Problém s vypínáním PC a zvukem

Zdravím,Mám tady takový hodně zajímavý problém a nevím jak ho mám vyřešitPřednedávnem mi v PC odešlo SSD tak jsem ho vyměnil za nové, nainstaloval na něho systém a vše fungovalo jako před tím.Ale týden na to jsem se setkal s problémem, který jsem nikdy neviděl.Po vypnutí PC normálně přes Start a vypnout. Se počítač jakoby vypne, HDD slyším, že se zastavilo, síťovka přestane blikat a všechno vypadá, že je vypnuté. Jenom větráky se nepřestanou točit a běží dále. Dokud počítač nevypnu přes tlačítko na skříni. A to samé se děje když chci restartovat počítač. Už jsem zkoušel vypnout fast boot přímo ve windowsech, ale to nepomohlo. Také jsem se koukal do UEFI, ale nic jsem v něm nenašel. Nesetkal se tady někdo s takovýmto problémem ? Napadla mě možná špatně nastavená křivka ventilátorů nebo nějaká funkce co se zapnula a nevím o ni. I když jsem se v ničem takovém nehrabal ani nic nepřenastavoval.A druhý problém, na který jsem narazil je, že mi windows vůbec nedetekuje zvukovku na desce. A u ovladače na Řadič High Definition Audio mi to píše, že zařízení nelze spustit Kód.10. Takže nemůžu připojit sluchátka dozadu do desky, ale když si dám sluchátka dopředu do konektorů na skříni tak zvuk normálně funguje.Už jsem zkoušel reinstalovat ovladač, bez výsledku. Také jsem zkoušel zařízení úplně odebrat a pak nechat nainstalovat zpátky, ale bohužel opět bez výsledku.U tohoto začínám podezřívat, že se může jednat o HW chybu samotné desky, ale doufám, že to tím nebude. Jinak používám Windows 11 Home. Tak je taky možnost, že to mohl způsobit samotný systém.Děkuji za každou pomoc a odpověď.

Odpovědi na otázku

Typ zakladni desky?Ve Spravci zarizeni neni (krome te zvukovky) nejake nerozpoznane zarizeni?S Win 10 se to chova stejne?

Základní desku mám MSI B360-A Pro. Ve správci nic nerozpoznaného není. Zatím jsem nezkoušel přeinstalovat na 10 jelikož mám v počítači čistou instalaci 11. Ale myslím, že to bude dělat to stejné. Protože i například při odchodu z UEFI se počítač nerestartuje.

Toto jsem už zkoušel, ale také to nefungovalo. Ale to s tím biosem mě nenapadlo takže můžu zkusit.

Pokud to neni HW zavada, tak ten problem nejspis zpusobuje chipset driver. Proto je dulezite vyzkouset, jak se to chova s proverenym systemem.

Dobře zkusím. Nejdříve uvidím co udělá ten update biosu a kdyby to nějak nezabralo. Tak si tam zkusím natáhnout win 10.

Ještě mám tady jeden dotaz. Je nějaká možnost přeinstalovat zpátky na ty 10 aniž bych přišel o data ? Jelikož mám v počítači čistou instalaci těch 11 takže nemůžu použít to Go back tlačítko v nastavení. Protože nevím jestli když použiju Media Creation tool a dám že chci "Upgrade" tak jestli mi to zachová data a nebo ne.

data skopiruj na externy disk, napal na dvd, hod do cloudu... proste daj prec a nainstaluj cisty win10. Ak taketo tahy robis casto, tak si kup disk cisto na data a potom mozes so systemovym diskom sachovat ako chces.

Já mám druhý disk na data. Jakože mám C: To je systémák a potom mám D: a to mám na data a aplikace atd. Takže s tím D mi to nic neudělá ?

odpoj ho a az potom spusti instalaciu windows.

A nabootovat live OS a otestovat, tě nenapadlo?

Ano zkoušel. Zkoušel jsem si nabootovat Linux Mint v live sesion a hlásil mi ACPI Error. Což nejspíš znamená že je chyba na samotné desce.

Ta chyba se objevovala tak v roce 2017. V aktuálním buildu by to mělo být opraveno. Jinak Linux Mint není jediná distribuce. Co třeba poslední Ubuntu?

Také jsem zkoušel. Bohužel i tady problém přetrvává Tak tím pádem nevím. Jestli to může být chyba buildu windowsu a nebo samotné desky.

No logicky - když je problém i v linuxu, tak windows za to nemůže..

Dobrá tedy. Takže to nejhorší v co jsem doufal, že to není se nakonec vyplnilo . Každopádně děkuju moc všem za rady.

Ani update Biosu tedy nic nevyresil?

Bohužel ne