» Poradna » Ostatní

Proč nám zakázali klasické dobré 60 W žárovky ?

Jako svobodný evropský spotřebitel mám přece právo na svobodný výběr třeba auta a nikdo mi zatím nezakazuje svižný nadupaný 6-tiválec nebo manželce můžu koupit 3-válec, který ale při sebemenším kopci ztrácí dech a nejede.

Zrovna tak je to se žárovkama, proč lidem chtějí zakázat staré dobré 60 W edisonovy žárovky, které kvalitně svítí, vydávají teplé a přirozené světlo a jsou levné a namísto toho nám vnucují úsporné šmejdy, které sice nějaký watt ušetří, ale než se nažhaví, tak je v místnosti 5 min šero jak na hřbitově při úplňku a pokud prasknou, tak úsporky vylučují do ovzduší jedovatý rtuť a další škodliviny. Nebo vnucují prý revoluční LED žárovky, které jsou drahé až běda a přitom světelný výkon LEDek je bídný Měl jsem možnost odzkoušet a prostě na klasickou žárovku nemají.

Odpovědi na otázku

Ty jako svobodný evropský spotřebitel, nicméně také, co se dá dělat, občan evropské unie, máš právo akorát držet hubu a chodit k volbám které nic nevyřeší, bohužel, taky z toho nemám dvakrát radost a co do žárovek s Tebou takřka bezvýhradně souhlasím. Buď rád, že tady zatím nezavedli euro a modli se aby to takhle zůstalo co nejdéle

Nezakazují lidem pokud to dobře chápu. Zakazují jen prodejcům. Pokud zakoupíte od známého který si uskladnil 100 kusů, nic se neděje. Do toho co používáte doma vám kafrat nemůžou. A až budou tak se snad konečně lidi chopí zbraní a půjdou na ně...

Když se 100W žárovky prodávají jako tepelné koule, tak se stejně budou prodávat i 60W. Dovedete si představit, jakou paseku ty žárovky nadělají v pasivním domě?

Já jo, ale když holt někdo potřebuje bydlet v trendy záležitosti jako je "pasivní" dům, tak ať si svítí LED žárovkama. Pracovat se u toho nedá, protože ve výsledku je to horší než zářivka, hodí se to tak možná do chodby nebo jako veřejné osvětlení aby se člověk v noci nepřerazil, ale když chce být někdo IN, musí tomu něco obětovat no.

Paseku žárovky v pasivním domě ? Nemohl by jste byt konkrétnější ?

Převezmou funkci vytápění

Myslim, ze Chauchesko byl vludnejsi k ludom. Ten aspon tie 60W ziorovky dovolil pouzivat vo svojej krajine. Mimoto usporky maju okrem par typov uplne ine farebne spektrum, takze citat pri namodralom svetle je uplna lahoda.
Dalsia vec, ze sa zvyknu pouzivat halogenky aj v bytovych lustroch, ktore sa zdaju usporne, ovsem na rovnaky svetelny vykon ich treba vacsi pocet, co v konecnom dosledku znamena rovnaky prikon.
Mna serie nielen to, ze niesu 60W, ale upotrebil by som aj 100W.
Kto z vas pouziva klasicku 100W Edisonku 2180 lumenovu, zrejme len tak lahko nahradu nenajde.

100W... stále se dají koupit a jsou jich kvanta

Ano su ich kvanta, akurat to niesu tie 2180 lumenove.
Davnejsie som ti posiel email, dostal si ho?
Ak ano odpises niekedy, alebo je to bezpredmetne?

Já myslel obecně 100W žárovky. LEDky jsou pro mě dosti nepříjemné, úsporky zase "radioaktovní" a zářivky moc chladné a blikající. Udělám si raději doživotní zásobu žárovek.
A e-mail jsem dostal a předal dál, zkusím znovu, nevím co se děje..

Tak fajn, uz som myslel, ze si na mna zabudol. Dakujem aspon za to posunutie na tie spravne miesta.

Není za co, být to na mě, už "tam" jsi. Jenže ono poslední dobou vše nějak trvá, samé protahovačky...

Já už jsem všechny klasické žárovky dávno vyházel, všude mám jen úsporky, nebo LED. Barva světla i jasnost je v pohodě, když si v prodejně můžete vybrat z rozsvícených modelů a lustr v pokoji, který žral v klasice 200W teď baští s LED kami pouhých 5.

