Problém z procesorom a teplotami

Dobrý večer, všimol som si dnes na počítači po vyčistení, že mi strašne rýchlo vybehne teplota aj bez záťaže na 70-80°C a počítač sa vypne..V pondelok kúpim novú teplovodivú pastu ale myslím si, že týmto to nieje..V počítači budem meniť súčiastky (nový procesor, grafická karta a viac ram + nový Windows 7)CPU: Intel Pentium E2160 (1.80GHz)Základná doska : MSI P4M890M-L/IL (MS-7255)Windows XP Profesional1GB RAM DDR2 Kingston

Odpovědi na otázku

A vypne sa aj v BIOS-e, teplovodivá pasta je už zaschnutá a CMOS baterka nová

A vie mi niekto poradiť či mi tam budú fungovať pamäte RAM 2x 2GB DDR2

budou ti fungovat, ale pokud bude každá Ram DDR2 2GB jiná, první budeš muset dát tu nejpomalejší, zkontroluješ to přes program CPU-Zhttps://ctrlv.cz/lyxO

fekvence a časování

Mali by byť rovnaké ale skontrolujem.. Vďaka..A neviete mi poradiť čo by robilo to vypínanie počítača?Môže to robiť tá teplota?Vypne sa ak má procesor medzi 70-80°C.

možná se ti uvolnil chladič CPU, ale ty stejně chladič vyndáš a přepastuješ CPU

Áno lenže až potom čo príde nový procesor..Môžem sa ešte opýtať, na procesor dám trochu pasty a rozotriem po celom procesore?Ale iba jemnú vrstvu ak sa nemýlim.

Na CPU dáš trochu pasty, na ukazováček si dáš ingelitový pytlík a pastu po procesoru rovnoměrně na "´tapkáš" ,nějak to tam napatlej neboj se toho

https://cz.msi.com/Motherboard/support/P4M89... zkontroluj si verzi BIOSU, aby ti tam nový CPU šelhttps://ctrlv.cz/669G

Na Tom počítači sa teraz neda pracovať keďže sa to vždy vypne ak vybehne teplota nad 70°C a dokonca začal na mňa pri štarte vrieskať že je otvorená case aj keď je všetko zatvorené..Ale skúsim to cpu z nejak hodit na usb a spustiť to tam.. Ďakujem

Když vyjede teplota takhle rychle vysoko, tak to asi ničím jiným, než špatným chlazením nebude. Takže chybu hledejte asi tam.Upřímně, sice nevím, co vás bude ten upgrade stát, ale pokud zachováte desku a ty DDR2, byť je rozšíříte, tak to pořád bude hodně velká mizérie. A stejně si nebudete jistý, zda to stejně za týden neumře. Vždyť ta deska je ještě pro Pentium 4! Maximum, co tam lze dát, je nějaké Core2Duo (Conroe), tedy procesor z roku 2007 a tím si moc nepomůžete, když už tam máte to E2160 (tedy taky Conroe) - má jen o něco nižší takty než C2D (a to ještě ne všechny).Pokud koupíte cokoli současného a dáte to do nejlevnější desky, tak to bude lepší. Nemluvě o integrované grafice.

Počítač bude slúžiť len na prezentácie a prehliadanie internetu, Chcem tam vložiť iný procesor (E5800, DualCore,3,20GHz) a zvýšiť počet RAM na 4GB a nainštalovať Windows 7..Myslím si že to bude mať vyšší výkon ako notebook z Intel Celeron N2815..Keďže tento nevládze nabehnúť do systému..Tento počítač je oveľa svižnejši v tomto stave ako ten Notebook

Mám tam zatiaľ jediný chladič a to je na procesore od Intelu...Dotisnutý je úplne ale myslím si že to je tou starou teplovodivou pastou..Zaujímavé je že keď nabehne Windows tak počítač pracuje normálne (Zatiaľ som len skúšal prehliadač a pesničky)

Takhle to je trápíš. Starou pastu z CPU i chladiče sundej (otři papírovou utěrkou nebo toaleťákem) a chladič namontuj spátky. Nejlépe se teplo přenáší přímým kontaktem kovu na kov, pasta má jen vyplnit nerovnosti, nevadí když tam není.

Ty si taky dobrej šílenec

To by to musel připájet, což asi jaksi nepůjde. Tyhle experimenty zkoušej doma, ale tazatelům bych to rozhodně neradil.

