» Poradna » Programy

Proč dělíme drive? Provokace nebo ... . Věnováno "010"

Proč rozdělujeme drive?
Pro: významné zvýšení bezpečnosti dat, dramatické snížení času při problémech, odstranění
pořádku typu „ztracený prsten ve špinavém prádle“.
Proti: zanedbatelné snížení celkové kapacity z důvodů více particií
Zhodnocení: Problém není v tom „zda vůbec“, to je samozřejmé, ale pouze a jen „jak“

Odpovědi na otázku

A pak to dopadá tak, že při opravě PC, zjistím rozdělený 2GB ano opravdu 2GB disk na 2 partitions. Co z toho vyplývá? Uspořádání a dělení disků, partitions závisí na účelu používání PC, na počtu fyzických disků v PC, na velikosti fyzických disků, na zvoleném OS, na způsobu zálohování, atd. Takže tvrdit jenom jednu pravdu: "DĚLIT či NEDĚLIT" je minimálně nezodpovědné.

2g?delas v muzeu?

2G ???? Do muzea s nim !!!!! Popripade predat na aukcii starozitnost, mozno este dostanes viac nez stal povodne

Muzeum? Tak s takovymi pocitaci jak o K6, 64-128MB paměti, 2GB, a pod. konfiguracích se pracuje např. v laboratořích fakulty chemicko-technologické v Pardubicích, kamarád to používá na internet a kupodivu ipsaní a na tisk dipl. prací. Flashování firmware a kontrola prodejních DVD-RW mechanik. Dále v různých firmách jako klientské PC - ZOBRAZOVADLO , které se připojuje na centrální server atd. Dokonce jsem viděl na podobnou konfiguraci s jehličkovou tiskárnou účetní systém na expedčním místě nejmenované pekárny ve 100 000 městě.
Tak asi Tak

Ze 2GB disk starozitnost. Ja som minuli tyzden vyhadzoval do srotu funkcny 170MB( ano megabajtov) disk. Bol zo starej 486 co tam skoncila s nim. Jedine co som nechal bol procesor.

mě se doma válí plně funkční Conner 80ka

2GB je miesto pre spyware a trojské kone tak akorát

"dramatické snížení času při problémech" - Preco?
"významné zvýšení bezpečnosti dat" - Naozaj az take vyznamne?
odstranění pořádku typu „ztracený prsten ve špinavém prádle“ - To je nejaky problem mat poriadok v jednom oddieli?

Nevyhoda je aj to, ze potrebujes urcit vhodnu velkost jednotlivych particii a to sa vacsinou na prvykrat nepodari. Tym padom sa stane to, ze uz nemas volne miesto, aj ked ho je este 50GB, lebo to volne miesto je tam, kde ho nepotrebujes.

Přesně. Také jsem kdysi dělil disk na min. dva oddíly - pro systém a pro data, případně ještě třetí pro multimédia, ale dnes používám jediný oddíl a nevidím v tom problém, ale naopak výhody. Člověk má k dispozici vždy "plnou" kapacitu disku a nehledá např. místo pro soubor a nelaboruje tak s kopírováním souborů mezi disky. Pokud člověk důsledně využívá svůj systém, tj. používá systémové složky jako dokumenty, hudba, atd., tak se mu nestane, že by potřeboval cpát data do kdovíjakých adresářových konstrukcí všude možně. To navíc vede i k domu, že při případné havárii systému lze tento snadno obnovit, nebo přeinstalovat. To, že je při instalaci nutné formátovat disk je přeci přežitek. Pokud člověk používá systémové složky, tak jednoduše přistoupím k disku ze záchraného CD, přejmenuji např složku Users na Users old. smažu všechny ostatní složky a znovu nainstaluji systém na prázný disk. Vytvořím uživatele a data si jednoduše nakopíruji zpět ze složky Users old do profilu.

