» Poradna » Programy

Problem s programovanim v Rapidq (basic)

Takze som uplny zaciatocnik v programovani. Chcem naprogramovat v Rapid-q to je programovaci jazyk
ktory vychadza povodne s Qbasicu ale je uz objektovy. Vsetky veci pisem rucne, kedze sa ho chcem naucit.

No a chcem urobit program ,ktory premeni nejaku zadanu sumu Eur na Sk koruny.

Tu je zatial zdrojovy kod.
Nevie ako docielim to aby z cisla vlozeneho do prvej kolonky sa stala premenna a ta sa vynasobi konverznym kurzom
a vysledok sa ulozi do kolonky druhej.
V klasicko Qbasicu to viem docielit ale tu nie.
Dakujem.

$APPTYPE GUI
SUB premena

END SUB

DIM MainForm AS QFORM 'urobi nam okno
MainForm.Caption = "Euro kalkulacka"

MainForm.Height = 340
MainForm.Width = 350
DIM Eura AS QLABEL

Eura.Parent = MainForm 'napise znak ojra
Eura.Caption = "€"
Eura.Top = 13
Eura.Left = 25

DIM EuraEdit AS QEDIT 'prva kolonka
EuraEdit.Parent = MainForm
EuraEdit.Left = 70
EuraEdit.Top = 10
EuraEdit.Width = 50

DIM Rovnasa AS QLABEL 'znak rovna sa
Rovnasa.Parent = MainForm
Rovnasa.Caption = "="
Rovnasa.Top = 13
Rovnasa.Left = 150

DIM EuraVysledok AS QEDIT 'druha kolonka

EuraVysledok.Parent = MainForm
EuraVysledok.Left = 200
EuraVysledok.Top = 10
EuraVysledok.Width = 50

DIM Sk AS QLABEL 'znak SK
Sk.Parent = MainForm
Sk.Caption = "Sk"
Sk.Top = 13
Sk.Left = 260

DIM konverz AS QBUTTON 'tlacitko premen
konverz.parent = MainForm
konverz.Left = 125
konverz.Top = 40
konverz.Width = 110
konverz.Caption = "Premen na SK"
konverz.OnClick = premena

MainForm.ShowModal

Odpovědi na otázku

Do faku som nevedel ze to tak zalame, tu mate zdrojovi kod www.2shared.com ...
Tu mate obrazok programu img87.imageshack.us ...

Poslite mi prosim niekto zdrojovy kod euro kalkulacky s prveho prispevku v tomto fore, link na 2shared je uz nefunkcny. Dakujem. Email: om7atx@sanynet.sk

Moja rada - okamzite to zahod a zacni robit nieco pouzitelnejsie. Vazne.

Ja by som odporucal od uplnych zakladov - tzn. C a pointre, vlastna implementacia a pouzitie darovych struktur, vlastna implementacia beznych algoritmov, potom C++/Java/C#, ale ak chces pokracovat v robeni takychto okienovych aplikacii bez vsetkeho toho hardcore programatorskeho pozadia (to neber ako urazku, alebo vycitku, zalezi aj na co sa ucis programovat; fyzikovi alebo matematikovi stacia uplne ine znalosti ako programatorovi), tak sa vrhni na C# a WinForms, je to velmi jednoduche a ucis sa pritom syntax, ktora je odvodena z C a pritom syntax podobnu C maju desiatky az stovky jazykov. Takyto otrasny zapis ako basic je jednoducho otrasny ;)

"darovych struktur"

:D Samozrejme "datovych struktur" ;)

Takze to C je najlepsia alternativa. Inak mam doma knihu Programovaci jazyk C z roku 1978.
No skusim teda to Cecko..Dik

Hm, nebude to Kernighan & Ritchie? Potom pozor na to, ze sa to od dnesnych ANSI ISO C noriem lisi ;)

Su to oni. No tak postudujem s netu teda. Este raz dik.

declare sub Displej
const prevod = 31
dim F as qForm
F.caption = " Euro kalkulačka"
F.borderStyle= 5
F.width =400 : F.height=300 : F.center
F.onPaint = Displej
dim E1 as qEdit
E1.parent = F
E1.left=30 : E1.top=100 : E1.width = 80
E1.onChange = Displej
dim L1 as qLabel
L1.parent = F
L1.left=30 : L1.top=150
F.showModal

sub Displej
defLng H = int(100*val(E1.text)/prevod)
defStr E = "Euro = " + str$(H\100) ' \ celociselne deleni
defStr C = "Cent = " + str$(H mod 100)
L1.caption = E + " " + C
end sub

Převod z Eur na Koruny je hodně podobný. RapidQ je dobrý.

sub Displej ' prevod Eura -> Koruny
defLng L = int(100*val(E1.text)*prevod)
' nasobeni stovkou zarovna pozdeji na 2 desetinna mista
defStr K = str$(L\100)
defStr H = str$(L mod 100)
L1.caption ="Koruny = "+K+" Halire ="+H
end sub

pane boze, co je toto ???
a potom takyto "expert" pride na pohovor, kde prehlasi ze vsetko ovlada a vypyta si 80 tisic mesace

Ahoj....programování v Rapid-Q je trochu jiné než jiný basic,je potřeba se s ním seznamit,podivat se do "example"..."helpu".....(uskalí muže být ve formatu,kterým se píše,někde musejí být uvozovky...)a učit se s ním,až se to naučíš,tak zjistíš,jak je s ním práce jednoduchá, sice se musí vše datlovat,ale výsledný program je malý a navíc nepotřebuje žadné další velké knihovny jako například exe soubory vytvořene ve visual basicu......Jeden z mnou vytvořených programů je na http://jawa.aspweb.cz/setup.exe... ....jedna se o hru.kde sem se nezaobíral vzhledem,ale hlavně funkčností....jinak nejen baliček s programem Rapid-Q mužeš stahnout z mého webu zde http://jawa.aspweb.cz/programy/index.htm... ....dole.....přeji hodně uspěchů :)