» Poradna » Ostatní

Proc se nedaji stahnout normy CSN?

Na strankach maji napsane: "Norma ČSN, jako veřejně dostupný dokument, je přístupná ve všech fázích vzniku a používání v praxi.", tak proc se sakra neda nikde zdarma stahnout a musim to kupovat za nehorazne ceny?

Odpovědi na otázku

nikde v te vete nepisou ze je to zdarma pristupne. navic je to totez jako kdyz si jdete koupit knihu.

hmm... moc pekne

jenze kvuli nejake knize mi nehrozi, ze mi nezkolauduji barak.

to ze budete mit normu vam ke zkolaudovani domu nepomuze. stejne potrebujete cloveka s autorizaci. ten vsechny potrebne normy jiste bude mit.

Ale kdyz chci vedet, jak to vlastne ma byt podle statu spravne, tak si ty normy musim koupit.

koupit si je muzete, otazka je, jestli budete schopen podle nich neco udelat. myslim ze nejlepsi bude, kdyz to sverite odbornikovi! podle toho co jste zatim napsal asi odbornik nebudete.

Odbornik nejsem, ale eltech vzdelani mam(ovsem bez prislusneho paragrafu 50, protoze se tim nezivim). Myslim ale, ze pochopit nejakou normu bych zvladnul.

Můžeš si zaplatit on-line přístup - stojí to 1000,- na rok http://csnonline.unmz.cz/...

O tom vim, ale mam tak nejak pocit, ze k tomu bych mel mit pristup zdarma, kdyz to vydava statni urad.

Pokud máte elektro vzdělání, tak se celkem divím, že vás to zaskocilo. Jinak existuje cesta, jak se k novým normám v plném znění dostat legálně a zdarma.

a jak prosím?

To bych tak netvrdil. Pokud například elektroinstalace nebude odpovídat platným normám, tak ani kolaudace baráku nemusí být.

zákony a normy jsou tvořené státem, tedy za naše peníze. My máme povinnost se jími řídit a je to logické, ale zadarmo je nedostaneme. Tedy něco za naše peníze vyrobené si musíme znova zaplatit.

Přirovnání kulhající na všechny čtyry. Knihou, a to ani učebnicí, mi stát nenařizuje, jak mám co dělat, norma však ano. pokud stát něco nařizuje (např pravidla silničního provozu ) formou normy či zákona, je jeho povinností poskytnout potřebné informace, co se má dodržovat atd.

Peníze nesmrdí.

Vezmu-li v potaz, že stavíš barák a je před kolaudací. Všechny parametry stavby musí být už v projektové dokumentaci, podle které stavíš (nebo firma). Nyní už je pozdě zkoumat normy. Zdarma normu nezískáš normy zná projektant. Pokud máš nějaký konkrétní dotaz na stavařinu můžu se pokusit ti ho zodpovědět.

Barak nestavim, to byl jen priklad, ale diky.

Nehledej v tom nic jinýho než kšeft.Když se podíváš na cenu normy A4,pochopíš.Proto taky obchodní řetězce občas prodávají věci,který normám neodpovídají- u nezávislého soudu (mezinárodního) by stát těžko dokazoval,že norma není závazná,ale musí ji plnit.Pokud by byla závazná(měla status zákona),nemohlo by to být autorský dílo a byla by volně šiřitelná,takže by bylo po kšeftu.Navíc se normy nahrazují většinou tak za 10 let(není pravidlo),takže je o kšeft postaráno.

Takze na normy muzu kaslat a pak se branit u mezinarodniho soudu?

Asi těžko, nehledě na to, že většina norem je EN.

Norma je nezávazná do doby, kdy na ní neodkazuje zákon. Pokud Vám zákon říká, že se staví dle norem, jsou závazné.

Pozor ! ! Některé normy jsou nezávazné, některé mají závazné některé články a některé normy jsou závazné celé. To, že je norma nezávazná ale neznamená, že se nemusí dodržovat, protože do tohoto procesu pak vstupují ještě zákony, např. zákon na ochranu spotřebitele, atd.

Ony nejsou "závazné", ale "zezávaznělé", což je z hlediska výkladu zákona rozdíl. A ta "zezávaznělost" je spíše judikaturní zvyklost bez opory ve vyšších právních aktech; ani ministerstvo (odbor legislativy) v tom nemá jasno. To jen na okraj.