Dělení disků může mít svá opodstatnění, ale myslím, že největší výhody mělo právě v době existence starých operačních systémů, které se přeinstalovávali každou chvíli. V době existence stabilních OS, jako je XP, Vista, nebo Linux, nevidím tu potřebu disk dělit. Problémy s používáním jediného oddílu nemám. Ale je fakt, že mnozí uživatelé používající systém poněkud "nestandardním" způsobem, mohou rozdělení disku potřebovat...

Zkoušel jste někdy pustit antivir na 250 GB disku ? Nebo jakoukoliv kontrolu disku, defragmentaci, atd....

Zkoušel. Ba pravidelně. A nevidím v tom problém. Jednak se systémem nepracuji "jako prase v žitě", takže viry a podobné jsou mi vzdáleny, pokud nejde vyloženě o možné chyby v programech, či systému, jako takovém. Ale i tak není problém si naplánovat kontrolu disku, nebo antivirový test např. na noc. Existuje cosi jako naplánované úlohy, nebo práce na pozadí. Proč tedy nekontrolovat disk antivirem při běžné práci, nebo procházení internetu? Stačí např. snížit antivirovému systému prioritu běhu z normální na nízkou a poté je možné se systémem normálně pracovat, aniž by tento byl nějak nad míru zatížen. Mohu si naplánovat kontrolu disku, defragmentaci, antivirový test a vypnutí počítače a jít klidně spát. On ten počítač to dokáže i sám, takže proč u něj sedět a čekat několik hodin. Ráno stačí vstát a zkontrolovat si výsledek a podle něj případně jednat...

a co ti pomoze ze bude disk rozdeleny? Ani prd, lebo AV kontrola na hoc akej partition bude brzdit cely disk.

nevím kolik dat máte na disku vy, ale já kdybych bez použití adresářů (folders) bych asi nedovedl pracovat, nemít data, kterí patří k určitému projektu u sebe, porno mezi fotkami dětí, nevím jak bych řešil pokud by dvě kapely měli stejně pojmenovanou písničku a shodou okolností i se stejným track number, navíc by mi nefungovalo zobrazování obalu LP (cover)
navíc klasické systémové složky jsou dosti nešikovně "schované" v složité adresářové struktuře: c:\Documnents and settings\user name\dokumenty\My cosik (navíc nechci nahrávat svá data, do adresáře někoho z Microsoftu :) )

Na disku mám dat celkem dost, řekl bych ;). Jen nevím, kde jste přišel na to, že nepoužívám adresáře. Proč bych je nepoužíval. Myslíte snad, že vše mám nacpané v rootu disku??! :). Adresáře samozřejmě používám, ale systémovým způsobem, tj. adresáře s hudbou ukládané ve složce hudba, dokumenty v dokumentech, stahované soubory v downloads, atd. Jen nezakládám nějaké speciální adresáře na jiných discích, protože nedělím disk na více oddílů. Ostatně slovo systém je právě od systematičnosti. Systém je navržen tak, aby zavedl určitý řád do chaosu. Pokud ale nerespektujeme pravidla daná systémem a sami si ukládáme kde se nám co zlíbí, tj. daný řád nedodržujeme, nelze se divit, že z toho pak vznikají akorát problémy a komplikace ;).

