» Poradna » Notebooky

Problem s UEFI

Dobry den mam NTB Toshiba Tecra z40. Mal som tam 500gb HDD ktory som vymenil za SSD . Napadlo ma rovno zmenit boot na UEFI ked uz to preinstalovavam. Tak som v Biose zmenil boot na UEFI. Instalacia Win 10 prebehla v poriadku po instalacii teda po restarte ma znova hodi na instalacku z USB ak ho vyberiem tak SSD neprecita . Napise Insert disc ...... Skusal som zapnut vypnut secure boot , ale bez zmeny . Ak vypne legacy usb tak mi ani nenacita USB. USB je nahrany cez media creation tool. Skusal som aj rufus ale bez zmeny. Pri vypnuti UEFI a nainstolavani systemu ide vsetko v poriadku, len to UEFI neviem spojazdnit. Viete mi nejako pomoct a popradit

Odpovědi na otázku

Nechej tam legacy, uefi ti stejně neposkytuje žádnou výhodu - akorát problémy. Ale na to už jsi přišel ostatně sám....

Nebude rychlost nacitania vyššia ?

Media creation tool vytvara legacy USB. Mne sa podarilo bez problemov vytvorit UEFI bootovaci klucik pomocou Rufus-u.Navod tu:https://www.intowindows.com/create-uefi-bootable-usb-...

cez Media creation tool robim stale aj ine NTB s UEFI a funguje to. V tomto pripade som skusal aj Rufusa ale to iste. Ja to nainstalovat dokazem normalne len to nechce nacitat z SSD

To nové SSD je SATA nebo NVMe? Dals "Smazat disk" ???PS: MCT se musí udělat na PC s UEFI/GPT nebo použít Rufus.

Disk je Adata su650 256 gb ..... disk bol no prazdny pri istalacii sa formatuje sam .. Prevadzal som viac instalaci takze cez instalacku som ho formatoval mazal dokonca som skusal aj cez prikazovy riadok clean a convert to gpt

a) nejlepší je volba "Smazat a instalovat do volného místa".b) v UEFI nastavit boot "Pouze UEFI" a boot z Windows Boot Manager (ne z disku !!!).c) při aktivaci Secure Boot je nutné importovat default klíče.d) předpokládám, že USB fleš je správně připravena pro UEFI/GPT.Pokud to ani potom nebude bootovat ze SSD, připoj ho do jiného PC a podívej se, co na něm vlastně je (a co není), musí tam být EFI oddíl.

1. SSD bolo nove nerozbalovane - Instaloval som uplne na cisty SSD.2. Da sa zvolit but UEFI alebo CSM - Mam prepnute UEFI Windows boot manager kde to mam nastavit najst ?3. Secure boot kluce ako sa importuju? Nestaci ho mat vypnutý ?4. Skusal som to aj cez rufus a tam pisalo ze ho formatuje na GPT a bez zmeny. Na SSD nemoze byt nic ved je novy + som instaloval viackrat a pri instalacii com ho aj formatoval a cistil aj cez prikazovy riadok.

Původně "čistý" byl, ale po několika "pokusech" už nebude ... Takže vždy "Smazat atd."."Pouze UEFI" je dobře, WBM se volí v prioritě bootování (pořadí), možná to tam je při volbě "Pouze UEFI" už "předepsané", ověř. V žádném případě se nebootuje "z disku". Pokud chceš mít Secure Boot aktivní, musí se importovat ty klíče, je to někde v nastavení okolo toho Secure Boot. Jestli už Secure Boot byl správně nastavený, klíče tam budou, ale po vypnutí a znovu zapnutí se musí importovat (ale asi by to hlásilo při boot jinou chybu, na způsob nesouhlasu certifikátů nebo tak). Při UEFI Boot je možná Secure Boot povinný, ale neručím za to, možná se může vypnout (nicméně je to jedna z výhod UEFI).Pokud je fleš správně připravená, musí to fungovat. Některé NB mají nějaké UEFI volby "skryté" a zpřístupní se, až když je zadané heslo do BIOS (ale to asi není tvůj případ). U některých NB se s tím musí chvíli laborovat, zkus pohledat v dotazech tvůj konkrétní typ.

Tak instalaci spusť znova a hned na začátku dej Shift + F10, otevře se příkazový řádeklist diskselect disk X <-------------- za X doplň číslo disku, který si viděl v předchozím výpisu a chceš tam Windows instalovatcleanconvert gptexita zavři příkazový řádek. Pak pokračuj v instalaci.

To som skusal bez zmeny

Je v biosu možnost vytvořit boot entry nebo něco takového?

Ako tomu mam rozumiet ako boot entry ?

Můžeš vyfotit a někam nahrát všechny strany biosu kam se lze "proklikat"?

Vecer by som sa mohol k tomu dostat

Co je v Advanced > Change Boot Order ?

Teraz presne nepoviem ale myslim poradie bootovania

Tak to zjisti přesně co tam je (ideálně foto).

V poriadku odfotim ak budem pri tom.