A hlavně už nemusím řešit běžný problém: Rozsvícení - výbuch - tma (vypadlý hlavní jistič). A dobývat z objímky zbytky patice a hledat, kam všude zalétly rozprsklé střepy... Děkuji, už jsem zvracel.

Z 200W na 5 W? Doufám že bílou hůl a černý brýle ti k tomu dali zdarma.
Myslím to tak, že v té místnosti teď musí být tma. Taky expedimentuju s LEDkama ale všude se to použít nedá...

Ja te prosim, dej mi tip, nebo link kde je koupit? Dekuju mockrat. Hledam, hledam, a nic.

Už jsi našel? Je toho všude mraky.
Zkus Aukro, eBay... Tam jsou o dost levnější jak v obchodech...

Co se myslí větou "sa zvyknu pouzivat halogenky aj v bytovych lustroch, ktore sa zdaju usporne, ovsem na rovnaky svetelny vykon ich treba vacsi pocet" ?
Ocituji z příručky pro osvětlování:
---
http://www.svn.cz/sites/www.svn.cz/files/A5... ...
---
Halogenové žárovky jsou zdokonalené klasické žárovky. V prostředí baňky jsou halogeny, které pomáhají snižovat odpařování vlákna, a dosahuje se tak vyšší účinnosti. Halogenové žárovky mají světlo podobné klasickým žárovkám.
Pro domácnosti jsou nejvíce využitelné halogenové žárovky s obvyklými závity3 E27 či E14.
Tyto halogenové žárovky se vyrábí ve tvaru obyčejné žárovky i jako svíčková žárovka, s tzv. paticí miňon (E14). Nejčastější typ halogenové žárovky se závitem E27 či E14 je v energetické třídě C a D.
Tyto halogenové žárovky mají dvojnásobnou životnost oproti klasické žárovce.
Existuje i méně častý typ halogenové žárovky v energetické třídě B a s trojnásobnou životností oproti
klasické žárovce. Tyto zlepšené typy se ovšem vyrábějí v současné době pouze jako náhrada
za 60W a 40W žárovku. Ceny haložárovek třídy B se v současné době pohybují kolem 200 Kč a žárovky
třídy C stojí asi 70 Kč.
+ Výhody:
• přímá zaměnitelnost za klasické žárovky, stejná velikost,
• možnost stmívání,
• o 25–30 % menší příkon v porovnání s klasickou žárovkou,
• okamžitý start,
• neomezený počet spínacích cyklů,
• dvakrát delší životnost oproti klasické žárovce,
• vynikající kvalita podání barev.
– Nevýhody:
• vyšší spotřeba v porovnání s kompaktními zářivkami,
• vyšší cena oproti obyčejným žárovkám.
---
P.S:
Halogenky vydrží v EU do roku 2016.

Ještě jeden detail-při stmívání je účinnost stejná jako u klasický žárovky.Jsou citlivější na přepětí a chvění.

Protože EU.

No teď melou v TV že je šmitec s edisonkama 60W a vyššími ... takže i ty 100W jsou pasé

U nás v samce stovky i pětasedmy pořád mají.

Já netvrdím že nejsou k dostání, já jen podotýkám že budou rušit I 100W žárovky. Řeč byla prozatím pouze o 65W ....

100W se rušily před cca 2 lety.

Tak to v té TV asi popletli no, co mám dělat, jak jsem koupil tak prodávám ...

Justin_B - nevzrušuj se.
Nebo si myslíš, že xy [*.cust.sloane.cz] alias Dr.Šáhlá alias Dr.NO64 má pravdu?

Jsi trošku mimo mísu.

Protoze je to nikomu neodpovedna banda ekofasistu. Spolek darmozroutu!

H.tler na to šel silou a nepovedlo se mu nás vyžrat do klamoru.Tihle novodobí následovníci jejich vůdce jsou několika násobně chytřejší a naše státní elita jim zobe z ruky.To samozřejmě nedopadne dobře(v první fázi pro nás).