Tohle je první dotaz k věci, protože ty druhé byly spíš konstatování a ne "k věci". Že bych dělal přednášku, tak na to zapomeň. Takže v krátkosti. Vezmi např. GDB a začni zachraňovat particii (nebo dokonce celý drive, pokud není rozdělen). Ustel si u toho, abys pak věděl, proč je tak dramatické snížení času závislé na velikosti prostoru, který bude pomocí GDB prohledáván. Druhá připomínka. Při obrovském množství HDD (drive), které mi prošly rukama, bylo zanedbatelné procento takových, které lehly kompletně jako "kus", takže fakt, zda byly rozděleny, byl zcela irelevantní. A zbývá obrovské množství těch, kde byla zničena pouze particie (např. neznalostí obsluhy). A ten pořádek? Přes rok vidím stovky drive v takovém stavu, který mi silně připomíná, že uživatelé doma ani neluxují. A za poslední. Pokud se napoprvé nepodaří odhadnout velikosti particií, tak od mimo jiné je spousta více či méně šikovných SW, které to naprosto v pohodě provedou. A za poslední navíc. Víš jak rychlé je čištění pracovních particií se stovkami file při práci s videem. Ještě jednou - PRACOVNíCH!! A víš jak rychle se ta particie vyčistí rychlým formátem? Žádný čisticí SW není rychlejší. A teď, pokud máš čas, přemýšlej.

Pri dnesnych cenach a kapacitach diskov sa na seriozne pracovne nasadenie pouzivaju vyhradne samostatne disky a diskove polia. Tym nechcem povedat ze particie su prezitok, ale uzkostolive rezanie disku na particie je volovina ked uz aj notebooky sa predavaju s 2 diskami. Ked ma clovek v PC naozaj len ten 1 disk, nech si ho rozdeli, ale len v pripade ked to aj vyuzije. Jediny dovod je fakt asi to rychlejsie mazanie oddielu, pripadne iluzia vacsej bezpecnosti ulozenych dat.

S tim GDB sice v zasade chapu Vas postoj, ale realita je trochu jina.
Pokud budu pomoci GDB zachranovat data z 500GB disku, je mi uprimne jedno, ze se bude prochazet nikoli celych 500GB, ale treba "jen" 470GB, nemyslite? :o)

To s tim poradkem uz chapu jen jako vtip. Kdo si neudrzi poradek na jednom disku, ten se na dvou a vice logickych discich ponori do $racek vyrazne hloubeji.

A ten priklad s pracovnimi soubory je vyslovene spatny. To je typicky pripad, kdy je treba pouzit vice fyzickych disku, ne to chabe dohanet delenim.

Ani zdaleka to není jedno. Pokud zachraňuji particii 80 GB na 500 GB drive, tak analýzu při rozbitém FS vadné particie udělám dejme tomu za 1/6 doby. Pokud drive nebyl rozdělen, můžu se utábořit.

Systemovou partici ale obvykle nezachranujete, ne? A data jsou na te druhe - jde prece o data!
V podstate jste si nabehl do vlastni pasti. O tomhle je totiz cela nesmyslnost deleni...

PS: GDB jsem pouzil naposled pred cca 9 lety. Kvuli prilis odvaznym experimentum. :o)) Takze usetrit jednou za deset let dve tri hodiny strojoveho casu asi neni uplne nutne.
(Z pohledu servismana se to asi muze jevit jinak. :o))))))) )

Proč dělím disk já:

1/ kdykoli okamžitá bezobslužná reinstalace včetně aplikací a nastavení pomocí obnovy z obrazu systémového oddílu, který je uložen na oddílu datovém. (cca 6-10 min) (nyní ACRONIS TRUE IMAGE, dříve NORTON GHOST)

2/ rozdělení také zvyšuje rychlost omeznením systému (i jeho fragmentovené podoby) do části disku,
která je rychlejší. Fragmentace dat navíc neovlivňuje fragmentaci systému.

Proč nedělím disky já ?

Protože jsem vždy měl minimálně 2 fyzické disky.

Je to velmi špatný a neúplný důvod.

Práveže je to moc dobrý dôvod panáčku. Ja používam od 2001 stále 2 fyzické disky a inak by som to ani nechcel. Keď sa náhodou jeden po>#&@{ tak druhý je v zálohe funkčný. Kdežto keď máš 1 fyzický rozdelený na 2 particie, tak keď máš mehanické poškodený HDD tak ti to moc nepomôže. Toť časom aj ty nabereš skúsenosti.

