» Poradna » Web a internet

Problém s routerem

Dobrý den,přestěhoval jsem se do podnájmu v Polsku a majitel nám poskytl kabelový internet (bohužel žádné podrobnosti o něm nevím). Pokud kabel připojím k notebooku, internet funguje bez problému.Problém ale nastává, když kabel připojím k routeru. Mám normálně nastaveno DHCP a router se i tváří, že je připojený k internetu. Ten ale nefunguje. Zkoušel jsem dva různé routery, stejný problém. Když spustím diagnostiku přes Windows, tak mi to píše, že "Server DNS nereaguje".Omlouvám se, ale bohužel nevím, jak lépe problém popsat.Děkuji za jakoukoliv radu.

Odpovědi na otázku

Porovnej nastavení IP notebooku připojeného přímo (kdy internet funguje) s nastavením IP LAN a WAN routeru když ho připojíš místo notebooku. Někdy se stane, že LAN a WAN adresa routeru je ve stejné síti, router pak neví na kterou stranu má posílat pakety. Pomůže změnit LAN adresu routeru (pokud má 192.168.0.1/24, nastav 192.168.100.1/24) a začne to fungovat.

Naklonovat MAC adresu NTB na router.

Děkuji za rady, ale zatím ani jedna nepomohla.

Dej sem výpis ipconfig /all obou variant připojení.

https://1drv.ms/i/s!Ao6gCmZvoGz7g5BqMHc58Za381_2Xw

Na obou stranách máš IP v síti 192.168.1.0/24 (viz. první příspěvek)Změň v konfiguraci routeru LAN IP (např. na 192.168.100.1) a začne to fungovat.

Stále nic. https://1drv.ms/i/s!Ao6gCmZvoGz7g5BrrZYNj20_Uk3V3g

Do jakého portu routeru zapojuješ "výstup ze zdi" ?

Do zluteho, barevne odliseneho od ostatnich ctyr. Tohle jsem snad nepoplet :)

Opiš nebo "vyfoť" nastavení a stav WAN a LAN portů routeru - na starém Asusu to vypadalo takhle: http://m.setuprouter.com/router/asus/wl-520gc/log-... a je tam vidět, že LAN a WAN mají adresy v různých (192.168.1.0/24 a 192.168.2.0/24) sítích.

To je sice správně, ale to je WAN, takže musíš nastavovat (v routeru) WAN nikoli LAN...

K WAN jsem našel pouze tyto možnosti nastavení, nikde možnost nastavit adresu. https://1drv.ms/i/s!Ao6gCmZvoGz7g5Bs3P4q8nqiu_fVLA

To vypadá správně (kdybys změnil WAN type z Dynamic na Static, mohl bys WAN rozhraní naadresovat ručně), jen se mi nezdají adresy 0.0.0.0 u DNS serverů.Zadej primární 192.168.1.1 a sekundární 8.8.8.8, případně testni (a ukaž) ping na obě adresy a funkčnost překládání otestuj pomocí nslookup.

Pokud je v tuto chvíli chyba už jenom v DNS-serveru, měl by fungovat ping na 8.8.8.8.

Tazko povedat ci to, co to pise je skutocne ten problem, ktory treba riesit. Windows si niekedy statocne vymysla. Nastav si len na ten pokus DNS servery fixne trebars na 8.8.8.8, aj ked existuju aj lepsie.