» Poradna » Počítačové sítě

Proc WinXP nerozpozna sitovy kabel?

Mam starsi notebook Armada850/256, se ktery m se bez problemu pripojuji do LAN site lublanske univerzity. Pred prvnim pripojenim mi technici z IT centra proverili PC, doinstalovali antivir a zkontrolovali nastaveni site.Nyni prisel internet i k nam na koleje - vsem bez problemu slape, jen muj notebook ne a ne se pripojit. WinXP stale hlasi "sitovy kabel byl odpojen". Zkousel jsem dosadit jinou (fungujici) MAC adresu, pripojit ADSL kabel, dokonce jsem si na druhou partition nainstaloval ciste WinXP, ale notebook stale sitovy kabel nerozezna. Jen asi na 5 sekund, tezko rict, jak se to povedlo, nahle zasvitilo pripojeni. Od te doby vsak opet nic. Na fakulte se ale pripoji bez problemu, na prvni pokus, na oba systemy. Obe dve pripojeni jsou typu LAN, s automatickym pridelovanim IP adresy, zadne specialni nastaveni by nemelo byt treba.Setkali jste uz nekdy s takovym problemem? Opravdu uz nevim, kde by mohl byt zakopan pes. Mohly by byt sitove kabely rozdilne? Je snad nejake nastaveni site, ktere mi uniklo?Diky predem za namety, co vyzkouset!

Odpovědi na otázku

A jsiu si jist, že zásuvka na koleji funguje? Zkus to na koleji zapojit do zásuvky, kde to někomu jinému jde.

To jsem prave zkousel - behem 40 minut vselijakeho zkouseni to na 10 sekund fungovalo (aniz bychom vlastne cokoli podstatneho zmenili). Myslel jsem, ze je to tedy spatnym kontaktem, bohuzel ani po dvou hodinach dalsich pokusu se nezadarilo, naopak na univerzite vzdy na prvni pokus.

No a jinak je vše stejné? Síťová karta, kablíček od karty a síťový kabel?Jestli je karta v systmu nadetekované a na kartě (či jestli je to PCMCIA karta, tak na pigtailu) nesvítí po zapojení do sítě světélko (většinou jsou dvě: "link" - indikuje připojení na aktivní prvek a "activity" - znamená , že karta vysílá/přijímá), tak je špatná infrastruktura či síťový prvek.Další možností je, že se síťová karta "nedohodne" s prvkem, do kterého ji připojujete. Jaká je to karta? To zjistíte ve správci zařízení (windows), nebo z lspci (linux).A jaká rychlost se objeví na funkčních PC po připojení do sítě? Rychlost je u ikonky síťového připojení (vpravo na liště start).

Je to notebook, takze sitovka je ta sama. Sitove kabely jsou jine - to jedine me prave napadlo, jestli je vic druhu sitovych kabelu. Pocitam teda, ze je vic druhu, ale bezne pouzivany na LAN je snad jen jeden typ, ne? A kdyby ne, asi by nam to nekdo rekl, ze potrebujeme special kabel.Neni to PCMCIA, zadnou diodu nema. Nemelo by se v pripade, ze se s nejakym sitovym prvkem nedohodne, zobrazit "omezene (nebo zadne) pripojeni" namisto "sitovy kabel byl odpojen"?Rychlost zjistim, na fakulte to je myslim jen 10 MBit/s.Typ presne nevim, neco jako Intel Combo 10/100 Ethernet.

Síťový kabel je buď vadný, křížený (pro spojení dvou prvků), nebo přímý (pro spojení prvek-PC). Pak je ještě možné, že kabel je "starý" (Cat 3) a na vyšší rychlosti (100 Mbit) blbne.Podle mne se karta nepřipojí na prvek - vadný kabel.

