» Poradna » Počítačové sítě

Problém s Wifi adaptérem

Zdravím,na svém PC jsem připojený k internetu přes wifi adaptér Comfast 759B, více než měsíc jede bez problémů, ale posledních pár dní se internet seká a rychlost kolísá (zkoušel jsem několik testů rychlostí, vždy kolem 4-15Mb/s .. mám mít 50Mb/s).Na podpoře internetu tvrdí, že u nich je vše ok a problém je s wifinou, údajně mi větší rychlost nedá. Existuje způsob, jak ověřit, jestli je problém skutečně v adaptéru? Ovladač jsem samozřejmě instaloval, také zkusil vyhledat změny v hardwaru ve správci zařízení, vše aktuální. Všem děkuji za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Velmi snadno, připoj PC k routeru kabelem.

Na tuto odpověď jsem čekal .. router je daleko, nepřipojím. Jinak bych to už dávno udělal.

Čo je to Ďaleko ? 20m ? Stačí hodiť kábel na zem krížom cez byt a skúšaš. Keď je naozaj ďaleko , potom je ďaleko aj pre WIFI . Skús iný WIFI adaptér , alebo mobil ....

Budeš muset, protože jinak to neověříš. A jsem si celkem jistý, že na kabel to daleko není. Tedy pokud to není >100m

Tak nejlepší by bylo zkusit se připojit kabelem, pokud to není možné, tak to změřit třeba přes mobil, tu rychlost, případně jiným wifi adapterem. Jestli to bude špatné i na mobilu nebo s jiným adapterem, může být vadný routr, pokud poskytovatel tvrdí, že u nich není problém... Ale taky to může být polohou routru, pokud je třeba někde u zdi a počítač přes několik zdí, tak se pak není čemu divit.

To zní rozumně .. ano router je u zdi, přes 2 pokoje, už má něco za sebou, chápu. Jde mi o to, že předtím to nedělalo. Asi se zeptám hloupě, ale jde otestovat, jestli router jede v pořádku? Nějakým programem?

WiFi přes několik zdí nikdy pořádně fungovat nebude, to je jistota. Zato kabelu zeď vůbec nevadí, stačí 6mm dírka a je to

Na nějakých 10 m to je na 2,4GHz očekávatelná rychlost.

Při uklízení někdo kamsi posnul wifi router nebo otočil anténkou.Vyzkoušej s jiným umístěním či natočením antény.

Taky stačí, aby si soused pořídil wifi.

Bezdrát se snadno zaruší - jinou wifinou, bluetooth atd. ...Natáhni si kabel nebo se smiř s tím, že bezdrát má své mouchy...

Fajn, všem děkuji za odpověď.Ale pořád se snažím dopracovat k tomu, proč to doteď jelo v pohodě.Chápu že kabel je lepší, řekněme že teď nemám prostředky k tomu vrtat do zdí a tahat kabel. Proto wifi. Ale rychlost byla celou dobu naprosto dostačující a stálá, teď to skáče a vypadává co chvíli .. a routerem se ani nepohnulo. Seženu si kabel, zkusím to na test natáhnout k routeru a uvidím, to samozřejmě není problém.Co pak? Dražší wifi adaptér? Nebo to není tím?Router už jsem restartoval, nepomohlo.

třeba si okolí zapli několik dalších wifin a prostě se zacpal a zaruší "éter". Někdy pomůže přechod na 5 Ghz wifinu, ale garantovat ti to nikdo nemůže...

Prostředky ? Jaké prostředky ? Takže radši koupíš novej router (což nejspíš stejně nepomůže) ? To není záležitost prostředků, ale jen tvoje lenost ! Zapůjčení vrtacího kladiva na den, koupě kabelu a konektorů, trocha práce. Jen výmluvy a výmluvy.

Ehm, například neschopenka, vycházky, covid? Nepovolení od majitele vrtat do zdí? Ne za vším je lenost. Prvně se snad snažím přijít na to čím to je, proto se ptám tady a doufám že mi někdo dokáže pomoct. Už opravdu nevím jak má tady člověk požádat o radu, aniž by hned nebyl zesměšňován.

To není zesměšňování, jen snaha zbořit ten nesmyslný mýtus, že WiFi je náhrada kabelů všude tam, kde se někomu nechce tahat kabel a který bohužel v reklamách podporují i stupidní poskytovatelé internetu.