Už jsem je dávno nabral. Táž námitka.

k tomuto vlaknu - ja mam samozrejme take dva fyzicke disky (v notebooku) a presto mam dobry duvod oba delit,
a to dokonce na vice nez dva oddily.

V terenu si sice muzu pripojit jeste dalsi pres USB a v kanclu pres eSATA/expressCard jeste dalsi a dokonce 3,5", ale v terenu se proste kvuli prakticnosti vyplati dva disky najednou integrovane v nbk a oba rozdelene na oddily tak, aby se mohl pouzivat crosspseudomirroring (zrcadli se jen neco a navzajem), takze v pripade havarie libovolneho disku stale jedu dal s minimalnim zdrzenim, navic stale vyuzivam vyhod dvou vreten a omezeni defragmentace v ramci jednoho oddilu... Je celkem rozdil kdyz disk dava v praxi 50 MB/s nebo pouhych 30 MB/s kvuli fragmentaci napric celou kapacitou disku....

Pripoustim ale, ze pro nenarocne nebo specificke ucely muze byt vyhodnejsi sekundarni disk nedelit. Primarni HDD bych ovsem delil vzdy prave pro omezeni OS do rychlejsi casti mechanickeho disku.

Já si zálohuji celý obraz systémového oddílu, na to stačí starší, pomalý disk. Ale kupovat druhou 500HDD se mi nechce.

"proti: zanedbatelné snížení celkové kapacity z důvodů více particií"

Odpověd na tohle je pod Linuxem LVM, pod Windows nevím...

este neaka ZADARMO REKLAMA pre mna ????

To ses ozval brzo, pacholku. Málem, když už je po boji. Tak diskutovat, diskutovat, šup, šup.

Teraz by som sa pre zmenu nechal poucit ja.Prinesie mi kamos ntb,ktory po zapnuti a nabehovani systemu do 10s zamrzne.Proste nestihnem ani otvorit ani spravcu.V nudzovom rezime,mu vyhodim vsetko,okrem systemu, ta 1.6 procesor +xp a 96!beziacich procesov,to nie je dobra kombinacia,ale aj tak mrzne.Skontrolujem ntb na viry, cervy a ine broucky a stale 10s a koniec.Oprava xp prikazom chdsk /r,zase nic.Kontrola hdd,ten je ok,stale mrzne a teraz mi prosim napiste,ako sa robi reinstalacia xp bez ztraty dat na nerozdelenom disku.

A ako sa robi reinstall? No predsa prekopirujes data a sup sup do instalacie
A prekopirujes ich napr po nabootovani Linux live CD.

aha,to akoze necelych 100gb mam prekopirovat?

Velmi jednoduše. Nastartujte systém z nějakého Boot CD. V případě Vista je toto integrováno na instalačním DVD jako Windows RE, v případě XP si vytvořte např. Boot CD BartPE, nebo použijte Ultimate Boot CD for Windows. Z disku smažte všechny složky, kromě Documents and Settings - tu přejmenujte na například na Documents and Settings old. Nyní nastartujte z běžného instalačního CD Windows XP a nainstalujte systém do tohoto oddílu - pozor - disk neformátujte, ale použijte stávající systém souborů (není přece proč disk formátovat - pro instalaci to nutné není). V nově nainstalovaném systému pak už jen vytvořte uživatelské profily, jako v tom předchozím a přesuňte potřebná data ze záložní složky Documents and Settins old do nového profilu uživatele. Toť vše...

zo zasady mam vzdy 2 a viac particii, ak skolabuje susyem a potrebujem robit cerstvo instalaciu nemusim ten disk vyberat a davat data inde ale mozem smelo format c a viem ze vsetky data mam na d pripadne e

ja by som poprosil o odpoved mr.gentlemana a jeho users-old users,sa zda byt docela elegantne riesenie,ale akosi som ho nepochopil.Ja som o takom niecom zatial nepocul,tak by som potreboval poradit.A este co sa tyka,tej ocisty pc,dat fragmentovat disk,spustit antivirus a k tomu este aj preco nie, spyboot...Mal by som obavy,ze vsetky ukony si odviedli 100pro pracu a pochybujem,ze ma rad svoj hdd,lebo toto je celkom dobry navod,ako ho casom odj...ť.