Mno nevim ale všichni kamarádi z VŠ maj na koleji ip nastavenou napevno a ne pres dhcp. Jinak bych řekl že bude vadný kabel?- nenapsal jsi zda se pripojujes stejnym, nevim jakej ADSL kabel a proc jsi zkousel. Začal bych urcite tim kabelem a zjistit zda se nahodou nenastavuje ip adresa

Tady jsou s netem trochu pozadu (prekvapive), IP adresa se urcite nastavuje automaticky, jen je treba spravci nahlasit MAC adresu. Zkousel jsem tri kabely, z toho jeden, pres ktery se jine (stolni) PC bez problemu pripojuje. Opsal jsem si, co bylo napsano na kabelu na fakulte, pres ktery mi pripojeni funguje bezvadne:BRAND-REX-CSU-P26 4 PAIR 26 AWG UTP IEC 60332-1 ENHANCED CATEGORY 5 PATCH CORD EN50173+ISO/IEC 11801 0303 322994 006311

No takze kabel je oka, cat 5 je pro 100Mbit síť a pokud jsi zkousel jinej kabel,jinou zasuvku, rekl bych ze te to nepustí do sítě, domluv se tedy se spravcem,podle toho co jsi rikal tak me nic jineho nenapada

to by tam ale museli mít SAKRA dobré a pekelně drahé manageovatelné L3 switche aby dokázaly podle IP adresy shodit daný port... tj. nějaké Cisco z 35xx řady (a vyšší), nebo něco podobného od Nortelu.

Já bych univerzitu v Lublani nepodceňoval. Náš Cesnet taky není žádné ořezávátko! :o))

No jo, ale i kdyby toho byli schopni (ackoli podle vyvoje wi-fi a informacniho systemu jsou pozadu za nami), pak to nevysvetluje, proc mi pripojeni na fakulte funguje, kdezto na koleji ne. Nemohlo by to byt proto, ze obe tyto site patri univerzite a ta neumoznuje dvojite pripojeni jednoho a toho sameho notebooku?

Nojo, ale Česnek je jedna věc a druhá věc je infrastruktura na kolejích.

Na Strahove maji myslim velice sofistikovane switche :)

To jsem popsal kabel na fakulte, ktery funguje. Mam si zkusit jeden takovy poridit, nebo v kabelech neni rozdil? Tedy, kdyz uvazim, ze vsichni ostatni na koleji se pripoji a nebyly pritom kladeny zadne zvlastni pozadavky na kabel, tak asi ne, co?

Možné příčiny (seřazeno podle pravěpodobnosti):1. Špatně (napevno) nastavená rychlost NIC (síťové karty) nebo špatná negociace mezi NIC a switchem. Obecně se doporučuje ponechat autodetekci, pokud toto nezafunguje, začít testovat od nejpomalejší varianty, tj. 10Mbps-halfduplex (standardně bývají problémy právě s fullduplexem). Tyto nastavení najdeš ve správci hardware po rozkliknutí ovladače síťové karty.2. Vadný síťový kabel3. Nekompatibilita NIC a switche (sice to zní divoce, ale už jsem to v životě 2x potkal)4. Vadný port switche nebo vadná, případně příliš dlouhá (více než 100m) strukturovaná kabeláž4. Špatně navržená topologie ethernetu (viz normy, počet aktivních prvků na kolizní doméně a jejich zpožďování signálu) Jinak ti poradím jediné: kup si malý 5-portový switch a zkus jej připojit místo notebooku. Připojený port se musí rozsvítit. Pak zkus do jiného portu switche připojit svůj notebook, zda se také rozsvítí. Pokud ano, mělo by vše fungovat. 5-portový switch stojí do 500Kč s DPH, případně si jej můžeš vypůjčit. Rozhodně bys ale o tomto experimentu měl předem uvědomit správce sítě. P.S.: MAC adresu jsi oznamoval proto, abys z DHCP serveru pokaždé obdržel tutéž IP adresu (kterou ti přidelili admini) a aby tedy tvůj počítač byl dohledatelný v logu.