A zřejmě ještě stále platí, že za okopírování normy je pokuta do 1 000 000 Kč

Nechci to zde rozviřovat, ale pokud mi stát něco nařizuje, tak mi to má též rozumně zpřístupnit (na daně odvádím svůj plat do půlky června). Něco jako, že obce, soudy ... musí mít všechna svá rozhodnutí vyvěšena (třeba na internetu).

Stát "nařizuje" formou zákonů a vyhlášek - a ty jsou zdarma ke stažení.
Normy vydává normalizační institut, ne stát, normy nejsou to, co zákony. Jsou až další v řadě. Podle norem se vyrábí, staví, atd., tj. je to činnost, ze které je zisk. Normy můžou být upřesňovány různými technickými pravidly, které vydávají různá profesní sdružení a cechy.

Tak jsem se příležitostně poučil - zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8CSN...
---...Zkratka ČSN původně znamenala Československá státní norma, později Československá norma, kromě ní existovaly ještě centrálně vydávané oborové normy (zkratka ON), číslované shodným systémem (původně úsekové normy), a podnikové normy (PN). Po osamostatnění České republiky bylo označení ČSN zachováno a zákon č. 22/1997 Sb.[1] závazný výklad zkratky neobsahuje. Neoficiálně se její význam vykládá slovy Česká soustava norem. Zákonem chráněné výlučné slovní označení je česká technická norma.....---
Dávám za pravdu. Ale stejně z pohledu občana, je to něco nařizujícího a soud (stát) to může na tomto základě vymáhat.
------
Je to asi, jako se nemohu srovnat s opovržlivým pohledem na odbory (z pohledu mediátorů) a láskyplným přístupem k profesním sdružením. Přitom z normálního pohledu jde o skupiny lidí hájící (tvrdě, podle, v tichosti a někdy drsně - platí stejnou měrou) své zájmy (ve vlastním státě).

No dobre, ale je to porad neco jineho, nez treba recept na vyrobu coca-coly(rekneme, ze to je taky norma). Ja to treba podle norem ani delat nechci, ale podle statu musim, tak by mi to mel zpristupnit.

Stát prostě prodal monopol na vydávání norem.Nic jinýho v tom prostě není.

Nejsem pravnik, ale koukal jsem se ted do autorskeho zakona a rekl bych, ze je kopirovani a siroveni norem CSN zcela legalni. http://business.center.cz/business/pravo/zakony/aut... ...
Paragraf 3:
Ochrana podle práva autorského se nevztahuje na
a) úřední dílo, jímž je právní předpis, rozhodnutí, opatření obecné povahy, veřejná listina, veřejně přístupný rejstřík a sbírka jeho listin, jakož i úřední návrh úředního díla a jiná přípravná úřední dokumentace, včetně úředního překladu takového díla, sněmovní a senátní publikace, pamětní knihy obecní (obecní kroniky), státní symbol a symbol jednotky územní samosprávy a jiná taková díla, u nichž je veřejný zájem na vyloučení z ochrany,
(mam na mysli predevsim "opatreni obecne povahy"

Takze by to snad mohlo byt protipravni jen v pripade, kdyby normy CSN podlehaly statnimu tajemstvi a to uz by bylo dost drsne.

Jenže normy opravdu do ničeho takového nespadají.Proto si také myslím,že jsou občas vidět v obchodech věci,které mormám rozhodně neodpovídají-u nezávislého soudu by tento právní stav asi neprošel.Ůčeiem norem v této zemi není bezpečnost ale zisk firmy,která má řádně vylobbovaný monopol na jejich vydávání.

Asi to jeste zkusim probrat s pravnikem a pak si udelam verejnou databazi norem, kam budou moci uzivatele normy nahravat a stahovat. At se se mnou soudi, parchanti.

Budeš zlikvidován velmi rychle. Pokud jde o stát, tak průtahy nebudou. Až ti exekutoři seberou poslední komp, tak můžeš mluvit o tom, ať se s tebou soudí. Měli jsme človíčka, který takhle množil normy a ještě nějaké dokumenty, vydávané státem (myslím obchodní věstníky nebo co) a byl rád, že ho to přišlo jen na 50 000 a v odvolacím řízení mu to snížili na 45 000. Takže - do toho. Stát potřebuje takhle snadno vydělané peníze.