Zatím je to pěkné pánové. Opravdu nejde o to, co zvítězí (i když v jádru dušičky "to vím", že ano), alo jde v prvé řadě o výměnu názorů, bez jejich kritiky. Prostě jsme zatím poklebetili o sakra důležité věci (a samozřejmě vím, že pokud jako velmi dočasný "work" použiju celý drive, nebudu ho dělit), která, pokud jste se náhodou starali o řádově stovky PC po několik let, je opravdu "smrtelně" důležitá, nebo se z toho zjančíte. Bez GHOSTů, ADDSů, PMů a dalších nepočítaných udělátek a bez nerozdělených drive by to prostě nejelo, respektive by se to nedalo v přiměřeném čase udržovat. Nemáte, pokud jste to neviděli, ponětí o tom, co dokáže uživatel. Pokud náhodou náměstkovi přerovnáte 238 ikon na ploše, koledujete si o vyhazov. A věřte mi, že mu těžko budete vysvětlovat, že po instalaci to opravdu bude jinak. Tak "010" co je s tebou. Ani jsi necekl.

Zřejmě moc prima podnik s náměstkem s dvěstatřcetiosmi ikonami na ploše a s IQ tak vysokým, že nepochopí že po instalaci to prostě bude jinak.To bych ten vyhazov i uvítal,protože už to je známka že jedu ve špatném vlaku

A ja myslel, ze pujde o vecnou diskusi o (ne)deleni disku, nikoli o honeni trika a prosazeni vlastni "pravdy" za kazdou cenu. :o)))

Takze: Na kazdy fyzicky disk, aspon 10 partitions, jinak to nebude fungovat. Huraaaaa!!!

Ale kdepááák,co Tě nemá, příspěvky tohohle týpka jsou jen a pouze honění si vlastního trika a jako vedlejší produkt se tu a tam objeví rada, která je srozumitelná a tím pádem použitelná Si snad disk rozdělím tak aby se mi tam vešlo co potřebuju ne? Na to žádné pravidlo neexistuje a relevantnost tvrzení o nějaké optimalní velikosti systémového disku a jeho zdůvodňování, je přinejmenším úsměvná.To kam uložit data je taky jedno,jestli na druhou partition nebo jiný disk,protože kleknout může stejně tak jeden i druhý a v případě reinstalu se zase formátuje akorát C:\ .... Dělám to tak od dob co měly disky kapacity dnešních RAMek a vživotě jsem nepřišel ani o bajt,takže nevím proč bych to měl měnit Ale pokud někdo má velikost systémového disku 25GB a obhajuje to tvrzením,že nepotřebuje instalovat každou ptákovinu,je to jeho věc ... nainstaluješ obežrané Visty,Office,2 hry a jaký jsi byl s 25GB (tady předpokládám argument že hra se dá libovolně nainstalovat na libovolnou jinou partition nebo dokonce disk což není argumet).

Pokud nekdo musi mit zalohovano Ghostem apod., pak deleni ala "autor vsi pravdy" vyse chapu, ale jinak je to celkem zbytecny opruz. Najdou se lide, kterym to vyhovuje, ale technicky pro to nejsou duvody (a nema smysl si je cucat z prstu).