Já kluci samozřejmě rozumím vašemu rozhořčení a dávám vám za pravdu, ale nepolitizujme vlákno každý asi ví, jakou spotřebu žárovek má a dokud je možnost, tak se předzásobme. Rozhodně ale nedoporučuji edisonky Tesco value, na tom proděláte gatě

A o cem to vlakno ma byt, kdyz ne o politice? Technicky je to kravina, takze vsichni vime, odkud a proc vitr fouka... :o)

Tak já mám dojem že právě technicky je třeba regulerně prokázat, že kravina jsou úsporky, LED žárovky a jiné "pokrokové" záležitosti
Ale souhlasím v tom že politika to je, ono, technicky, je to myslím každému jasné

Dotaz zní proč.A už i ve z právách oficiálně prohlásili,že nám to nařídila evropská unie.Co bude nařizovat dál?

Ch*j s žárovkama, ale jak nám sáhnou na utopence a slivovici, bude načase vytáhnout do ulic

Víte , technicky to až taková kravina není, ovšem lobby, které prosadilo právě kravinu bez soudnosti, to kravina je.
Socialismus Evropy.

Pouzival jsem usporne zarivky asi15 let. Takze bych to shrnul. Jsou drahe. Produkuji neprijemne, ostre svetlo. Obsahuji rtut. Naklady na recyklaci zvysuji jejich cenu a otazkou je, kolik se jich vubec k recyklaci dostane. Vetsina lidi je hodi do kose. V prubehu casu se snizuje jejich svitivost. Udavany vykon vetsinou neodpovida tomu, co je na zarivce deklarovano (je mensi). Nevhodne do mist, kde se casteji rozsvecuje a zhasina. To jim skodi asi nejvice. Nelze jejich intezitu svitu regulovat stmivacem. A nakonec musim konstatovat, ze jsou poruchove temer, jako klasicke zarovky. Bohuzel. Nedejte se zmast. Mam pomerne dlouhe zkusenosti s LEDkami a jejich spolehlivost neni nijak vysoka. Ale budme realiste. Tohle je mozna jen pocatek neceho vetsiho, co se rodi v hlavach nekde v Bruselu.

U LED samotná dioda vydrží dlouho, naštěstí elektronika odejde včas. Já už montuju nerad i klas. zářivky s el.předřadníkem-tak 1 z 10 odejde do roka. Před 10 lety to byla tak 1 z 100..

Ako myslis ten udavany vykon?
Ono bude skor tak, ze obal neklame, akurat tam niesu uvedene podmienky merania.
S najvacsou pravdepodobnostou to bude merane pre spickovy vykon (svietivost) v urcitej oblasti spektra a prave v takej oblasti kde najviac vyzaruju. Tiez sa domnievam, ze to bude merane s cidlom konstruovanym specificky na vyzarovane spektrum tychto svetelnych zdrojov a prepocitane na spektrum klasicjej Edisonky.
Zaujimave ze ortut v teplomeroch velmi prisne a radikalne zakazali, ale vobec ich netrapi ortut v tak masovom meritku ako v ziarovkach.

Přečetl jsem několikrát tvé argumenty proti úsporkám. Odhlédnu od toho prvního a nejnesmyslnějšího ( 15 let hihihihi) , pokud máš s nimi takovéto zkušenosti, proč je tedy těch 15 (hehehehe) let používáš ?

Asi proto, že tam, kde svítíš dlouhodobě, nepotřebuješ stmívání, zase tak moc ti nezáleží na barvě světla a vůbec je používáš v souladu s jejich určením, mají své výhody. Už si někdy zkoušel zářivku ve venkovním světle v zimě? A jakpak ti fungovala (hahahaha)? Nakonec na povolování a utahování šroubů taky člověk použije šroubovák a ne nůž na chleba. Není Mejla (hohohoho, hihihihi, hehehehe) náhodou od grínpís nebo jiných pachatelů univerzálního dobra za každou cenu?

Na chatě mám úsporku ve venkovní lucerně a svítí bez problémů i při - 20°C. A nijak ji neohřívám, ani nesvítí trvale.

Jenže on má pravdu. Je to toxický odpad, náklady na výrobu a výrobou zatížené živ. prostředí určitě mnohnásobně vyšší, než u klasických žárovek...zelené organizace vidí jen to co chtějí. Nebo je to lobby, nebo obojí...každopádně svět je dnes nějak na hlavu.

Ekologie je už dávno hlavně o lobbyzmu. S ochranou živ. prostředí to nemá skoro nic společnýho. Pár příkladů-když vykácíš kus pralesa, jsi barbar. Ale kdyř tam zasadíš řepku na bionaftu, jsi ekohrdina. Biolíh produkuje méně CO2 než benzin jedině dík tomu, že se nezapočítává produkce u výroby, ona je destilace trochu energ. náročnější než u ropy. A nakonec jednu ekohádanku-vyrobíš víc skleníkových plynů při vytápění uhlím nebo elektřinou?

