» Poradna » Mobily

Problém s sd kartou

dobrý denmám sd kartu Kingston 64 GB zakoupenou v elektruna ní mám tato dataandroid 24 GB hudba 1.6 GBmapy 500 MB videa, obrázky 775 MB jinak nic, karta má podle správce úložiště 58.6 GB celkem, to nevypadá jako 64tuto hodnotu ukazuje asy dalších 4 správců co mám stažený také nevím kde je těch zbylých víc jak polovinakartu sem měl původně v huawei p8 liteten ale byl max na 32 GB sd kartya tak sem ji vyndal a teť jí man v p9 lite mini android 7.0 a z něj mám tyhle kodnotyvím že nebývají hodnoty karet přesně jak je uvedeno na obalu výrobci to zaokrouhlujouale tohle by byl prěstrělprosím o radu ohledně kartynápravu nebo jestly jí reklamovat

Odpovědi na otázku

To výrobci úložišť okrádají každého. I HDD. /Počítají kapacitu v desítkové soustavě a ne správně ve dvojkové./

Ale prd, rozdíl je mezi naformátovanou/nenaformátovanou kapacitou....

Já jsem někde četl, že počítají např. 1MB=1000KB a ne správně 1MB=1024KB. ?

Četl jsi to dobře, Mimoň špatně :)

viz wiki: "Formátování zapíše na disk metadata popisující prázdné médium ve tvaru zvoleného souborového systému." Ty metadata něco zabírají většinou je to okolo 10% z udávané kapacity

Ale prd, Dan má pravdu. Rozdíl je způsoben tím, zda se počítá 1MB jako 1000kB nebo 1024kB. Výrobci 1MB udávají jako 1000kB, ale data jsou ve dvojkové soustavě, takže reálně jeden 1MB zabere 1024kB (1GB zabere 1024MB atd.), proto se využitelná kapacita ukáže nižší.

This means that when a drive is formatted, the functional storage space of the drive is less than its unformatted capacity. The amount by which space is reduced varies depending upon the type of formatting used for the drive and also the amount and size of the various files on the system. Since it does vary, it is impossible for the manufacturers to quote the formatted size. This problem is more frequently encountered with flash media storage than larger capacity hard drives.

Anglicky a pořád stejně blbě :) Tohle je věc od počátku existence úložišť a příčinou rozdílu je právě dvojí způsob počítání jednotek, viz. vysvětlení výše.

Respektive ano, formátovaná/neformátovaná kapacita do toho vstupuje taky, ale jen s minimálním vlivem. Ten zásadní rozdíl 58 vs. 64GB je způsoben tím různým přepočtem jednotek.

Ano. Naformátování, filesystém nějaké režie má. Ale rozhodně ne tak velké, jako když někdo počítá 1000 B jako kilobajt, následně 1000 KB jako megabajt, a následně tisíc takových megabajtů jako gigabajt. :D

Ale ten je minimální. Pokud se byvíme o součtu oddílů verzus místo. U MBR je to jeden sektor plus některé diskové manažery dodržují zvyk, že oddíl začíná na novém cylindru (tedy jeden cylindr je nevyužitý), u GPT je to trochu víc, ale taky je to pár sektorů. Trochu víc si vezme systém souborů, protože někam musí ukládat seznam a umístění souborů. Ale pořád jsou to drobné.Zbylé místo by mělo být ve správci disků vidět jako nepřidělené.Hlavní je to, že 64GB=64000MB=64000000kB=64 000 000 000 B (a většinou bývá o něco více, přinejměnším proto že to musí být dělitelné 512, 2TB disk má víc klidně i o stovky mega třeba u mě 2,0 TB (2 000 398 934 016 bajtů)) což si přečte operační systém a pak z toho vypočítá gigabajty tím, že to potřikrát vydělí 1024 tedy 64 a devět nul / 1024 / 1024 / 1024 = 59.6 GB podle windowsu (podle linuxu je to ovšem správně 64 GB a překvapuje mě, že podle androida ne). Takže ten rozdíl neni zase takový.

Není co reklamovat 58GB je totéž, jako 64GB, pokud se počítá v desítkové vs. dvojkové soustavě.

Nemáš čo reklamovať. 64 GB = 59,6 GiB a ešte je tam nejaká réžia na samotný filesystém.https://cs.wikipedia.org/wiki/Gibibyte