Tak já mám dojem že on nepochopil vůbec tu podstatu.Tady jde o to,že na Poradně se vyskytují více či méně zdatní UŽIVATELĚ PC a věcí s tím souvisejících a proto je k tématům nutné taky tak přistupovat.On je sice asi profesionál, to je fakt, jenže vykládat tady lidem své sice profesionální, nicméně pro většinu tazatelů nic neříkající rozumy je naprosto na prd No a holt, když to někdo nepochopí tak rychle jak by si on představoval, okamžitě to vycítí a začne si "honit triko" a solit to kolem sebe hlava nehlava.Já třeba chápu že jako profesionál tam někde cosi věčně defragmentuje,scanuje a já nevím co ještě, nicméně tady nejsme profesionálové ale prostí uživatelé,takže to je fakt rada nad zlato Nainstaluju klimpr,užívám ho,co třeba,sem tam zazálohuju a když se to mulcne,tak to formátnu a vytáhnu si to z obrazu zpět na céčko a jedu dál ... problém vyřešen během deseti minut ... tam budu po systému honit vir,nebo to bůhví proč obden defragmentovat? Naco,není čas kopat hroby,s tím ať se maže profík který chytl hejla, který mu za to že tam stráví šichtu je ochoten platit Zas na druhé straně je to ale fakt, proč někoho neoškubat tímhle způsobem když to jinak neumím Já na to fakt čas nemám a každému komu jsem postavil nebo nainstalil kompík to taky tak bere a ještě nikdo mi přes hubu nedal

Tak popsal jsem to již víše, ale ještě jednou pro jistotu. Disk není třeba při instalaci formátovat. Je to přežitek. formát se provádí u nového disku, nebo pokud je disk poškozený, ale pokud víme, že souborový systém je v pořádku (např. pomocí kontroly disku, tak není třeba vytvářet nový souborový systém. Windows XP, stejně tak Vista, ale i jiné OS se dají nainstalovat do stávajícího systému souborů bez toho, aby se disk formátoval - tato volba je možná při instalaci (ponechat stávající systém souborů).

Co je tedy potřeba pro přeinstalaci bez formátování? Je to nějaké Boot CD s operačním systémem schopným přistupovat k disku. Ať už jde o Windows RE na instalačním DVD Windows Vista, nebo o Windows PE, či vlastnoručně vytvořené BartPE, či Ultimate Boot CD for Widnows (více viz. např. www.craftcom.net).

Nastartujete z Boot CD a z disku smažete všechny složky, krom složky profilů (případně i jiných, pokud data ukládáte i jinam, než do profilu. Smažte tedy C:\Windows, C:\Program Files, a všechny ostatní soubory v kořenu disku, krom složky Documents and Settins (případně Users ve Windows Vista). Tuto složku přejmenujte, aby nekolidovala s novou složkou při instalaci - např. na Documents and Settings old (Users old).

Nyní spustíte běžnou instalaci systému z instalačního CD/DVD a při volbě formátování vyberete ponechat stávající systém souborů (beze změn). Disk se tedy nebude formátovat, ale systém se nainstaluje do stávajícího souborového systému. Vytvoří se nové složky Windows, Program Files, atd., ale na disku zůstane i předchozí složka Documents and Settings old.

V novém systému vytvoříte uživatele, nainstalujte potřebný software, atd. a poté již jen zkopírujete data ze starých složek původní instalace do týchž složek v novém systému. Takže soubory z dokumentů v Documents and Settings old\uživatel\Dokumenty si nakopírujte do Documents and Settings\uživatel\Dokumenty, atd. Dokonce v případě některých programů budete moci nakopírovat i položky ze skrytých složek Ukázat celý příspěvek

No, já tám chodím na smlouvu, stejně jako jinam. Ale ten midrák "justy-justy" máš fest, co? Ale uznávám, že pro obveselení jsi nutný. Já se také zúčastňuji, ale bez zlých myšlenek. Prostě se bavím. Ale ty se žereš. Vyprdni se na to a bav se také. A až bude pořádnej problém, můžeš rovnocenně participovat. Jsi pro?