Věř si čemu chceš, ale to není experiment. Tepelná vodivost pasty je proti přímému dotyku kovu na kov heatspreaderu CPU a pasivu chladiče mizerná i u nové pasty. Proto se nejlepšího přenosu tepla dosahuje při použití velmi malého množství pasty která jen vyplní škrábance a jiné nerovnosti povrchů, ale neoddělí od sebe heatspreader a chladič.Než stará, ztuhlá pasta, raději žádná. Jenže to se nesmí říkat nahlas, zdravý rozum škodí konzumu.

Bavíš se tady o dokonalé rovnosti, které se nikdy nedosáhne. Sám píšeš, že ta pasta má smysl. Kromě toho kdyby smysl neměla, tak jí pod heatspreader Intel nedává a AMD to nepájí pomocí různých vrstev kovů atd...

Ach jo. Mícháš dvě různé věci dohormady. Ty dáváš chladič POD heatspreader?

Si úplně mimo, to sou použitý CPU.Každý játro na netu dá do prostřed CPU Intel kapku pasty a plácne na to chladič.Taky sem už jednou lapoval Intel. Nikdy AMD tam to nehrozí, mají to udělaný pořádně.

Bez pasty jedou troubové a MXiQ

Qwertz skontroloval by si mi či mám najnovšiu verziu BIOS-u? Nejak mi tam nesedia tie verzie oproti stránke. ďakujem

Ako Ti to má skontrolovať? Pozri sa do BIOSu a porovnaj

Sám si trouba... MXiQ má pravdu, než stará zpola oloupaná pasta nebo nová nanesená v silné vrstvě, to už je opravdu lepší to nechat úplně bez pasty, protože ty povrchy jsou většinou dostatečně rovné. Jinak pasta aby měla smysl, musí být v extrémně tenké vrstvě a rovnoměrně po celém povrchu, jinak jen odtlačuje chladič od procesoru.

A když nemáš novou pastu, tak tam raději necháš vrstvu staré pasty jako tepelnou izolaci, aby se CPU řádně upeklo?

E5800, DualCore,3,20GHz - neni tam napsanej, asi ti nepůjdehttps://cz.msi.com/Motherboard/support/P4M89... klikni na "compatibility"https://ctrlv.cz/JJBk

Tak buď to padá z důvodu teploty a nebo ne. Pokud ne, tak je problém jinde a tam bych to hledal na desce,nebo ve zdroji. Jak jsou na tom kondenzátory, netečou?Tady je vaše deska a seznam podporovaných procesorů:https://cz.msi.com/Motherboard/support/P4M89... Vámi vybraný procesor tam není. Je totiž o 4roky novější. Deska nepozná a nebude to fungovat!!!To, že to je svižnější než N2815, tomu věřím. Mám s tím zkušenost. N jsou hrozné srágory. Byl to dokonce několikrát přejmenovaný starý křemík. Nové už přejmenované nejsou, ale pořád je to strašné, souhlas. Nicméně na rozdíl od toho Core2 mají nejnovější instrukce a integrovaná grafika zvládá, vše co je třeba. Včetně přehrávání H265 (zkuste si to na tom Core2, pokud to neupočítá hrubou silou, což asi ne, tak to bude slideshow).Nicméně Core2 přestává i na ten internet stačit. Ne, že by to nenačetlo stránku, ale pokud třeba sledujete videa na YouTube, máte třeba Netflix, nebo tak, tak to už prostě moc nejde. Nebo pokud třeba pouštíte takovéto internetové stránky, které mají video na pozadí:http://callofthewild.thehunter.com/en/

http://www.cpu-upgrade.com/mb-MSI/P4M890M-L_IL_(MS-7255).htmlPozeral som procesory pomocou tejto stránky, a dokonca je tam aj komentár s tým že tento procesor na tejto doske funguje..

a ty kondenzátory ?

Je ovšem otázka, zda k tomu není třeba upravený bios.

Uvidíme

Kolik vás ty věci stojí? Myslím ten procesor a ram na výměnu.

Procesor 5€,Grafika 2€ a RAM musím najprv skúsiť ale do 10€ určite..Plus som objednal 2 ventilátory na 4 pin z Aliexpressu

+ desitky € za cas ktery jsi tomu venoval, coz uz prevysilo hodnotu PC tak 2x..

Času som mal dosť, inak by som sa do toho nepúšťal a jediné čo som spravil tak bolo to že som ho vyčistil od prachu.

Aha, tak to si to klidně zkuste a hrajte si. Třeba to klapne a bude to fungovat. Šlo mě o to, aby jste zbytečně nevyhodil peníze. On totiž i nejlevnější procesor za necelých 800Kč, tohle všechno sfoukne jako svíčku.

