Proč mi začaly v noci hrát samy od sebe reproduktory?

Zdravím,dnes kolem 1:00 v noci mě probudila píseň, kterou jsem v životě před tím neslyšel. Vstal jsem z postele a nevěřícně jsem přiložil ucho k jednomu z reproduktorů .(http://www.tshardware.cz/reproduktory_5_1_Labtec_A... ). Píseň dohrála a následně tam začala nějaká paní mluvit anglicky, znělo to jako kdyby uváděla další píseň... (asi rádio)Celý rozespalý jsem se ani tak neudivoval faktem, že to samo od sebe hraje a mluví, ale především jsem se to snažil vypnout, aby to nevzbudilo sestru spící ve vedlejším pokoji.To se mi po chvíli podařilo za pomocí hlavního regulátoru hlasitosti a já si šel opět lehnout.repráky jsou propojeny s externí zvukovou kartou (http://kytary.cz/m-audio-fast-track/HN107849/) přes cinče, ovšem ta nebyla zapojena k žádnému zdroji hudby (k ničemu)Je mi jasné, že v následné diskuzi budou nevěřícné komentáře ve stylu, že jsem si před spaním trochu šlehnul, že kocovina dělá divy, že za to může můj nevyvážený jídelníček, cojávím....Ale je to prostě pravda a vím, že se mi to nezdálo. Celý dnešek nad tím furt dumám.moje otázka zní, jestli to je nějak technicky vysvětlitelné? např: aby to nějak chytlo anglicky mluvící rádio, páč jinak si to neumím vysvětlit ...

Odpovědi na otázku

Zjevně tě navštívil muzikální poltergeist.

Normalka. Já taky jednu dobu slysel na reprakach radia. Obal si to do alobalu, nebo to proste na noc vypni ;)

Není to nic neobvyklého (pokud reproduktory byly zapnuté - což ale udělá jen hňup). Přívody fungovaly jako antény a byla přijímána nějaká silnější místní stanice (nebo prostě něco, co mělo v daném místě silný signál). Je to jev dávno známý, ještě z dob elektronek, a dříve mívaly zesilovače na vstupu nf. propusti (odpor a kondenzátor), které tento jev potlačovaly. Dnes se šetří a tak se to tam nedává.

Přesně, i dřív pamatuju dobu, kdy stačilo špatně zapojené stínění, signálová žíla "v luftě", trochu víc zesílený zesák, být blízko výkonného vysílače a bylo z toho "radio".

Hypoteticky jsi chytal nějaký DV rádio z Británie. Za určitých okolností (silně nepravděpodobný, ale budiž) by sluneční aktivita mohla vybudit ionosféru natolik, že nejen ohýbala, ale i posílila signál natolik, by se ti naindukoval dostatečně silně na špatně či nijak uzemněném vedení od zvukovky k reproduktorům, které to pak integrovaným zesilovačem posílily natolik, že se to přehrálo v reproduktorech i jinak než jen rušení. Bylo by to však tolik zarušené a nesrozumitelné, že by jsi nám tu těžko mohl identifikovat jazyk vysílání.Pravděpodobnost, že se to tedy stalo je řádově nižší, než pravděpodobnost, že si tu z nás děláš prostě prrdél.

Hm, nebo stal na parkovisti nekdo, kdo mel v aute neschvaleny FM transmiter...

FM vlny naindukovaný a demodulovaný na drátech do repro bez Fázovového deModulátoru? To spíše v paralelní dimenzi. Kdyby měl AM transmitter tak dejme tomu (ale k tomu by potřeboval anténu o délce ekvivalentní těm přívodům co má chlapec mezi zvukovkou a repro).Jak říkám, spíše si tu dělá z osazenstva legraci, nežli by to byla realita.

Divil by ses, co všechno může demodulovat FM. Krom toho, nikdo netvrdí, že to bylo FM, spíš bych sázel na nějakou dlouhou vlnu.

Kdybych to na prehistorickych aktivnich reprackach kdysi sam nezazil, tak bych neveril. Ale silne to pochopitelne nehralo, pokud clovek pootocil volume, jejich vlastni prirozeny sum to bez problemu prehlusil...o jake vlny slo, to netusim, elektronik nejsem

Ne, nesouhlasím (i když jsem ti mínus nedal)! Tento jev je naprosto obvyklý a dolní propusti na vstupech zesilovačů bývávaly přímo povinné, právě kvůli parazitnímu příjmu vysílání. To až v dobách velkosérií, kdy se snaží výrobci ušetřit každý cent nákladů, se tyto součástky začaly vynechávat. Příjem mohl být docela čistý, protože na nelinearitě prvního, případně druhého stupně docházelo k demodulaci a potom se signál docela korektně zesiloval. Jak píšu, tohle je nám, elektronikům staršího vydání, tedy odkojeným analogem, dobře známý jev, často z vlastní zkušenosti.

