně vydrž na tomto PC co to půjde, jelikož se do tvého PC již nevyplatí vůbec nic investovat. Pak pořiď komplet nový stroj. Hezký den

Nový PC založený na RTX 3060, když by to teda bylo na občasné hraní,by se nechal postavit za cca. 26000kč. Jak od Intelu tak od AMD. A to by nebylo složeno z těch nejlevnějších komponentů. A procesor buď i5 12400 nebo R5 5600. To co od toho tazatel očekává by to bohatě splnilo a na dlouho by měl klid.

Určitě bych měnil procesor.. kup si nejaký Ryzen 5 .. zaleží kolik za nej chceš dát 5600x je do 6k a procesor je to skvělý.. já mam Ryzen 5 2600 s rtx 2070 a nemužu říct křivýho slova.

Starého psa nové kúsky nenaučíš ! Mal by si urobiť prieskum , že čo za ten starý PC dostaneš / pokial je ešte predajný za slušnú cenu / a napísať si požiadavky na nový ! Lebo to vyzerá na výmenu procesor , doska, GK, RAM, SSD , a možno aj skrine / lebo ti nemusia pasovať sšetky konektori zo skrine na dosku/ .

Pouzivat tak, jak to je. Pote nahradit za novou sestavu. Nema smysl to resit po castech.

Já bych problém viděl v relativně malém SSD kam se mu k OS a nezbytným programům už moc her nevejde a tak předpokládám, že většinu her má na plotně.Druhá věc je co od toho očekává, tato sestava je tak na hraní v FHD, ale u některých náročnějších her už s potřebou omezení na medium nebo low, případně vlastní customizaci v rozmezí low-medium.

Hele začal bych procesorem jelikož se to vyplatí více no a potom bych investoval do grafiky postupně

Jasne, postupne.. Bude to drazsi a vysledek bude horsi, ale proc se do toho nepustit? ;o)

Ono hlavne zalezi,kolik penez mas ted k dispozici. Osobne bych vymenil cpu. Ta i5-7400 nenakrmi na 100% tvoji 1060. Botleneck je cca 30-35% coz je hodne. Ja jeste loni jel na r5 3600 +1060/6gb a m2 diskem a v pohode. Ve FHD na stredni detail 99% her slapalo.

Vymen zakladni desku + procesor. A pak postupne (podle financi) zbytek. Ram (pokud mas 1600Mhz) vymen za 3200/3600 (podle podpory desky),nejaky slusny M2 disc a naposledy zdroj+grafiku..

Kazdy bude branit svoji znacku cpu. Ja roky jel na intelu a od Zen 2 (amd) jedu ryzeny. Volba je na tobe (dle financnich moznosti).

Pokud bych ti mel poradit,tak za me MB- chipset b550 (bohate staci) a cpu ryzen 5600x (cca 5000-5500kc)..
Grafiku rtx 3060 ti ..ideal by byl 3080,ale to je velka investice..

Ahoj, sice pozdě, ale také se přidám, tohle je skvěle vyvážená sestava, co se týče RAM, procesoru i grafiky. Pokud chceš upgrade, tak jedině přidat SSD pro rychlejší načítání her, jinak budeš muset začít znovu od píky ;)
Na druhou stranu, pokud chceš nové PC, tak počkej dva měsíce na nové grafiky, pak by měly ceny ještě kapánek klesnout.

Grafika, až se Ti bude něco sekat tak zbytek. Grafiku nacpes do nove desky, ale opačne je to už horší. A většina her je závislá spíš na grafice.

Rozhodne GPU. I kdyz mas starsi procesor, vykonnejsi GPU ve hrach i tak o dost zvedne vykon. Resil jsem to stejne. Jen bacha aby ti novou GPU utahl zdroj. A az budes nekdy v budoucnu menit zbytek PC, GPU si muzes nechat.

Zajímalo by mě, kolik % využití máš u cpu a gpu při hraní. Od toho bych se odpichl. Tipnu si, že ta gtxka ještě něco zvládne. Jak už tu ale padlo, bylo by fajn to obmenit celé.

Za mě ideální koupit nějakou aktualni platformu s levnějším cpu (a la ryzen 5600 )nebo nějaké 6ti jádro (P jadra) od Intelu - pokud by to spěchalo. Nebo počkat do podzimu.

A tam buď koupit zbrusu novou platformu nebo bazar té momentální, z které budou lidi upgradovat.

Pak se dá chvíli držet na 1060 podle mě a dosetrit na lepší gpu. Budou se dát koupit levně i aktuální generace - např. 3060ti bude za hubičku a přitom s dlss uživí jakz takz i 4k . Možnosti je spousta. Záleží i na budgetu a případném nákupu třeba i nového monitoru v blízké budoucnosti.