Tobě to pořád nedá spát
http://www.unmz.cz/urad/casto-kladene-otazky... ...

Neda mi to spat a na tom tvem odkazu neni odpoved na mou otazku

Tak tam vznes svůj dotaz.
Ale já jsem tam našel "Co je technická norma" - Norma je veřejně dostupný dokument, to znamená, že je přístupná ve všech fázích vzniku a používání v praxi.
Jenom si neumím vysvětlit, zda veřejně dostupný znamená zdarma nebo za poplatek.

Podle me to muzou prodavat, ale nic mi nebrani to dale zdarma rozsirovat(viz odkaz vyse - na opatreni obecne povahy se autorsky zakon nevztahuje). Zkusim zaslat dotaz

S odvoláním na zákon č. 22/1997 Sb. v platném znění je jakékoliv rozmnožování celých nebo i částí technických norem, zakázáno.

No to jsou kur vy. Asi napisu svemu poslanci

Je na mysli nějaký, kterému to "neodobtěžuje" nějaká sekretářka - ke kterému se to skutečně dostane, a především, který to bude řešit místo diplomatické, univerzální odpovědi tiskového mluvčího?

No nevim, nikdy jsem takovou vec nedelal. Zajimalo by me, zda ma vetsi smysl to poslat nejakemu horlivemu radovemu poslanci, nebo primo na ministerstvo prumyslu a obchodu(zda se, ze by to mel byt clen ODS). Proste mi prijde, ze (vyzadovane) normy, ktere se tykaji zdravi nebezpecnych veci, by mely byt verejne. Preci jen jsme "narod kutilu"

Zkus klidně obojí.Ale tuším,že zrovna ODS tenhle "právní" stav zavedla.Jinak jsem sice pesimista(odhaduju že budou mít jiné priority nebo něco podobnýho),ale držím ti palce.

To je jasne, ze maji jine priority.... predevsim sva koryta.

Pod zák. 22/1997 je podepsáno trio Zeman Havel Klaus.

Edit. a pod změnami Paroubek a Zaorálek.

Tošovský,ale kus jako kus.

Nebo zkus podat stížnost na nádraží.Mám obavu,že celá tahle debilita bude prolobovaná celkem důkladně.Jen perlička-aut.práva platí i na normy opsaný z EU. A CSN se dávají k dispozici zbytku RVHP,ale nevím,za jakých podmínek.

Ona se na ne autorska prava nevztahuji(jak uz zde nekdo psal)
Odpoved z unmz.cz:
problematiku norem ČSN neřeší "autorský zákon", ale zákon č. 22/1997 Sb., o
technických požadavcích na výrobky - viz
http://www.unmz.cz/urad/pracovni-uplne-zneni... ...
Problematikou rozmnožování a šíření českých technických se zabývá zejména § 5, čl. 8.

No a co jsem se tam docetl, tak se to vztahuje pouze na normy vydane CSN. A protoze je vetsina ceskych norem jen preklad norem EU, tak by melo stacit sehnat normy z jine zeme(ktere jsou +/- stejne) a ty uz se volne sirit mohou.

Tak tam vznes svůj dotaz.
Ale já jsem tam našel "Co je technická norma" - Norma je veřejně dostupný dokument, to znamená, že je přístupná ve všech fázích vzniku a používání v praxi.
Jenom si neumím vysvětlit, zda veřejně dostupný znamená zdarma nebo za poplatek.

Řekl bych, že to znamená obojí. Veřejně dostupný = když chceš, máš možnost se k tomu legálně dostat. Obsah internetu, i ten placený je veřejně dostupný, zato obsah mého disku (pomineme snahy nudících se studentů fit-vut a podobných existencí) není a když se k němu někdo dostane, můžu se mu začít patřičně věnovat...

Jinak souhlasím s tím, že je kravina, aby se nesměly šířit normy, když se podle nich dělá.

Co ten můj bezdrátový provider zase blbne, nejdřív nic a pak to sem hodí dvakrát.