No ja to chcem iba vylepšiť trochu, preto ten procesor a ram a grafika+ tie ventilátory aby to fungovalo a dal sa tam nainštalovať Windows 7 a Microsoft Office, prehliadač a program na tlačiareň..Inak tam nič také nebude, možno ak by to malo stabilné teploty a nebol by s tým problém, tak nejaké GTA San Andreas..

Myslím si že je to kvôli teplote, keďže v BIOS-e vidím že teplota vybehne nad 70°C a počítač sa vypne.. Kondenzátory vyzerajú byť v poriadku, CMOS baterka je ako nová..Jediné čo je tak som si všimol že sa trošku hýbu ale to by problém byť nemal či? Počítač som včera vyčistil od prachu (bol v prašnom prostredí) a nabehol normálne..Len som ho šiel preinstalovať a po nabehnutí do inštalačky sa vypol..šiel som skontrolovat teploty a nepozdávali sa mi tak som sem napísal

desky se socketem 775 dost často odcházely na vadné kondenzátory.. Projevovalo se to i tak že se PC restartoval při větší zátěži. Zkontroluj jestli některý z kondenzátorů neni nafouknutej (horní ploška prohnutá).Taky pozor na výběr pamětí, naplnit tam 4GB a víc byl občas problém (zkontrolovat kompatibilitu RAM v podporovaných modulech)

Mne sa počítač nereštartuje, ale vypne.. Ako keď ho odpojim z el.zasuvky alebo vypnem zdroj

https://imgur.com/a/icWNaxTFotky z CPU-Z (musel som telefónom,nechcem ten počítač dlho trápiť bez novej pasty)

bios 7255.54 7255 deska 54bios (5.4)

Skúšal som teraz nabootovat inštaláciu systému Windows,počítač ju pekne načítaval a zrazu ho vyplo..Moze to byť len tým chladením?

dokud nebudeš mít teploty CPU v pořádku, tak si neškrtneš

Ale vyrieši to tá pasta?Lebo sa mi nezdá že počítač z 20°C sa za 2 minúty vyhreje na 70°C a vypne sa

ano je to chlazením, musíš CPU napastovat

Dobre a ako sa najlepšie zbavím starej pasty?Stačí ju zoškrabať?

bios 7255.54 7255 deska --- 54 bios (5.4)

Takže mám aktuálny BIOS?

https://www.msi.com/Motherboard/support/P4M90... máš předposlední BIOS, poslední verze BIOSu je V5.6

Ale teraz to asi aktualizovať nemá cenu, keďže sa mi môže vypnúť počítač že?

druhý poslední BIOS, půjdou jenom CPU s verzí BIOSu V5.4=>https://www.msi.com/Motherboard/support/P4M90... ------Nic s počítačem nedělej, neistaluj WIN, ani neflešuj BIOS, dokud nevyřešíš chlazení CPU

A ako zistím akú verziu BIOS-u Má CPU?Chcel by som si namontovať ten nový..mal by mi prísť cez týždeň

Já si myslim, že ti asi nový CPU nepůjde.Verze BIOSu znamená podpora základní desky pro CPUhttps://www.msi.com/Motherboard/support/P4M90... E6600 verze BIOSu 7255v50 a vyššíE6700 verze BIOSu 7255v52 a vyššíTy máš BIOS v5.4 = 7255v54 https://aukro.cz/intel-core-2-duo-e6600-4m... https://aukro.cz/core-2-duo-e6700-2-66-ghz...

A dá sa vybrať nejaký najlepší z kompatibilných aby mi šiel počítač dobre? Vďaka

Ty co sem ti napsal ti půjdou

Ale z tých všetkých kompatibilných je ktorý najlepší?Chcel by som tam dať najlepší aký sa dá.

nejlepší CPU jsou ty co jsem ti napsal E6700 nebo E6600

A lepšie niesu? Pozerám že majú niektoré aj viac GHz ale zas menej jadier..