Minulý nájemník měl celý byt na wifině, pokud vím téměř v každém pokoji stolní počítač a jelo mu to bezvadně.To jen tak zmiňuju, nemusíme tu vést debatu o wifi síti. Chápu co jste tím myslel. Já měl PC vždy přes kabel, bohužel jsem v novém bytě, pár týdnů a natáhnutí kabelu zkrátka teď nemůžu řešit. Proto adaptér.Takže, dokud nenatáhnu kabel k routeru, co mi poradíte? Nebudu si kupovat nový router nebo nový adaptér, jen abych vyzkoušel zda to je tím .. taky si tyhle věci nemám od koho vypůjčit.

pokud tvůj router umí "udělat" 5Ghz wifinu a tvůj mobil se na ni umí připojit, tak si pro otestování udělej z telefonu usb wifi modem. Už jsem takhle dělal s několika Android telefony.

No minimálně je potřeba zkusit to propojit kabelem provizorně kabelem normálně na podlaze dveřmi, aby byla jistota, jestli to je tím přenosem WiFi nebo něčím jiným.

Asi mame trosku rozdilna meritka pro "bezvadne". Nejak si nedokaz predstavit aby na levnem SoHo routeru bezelo pres wifi "bezvadne" nekolikero pocitacu a telefonu.Router koupit muzes v nejhorsim jej do 14dnu vratis.

Protože sousedi nebo změna polohy routeru nebo změna polohy počítače nebo změna polohy nějakého předmětu v bytě atd. WiFi prostě nikdy stabilní přes několik zdí nebude, existuje hromada věcí, která to může zásadně ovlivnit. WiFi na stolní počítač je prostě blbost jak hrom už z principu, protože WiFi bylo odjakživa určeno pro přenosná zařízení, která z pochopitelného důvodu nelze mít připojena kabelem. Bohužel lenost a nesmyslné reklamy operátorů (typicky slogan "silná WiFi pro pokrytí celého domu" a podobné kraviny) spoustu lidí zblblo natolik, že považují WiFi za rovnocennou alternativu kabelu. Ale nic není dál od pravdy.

Sused si kúpil wifi opakovač aby mal silnú wifi v celom byte, preto to tebe hapruje.Vyskúšaj zmeniť v nastavení routra kanál.

Tak, vypůjčil jsem si notebook, připojil se k wifině, pustil test (byl jsem cca metr od routeru) a to samé, ping nějakých 71 a rychlost 8Mb/s. Po připojení kabelem ping 14 a rychlost vystřelila na 30Mb/s a funguje jak má.Změnit kanály určitě zkusím, děkuji za radu. Poskytovatel internetu mi právě teď tohle doporučil.

Tu otázku jak vidím hned někdo smazal, ale i tak odpovím.V nastavení je nastaveno 40MHz, v nabídce je pak 20MHz a Auto.Na nic víc jsem nesahal, pouze jsem zkusil změnit ten kanál.

Malo by to byť nastavené len na 20 MHz. Auto je možné použiť ak v okolí nevidíš iné cudzie siete. Možno to pomôže. Ak nie, tak je dobré vedieť, že 20 MHz by mali mať nastavené aj všetky tie okolité siete, ktoré vidíš.

Nastav 20 MHz. Počet kanálů je omezený a když si každý nastaví 40 MHz, které zabírají více, tak to nefunguje nikomu. Nainstaluj si do mobilu nějakou aplikaci na analýzu wifi a najdi si, jaký kanál je v tvém bytě nejméně obsazený a ten tam nastav.

Díky za radu, to zní dobře. Je třeba po tom restartovat router, nebo tak něco?

Ne, když ho vyresetuješ, budeš ho muset nastavovat zase celý znovu. Jen nastav 20 MHz, nejméně obsazený kanál a ulož to.

No, tak mám jiný adaptér, ale objednal jsem si i tenhle. Vždy je to lepší, jako kdyby byl zabudován v notebooku. Když je pod klávesnicí, tak nejede. Přes stěny to taky moc nejde. Nejlepší je, když je adaptér na kabelu USB a visí ve vzduchu u okna. Ve středě okna. Dá se natáhnout provázek, tak, aby se i jiný adaptér vytáhl do středu okna, a pak jede perfektně.