» Poradna » Notebooky

Problém s načtením Win10

Zdravím, mám notebook od Lenova a dneska se rozhodl, že mě vypeče, v chodu se natvrdo zaseknul a pomohlo jen nelítostné vypnutí dlouhým stisknutím power buttonu. Notebok se začal sám zapínat, naskočí logo Lenova a po něm tabulka odkazující mě na Boot managera s hláškou „Default Boot Device Missing od Boot Failed”Odtud jsem se dostal do Boot manageru, ale ani jedna z možných variant nepomohla s rozeběhnutím systému. Navíc jsem se teď dostal do fáze, že se notebook sám zapne, naskočí logo Lenova, proběhne pár písmen co mi nedávají moc smysl, pak se obrazovka přepne na černou obrazovku s hláškou „Checking media” a tím veškerá sláva končí. V NTB se ozve cvaknutí, obrazovka se vypne a celý proces se opakuje.

Odpovědi na otázku

Vadný disk ??? Otestovat z boot média nebo v jiném PC. Vadný bootloader ??? Zkusit opravu systému z instalačky.

Jsem v tomhle ohledu lajk, ale do Biosu se nelze nyní dostat, nevím jak ji ak zkusit funkčnost disku. Napadá mě zkusit ho vytáhnout a přes rámeček napíchnout jako exterák na jiný počítač. Co se týče instalačky, tak žádnou nemám, notebook byl koupen už se systémem, který se při prvním zapnutí instaloval.

Disk lze otestovat v jiném PC … buď rovnou připojit na SATA nebo přes "rámeček" do USB. Pokud tedy je to SATA disk.Instalačku lze stáhnout z webu MS:https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/w... Pokud je v záruce, reklamovat.

Jak jí ale dostanu do ntb? Do Biosu jsem se dostal, jde disk ozkoušet odtud?

Vypálíš ji na DVD nebo vytvoříš bootovací USB disk.

Tak disk jsem dal do „rámečku”, píchnul k jinému počítači. Hučí, svítí, ale není v počítači vidět

Můžeš ho připojit i "přímo" na SATA, pro diagnostiku je to asi lepší. Ale to, že není vidět, není dobrá zpráva … Není vidět ani ve "správci disků"?

Pres USB port vetsinou nejde delat poradnou diagnostiku. Nechal bych ho ve stavajicim a nabootoval nejaky Linux z flashky a odtud se na to poradne podival co s tim je.

To je pro mě mafie, do který neproniknu, mám ponětí o tom co je to Linux a Ubuntu, tam končim, nikdy jsem si s Biose ani bootováním nehrál.

Ahoj Tomáši. Už si ten problém vyřešil a popřípadně jak? Mám teď úplně stejný problém.... Dostal jsem nový počítač a předtím byl 3x opravovány z důvody poruchy pevného disku a já chtěl vrátit peníze, ale Alza mi dala nový, ale to je teď vedlejší. Mám ten notebook 3 dny a hned už tohle... Nejde s tím něco dělat, moc s PC neumím nevím si rady. Prosím pomoc.

Dobrý den, bohužel se jedná závadu na disku, kdy přestal fungovat jakýsi čtecí mechanismus. Disk samostatně běží, dokonce vydává zvuky ale „nechroupe” tak jak by měl. Jediným možným řešením, pokud bych chtěl zachránit data, tak dát disk nechat opravit, což se pohybuje od 15-20 tisíc. Proto se smiřuji se ztrátou dat a notebook posílám komplet na reklamaci.