» Poradna » Notebooky

Proč se už nevyrábějí notebooky a monitory ve 4:3 ?

Nebo existuje nějaký nový notebook s klasickým formátem 4:3 ? To je neštěstí ty nízké nudle, i 17-nácka je malá na výšku. Někdo na fóru psal, že pod falešnou záminkou, že 16:9 je lepší formát na sledování filmů, vlastně výrobci ušetřili výrobní náklady na plochu plochu. Údajně dnešní 15'' monitor v 16:9 je plochou menší, než dřívější 15'' ve 4:3...

Odpovědi na otázku

Nikde jsem nenašel tabulku srovnání, kolik má dnešní 15'' a 17'' 16:9 monitory rozměr v mm výšku a délku ?

hledas spatne.

Stačí si vzpomenout na pythagorovu větu a snadno si to vypočítáš.

notak .... pythagorova věta? Plocha obdélníku se podle ní určitě nepoužívá, ale možná.... možná Wikane máš trojúhelníkový display....

Známe délku přepony a poměr délek odvěsen. Jestli v tom nevidíš Pythagorovu větu, tak by ses na ní měl asi znovu podívat.A možná tě to překvapí, ale obdélník se dá rozdělit na dva stejné pravoúhlé trojúhelníky.

Ale no tak PavleB Delší vodorovná strana je aKratší svislá strana je ba/b=4/3, a=(4/3)*búhlopříčka 17"....přeponaPythagorova věta:a^2+b^2=c^2[(4/3)*b]^2+b^2=17^2(16/9)*b^2+b^2=289(25/9)*b^2=289b=10,2", to krát 25,4 je 259mm. Výška LCD panelu je tedy 25,9cmšířka je 13,6", tedy 34,5cm

musím částečně souhlasit... monitory 4:3 jsou v dnešní době skutečně už přežitek, protože holt veškeré filmy jsou širokoúhlé, a nevím jak by se ti líbilo koukat na uzounkou nudli uprostřed monitoru... nicméně monitory 4:3 se ještě vzácně vyskytují, jsou určené pro grafické profesionály, notebooky už ale asi ne... rozumným kompromisem jsou panely v poměru stran 16:10 s vertikálním rozlišením aspoň 1200 řádků... naproti tomu nudle 16:9 se 768 řádky je skutečné utrpení...

Na filmy se díváme na velké televizory, ne na monitory. Je to podobný nesmysl, jako poslouchat hudbu z MP3. Přesněji, není to nesmysl, ale je to degradující. Podivuji se nad tím, jak málo stačí lidem k uspokojení kulturních potřeb. Kupříkladu na ekonomickou agendu 4:3 bohatě stačí. Nechápu, proč se nevyrábí.

Nejde jenom o filmy, ale i o praci, je lepsi mit sirsi plochu, kdyz nemas 2 monitory.

Ano, ide o prácu. Dokument na 768 bodov na výšku je vražda, A dotaz bol na notesy, kde výška obrazu býva 600 bodov. Monitor som mal 5:4, teraz nový "širokoúhly" je fakt len na filmy. Ani jeden program, s ktorými robim, nepotrebuje byť natiahnutý

Pavelko, kde máš ty sedmičky? XP už jsou pěkně v pelke...

Nazdar Pavelko, zase měníš nicky?

PAVELKO ona také nějaká 17" dnes nikoho kromě NB nezajímá, co se týká stolních mašin a ty asi jinou nemáš, tak zde je +27" dnes základ pro mě ano a už několik let, zde by pochopitelně i 4:3 našel své využití, ale taková je doba a monitor je i na multimédia nejen např. na fotky nebo 3D render, tak si kup nějaký pořádný DELL 30":LCD Monitor 30" LCD DELL UltraSharp U3014http://www.mironet.cz/30quot-lcd-dell-ultrashar... a ještě řekni, že ti na ta XP to rozlišení nestačí. Pokud chceš 4K najdi si je sám, jsou to novinky, ale některé již cenové dostupné pro firemní účely.