Diky za rady.1. to ale nevysvetluje, proc to ostatnim na koleji funguje a zaroven mi karta funguje na fakulte.2. zkousel jsem tri, z toho minimalne jeden je uspesne pouzivan pro pripojeni do teze site3. to zni fakt divoce, v tom pripade s tim ale stejne nic neudelam, ze?4. a 5. viz 1.S tim portem by to asi pomohlo, ale vzhledem k tomu, ze tu uz nebudu moc dlouho a ceny IT jsou tu dost vysoky (za ten port tak 7.000 SIT, tedy asi 900 Kc), takovy experiment se mi nevyplati.Nemuze byt jeste nejaky problem v te MAC adrese? Zkousel jsem sice bez uspechu rucne nastavit MAC adresu PC, kteremu pripojeni slo, ale preci jen...

1. by právě velice dobře vysvětlovalo, proč se to takto chová.Podařilo se nějaké jiné PC do té zásuvky úspěšně připojit? Jestli nebude pouze vadná zásuvka..Kabel si můžete klidně kdekoli koupit, je to NEkřížený UTP kabel (cat5) a u nás se prodává za cca 7kč/m + 2x2kč za koncovky.

Nikdo jiny to sice nezkousel, ale stejne problemy jsem mel pri zkouseni pripojeni do jine zasuvky v jinem patre, na tutez sit. Kabel jinak drahy neni, ten bych klidne koupil, jen se mi nechce do switche.

nejjednodušší řešení je jít za správcem sítě a popsat mu svůj problém. Měl by ti pomoci. Já bych s jeho dovolením zkusil třeba se rovnou připojit kabelem se switchi (otestovat zda je problém ve strukturce nebo switchi). Ale ještě ses ani nepodíval na nastavení síťovky viz. bod 1. Mám za to, že tam je pes zakopán.

Mel jsem podobny problem na koleji. Internet se tam pres kabel.Vzdy fungoval bez problemu,zapichl jsem kabel do sitovky a jelo to.Jednou jsem prijel, zapl kabel a nic.Notas vubec nereagoval.Porad mi hlasil ze sitovy kabel byl odpojeny.Tak jsem zkousel s kablem ruzne hybat a nic, nekolikrat jsem ho vytahl a dal zpet, obcas naskocilo ze se nacita sitova adresa a zkoncilo to tak ze mi vyskocil ten trojuhelnik, ze se nelze prihlasit do site.Zkousel jsem kabel spolubydliciho kterymu jel net bez probelmu a to same.Kontaktoval jsem tedy spravce site, ten si s tim taky nevedel rady. Nakonec jsem zacal podezrivat sitovku(pro jistotu jsem preinstaloval driver ale bez vysledku). Rozhodl jsme se tedy ze pojedu domu a druhy den hodim notas do servisu. Prijedu domu a pro jistotu jeste pripojim na net a co se nestalo?Nacetla se sitova adresa a net fungoval. Tak jsem se zase vratil na kolej, zapl kabel do sitovky a?Najednou se zobrazili 2 blikajici pocitace a zase bylo vse pri starem.

Skoda, tohle asi nebude muj pripad, protoze uz to marne zkousim tyden, a stale nic. Na fakulte stale bez problemu...

A co zkusit klik pravým tl.myši a dát "Opravit" nebo se podívat do "Síťová připojení" jestli tam nejsou dvě stejná a jedno zakázat nebo naopak povolit,přemostit...

Kdyz to celou dobu hlasi "sitovy kabel odpojen", tak nejde ani opravit, ani premostit. Vic pripojeni tam nemam.

mas njak nastavenou rychlost spojeni? duples Auto, 10Mb, ful......kabel krizenej, nekrizenej?

Mám stejný problém. Stolní PC OK, ale když kabel připojím do notebooku, zásuvka se nerozsvítí a hlásí to síťový kabel odpojen. Na jiném místě, tj. v jiné síti vše OK.Už jsem zkoušel vše co bylo doporučováno, tj.změnit nastavení síť. karty, vyměnit kabel a nic.