Problém s RAM

Zdravím, stala se mi velice zvláštní věc, kterou si tak nějak neumím vysvětli. Volal mi známí, že mu nejde spustit počítač, tak jsem se šel na to kouknout a zjistil jsem, že problém bude v RAM. Předem zmíním že se jedná o nějaké staré HP CompaQ s Core quad Q9550. Zjistil jsem, že bude vadná ram, takže jsem vytáhl jeden modul ze 4 a postupně jsem zkoušel, se kterým to nenaběhne. Jakmile jsem identifikoval vadný kus, tak jsem ho vytáhl a počítač fungoval (pouze se 6GB ram, ale fungoval) Tak jsem objednal nový kingston modul 2GB DDR3 1333Mhz, tudíž parametrově stejný, jako byl ten, co odšel. Problém byl, že při vložení do PC počítač zase nenaběhl, takže jsem zkusil počítač zapnout jen s tímto samotným modulem a zas to nešlo. Takže jsem tam vložil ten starý modul, za který jsem měl, že je nefunkční a najednou počítač naběhl a funguje s 8GB RAM. Vysvětlí mi někdo prosím, co může být příčina tohoto problému?.Děkuji za pomoc.

Odpovědi na otázku

a jak jsi kouknutim poznal ze je problem v RAM?

Prohazoval jsem RAM a bez jedné konkrétní to naběhlo, když byla v jakémkoli slotu, tak se PC nezaplo, ale je divné, že potom, co jsem tam vložil samostatně tu novou, tak PC stejně nenaběhlo. A pak, jak jsem tam dal tu starou, tak to funguje, prostě nechápu, v čem může být problém.

Viz příspěvek níže, takhle se paměť určitě netestuje.

Špatný kontakt.JInak RAMky se testují programem MemTest86+ - https://www.memtest.org/ (stáhnout ISO -> vytvořit bootovací USB flash -> nabootovat -> nechat běžet více průchodů, ideálně přes noc).

A zkoušel jsi ji i v jiném slotu? Může být problém i v té desce. Staré deska, kde chcípne jeden ze slotů na RAM není nic neobvyklého.

Zkoušel jsem všechny sloty.

A vždy nefungoval ten samý modul, ať byl kdekoliv? Napiš sem ještě přesné označení těch modulů. Jak starých, tak nových. Nebo nafoť jejich štítky. Ta nová se může lišit vnitřním uspořádáním a proto si nemusí s ostatními rozumět.

Deska je nějaká originální HP, nevím teď přesné označení a ramky nemůžu vyfotit, nemám je doma, je to PC známého. Každopádně jsou tam 3x HP RAM od samsungu, pak jedna kingston a funguje to, tu novou jsem dal taky kingston a nefungovala ani samostatně. Ale přitom ta stará co neměla být funkční, tak fungovat začala.

Len zo zvedavosti: doska má 4x DDR3?

Třeba tatohttps://www.asus.com/Motherboards/P5E3_Premium... Sám jsem ji měl.Na paměti je dost vybíravá.Pro maximální množství RAM (4x2GB) vyžadovala Dual rank moduly.Což bude nejspíš problém i v tomto případě (na těchto starých chipsetech pro C2Q procesory).Desku neuvádí, takže je to věštění z koule.Jediné, co lze usoudit je to, že je to deska s Q45 chipsetem, takže to bude podobné s tou X48 nahoře.