Problém s načtením externího HDD

Zdravím. Nepomohl by mi někdo radou?Mám externí HDD asi rok starý, jenž donedávna pracoval OK. Nyní když jej připojím k počítači - tak problém: Počítač jej vidí a dokonce píše, že pracuje správně. Nejde však otevřít a jediné co mi počítač doporučí je formátování.No řekl jsem si, že skápnul, ale !!! Když jej připojím k televizi nebo jakémukoliv nepočítačovému zařízení - tak tam všechno je (fotky , kamerové nahrávky , filmy ). Mohu nějak zachránit data než ho zformátuji ?? Můžu jej nějak donutit k načtení ??HDD je WD My Passport ultra

Odpovědi na otázku

můžeš na svém PC zkusit nabootovat (z flash disku / DVD) nějaký live linux - např. Xubuntu, připojit disk a pokud data uvidíš, tak si je hned zkopírovat na HDD v PC. Pokud to půjde takhle, máš vyřešeno a nepotřebuješ žádný speciální SW.Pod linuxem jsem takhle připojil a data dostal z hodně disků, které Windows odmítal ukázat v Průzkumníkovi.

Moc děkuji za radu, ale obávám se že nabootování linuxu je nad moje síly. díky

Zkusím sehnat někoho s linuxovým pc. Dík

nezvládneš stáhnout tohlehttp://ftp.uni-kl.de/pub/linux/ubuntu-dvd/xubu... a dát to na prázdný flash disk (snad stačí 4GB, ale radši pokud možno 8GB) podobně jako tady:https://blog.zdenekvecera.cz/item/rufus-jak-vytvorit-b... a pak z usb nabootovat podobně jako tu:http://www.servispckupka.cz/jak_zavest_nabootovat_sys... pokud ti to přijde moc složité, tak to tedy skutečně dej někomu znalejšímu.

Připojuješ ho k USB na zadní straně PC? Pokud nemáš vpředu na PC USB 3.0, ale jen USB 2.1, nestačí napájení +5 V ke správnému roztočení motorku disku. Možná ti to kdysi i fungovalo, napájení bylo na hranici. Časem se zvyšuje opotřebením motorku jeho spotřeba a 0,5 A výstup z USB 2 nestačí (přední USB konektory navíc mají ve skříni další cca 40 cm kablík a úbytek napětí na něm problém dále zhoršuje. Zkus tedy připojit USB kablík dozadu PC.

"USB kablík dozadu" znamená "externí HDD dozadu"

Děkuji za radu, ale myslím, že to není můj případ. Zkoušel jsem to na více počítačích s různými Windows. Krom toho počítače jej vidí - "jen" jej nejde otevřít. Bez napájení by na něj počítače nereagovaly.