Máš pravdu,. Já jsem teda asi o něco mladší než ty, vyrůstal jsem v době analog. skoro všeho, kromě počítačů a tíhl jsem ale spíš k těm hradlům, za mého mládí už začínaly být dost levné...cernakus ale mluvil o KV vysílání (krátké vlny pro mladé), když zmiňuje ionosféru a jevy s ní spojené. Jenže tyhle "efekty" se zesilovači se děly (dějí) na DV (dlouhé vlny pro mladé), maximálně možná na SV (střední vlny). KV sotva.Jo taková "krystalka", jeden tranzistor, jedna germaniová dioda...vysokoohmové sluchátko (stačilo i 50 Ohm), jeden drát na topení, druhý drát do luftu...a to se poslouchalo Ten zesilovač přijímá to radio tak nějak podobně...

Já pamatuji, když se ještě prodával pravověrný krystal: Skleněná trubička, v ní krystal leštěnce olověného a wolframovým drátkem se hledala citlivá místa...

Jo tak to jsi o hodně starší než já (cca asi o 25-35 let bych si tipl), tohle pamatuju už jen z vyprávění.

DV se šíří především povrchovou vlnou, tj. ionosféra je v tom nevinně

Ale má 4 pluska , to o lecčem svědčí. Něco slyšeli ve škole a už odvozují. Tazatel s velkou pravědopobností chytal dlouhé vlny, max. MOŽNÁ střední, KV se na zesáky opravdu nechytaly. A mám dojem, že stále i dnes je někde v ČR nablízku nějaký vysílač, který nám dodává signál stanice, která alepoň někdy vysílá anglicky. Nejsem si jistý, ale mám dojem, že nějaká je.A ty projevy v ionosféře...to bylo (a ještě je) trochu jinak. Bez vhodných podmínek mohl člověk chytit jen nějaké místní a blízké stanice. S vhodnými podminkami se mohl signál odrážet od ionosféry a od Země tak dlouho, až dorazil do mé antény (často hlavně večer), pak se dařilo chytat vzdálené stanice. Ale taky mohlo dojít k tomu, že se signál takto dostal do antény ze dvou stran Země, prostě se "poodrážel" na obě strany, "obletěl" Zemi a bylo z toho echo.Mohlo se to takto i "znesrumitenět", ale absolutně totální znesrozumitelnění...to si myslím, že mělo na svědomí spíš šifrování a špionění, které bylo za studené války pěkně rozšířené.Na KV se tehdy dalo chytit sousta zajímavých věcí, ne jen radia...

Ach johttp://elnika.sweb.cz/radia/vd.htmla to platí i pro toho experta co hodnotí kdo co slyšel ve škole. Pravděpodobnost, že v ČR je DV vysílač, který vysílá občas anglicky je podstatně menší, než že zrovna v noci ionosféra prostorové vlně pomůže překonat ty necelá dva tisíce km z Británie. Ovšem vyloučit takový vysílač nemohu, stejně jako nemohu vyloučit existenci boha.

"Povrchová vlna má dosah 1500 až 2000 km. Dosah ovlivňuje hlavně členitost terénu (hory, výšková zástavba apod.)", ta nemá s ionosférou nic, a dosah má slušný.Takže tak. Chytal DV, o tom oba mluvíme. Ty jsi zmiňoval KV, což je neslysl. Jsem o dost mladší, než kolega Pytlík, ale taky jsem nejednou zažil chytání ČESKÉHO DV radia vysílajícího někde zblízka. KV co vím, tak se takto nedalo "chytat". To, co chytal tazatel, mohlo klidně být nějaké hodně blízké radio, které zrovna mělo vysílání v anglickém jazyce. Nic neobvyklého, stále ani na DV bych čekl nic neobvyklého a opravdu to nemusel být vysílač z Anglie.

Bože můj, za co mně trestáš?!Přečti si to úplně celý až (pokud) ti to dojde, že ty dvě věci od DV neoddělíš a že mezi plochou VB, lěžící v úrovni moře a ČR ležící o 100 metrů vejš jsou docela solidní hory a s ohledem na předpokládaný čas údajného příjmu ti musí docvaknout, že povrchová vlna ani kosmickým omylem.A když už budeš u toho čtení, tak si mé příspěvky ještě jednou přečti a kdyžtak mi dej vědět, kde jsem zmiňoval KV jako možnost toho parazitického příjmu (protože jsem to naopak vyvracel).Když není v ČR vysílající DV rádio se zrovna vysíláním v anglickém jazyce neobvyklý jev, jistě mi nějaký ten vysílač najdeš. Možný to je, ale zatím tomu moc nevěřím.