Ale kdepááák,žereš se Ty,protože ses celkem solidně blamoval o weekendu s tím pravopisem,pak jsi začal zuřit (nutno dodat že kvůli sobě),pak ses asi na 10 vteřin zamyslel a hned nato jsi vyprodukoval tenhle flame v domění že Ti to zase dodá na popularitě ... což se v mých očích jednoznačně stalo Já bohužel nemohu vědět (po tom jak jsi předvedl že jsi výborný kabaretiér) co považuješ za pořádný problém, ale když se tady zase někdy tak pěkně rozjedeš,věř tomu že se taky přidám, protože už jen Tvá přítomnost ve vlákně dává tušit prima večer Pokud ale však nebereš jako zlou myšlenku (dříve zlý úmysl) zprcat všechny přítomné,bez toho aby z Tebe vypadlul byť jen náznak dobré myšlenky,tak to je na zamyšlení se nad sebou a pak uznávám,to už pro pobavení moc není Ještě teď jsi vzteklý,když si vzpomeneš jak Tebe,takového machra v podstatě na všechno dostala "komunita" na hrubky ve větách ... to je frustrující a v podstatě Tě i chápu

Toto asi neměla být reakce na můj příspěvek, či se snad mýlím? ;)

Pravdu povediac, o tejto reinstalacii som este nepocul.Akurat sa chystam na vistu,tak to skusim.Divne,mam velmi dobreho "ucitela",ale takuto metodu ani nespomenul a ani nikdy nerobil.

To v žádném případě,buďte bez obav

Jen jeden "čtenář" tam zareagoval tak, jak jsem si představoval, prostě ten risk za to stál. Tys to nebyl.

Jen poznamecka: Necekal bych, ze zrovna Vy tu budete zcela zamerne rozjizdet flamewar. :o((

Máš pravdu. Už se to nestane. Raději to celý projdu a přidám něco snad odborného

Jenze k cemu mi tento postup je, kdyz budu nucen "bezne" pouzivany SW instalovat znova? Neni potom pro mne opravdu jednodussi obnovit obraz disku, vc. nastaveni? Vc. nainstalovaneho software...

Vše, co jsem se tady snažil naznačit, je postavené na faktu, že rozdělení drive není výhodné, ale VELMI výhodné. Mnohé "proti" zde nejsou proti, ale jsou naprosto o něčem jiném. Prostě, mimo jiné, pokud mám dát dohromady rozbitý 360 GB drive, kde bylo dejme tomu 40 GB dat a není rozdělen, tak to tomu, kdo to požaduje, řádně naúčtuji (umím si velmi dobře představit, jak těchto 40 GB "roztahanejch" z důvodů defragmentace). Pokud by "choré" místo bylo tvořeno particíí o kapacitě 70 GB (vše jsou příklady), tak cena bude podstatně nižší - to už není příklad, ale fakt. Kdo tohle nepochopí, nerozumí.

No,a teď by mě zajímalo,proč by to takhle nemohlo vypadat vždycky?

Obraz disku asi nemáte úplně aktuální, takže stejně se nevyhnete instalaci mnoha aktualizací a nových verzí software. Pokud udržujete obraz disku aktuální, tak jej máte ve více či méně již "polorozdrbaném, ale ještě funkčním stavu", takže je otázkou, kdy se to opět celé "podělá". Já dávám přednost tomu, že mám na disku složku Update, do níž stahuji všechny nové programy. Pokud se osvědčí, smažu instalátor starší verze a ponechám ten nejnovější. Tak mám na disku vždy instalátory aktuálních verzí mnou používaných aplikací, takže v případě náhodné havárie nemusím vše stahovat narychlo znovu, ale jednoduše reinstaluji systém, nainstaluji všechny programy ze složky Update, případně ještě nakopíruji jejich nastavení, cache, atd. uložená ve složkách AppData, a tím mám vše aktuální, čerstvé a při zachování maximálního počtu dostupných nastavení z původní instalace.