Není to v režimu UEFI ... musí tam být ten Windows Boot Manager. CSM či Legacy musí být vypnuto.

No UEFI mam zapnute a vypnut mozem akurat USB legacy emulation ale vtedy mi ani nenabootuje instalacku Win 10 cez usb

Toto je hodně stará imlementace UEFI, která neimplementuje UEFI správně. Vykašli se na to. Na tomto notebooku UEFI nikdy nepojede. Ne nadarmo ho měl výrobce nejspíš od výroby vypnutý.

Odporúčam UEFI: Dobrý sluha nebo špatný pán? - Radek Zajíchttps://www.youtube.com/watch

Aktualizuj UEFI na nejnovější verzi, potom dej load seteup defaults, načti podpisy výrobce a pusť instalaci. Kdyby nebyl UEFI boot možný, tak by instalačka řvala.

Nejaky postup prosim ?

Sem zadáš model notebooku a stáhneš nejnovější firmware (nesprávně BIOS) https://support.dynabook.com/driversProveď aktualizaci postupem doporučeným výrobcem - klidně nainstaluj systém v legacy módu.V manuálu jsem to nenašel, ale předpokládám Del nebo F2, F9 pro Load setup defaults a F10 pro uložení nastavení. Mělo by to zresetovat i certifikáty.

... tak dotaz pro tebe ... Mám MB Gigabyte H77-DS3H už cca 7 let a SSD Kingston 120GB také kupované před cca 7 lety /všimni si, že ti nepíšu 7-mi ... / a přestože deska podporuje UEFI, tak mám nastaveno LEGACY, protože byly problémy s SSD /rychlost/. O co tím přicházím? /Že mám LEGACY místo UEFI ?/ ...

SecureBoot, podporu GPT (některé biosy umí, ale není to standard), tedy podporu bootování velkých disků, maximálně můžeš mít jen 4 primární partitions. Pokud chceš víc musíš šaškovat slogickými a do těch taky ne všechny desky podporují třeba bootování. Nemůžeš konfigurovat bios z běžícího systému. Bootovací flashdisky musíš dělat přes rufusm nestačí jen nakopírovat soubory (protože v MBR musí být nastavený flag, který ručně nenastavíš). Na každém disku můžeš mít jen jeden bootloader (typicky pokud chceš mít dualboot Win a Linux, tak musíš instalovat ve správném pořadí, jinak se ti to rozbije). Asi by se těch nevýhod dalo najít víc.

... díky za odpověď...Jen pro info: Mám HDD Seagate Barracuda 4TB samozřejmě GPT /MBR je do cca 2.2TB/ a funguje OK. /Ale není bootovací, ale datový./ /A ještě není SMR./ ... jinak ostatní mi celkem nevadí ...

Nějaká aktualizace firmwaru k desce a SSD není? Dělalo to i při připojení samotného SSD?btw: vidíš, občas stačí být sprostý a nadávat do čoboláků a lidi se hned naučí pravopis.

Tak k mé desce Gigabyte H77-DS3H rev. 1.1 je novější BIOS.Ale radši jsem ho nedával.S tou deskou je takový problém:Stáhnul jsem nový BIOS a chtěl přehrát přímo v BIOSu utilitou Gigabytu Q-Flash, ale nešlo to - chybová hláška - nesouhlasí délka souboru ... a CRC kontrolní součet.Vyzkoušel jsem všechny novější BIOSy a to stejné u všech BIOSů. ???Pak jsem ještě zkusil utilitu pro flash z Win, ale ta mi našla BIOSy pro revizi 1.0 !!!Radši jsem nezkoušel přehrávat BIOS. Nerad bych si tam nahrál jiný, než patří.Deska má DualBIOS. Tento původní BIOS mi funguje OK.Proč přehrávat novějším, když funguje OK a navíc není zcela jasné jakým BIOSem?Tak na krabici mám revizi 1.1, přímo na desce je také 1.1, ale utilita Gigabajtu mi nabízí revizi 1.0 ??? A revize 1.1 tam nejde !!! Viz. výše.Jako kdybych tam měl nahranou revizi 1.0 z výroby na MB s rev. 1.1 ???Je to takové podivné. Proto jsem update BIOSu radši vzdal.Nesetkal jste se náhodou někdo s něčím takovým?

Revize 1.0 a 1.1 sdílí stejný firmware. Všechno je to platforma AMI Aptio 4. Jakou verzi máš teď? Oni totiž možná neuvedli, že je potřeba přejít na meziverzi. Nemusíš se ničeho bát. DualBIOS funguje - sice jinak, než Gigabyte zamýšlel - pokud se flash nepovede, dočasně hlavní čip vyřadíš připájením jednoho pinu proti zemi.V každém případě je třeba flashovat z (free)DOSu z flashky s Rufusem. Je k tomu připravená dávka a AFUDOS Flasher (nebo jej můžeš nahradit pomocí AFUDOS Flasher v5.05.04 a vyšší + si napsat vlastní dávku).

To byla reakce na Dan Novy (ut131313)06. 07. 2019 00:52