Jo ty KV vlně mě evokovaly díky zmínce o ionosféře. Ta opravdu nemá vliv na DV a ani, pokud vím, na SV vlny, nebo nijak zásadní vliv. Když čtu tvé příspěvky zpětně...musím se ti OMLUVIT. Víš já už asi z toho tady mám trochu deformaci na tuto poradnu a vidím "všude" ZONDa/Dr.NO64 a podobné týpky.Nicméně si pořát myslím, že chytal nějaké DV vysílání, třeba z okolích krajin...které zrovna vysílaly v angl. jazyce.

Ionosféra nemá vliv na DV a SV? Prosím tě koukni na ten odkaz ještě jednou. To, že tam je povídání o prostorové vlně není jen tak bezdůvodné. DV (a částečně SV) se šíří totiž oběma způsoby a na větší vzdálenosti a překážky je právě ta prostorová tou silnější. A právě díky odrazu od Ionosféry v podvečerních a večerních hodinách bylo možné dříve chytat stanice vysílající tisíce km daleko. Omluvu přijímám, ale stejně si ještě trochu projdi tu problematiku dlouhých vln.Kdyby jsi to chtěl podrobněji tak bych doporučil zde:http://progress.kvalitne.cz/sirenivln.htmS tím, že mohl chytat leda DV souhlasím. Ale s ohledem na princip funkce zesíku v jeho bednách mně stále přijde pravděpodobnější, že si z nás dělá dobrý den. Napovídá tomu i fakt, že sem už nepřispěl.

Aha, tak asi beru svou omluvu zpět. Jednak jsi zmiňval DV, a pak na obou odkazech je sice nadpis šíření SV, ale je tak max. pomezí SV a KV, ale vysvětlují princip KV (nebo je dělení denska jiné?). Co mně učili ve škole i co jsem si SÁM ZKUSIL LADĚNÍM STANIC a hledáním stanic...ooo ano, SV jsem chytal o trošilinku lépe v noci, ale KV...to byla jiná liga...prostě jsi zmínil ionosféru, mluvil o DV dal odkaz na princip šíření KV s nadpisem SV...ach jo... fakr i ta praxe s krastalkama až později se sesákama je jiná...

Klidně si ji vem. První odkaz "Příjem v pásmu dlouhých a velmi dlouhých vln"Druhý odkaz "Dlouhé vlny se šíří na dlouhé vzdálenosti za pomocí několikanásobných odrazů mezi zemským povrchem a ionosférou. Střední vlny snadno prostupují vrstvou D, ale vrstva E je silně tlumí. Ve dne je možné spojení přízemní vlnou s malým dosahem. Naopak v noci, díky snížení útlumu ve vrstvě E je možné spojení na velké vzdálenosti.Při šíření středních vln prostorovou vlnou se můžeme setkat s kolísáním příjmu, kterému se říká únik. Únik může nastat díky intenferenci dvou vln. Přijímací stanice může přijímat prostorovou vlnu a zároveň i odraženou prostorovou vlnu, čímž může dojít k potlačení výsledného signálu.Pokud je přijímací stanice mimo dosah, přízemní vlny může dojít k úniku díky několikanásobnému odrazu prostorové vlny."Kde bereš své závěry fakt nechápu a je mi to vlastně jedno.

"Dlouhé vlny se šíří na dlouhé vzdálenosti za pomocí několikanásobných odrazů mezi zemským povrchem a ionosférou."....tohle se týká KRÁTKÝCH VLN SAKRA. Ten článek je kec. Totální kec. Dlouhé vlny se neodráží od ionosféry. Fakr ne. Jo autor článku možná plete DV, SV, KV a zvukové sloní vlny dohromady... Ani to sloní vlnění vzduchu neobletí Zem. A ani KV. Autor článku něco fakt popletl. A Hoodně. Hoooodně.

Teda a ani DV. Jako netvrdím, že za jistých podmínek nemůže an DV obletět Zemi, třeba jo. Kdo ví. Ale i ta obecná praxe s chytáním stanic je jasná...KV chytnu všechno možné, když jsou podminky, klidně to obletí Zemi. Autor toho článku mluví o kozi a píše o vozi...howgh

Vlnám nerozumím a nemám ani potřebu to tu spamovat, což ovšem ještě neznamená, že kecám. Pokud bys chtěl, dám si tu práci a natočím video toho jak to mluví a hraje (pokud (až) se ten jev opět vrátí).viz. můj příspěvek níže

Máš ode mně plus, ale ta stanice nemusela být v Anglii. Já vím, hory tu máme, Alpy třeba (no ty jsou jinde než směrem k Anglii)..ale prostě pokud si pubík z nás neudělal legraci, tak pubíka asi hooodně překvapí, že toto chytání radia není takový nesmysl, jak si asi chudák myslel.

