» Poradna » Programy

Proč Chrome žere tolik paměti?

Ahoj, nevíte prosím někdo, z jakého důvodu žerou prohlížeče (hlavně Chrome) tak velkou spoustu paměti? Chtěl bych to jen vysvětlit.Webové stránky mají velikost v jednotkách MB, v desítkách MB snad výjimečně, ne? Mám čerstvě otevřený (jen zapnu a nechám načíst stránky, nic víc) Chrome s 15 taby, obyčejné stránky s textem, žádné 4K Youtube nebo tak - Živě, nějaký e-shop, nějaké zájmové weby s textem a pár obrázky, Aukro a FB.Když chrome vypnu, uvolní se 2,4GB RAM. Co je v ní proboha uložené? Vždyť tolik jí nesežere ani Photoshop, ve kterém upravuji RAW fotky.Zajímá mě to i proto, že se mi už několikrát stalo, že jsem narazil na nějaký web se zajímavými články, které jsem si rozklikal do tabů pro pozdější přečtení a Windows mi napsal, že nemá dostatek RAM (mám 8GB a měl jsem spuštěný pouze chrome)Díky za info

Odpovědi na otázku

Protože :1. flash rekalmy2. reklamy3. neoptimalizovaný kód 4. a zase reklamySamotná velikost webu např na hostingovém serveru, Vám nic neřekne o náročnosti na prohlížeč, obzvláště když na pozadí toho webu běhá milion javaskriptů, které sbírají telemetrická data na základě kterých Vám pak cpou reklamu na pro Vás údajně "zajímavé" věci.A bohužel dnešní webové prohlížeče tomu jdou krásně na ruku.

poznChrome žere hodně. Pokud se náhodou nic nevrací třeba pomyslet na zablešení ntb/pc.

On žere hodně i když nic neděláte, stačí mít jenom puštěný nějaký rozsáhlejší web. Občas když si takhle v práci nechám puštěný Chrome přes víkend a v pondělí ráno přijdu a přihlásím se, tak na mě vybafne hláška o málo RAM a PC swapuje jak o život.

Tak tohle mě nepotkává, neb chodím na net v chrome přes Sandbox a po skončení než ntb vypnu, obsah smažu. Za vstup a čásek pobytu na netu toho bývá přiměřeně. Vypínám ve stavu 99.997 % paměti jako jsem vstoupil. Při zablešení ntb tomu bylo jinak, ale to nežralo chrome

No shodou okolností mám teď čistě nainstalovaný W10 jen s ovladači, Kasperskym a Chrome. Zablešení asi nebude.Pokud používám blokátor reklam, stahují se přesto a jen nezobrazují?

S načítáním a velikostí webových stránek či reklam to souvisí jen vzdáleně.Zřejmě jsi nečetl licenční smlouvu při instalaci. Chromák je špionážní moloch.Nelze doporučit.

Říká ten kdo používá cokoliv od Microsoftu a chodí na internet.

1. Pletete si dobu, dnes je vzhledem k obsahu a že kdekdo píše najmě javascripty, webový prohlížeč jedna z nejnáročnějších aplikací. A k tomu Chromajzl.2. Použitý antivirus také patří k těm nenažraným na výpočetní výkon, nehledě na účinnost antivirů všeobecně. A pokud je to nějaký pseudobezpečnostní balík, pak tím hůře.

Protože chrome...Je to často dáno tím že každý html element obsahuje hromadu parametrů. Takže ikdyž HTML kód má třeba jen 6KB, tak když se zobrazí v prohlížeči tak každé blbé tlačítko/odkaz/rámeček/text... obsadí např 1KB paměti a když to sečteš tak ta jedna blbá stránka žere třeba 5MB. A to jen z blbých 6KB HTML kódu. Když k tomu přidáš ještě různé javascripty a to že má stránka 1MB kódu, tak se nediv že to jedno okno žere třeba 100MB paměti. Krát 15 a hned máš 1.5GB. Další věc je že se tohle může uchovávat i historicky, aby při kliknutí na tlačítko zpět se to okamžitě zobrazilo a nemusel si na nic čekat.

... a do toho jeste "prefetch", tj. stranky se nekdy nacitaji jeste predtim, nez uzivatel realne klikne na odkaz...

Castecne je na vine neoptimalizovany JavaScript - bezna stranka si natahne par JS frameworku, ze kterych realne pouzije tak 5-10%. Jeste vetsim problemem jsou ale obrazky - kazdy obrazek, ktery pri stazeni v .jpg, .png, nebo .gif zabira par desitek nebo stovek KB se musi pred zobrazenim "dekomprimovat" do bitmapy, ktera muze mit klidne desitky MB. Tj. stranka s par velkymi obrazky (ktere muzou byt klidne skryte a cekat na nejakou udalost pro zobrazeni) si muze vzit klidne desitky az stovky MB pameti, i kdyz na ni zdanlive "nic neni".Je to otazka optimalizace - vyvojari by to mohli udelat tak, ze do pameti hodi jen to, co je aktualne zobrazeno. Znamenalo by to ale, ze na pomalejsich strojich se bude stranka pri posouvani "trhat" apod. No a pamet je "levna", takze se postupuje metodou "dame to do pameti vsechno, ono se to tam vejde".

Vyzkoušej to s uBIock Origin.

"které jsem si rozklikal do tabů pro pozdější přečtení a Windows mi napsal, že nemá dostatek RAM"Divné,já měl chrome i na C2D s 2GB RAM a tohle jsem nikdy neviděl.Jednak protože každý tab se chová jako samostatný proces,taky doplňky něco žerou,reklamy něco žerou,neoptimalizovaný kod atd.A k čemu ti je RAM když je prázná? Teď mám otevřeno 8 záložek (žádná nespí) a chrome nežere přes 500MB. Pokud chceš vědět která záložka ti přesně bere tolik RAM,tak chrome má vlastní task manager "shift+escape"

Dobrý,tak jakmile dáte na živě někomu "nesouhlasím" tak nejde odpovědět.. celkem retardovanej systém.

Zešedne to i při "Souhlasím". Musím dát F5, pokud chci odpovědět. Někdo si neuvědomil, že po "hlasování" se mají zneaktivnit pouze tlačítka na hodnocení a ne celý panel i s možností odpovědět.

Koukám.. Admini zase perlí.

dal som mínus a odpovedať ide

Hmm,asi už to fixli.

Tak Chrome žere RAM, Firefox zas CPU, tak si vyber.Každopádně 90% podíl na tom má samotná webová stránka a její prvky, např. Živě mi je schopný žrát > 400MB RAM, protože je taky xxxx reklam a špehovacích javascriptů.

Skús Operu: 440 MB RAM pri post.cz, fakebuk, cas.sk, zive.cz, zive.sk, focus.sk, diit, yt.com s videom