Záleží na tom, z jakého zdroje ta elektřina pochází. Pokud je z jaderné elektrárny, skleníkové plyny nevzniknou. (fotovolt a vítr nejsou zdroje, které by mohly někoho vytrhnout, zejména když vítr zrovna v době špiček nefouká a slunce nesvítí).

Myslím současnou sít.

Náklady na výrobu... V obou případech se taví a lisuje sklo a zpracovává se wolfram. V úsporce je navíc luminofor, který sám o sobě není nijak škodlivý, problém je jen ta trocha rtuťových par, v množství menším, než malém a několik elektronických součástek. A oboje vyrábějí automatické linky. Takže náklady na výrobu plusminus stejné, spotřeba úsporek mnohem nižší, životnost úsporke (kvalitních) proti klasickým žárovkám trojnásobná (minimálně), barva světla - úsporku koupím jen tam, kde ji mohu vidět rozsvícenou, takže přesně vím, jakou barvu a ,,množství" světla z ní dostanu. A hlavně: Nehrozí výbuchy při rozvícení, jako u klasických žárovek.

V Anglii si kdysi jeden maník nechal patentovat ,,věčnou" zářivku. Šlo o klasickou zářivku, jenže dovnitř byl vpraven navíc beta zářič. (záření beta je neškodné, neprojde totiž skrz sklo trubice. Zářivka svítila 24 hodin denně, sedm dní v týdnu při nulové spotřebě elektřiny (přívod proudu totiž vůbec nepotřebovala) a je možné, že někde v dobře uzavřeném trezoru svítí dodnes. Jenže takovéto vynálezy jsou nežádoucí a nebezpečné, protože ohrožují jediného skutečného boha; totiž byznys!

No zas tak bezpečné stroncium (který izotop, Sr90?) není. Jednak ta beta produkuje brzdé záření, podle energie od RTG po gamu. A navíc, když tu zářivku někdo rozbije a stroncium si strčí do kapsy...exponovaný bude a mít to kapse teřba měsíc...nic moc.

Co je na těch 15 letech směšnýho?

Musíš si umět vybrat. Úsporek je hafo typů, ale jen několik je jich skutečně kvalitních. V zářivkách už se dnes klasické startéry nepoužívají a po malé úpravě zapojení lze bez problémů rozsvítit i zářivku, která má přerušená obě žhavicí vlákna (dva kondenzátory a diodový násobič). LED žárovky do lustru jsem koupil před dvěma roky v akci, takže za ,,pakatel", ale na úspoře proudu, (dříve 200 W, nyní 5 W) se mi vynaložené peníze dávno vrátily. LED žárovky, pokud mají být dlouhodobě spolehlivé, potřebují kolem sebe dostatek prostoru, ve kterém může volně cirkulovat chladicí vzduch, protože elektronika poněkud topí. Každopádně už mi nehrozí, díky tomu, že jsem všechny klasické žárovky vyházel, častý scénař: rozsvícení - výbuch - tma. Není nic lepšího, než když přijdete domů kolem půlnoci a mírně společensky unaveni, rozsvítíte a žárovka bouchne! Takže: Najít nějaký náhradní zdroj světla (podle zákona schválnosti ani jedna z množiny naletených baterek nefunguje), pracně vzpomínat, kde všude jsou jaké jističe, následně se k nim dostat a metodou pokus - omyl najít ten správný, což, pokud se jedná o stoupačku na patře, nesou sousedé dosti nelibě. Takže já s klasickými žárovkami problém nemám, už dávno mi totiž nic neříkají.

Přepočítej si světelný tok. 200W žárovka dá o trochu víc, jak 2x15W LED "žárovka".

Já bych zakázal všechny grafické karty nad 50 W.
Hahaha, vlezl jsem se do limitu, má GT430 má 49 W, muhehe.

Nikoho z vás nenapadlo nakoupit žárovky na netu ze zahraničí, nebo přímo zaje do Polska nebo tak?

Myslíš klasické edisonky?

Seženeš je i u nás a mám obavy, že i PL je v EUHP..

