» Poradna » Web a internet

Problémy s novým routerem - delay

Zdravím, máme doma nový internet (100/50) a sním i nový router (D-Link DIR-818LW). Máme na to připojené přes wifi 6 zařízení - 3 mobily, 3 notebooky. Hraju jednu hru - League of Legends. Dříve to šlo přes wifi bez problémů, jenže od té doby, co máme nový router, mám delay na vše třeba čtvrt sekundy a ve hře kolem 100 ping. Zkoušel jsem to několikrát přeinstalovat (hru i router), použít soukromou i veřejnou IP, pohrát si s firewally a vším, na co jsem přišel. Dříve jsem měl drátový internet do PS4, takže jsem jeden konec připojil do LAN portu v routeru a druhý do notebooku (ASUS N56V), ale asi je ta zdířka na jiný typ kabelu, nebo nevím. Skoro to nešlo pak z notebooku vytáhnout a žádný kabel to nenačetlo. Router je v jiném pokoji a ten drát od PS byl protáhnutý zdí ještě z dob, kdy to nebylo vše zaskládané nábytkem, takže by bylo asi těžší dělat nějaké změny tohoto rázu. Volal jsem na podporu (Netbox) a pán si pohrál s nastavením a říkal, že už by to mělo být dobré, ale není. Upozorňuji, že jsem v tomhle ohledu naprostý laik a moc nevím, co dělám. Budu velmi rád za jakékoliv rady. Předem děkuji a přeji pěkný den.

Odpovědi na otázku

WiFi je nevyspytatelne. Staci trocha ine umiestnenie trebars o par cm inak, alebo inak naklonene anteny a chodi to inak. Niekedy lepsie, niekedy horsie. Tiez zalezi ako je nasatvena wifi v tom routri oproti tomu predoslemu routru, ci to ma upne rovnake anteny a kopu dalsich zdanlivych malickosti.

Také je otázkou, na který kanál je nastavený ten nový router popř. který si vybral automat.

Podľa čoho vyberá automat?

Kanaly vybera postupne. Zacina nasledujucim a zastavi sa na najblizsom, ktory vyhovuje najnizsiemu zaruseniu pod hodnotou threshold. Zarusenie zistuje nepriamo, podla funkcie CCA (Clear Channel Assessment) - odhad volneho kanalu. Je to nizkourovnova funkcia pritomna v kazdom wifi hardware.

"Skoro to nešlo pak z notebooku vytáhnout": Nemáte psa? Možná konektor rozkousal. Nebo konektor někdo přejel kolečkovou židlí nebo na něj postavil nábytek.

Router jsem přesunul k sobě do pokoje a do notebooku napojil drátem. Několikrát jsem to musel resetovat a znovu nastavovat, aby to vůbec bylo schopné internet načíst a fungovat kromě kabelu i přes wifi. V tuhle chvíli mi to tedy jede, ale zbytek rodiny v ostatních pokojích wifi nemůže skoro chytit a každých pár minut se jim odpojí a nemají signál. Už nevím co s tím. Může být ten router vadný? Vypnul jsem 5ghz pásmo a pohrál si s nastavením. Nic nepomáhá.

Minimalne by bolo potrebne vediet ako mas ten router nastaveny. Umiestnit ho treba tam, kde to bude vyhovovat vsetkym, nielen tebe.