17" monitory nejsou 4:3, ale 5:4.1280×960 = 4:31280×1024 = 5:4

No měl jsem jeden LG a ten byl 17" a uměl 1600x1200 což je 4:3.

S 1600×1200 jsem kdysi měl i jedno CRT - obrazovka Mitsubishi Diamondtron. A notebook s rozumným rozlišením pak Dell D610 (1440 × 1050 - 16:10). Kde ty časy jsou?

A tvar pixelu?

Obdelník u TN, čtverec u S-PVA-II a čtverec u H2-IPS.

takže jsou ty poměry vlastně správně, že jo ;) - rozlišení si můžu nastavit na svém 4:3 LCD prakticky jakékoliv. Stařeček udejchá, jenom se na to nedá koukat, ale poměr stran je furt stejný, jen se mi deformuje to, na co koukám ;).

Ty máš opravdu 4:3? Tzn. 1 024 × 7 68 nebo 1 600 × 1 200?

ale on by chtěl NTB - ideálně s CRT

EIZO S1923H-BK - LED monitor 19"http://www.czc.cz/eizo-s1923h-bk-led-monito... hned si ho může objednat = 2x.

von určitě

Nu, nevypadá špatně docela jsem rád, že ještě jdou levnější verze na terminálové služby jako když najdeš.

Ten Eizo je pěknej,to bych byl profík, ale nemám tolik chechtáků

Taky se mi líbí, docela až mi zařvou staré LGiny co jedou u automatického podavače skeneru, dokoupím tyto, na velikost dokumentů ideální a na bázi by se to hodilo taky, tam je nudle nesmysl.

Zdarec chlapáci,musim říct,že jsem byl na Asusu X51L (nebo tak nějak),ten měl ještě 4:3,a jak jsem zvyklý na 16:9,tak jsem se nějak nemohl roskoukat... Kolik z vás by bralo zpět 4:3 ??

Kdykoliv, na kreslení, skeny, fotky není nic lepšího. A především dokumenty, hele máš také kvůli nim některé monitory na výšku? No tak při 4:3 to dělat nemusíš.

Jedině, kdybych měl více monitorů než 2, to pak mají 4:3 smysl.

A já nemám rád ani ty 2, co bych si přál je jeden dlouhýýý podél celého stolu jako panel, a rozdělení by se dělo čistě SW.

No, asi takhle - monitory 4:3 ( 5:4) se stále vyrábějí, ale lidi jsou ovce a koupí si to, co je jim nabídnuto - a obchodníci nabízejí šrotové 16:9.Mimochodem, doba se změnila velmi a do běžné kanceláře a na jakékoli kreslení je třeba mít monitory dva - jako základ. Dva 4:3 nevycházejí nejlépe(cena/parametry) , takže běžně používám dvojici levných širokoúhlých monitorů a to buď dvojice monitorů vedle sebe a každý monitor postavený na výšku ( čímž se bohatě dožene trapně malá výška 16:9 monitorů pro použití na dokumenty ), anebo si kreslící lidi ( proč to tak chtějí nevím, ale je to tak ) dávají ty dva 16:9 orientované normálně , ale ten druhý je nad prvním, čili monitory nad sebe.Dva monitory zvládá dnes už jakákoli karta, takže žádný problém, nastavení ve Windows je na pár kliknutí.

Hele, v kanclu nevadí ani 21:9. 2 560 × 1 080 px je použitelné - máš de facto 2× 1 280 × 1024 px bez rámečku uprostřed. Stejně tak je neergonomické mít 30" 16:10 2 560 × 1 600 px. Bolelo mě z něj za krkem a tak jsem downgradoval na 27" 16:9 2 560×1 440 px. A teď si představ nějakou křehkou blondýnu - ta by si u takového monitoru hlavu ukorutila. Takže i 21:9 s rozlišením 2 560×1 080 px je v pohodě, jen by ty panely mohly být trochu prohnuté.

ne kazdej na notasu cumi jenom na filmy, nekdo na nem treba pracuje. ja bych taky potreboval monitor 4:3 kvuli tradingu. neexistuje nic a dost me to vadi