Šak já je normálně prodávám, "žárovka" jsem začernil lihovkou a na volné místo napsal "radiátor".

Pánové zkuste se trochu zamyslet o čem je řeč.
Vám apsolutně unikají souvislosti.Nemyslete jenom 14 dní dopředu.Pokud takto začíná uvažovat většina lidu je to jenom voda na mlýn tomu kdo se nás snaží zlikvidovat bez války(nechci se dostat do potíží).

A o čem je tedy řeč?

No to byl jen takový pokus a prošlo jim to. Ve druhém kole budou automobily s těmi samými, osvědčenými argumenty. Tzn. že také spalovací motory produkují "odpadní teplo" no a tudíž jeden rok zakáží auta se spalovacími motory nad 100 kW, další nad 50 kW a další rok ten zbytek. A ty si kup buď elektromobil nebo kolo. A další argumenty se budou týkat toho, jak je elektromobil na rozdíl od auta se spalovacím motorem ekologický atd., atd. A nikoho nebude zajímat jak ekologická a drahá je výroba a likvidace akumulátorů do těchto elektromobilů, podobně jako to nikoho nezajímá u výroby a likvidace úsporných žárovek.

Dalším stupněm může být zákaz obývání energeticky náročných domů.....

Takové ještě existují? Ceny za energie jsou tak nehorázné, že nezateplené domy jsou už jen tam, kde majitelé mají k dispozici dřevo z lesa, nebo dostatek starých pneumatik, či PET flašek.

Ano ... já si taeplím kdeco a oni, když zjistí že nemám takovou spotřebu jakou oni potřebují vyrábět, mi ty energie prostě zdraží .... naprosto běžná praxe v tomto státě .... takže úvaha opět za 0 bodů ....

Pak se můžeš divit že máš energie nehorázně drahé ... proč asi Prože máš sterilně zatepleno kdeco, což je možná dobré, ale akorát v případě že si energii vyrábíš sám, což bych se dost divil

Je půvabné, jak všichni výrobci elektromobilů taktně mlčí o tom, jak dlouho ty baterie vydrží (při soustavném denním používání s max. možným proběhem nanejvýš 3 - 4 roky) a na kolik přijde jejich výměna (120 - 150.000 Kč). Takže když použijete obyčejnou kalkulačku a selský rozum, zjistíte velmi rychle, že elektromobil je, na současném stupni techniky, možná ekologický, (pokud by byl dobíjen pouze z foto, nebo větrné, či jaderné elektrárny), ale zároveň příšerně nehospodárný!

Pokud použiješ solární elektřinu za 12Kč/KWh, při ustálený rychlosti přijde levněji benzin i tak.

no prece abychom vsichni oslepli z tech uspornych zarovek a udelali misto pro novou rozsirujici rasu, africany, araby atd...

A ti, až se sem nahrnou, oslepnou taky, takže zrovna tohle je tak trochu mimo. I když invaze afrických nájezdníků už začala. P. Páral to v závěru svého románu Milenci a vrazi velmi pěkně popsal (doporučuji přečít, film je o něčem úplně jiném) a jeho vize se ,bohužel, začíná naplňovat.

chjoo je to bída...mám v lustru 5 žárovek ale zase v zimě dám akumulačky pouze na stupen 1 ale zato zas dobře vidím

Všechno je to jen komedie aby se něco hnulo a mocnáři mohli vydělávat víc ... Jak prosté .... Stačí se podívat na Emerický zprávy.

tak jsem nakoupil 50 ks 60W žárovek a budu si s nima svítit ve vinném sklípku až do alelůja, EU mi může políbit pr*el

Nee, pan Pavelka. EU Vam zakaze "vinny sklípek", protoze nevyhovuje predpisum EU.
A pujses do basy, kde se sviti "edizonkama", ale tak 40W.

"Jako svobodný evropský spotřebitel mám přece právo na svobodný výběr třeba auta a nikdo mi zatím nezakazuje svižný nadupaný 6-tiválec nebo manželce můžu koupit 3-válec, který ale při sebemenším kopci ztrácí dech a nejede."

To nemas. Nemuzes napriklad jezdit autem, ktere neproslo homologaci.

Jednoznačně nejde o nějaké úspory, ty totiž nenastávají, ale o kšeft:
http://www.osel.cz/index.php...
Žárovky byly příliš levné a neškodily přírodě ani lidem.