Problém s oddíly......

mám disk 40GB (v BIOSu nastaven původně na Auto, zkusil jsem i LBA), kdysi jsem ho rozdělil - myslím v Linuxu - na několik oddílů a teď je stav takový: 8GB NTFS boot (Windows 2000), 2GB FAT32, 2GB FAT32, 2GB NTFS a zbytek (cca 24GB) Linux (ten už ale teď nejde nabootovat - jinak ale vše funguje). V průběhu času jsem oddíly měnil (krom Linuxu a první partition) až do současné podoby. Včera jsem chtěl partition pro Linux smazat a naformátovat na FAT nebo NTFS, ale nepovedlo se:ve správci disků Windows 2000 se dotyčná partition označená jako "24,29GB Nepřiřazeno" - a tento oddíl nejde ani smazat ani naformátovat ani rozdělit ani v něm vytvořit nový oddíl, prostě nic. Nějaká chyba se ale nehlásí.V FDISKu boot diskety Win ME se oddíl 24GB vůbec nezobrazuje - ukazuje sice, že disk má celkem cca 40GB a ukazuje že všechny alokované oddíly mají cca 14GB, ale při pokusu o vytvoření nového oddílu napíše, že disk už nemá místo.Podobné je to v FDISK z FREE DOS.zkusil jsem Linux (instalačka CD Red Hat 7.3) - Disk Druid: volné místo zobrazuje, ale při pokusu o vytvoření oddílu v něm napíše "Could not allocate requested partitions", opět nejde nic dělat - volné místo/oddíl smazat, naformátovat, rozdělit, nic.Linuxový FDISK: ten nevypíše vůbec volné místo (24GB oddíl) a při pokusu o vytvoření nového oddílu (klávesa "n") napíše: no free sectors available"Zkusil jsem i Ranish Partition Manager 2.44: Ten při startu napíše "MBR/EMBR partition overlap an existing partition. Partition not imported". Při pokus o vytvoření nového oddílu ve volném místě vypíše "Boot sector doesnt have valid information" což s naformátováním zmizí. Po naformátování stav uložím ale doopravdy se s diskem nic nestane, protože při novém nastartování tohoto programu je stav jako před tím, což také potvrzuje např. FDISK.Zkusil jsem Partition Magic  8: ten po startu vypsal: "PowerQuest PartitionMagic has detected an error 110 on the partition starting at sector 29463210 on disk 1.The length of the partition in tha Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Podle mně je problém v tom, že jsi vyčerpal všechny čtyři možnosti primárních partition, takže jestli chceš využít unallocated "oblast", musíš přes ni roztáhnout tu Extended oblast (tvoje třetí jestli se nepletu) a v ní potom vyrobit logický disk.Jestli ty dvougigový oblasti jsou všechny pro data (není na nich OS) měl bys je mít všechny jako logický sdružený v jedný extended primární oblasti.

Tak jsem ty kódy konečně našel, podle http://www.ntfs.com/partition-table.htm máš extended druhou oblast

díky za radu, ale v tom to není, protože Primary partition mám jen 3 (a jeden Extended a v něm jeden logický oddíl).

No právě, extended je ten čtvrtej primární

bylo to opravdu tak, je možné mí maximálně jen 3 primary a 1 extended. Takže jsem 1 primary smazal a vytvořil nový ve volném místě a zbytek jsem použil pro zvětšený extended.
Moc díky!

Za prve zazalohuj si MBR (tj. 1. sektor disku - 512 B) nekam na disketu. Nejuzitecnejsi informace, ktere muzes poskytnout je vypis partition table. Zkus jeste pustit linuxovy fdisk hod sem vypis partition table (p) s jednotakami sektororu (u) a pak jeste vlez do expert rezimu (x) a jeste jednou CHS vypis (p). Abychom ziskali presne informace. Dal se jeste podivej na to, co o sobe rika disk (hdparm -i /dev/hdX), (hdparm -I /dev/hdaX) nebo (dmesg|grep hdX). Je nutne zjisti pocet sektoru. Ty pises, ze mas 5 oddilu, ale na vypisu, co jsi poslal jsou jen 4 (asi jsi ten linuxovy smazal). Kdyz jsem prelozil ty cisla, tak my vychazi:N Typ Start Konec Velikost1 NTFS 63 16771859 8189 MiB2 W95-FAT16 16771860 20868434 2000 MiB 3 W95-Ext'd 20868435 24965009 2000 MiB4 NTFS 24965010 29463209 2196 MiBUsuzuji, ze mas 4 primarni oddily a tudiz dalsi primarni nelze vytvorit (max 4). Je nutne jeden primarni oddil smazat (nejlepe ten posledni) a vytvorit tzv. 'extended' oddil az do konce disku. To je takova obalka, ktera umoznuje definovat dalsi oddily, ale ne jiz primarni, ale 'logicke'. Vyskytuje se ti tam oddil typu W95-Ext'd, coz nevim, zda je to plnohodnotny extended oddil. Navic extended oddil, myslim, muze byt nejvise jeden.Doporuceny postup: Nejakou utilitkou zmen oddil 3 z W95-Ext'd na W95-FAT32 nebo NTFS. Pak jestli chces 5 oddilu, tak smaz 4, vytvor extended oddil c. 4 az do konce disku a pak vytvor 2 logicke oddily uvnitr extended. Jestli ti staci 4 oddily, zvetsi oddil 4 az do konce disku a take roztahni jeho souborovy system.

no, já mám 3 primární oddíly (tak to ukazují všechny programy a utility které jsem použil) a jeden Extended. Poslední "oddíl" 24GB je spíš už jen zbytek po linuxovém oddílu...

výpis oddílů v linuxovém FDISK:
Nr. Af Hd Sec Cyl Hd  Sec Cyl  Start      Size    ID1   80  1   1  0   254 63 1023  63     167717987  072    0 254 63 1023 254 63 1023 16771860  4096575  0e3    0 254 63 1023 254 63 1023 20868435  4096575  0f4    0 254 63 1023 254 63 1023 24965010  4498200  075    0 254 63 1023 254 63 1023  63       4096512  06
Disk /tmp/hda: 255 heads, 63 sectors, 5005 cylinders