Mě by zajímalo, jestli je nějaká norma na blbost. Myslím, že ne a podle toho to tady vypadá.
Už jsem chtěl napsat hurá ale pak jsem si vzpomněl na to přísloví: "Co je dovoleno Bohovi, není dovoleno volovi."
PS. No ale stejně si myslím, že u nás se to nepozná.

Nerad to exhumuju, ale nedávno ti dal víceméně za pravdu Nejvyšší (teda zatím jenom soud).Ovšem normy pochopitelně stažitelné nejsou-čeká se, jestli soudruzi z Městského nenajdou další záminku, proč to nejde...

Prosím, nemáte odkaz - identifikaci - na zmíněný judikát?

viz clanek a odkaz v clanku: http://www.tzb-info.cz/12781-nejvyssi-spravni-so... judikat: http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2014/0...

Upozorňuji ostatní (a také tímto doplňuji svou odpověď níže), že přístupnost stavebních norem, jichž se rozhodnutí Nejvyššího soudu týká, je zvláštním způsobem upravena, a to stavebním zákonem; tyto (stavební) normy jsou SOUČÁSTÍ Sbírky zákonů, právě proto, že jejich znění vzaly určité zákony za své; a takové normy musí být na vyžádání zdarma zpřístupněny, je-li toho třeba. Viz k tomu § 5 odst. 8 zák. č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích.Ostatní normy, přesněji normy, které se nestaly součáístí Sbírky zákonů, jsou nezávazné, a proto se na ně nevztahuje zákon o volném přístupu k informacím.

Pročetl jsem odezvy na tvou otázku, tedy, proč nejsou české státní normy zdarma přístupné. Ve zkratce na tvou otázku odpovídá správně jediný příspěvek, který odkazuje na platný zákon o ČSN, jímž je zák. č. 22/1997 Sb.Rozšířím zde poněkud onu správnou odpověď, pro tebe i pro ostatní, s tím, že vyčerpávající odpověď se nalezne v uvedeném zákonu po jeho řádném pročtení, troše promýšlení a troše právního povědomí.ČSN nejsou právně závazné (§ 4, odst.1). Mohou být využívány jako vodítko, které stanovili cechovní odborníci jako technickou pomůcku-vodítko; proto by se textům norem mělo dát věřit, měly by být v praxi bez potíží použitelné. (Pozor, jinou věcí je, jestliže některý zákon si vezme text normy nebo její části za své, a stanoví tak vlastně závaznost znění normy; to ale stále neznamená, že taková norma je "zákonem" — zákonem je pořád pouze onen zákon.)Z právní nezávaznosti norem vyplývá také, proč nemusí být zdarma. Jasně to vymezuje § 5 odst. 8 Zák.: normy smějí být rozmnožovány pouze se souhlasem pověřené právnické osoby (která zajišťuje jejich vydávání a kterou určuje Ministerstvo obchodu; není-li takové osoby, ze Zákona zajišťuje vydávání norem státní Úřad jako dočasné řešení (§ 5). Tedy, tak jako se platí třeba za přihlášení vozidla, mnohé z úředních výpisů atd. atd., tak také je poplatek za zpřístupnění textu normy. O oprávněnosti výše tohoto poplatku lze diskutovat, ale je to zbytečné, takto lze diskutovat o výši kteréhokoli poplatku jiného, aniž by to bylo k čemu.Doufám, že je nyní otázka okolo placení přístupnosti textů norem každému zdejšímu návštěvníku alespoň rámcově jasná. Děkuji za pozornost.

Závěrečné ustanovení §196 Stavebního zákona odstavec "2) Pokud tento zákon nebo jiný právní předpis vydaný k jeho provedení stanoví povinnost postupovat podle technické normy (ČSN, ČSN EN), musí být tato technická norma bezplatně veřejně přístupná."Bohužel stát zákony nedodržuje a není moc jak jej přinutit k jeho dodržování, přesto že požaduje jeho dodržování od občanů České republiky. Kde není žalobce tam není soudce.

Pro ty co na to za těch pár let nepřišli tak normy si můžete "zdarma" prostudovat v technické knihovně. Jen vám je nepůjčí domů ani neokopírují ale vypsat si z nich můžete co chcete..

Ono to celkově vypadá, že je vyžadováno používání zahraničních norem, které se pořizují za finanční úhradu u zahraničního zpracovatele.