» Poradna » Windows (a jiné OS)

Problém z bootováním základní desky asus P4BGV-MX

Zdravím. Moc zde prosím o radu jak nabootovat tuto základovou desku. V Biosu se mi ukáže jak DVDRW, tak i HDD. Bohužel problém je v tom, že při nastavování čím bootovat není v seznamu CD-R jako na všech PC které jsem již skládal. V menu bootování je pouze: Disabled, Legaci Floppy, LS120, ZIP a ATAPI MO. Skoušel sem celkem 6 jiných dvd romek a bohužel stále nic. Jestly tato základní deska bootovat z cd nejde, tak prosím poradte jak jinak bych mohl nainstalovat systém. Předem všem děkuji.

Odpovědi na otázku

Za prvé - to "z" v nadpisu.Za druhé - základní deska se nebootuje (nikdy se nedala a nedá, je to nesmysl)Za třetí - až pořádně "nakurtuješ drive na kšandy, tak za předpokladu, že BIOS pracuje, tyto drive ZARUČENĚ uvidíš.

Zvolte ATAPI MO.Nebootuje se deska, bootuje operacni system.

Není náhodou ta mechanika SATA? Z ní nemusí umět nabootovat.

Ta deska nema SATA. Maximalne muze byt mechanika pripojena spatnym IDE kabelem, spatne najumperovana apod.

Máš pravdu. Teď jsem se podíval na pořádně velký obrázek a bylo to jasné.

ATAPI MO je magneto-optický disk. Nemyslím si, že by to s tím fungovalo.Já bych na to šel takto ... 1. update BIOSu2. pokud je disk a CDrom zapojen na jednom kabelu, odpoj disk a vyzkoušet. Pokud bude možno bootovat z cd, tak je problém v kabeláži, nebo v master/slave jumperech na CDrom/HDD3. pokud ani po té nelze zvolit bootování z CDrom, kašli na to, demontuj celou desku a hoď ji do sběrného dvora. Za 2500Kč se dá postavit nový výkonnější vnitřek(board,CPU,Ram) včetně redukcí na IDE disk a CDrom.

Viz manual: http://www.ibora.net/board/up/1077768182-e1213... .V menu ma byt polozka "Other ATAPI Device". Takze pokud tam neni, je treba resit ten kabel, respektive jumpery.

ano, a on rozklikává pouze tu první možnost - removable devices (viz ten výpis z čeho může bootovat). Proto tam ATAPI cdrom chybí. Ta je v menu pod tím. A podle mě si nedokáže poradit, jak "to dostat nahoru", resp. neříkámu nic prioritizace bootování

No asi jste uhodil hrebicek na hlavicku.

kdysi to byl častý problém, obzvláště po té, co se z nějakého důvodu resetnula CMOSka. A také zdroj hádek mezi zákazníkem a mnou-servisákem. Účtoval jsem si za to dvě kila (+dopravu) ... za 10-30s práce podle rychlosti PC

:o)Plati se za know-how.

Omlovám se ale čeština je má slabá stránka. Skoušel sem všelijak přehazovat a pořád stejný výsledek a při pokračování F1 mi vyskočí NTLDR nenalezen. Při bádání po manuálu jsem se dočetl, že snad to ATAPI by mělo být ono. Bohužel mi asi nezbyde nic jiného než zapojit i disketu a sehnat si někde nějakou a nabootovat s ní že?

Ne. Nezbyde Vam nic jineho, nez ze najdete nekoho, kdo umi nainstalovat operacni system z CD.

už to vidím ... ty neumíš ovládat BIOS.V boot menu máš:1. removable devices2. IDE harddrive3. ATAPI cdrom4. Other boot devicesže jo?

Přesně tak. A pod kolonkou: Removable Device mi vyskočí pouze to co jsem již psal a nevím kde a jak tam dát cdrom.

poradím ti ... najeď si na tu 3. ATAPI CDROM a zmáčkni + a + . Tahle položka by měla poskočit pokaždé o jedno políčko nahoru. Až to budeš mít na správné pozici, tak zmáčkni F10 a Y

Konečně jednoduchá rada. Už to jede. Moc děkuji.

No tak jestli jsi potřeboval poradit s tímhle, tak příště od toho dej raději ruce pryč. Vyhneš se mnoha problémům.PrasatkoPee