Vidím jenom jedno LW rádio v UK - BBC Radio 4 na 198 kHz. Můžete se podívat na program, co v tuto dobu vysílali. Anglicky mluvících rádií je samozřejmě více, nicméně prakticky veškerý provoz je nyní na FM.

mne sa to stáva tiež po napojení väčších, ale dosť starých reproduktorov k zosilňovaču (nejaklý šunt stereo k PC). Niekedy je signál tak silný, že tiež rozumiem čo hovoria (angličtina). Pokiaľ viem, KV majú celkom zaujímavý dosah. "Radio" je z toho väčšinou neskoro v noci. Takže tazateľ to môže myslieť vážne a ja to tiež riešim. Len neviem ako to odrušiť.

Odruší se to snadno. Do obou živých přívodu se co nejblíž vstupním svorkám zesilovače (aktivní reprobedny mají zesilovač) - a tím myslím už vlastní desku zesilovače uvnitř krytu - vřadí sériový odpor a dále kondenzátor, který se zapojí jedním koncem na spoj odpor-vstup zesilovače a druhým koncem na vstupní zemnící svorku zesilovače (tyn. na vstup se zařadí RC dolní propust). Mezní kmitočet bych volil cca 30kHz, čemuž při odporu 10 kOhm odpovídá kapacita 560pF. Hodnoty nejsou kritické.

Četl jsem tvůj komentář a musím říci, ze me udivil. Me tu jedno z těch GB radiostanic hraje. Dokonce i tak srozumitelně, ze rozumím výkladu. A srandu si nedělám :)

No když jinak nedáš,tak zadej přesnou adresu,kde se neuvěřitelné stalo a jsme tam na to šup.Oni se v poslední době dějí věci opravdu neuvěřitelné.

Ach jo Rexone, ty jsi jeden z několika normálních lidí tady, znalých se kterýma se dá podiskutovat, od kterých jsem se lecos naučil (nikdo nezná všechno, že). Neznám tvůj věk, ale co popisuje tazatel, to opravdu není žádný neuvěřitelný zázrak......a pokud jsi to myslel ironicky... Tož dobrá brachu

Tak přátelé právě mi to zase hraje. Nejsem prostě ten typ člověka co na noc vypíná repráky... přesně ve 24:00 to začalo nějakou znělkou vstal jsem z postele a jeden z repráků držím u ucha a právě tam běží zprávy v angličtině, zatím jsem nepochytil co to je za stanici. Zvuk je čistý, mění se pouze hlasitost, která je kolísavá.

Kašlu na to, nevím co to je za stanici. Po zprávách následovala krátká meziznělka ale bylo to dost potichu tak jsem rozuměl pouze: "You are listening Radio bkajdfgga national" a následují nějaké finanční zprávy kde mluví pán a paní, a je evidentní, že jejich rodný jazyk naní angličtina, mají poněkud "východní přízvuk". Přecejen vypínám repráky, good night...

vesmirni ludia sa ti snazia odovzdat posolstva a skorom prichode sharana ashtara a antikrista a noveho ceskeho premiera:)a teraz trochu offtopic- vidim tu par ludi co vedia coto je elektronika. Vie mi dagdo vysvetlit co presne sa oznacuje ako TUNER??? je to len ten kusok elektroniky ktory prevedie ten vysokofrekvencny signal na nizkofrekvencny(mne zrozumitelny napr.zvuk radia) alebo tuner je spolu aj ten ladiaci obvod, dakedy to bol dajaky rezonacny LC obvod kde som zatacal jadierko dnu do cievky, a tak sa ladila frekvencia.mozno sa blbo pytam

Na Logitech X-530 jsem pozoroval to stejné, ale i prakticky kdykoliv během dne, pokud bylo volume úplně ztlumené nebo úplně na maximum a nebyl připojený žádný zdroj zvuku, jenom prodlužovačka na sluchátka

No ted se mi zrovna taky stalo hraje mi v reprakách nějaký asi Ukrajnský rádio a nemám nic puštěného a slyšet to jde strašně potichu a nejde korigovat hlasitost hraje to pořád stejně NETUŠim s toho

Mě se to stalo také měl jsem reproduktory připojené k vypnutému počítači, měl jsem je ztlumene, ale zapnuté hlavním spínačem najednou jsem něco slyšel nějakou jakoby bohoslužbu tak jsem dal ucho k reproduktoru a zjistil jsem že to jde z nich. Chci se taky zeptat jak je to možné když jsem je měl ztlumené a když jsem je zesílil na 50 % přestalo to hrát a když jsem je zesílil na nejvíc tak to zase bylo slyšet nechápu to.

cinCHE, ne cinče, to je jak podsvinče a jinak je to duch internetu, já třeba před spaním vše vypínám........