Děláš to docela dobře. Akorát pro mě naprosto nevyhovujícím způsobem. Zásadně mám zakázané aktualizace, a pokud se vyskytne problém, pečlivě prověřím, a použiju nebo ne. Konečné rozhodnutí je zásadně u mne, nikoliv na OS nebo MS.

Tak pochopitelně každý má jiné zvyky a potřeby, takže někdy může být dělení disku a instalace z obrazu, atd. výhodná. já jsem ale za sebe přesvědčen, že dnes není ve většině případů nutné disk dělit, proto používám mnou uvedené postupy. ale každému co jeho jest - hlavně stabilní a trvanlivé disky ;).

pro urcite ucely je asi uvedeny postup vhodny (mozna vhodnejsi nez muj), ale v mem pripade bych ztratil pri reinstalaci prilis mnoho casu nejen instalaci ale i nastavovanim aplikaci.

Pro mne je nejefektivnejsi je pred kazdou instalaci neceho vyznamnejsiho (co chci v obrazu mit) udelat 1/obnovu, 2/instalaci a 3/zalohu do dalsiho obrazu disku. Obrazy jsou tedy vzdy ve vynikajicim stavu.

Co se tyce drobnosti jako aktualizace nebo nove verze sw, tak mam (PRO SVE UCELY) presne opacny nazor - chci mit jistotu, ze budu moc pracovat bez novych aktualizaci a bez novych verzi na tom, co je overene a funguje - uz mnohokrat se mi stalo, ze mi aktualizace nebo nove verze prinesly jen problemy, takze novinky sice ano, ale s moznosti to okamzite a hlavne 100% vratit zpet...

Kazdemu dle jeho potreb ... Univerzalni navod pro univerzalni ucely neexistuje.

Já to mám podobně. Nesháním nové verze kde čeho, když mi staré verze splňují účel a data mám přenosné, tak zůstávám u starých verzí. a k té záloze dat...někdo tady uvedl, že lze zálohovat Dokuments and setting (v nouzi (nejvyšší nabootváním např. MiniPE XT z CD...), ano, taky řešení. Ale kdy mám dělený disk a data striktně ukládám na jiné disky/oddíly, tak se nemusím ničím zdržovat. Obnovím z image a jedu okamžitě dál. Ale každý má jiné zvyklosti. Ale dávám za pravdu Nemohoucímu, když někde u někoho "spravuju" PC, tak rozdělený disk a data mimo mohou ušetřit mnoho práce.

2 kolemjdoucí. Pracuju vlastně přesně stejným způsobem, akorát, že nedělám tři zálohy, ale jen dvě. Už bych se v tom asi nevyznal. Ale setsakra se rozmýšlím, kdy tu "novější" prohlásit za "starší". A musím sebekriticky uznat, že jsem se sekl a přišel na to až po půl roce. Celý problém byl v jisté službě, kterou jsem po mnoha zkouškách a teoretických prověřeních, uťal a posléze chyběla, kdy bylo potřeba udělat speciální opatření z důvodů sdílení. Stálo mě to několik dnů času, protože jsem začal problém chápat jako výzvu a prostě jsem měl mindrák, že na to nemohu přijít.

A vidím, že opravdu nejsem bílá vrána a používám osvědčené prostředky, což teď potvrzuje i Pozitron. Vlastně by to všichni měli dělat spíš blbě a hned by se víc vydělávalo. "Výrobci" AV už na to přišli dávno, jak na BFU.

2 Mr.G. Pokud to tedy děláš takto, tak se jen zeptám, kde máš D and S. Pokud na systémové particii, pak to ukládáš zaručeně blbě.

Vysvětleno výstižně a prakticky, ale těžko to ti, co takové zkušenosti s přípravama OS nemají, pochopí nebo oni to možná i principiálně pochopí, spíš budou mít problém si takového něco sami vytvořit...
Jinak souhlas a bez debat...