Problémy s novou PC sestavou

Dobrý den.Nechal jsem si u CZC sestavit PC ze zvolených komponent:https://www.czc.cz/235428,219941,233925,2346... CPU mi bez zatížení dosahuje až přes 80°C. Při zatížení přes 115°C. Jak je to možné? Měřím přes AIDA64. Měří špatně CPU dioda, nebo jsem v háji? Navíc grafika se při přehrávání FHD a 4K filmů na Youtube i ve VLC strašně seká a navíc se při přehrávání dost vytěžuje procesor. Větrák Fery se normálně otáčí. Není to chyba měřící diody? Test CPU:https://ibb.co/s2tPpvLGPU při přehrávání videí přeskakuje z vytížení na 100, 0, 36, 99, 69 %:https://ibb.co/jHw9bTBJak je to možné? Čekal bych od grafiky mnohem více. Přece v tak malém okně se GPU nebude tak vytěžovat a navíc CPU nebude při přehrávání tak využíváno a teplotně za hranou. Děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

Tak dokonce jsem nyní zkusil přehrát na YTB i video o rozlišení 720p a také se stejně strašně seká a GPU kmitá na stejných hodnotách (100%, 36, 0 atd...). Jak je to možné?

Co při tom dělá CPU? Jaké má takty. Dle mého do toho zasahuje teplotní ochrana a brzdí to CPU, to pak nenakrmí grafiku, a to vede k problému s videem. RX 560 by takové problémy mít neměla, i když je to úplný základ grafika.Takže rozebrat znovu nanést pastu na CPU a pořádně připevnit chladič.

Dává to logiku. Takže to "pokakalo" CZC. Skvělé. Myslím, že se na složení PC u nich vztahuje záruka. Zda-li to ale udělají správně, nevím. Jaký test mám udělat, abych ti ukázal takty?

Aida má přímo test CPU, a pokud se nepletu, tak lze ukázat takty.Tak jako tak, pokud nejste gramlavý, tak nemá cenu to hnát do CZC. Prostě to rozdělejte doma. Doufám, že vám dali zbytek pasty. Pokud ne, tak je bohužel třeba jí koupit. BUde to rychlejší než nějaká reklamace, atd... Případně to zvládne určitě nějaký šikovný kámoš. Je to o pár šroubkách troše citu, aby jste s chladičem nestáhl i procesor. Ale je to nové, takže takhle brutálně to zatuhlé nebude.Podle mě to bude buď blbě dotažené, případně moc, nebo málo pasty. Tak hloupý, aby nesundaly plastovou nálepku ze spodu chladiče, snad nejsou.

Jenže když půjdu do BIOSu, ten mi ukazuje CPU v rozmezí od 40 - 41°C.

Tak zkuste nějaký jiný program. Buď to vysokou teplotu má, nebo ne.

Tak je to v pořádku :). Test s programem Core Temp:https://ibb.co/5nGvD6MTeploty AIDA64 mě vyděsily.Ale co tedy ta grafika? Nestíhá přehrávat žádná videa bez sekání :(. Jak je to možné? Jak to vyřešit/správně nastavit?

Teď koukám, že tu Aidu nemáte poslední verzi. Kde jste to stahoval?Bohužel teď nevím, zda máte zapnuté nějaké úsporné funkce, ale proč máte jen 1500MHz na všech jádrech?Grafiku asi těžko ovlivníte. Leda ovladačem. Ten ale asi bude poslední ne? Pak taky záleží co za paseku udělali s Windows. CZC nahrává nějakou svojí upravenou verzi. Proto máte v "pravé tl na tento počítač -> vlastnosti" určitě jejich logo CZC, Místo Windows 10.-------------------------------Aha, teď kokám na obrázky. Vy tam máte Windows 7? Jsou všechny ovladače správně? Především od základní desky? OS jste si tedy instaloval sám?

PS: Teď ještě koukám,. že tu Aidu máte z června roku 2017!!!!!!! Se nedivte že ukazuje u R5 2600 kraviny. Vždyť ho ani nezná!!!!! Proč tam cpete tenhle starý SW? Jak pak máte něčemu věřit, když si to zasíráte (že to musím takto napsat) bordelem?

A ještě takový detail? pokud je tam opravdu Windows 7. Četl jste toto?https://ctrlv.cz/jlfiTo tím červeným písmem.

Pardon, to poslední beru zpět Popletl jsem si kódová označení procesorů.

Stáhnutá trial nová verze AIDA64 a nyní ukazuje teploty CPU nad 30°C. Takže v pořádku. U GPU aktualizovány ovladače, ale stále se seká a při přehrávání je na 100% vytížení :(

Proč tady proboha všichni vykáte??? Jsme na fóru a tykat si je normální...

Nespletl sis jednotky? Kdyby měl CPU 114 tak už by byl dávno vyplej. Chladič cpu je studenej?

Ve stupních jsem se nespletl, nedíval jsem se na Kelviny, ale to byla chyba programu AIDA64.Už je to v pořádku, program CoreTemp ukazuje tyto teploty:https://ibb.co/5nGvD6MJenže je problém s grafikou.

Přeinstalovat Windows 7 na Windows 10 ten ten HW zná a ví co s ním má dělat. Pokud to ani pak nebude fungovat a přitom bude vše správně nainstalované a zapojené tak reklamace

RX 560 podporuje Windows 7. Tím to být tedy nemůže.

přeinstaluj widle, nainstaluj novy ovladače na grafarnu a zkus to pustit bez pi*ovin-novej system a novy ovladače jen-nic jinyho-jestli budou furt seky jak sviň, tak zkus grafarnu v jinym pc-ještě než zapomenu-máš zapojený všechny přidavný napájení na grafice?

"máš zapojený všechny přidavný napájení na grafice?"Je to složené u CZC, předpokládám tedy, že by být mělo.Ovladače na GPU aktualizovány. Nemusí to být OS, ale špatným nastavením GPU. Jen nevím, jak nastavit.

Již nevím, v čem to může být...

Říkáme, že se žádný GPU nenastavuje. Není moc co nastavovat. Pokud chcete tak se pohrabte v Catalistech, ale moc se to nezmění. Windows 7 nejsou problém pro grafiku, ale mohou být pro zbytek, pokud to není dobře nainstalováno. Ostatně OS je plně aktualizován? A ten jste si instaloval sám? pochybuji, že to instalovalo CZC. Windows 7 se už dávno neprodává? Je ta instalačka čistá? Kde jste jí vůbec vzal? Nechcete tam zkusit hodit Windows 10? Jen na zkoušku - bez klíče. PS: Ta grafika žádné přídavné napájení nemá, takže není co zapojit. Je to tak OK, pro tuhle grafiku.4K videa na netu mohou být jen problém netu. Co to je za videa? Odkaz? 4K videa v počítači zase mohou být problém ripu, nebo máte nějaké originály? A to že se vytěžuje grafika by mělo být správně VLC od verze 3.0 využívá HW akceleraci. Zkusil jste jiný program?

Ovládací panely\Hardware a zvuk\Možnosti napájení. Zkuste se podívat co je nastaveno. Někdy to má také výrazný vliv.