Ne, max strop je E6700 nebo E6600

http://allegro.pl/intel-pentium-dual-core-e... Bude tento v pohode?Mám zobrať aj originál chladič či stačí aj ten môj? Vďaka

E6700 je dle seznamu kompatibilní, takže by měl jít. Co se chladiče týče, tak těžko říci. Intel, ač se to nemusí zdát, dává k různým třídám procesorů různé chladiče, byť na první pohled jsou stejné. Liší se velikostí pasivu a tím, zda mají měděné jádro. Pokud máte nějakou slabší verzi, tak se to pak může odrazit na chlazení.Než budete něco kupovat, tak vyřešte to chlazení na současném procesoru, ať víte, zda není problém také jinde. Pak aktualizujte bios na nejnovější verzi, jsou tam psané opravy čtení teplot CPU.A pak si teprve s tím hrajte. A dejte si pozor, aby jste nezjistil, že jste utratil plno peněz a času. Ono totiž dvoujádrový procesor, na který ještě půjdou win 7 lze dnes pořídit za 800, k tomu deska 1000 a 4GB ram za 800 (grafika je integrovaná a bude lepší než co asi k tomu strkáte nyní - takže starou můžete prodat), celkem tedy máte za 2600 nový základ PC v záruce a silnější. A pokud by to bylo ještě o 1000Kč více, tak koupíte nějakou G5400 a budete z toho oproti současnému stavu mít NASA PC. Na internet, filmy, kanc, úplně v poho. Budete mít zase na pár let vystaráno. Jen tam už by bylo třeba nahrát místo win 7 nové win 10.

Viem lenže na iný počítač teraz niesu peniaze a tak aspoň chcem opraviť tento na základné veci..

Menej jadier má len šuntový Pentium 4, viac C2Q, ale ten Ti doska nepodporuje. Keby si mal 333/1333 MHz podporu FSB, mohol by si mať E8600, popr. možno pretaktovať... Ale max môžeš mať E6700. Spustíš Defender, videohovor, Teamviewer, prehliadač, fHD h265 video a končíš. Ale faktom je, že všetko súčasne asi nespustíš nikdy. Aj ja by som na Tvojom mieste premýšľal aspoň o G4900 (ani G5400 nie je drahý), H310, 4 GB RAM a hoci HDD z bazosa, alebo by si použil súčasný, case možno tiež, zdroj by to mal utiahnúť aj súčasný. Najhoršie je to s OS. Ale vydržalo by to min. 10 rokov (aj keď po čase by bolo fajn doplniť 4-8 GB RAM a možno na i3) a raz by si z toho mohol mať hráčsky PC (hádam H310 zvládne aj 65W CPU)

Problém není pasta, ale odfláknutá montáž chladiče CPU. Zkouška lemplmontáže je prajednoduchá aplikace učiva druhého stupně ZDŠ - studený chladič a horké CPU ==> pan Aristoteles praví, že nedochází k přenosu tepla vedením.Než zaschlá pasta, nebo nesmyslně silná vrstva, tak žádná pasta! Teplovodivé pasty typu Artic MX se ZÁSADNĚ neroztírají! Jedinec, co se ptá, zda se teplovodivá pasta nanáší jak máslo na chleba, by neměl ani odendat bočnici.

Odflaknutá montáž to byť nemôže, keďže je založený poriadne a pri vyššej záťaži sa mi vypol..Skúsil som odstrániť chladiacu pastu a zapnúť to takto a zatiaľ to funguje, lenže aj tak ju ešte kúpim a rozotriem na procesor

Ďakujem všetkým za pomoc, počítač už funguje (stačilo odstrániť pastu,ktorú samozrejme kúpim novú), lenže nastal problém s inštaláciou Windows 7, vyhodí BSOD IRQL Not Less Or Equal.

počkej na nový ramky a přepastuj CPU, ted nic neinstaluj

Dobre ďakujem, ale aspoň na Ubuntu cez usb fungovať môžem ak som ešte neprekročil 19°C

19°C môžeš mať v januári pri otvorenom okne s max. otáčkami 12cm ventilátora

No tak zatiaľ som to neprekročil..

A jaká je asi teplota okolního vzduchu v místnosti?

Ten údaj 19 C určitě nebude správný. Pokud by ukazoval minimálně 40 C, tak to by mohlo být OK.

Si atypický, alebo sa len robíš? Vonku je 20°C a Ty máš v jadre CPU 19°C? Čo si mal z fyziky?

Okey, dnes som sa snažil aktualizovať BIOS, no asi sa update nepodaril aj keď v DOS-e mi napísalo že sa update BIOS-u podaril, no obrazovka po štarte ostane čierna a nič nenabieha,viete mi poradiť čo s tým?Na internete som našiel navod no nefungoval (BIOS na usb, odpojiť všetky DVD mechaniky,harddisky atď, potom CMOS reset cez baterku aj Jumper) nič nepomohlo..

Musím dať dosku do servisu?Alebo si ju opravim aj sám?