» Poradna » Programy

Problem s vypalovánim ve Windows 2000

Konfigurace je následující : Plextor 1210 IDE, Teac 40x, Nero, Win 2000Při kopírování CD v On the fly při 12 násobný rychlosti vypalování (při 8x je už všechno v pohodě) dochází k tomu, že vyrovnávací paměť ve vypalovačče se naplní, potom se vyprázdní a dokola. Pokud se kopíruje např. celý CD, tak to udělá asi 30-40x. Mechanika má Burn-proof, takže se CD nezničí. Vyrovnávací paměť v RAM počítače je pořád plná, takže je vyloučený, že by nestíhala CD-ROM. Na konci vypalování, kdy se paměť v RAM vyprazdňuje, tak už vyrovnávací paměť ve vypalovačče neklesá (až na úplnym konci vypalování se vyprázdní a následuje Lead out). Zkoušel jsem různý verze Nera a firmware, ale bez úspěchu. Dřív se mi to nestávalo až od jistý doby. Ve Win 98 chodí vypalování normálně i při 12x.Dík za každou radu co s tim.

Odpovědi na otázku

Ještě jsem zapomněl zapojení :primarní IDE master HDD,slave CD-ROMsekundární IDE master Plextor

Je velmi pravdepodobne, ze CD-ROM nestiha dodavat dostatecne rychle data. Technologie Burn Proof zajisti preruseni zapisu pri nedostatku dat a po naplneni bufferu zapis pokracuje. To by vysvetlovalo Vami popisovany jev. Lisovane CD jsou ruznych kvalit a v pripade, ze mechanika nenacte data napoprve, snizi rychlost cteni a cte znovu. Proto je vhodne nepouzivat zapis On The Fly - Burn Prof, ale tento problem eliminuje.

Pokud by CD-ROM nedodávala data dost rychle,tak by se první vyprázdnila vyrovnávací paměť v RAM a potom až ve vypalovačce. Navíc ve Win 98 funguje vypalování normálně.Přesto stejně děkuji za odpověď.

Pokud má Vaše čtecí mechanika DMA , je toto zapojení správné , jen je třeba zkontrolovat povolení DMA přenosů ve Win2000 , ještě jste neřekl ,jaký souborový systém používáte, případně velikosti alokačních jednotek atd..Také můžete vypnout Block Mode v BIOSu.NERO 5xxx na W2K funguje, ale žádná vášeň to není.Zkuste víc popsat stav počítače. Také se můžete podívat na www.ntiuser.com na cd Maker 2000, jeden z mála programů chodících bezchybně pod W2000.

Ve Windows 2000 používám systém souborů NTFS. Velikost paměti je 128 MB. Procesor Celeron 500 Mhz.Myslim, že problem není v CD-ROM, ale v přenosu dat mezi RAM a vypalovačkou, protože jak už jsem uvedl výše, vyrovnávací paměť v RAM (myslim asi 20 MB) neklesá, vyprazdňovala by se v případě, že by nestíhala dodávat data CD-ROM.I když je to jenom moje teorie, zas tak velký odborník v tom nejsem.P.S. I když zase na konci vypalování, když CD-ROM přestane číst a data do vypalovačky jdou jenom z RAM, tak už je všechno v pořádku a buffer ve vypalovačče už neklesá, takže nevim.

U některých programů jdou data z čtecí CD nejdřív přes TEMP na HDD, takže se bohužel podílejí všichni.Slyšel sem v téhle souvislosti o problémech při použití malých alokačních jednotek na NTFS.Ale dost pochybiji, že se u Vašeho počítače někdo obťěžoval zjistit optimální velikost alokační jednotky a nastavení diskových operací jinak by to chudilo ne ? ,-)Když máte zařízení ATA33 tedy ATA33disk a CD ROM podporující DMA, + cokoli jen v PIO (vypalovačka) je lepší dát na primární kanál obě DMA a na sekundární zvlášť PIO.Jiná situace je s diskem ATA66 nebo ATA100, kde se i s DMA cd mechanikou ovlivňuje na jednom kanále natolik , že je lepší nechat klesnout výkon CD rom zaponením v vypalovačkou , než zpomalit disk.Osobně zastávám názor, že kombinaci tří zařízení PIO, ATA33 a ATA66/100 není možné na jednom IDE řadiči optimálně zkonfigurovat a do našich sestav proto smíme tuto kombinaci dát jedině za předpokladu dalšího ATA řadiče (HPT či Promise)Kdy na HPT je pevný disk ( na druhém kanálu DMA čtečka podle počtu disků, někdy musí být na základním řadiči..... přez dva disky... ) a jako secondary master Zapisovací jednotka na základním řadiči. Primary master základního řadiče bývá volný kvůli využití na výměnný disk.

Pokud pouzivas ON THE FLY, pa doporucuji toto nastaveni: Primar Master HDD Secundar Master CD-ROM, Slave CD-RW Je dulezie, aby CD-ROM sypala DATA a proto je jako MASTER na Sec, na Primaru samotny HDD (ten je nejrychlejsi)!

Pouzivam jiz delsi dobu Plextor 8x spolu s NEREM ve W2k a narazil jsem na stejny, resp. podobny problem. Moje palicka neumi pokracovat, takze jsem si nejprve znicil celkem dost CD, nez jsem to vyresil. Predevsim by mne zajimalo, jaky pouzivas hardware, predevsim typ IDE. Ja jsem dal CD nejprve na muj HPT UDMA/66 radic. Tady to nechodilo vubec, CD se ani nezacalo palit, jenom jenom Nero i suplik palicky se zablokoval. Potom jsem to zkousel na standartnim Intel UDMA/33 radici (cipset I440BX), tady to chodilo podobne jako popisujes, az na to, ze kdyz mi dosel buffer hodilo Nero error abyl konec. Reseni bylo pomerne snadne i kdy nelogicke, vypnul jsem DMA mod pro palicku. MS implementace IDE driveru totiz CDcka v DMA modu prilis nepodporuje, Intelovske drivery jsou O.K.. CD palicka je ted sice pomalejsi pri cteni, CPU uz nestiha, a pri paleni to vytezuje CPU tak na 70% (mam PIII/733), ale chodi to od te doby spolehlive.Zdravi, Radek.