» Poradna » Web a internet

Proč se tak plýtvá IPv6 adresami?

Já si říkám, kdyby se řádně hospodařilo v rámci IPv4, tak těch 2^32 (což je přesně 4 294 967 296) adres bude stačit, sice ne pro každé zařázení ale třeba každá domácí síť by mohla být za NATem s veřejnou IP. Ale dobře máme tu IPv6 jehož adresy jsou dlouhé 128 bitů, neboli adres je 2^128 (což je přesně 340 282 366 920 938 463 463 374 607 431 768 211 456). To by při dobrém hospodaření do budoucna stačilo na celý galaktický internet a ještě by zbylo, jenže... IPv6 adresami se naprosto neuvěřitelně plýtvá. Vypadá to tak že nejmenší možný prefix adresy je /64, což znamená že každá domácnost, každá kancelář bude mít k dispozici podsíť kam je možné umístit 2^64 (což je přesně 18 446 744 073 709 551 616) zařízení. Pochopitelně se to nikdy nevyužije. Tak k čemu je mi 128 bitová adresa, když kvůli návrhu protokolu zůstane naprostá většina tohohle rozsahu nevyužitá a nevyužitelná? Navíc přepínat internet na nový protokol není na týden, však se podívejte jak to jde právě z IPv4 na IPv6. Tak proč se to neudělá tak aby se to už nikdy nemuselo dělat znova a stačilo to už opravdu stačilo do konce vesmíru a ne že za 100 let budou naši pravnuci zase řešit nějaký IPv8 protože se adres začne nedostávat. Já vím že ty velké podsítě jsou kvůli autokonfiguraci, ale i tak nevěřím že to nešlo udělat hospodárněji. Koneckonců kdysi když začínalo IPv4 tak si taky všichni mysleli že daný rozsah je víc než dostatečný, a taky se hlavně ze začátku adresami velmi plýtvalo, a dopadlo to jak to dopadlo.

Odpovědi na otázku

Jestli dobře počítám, tak na 1m [čtvereční] povrchu Země připadá počet 667 134 927 874 467 426 204 012 IPv6 adres, což si myslím, že minimálně do konce životnosti planety Země (nevím, jak celého vesmíru ) by to stačit mohlo.

Myslím, že plýtvání je ten nejmenší problém IPv6. Bohužel, IPv6 navrhovali spíše idealisté a teoretici, než lidé z praxe.Některé myšlenky jsou sice z malé části dobré (NDP), ale jinak je to průser nad průsery.Škoda, že IPv4 není 48 nebo 64 bit. Tak by to šlo ještě zapisovat decimálně po jednotlivých oktetech. Ty hexadeximální 128 bitové hrůzy IPv6 si nikdo jiný než robot nezapamatuje.Také bude dost fajn IP aritmetika. Převádět hexadecimální číslo do binárů?! Boha jeho, nevím, jak si na to zvyknu.Za chvíli se většina síťařů neobejde bez IPv6 kalkulačky, aby si vůbec spočítali, jak mají velkou síť. Teda jestli to bude vůbec potřeba, zatím je kolem dělení do subnetů takový strašný bordel, že se neví, jak to bude vůbec fungovat. To snad museli vymýšlet p.r.d.e.l.í nebo co.A hele ty, "IPv6 [89.203.192.xxx]", už si tu s IPv6 prudil jednou. Ještě tě to nepřestalo bavit?