» Poradna » Windows (a jiné OS)

Problém s GRUB rescue

Dobrý den,mám problém s notebookem:-Po vymazání Fedory s dual-boot w10 mi po restartu počítače nenačte normální grub, ale grub rescue, doufal jsem, že když oddělám fedoru tak se mi bude normálně načítat w10.-Když jsem se koukal na internet tak jsem našel návody jak to opravit pomocí instalačního usb/dvd s tím, že před grub rescue budu mačkat klávesy jako esc, c, f10, f12 apod.. ale nic nepomohlo (zkoušel jsem jednotlivě všechny klávesy a klavesy Fxx i s ctrl a altem.Tím jsem zjistil, že nedokážu jít do biosu ani nabootovat usb/dvd (zkoušel jsem dvd lubuntu 16.04, usb windows 10, dvd win xp)Mohl by mi někdo pomoci s opravou ?Děkuji za každou kloudnou odpověď.(Našel jsem i návod, kde se dělal cmos reset, ale nemám při sobě žádný malý šroubovák na rozdělání notebooku).

Odpovědi na otázku

Na takéto situácie mám Puppy. Nahodim, spustim grub4dos a ten mi nájde všetky zavadzače a mám pokoj. Síce asi sa nekamaraci s GPT HDD, ale inak je na opravu zavadzača pri viac-boote dobrý pomocník. Plus sa edituje ozaj ľahko a vieš dopísať podporu blogu aj z DVD, lebo z ISO

Jemu Puppy nepomůže, protože se nemůže dostat do SETUPU, nedokáže změnit priority bootování, a s nejvyšší prioritou mu bootuje HDD s Grubem.

Tak dať do iného PC, nabootovať Linux, pripojiť disk aj keď je zamknutý a po vrátení do NB hádam už povolí boot z iného zariadenia. Nedávno tu niekto písal ako pripojiť HDD kde je uspaný win

On ale nechce probrat uspaná Windows, on buďto potřebuje do Grubu dát záznam o Windows, nebo nejlépe se Grubu zbavit a nahradit ho zavaděčem Windows.V tomhle mu Linux nepomůže víc, než Windows. K ničemu ho nepotřebuje. Ale jak se to z Windows teď opravuje, to netuším, nějaké to fixboot a fixmbr určitě bude k vygooglení.Nebo může pomocí Linuxu disk rovnou úplně smazat, pak mu Windows instalace nabootuje, akorát bude muset udělat novou.

Hmm, těch rad je asi milion, takže použijeme tu nejtvrdší. Křišťálovou kouli nemám, předpokládám tedy SATA disk. Hotswap umí snad všechny.1. Vyndejte HDD z počítače.2. Vložte instalační médium Windows3. Nastartujte počítač, nabootujte instalační proces4. Zandejte HDD do počítače5. Po detekci udělejte takové to fixboot/fixmbr atd., abyste se zbavil Grubu a Windows vám jej nahradila vlastním zavaděčem.

To bude sranda s notebookem :)

Proč? Možná to bude o 3 šroubky více než u desktopu. Jinak žádný podstatný rozdíl. Tedy pokud si na to mechanicky věříte.Nebo jenom vyndejte disk, dostaňte se do SETUPu, vyřešte si, co potřebujete, a disk vraťte.

Nejsem si jistý, jestli jsem to udělal správně, ale vyndal jsem HDD, nabootoval windows až do instalace (vlastní instlace), ale jakmile vložím HDD zpátky do počítače tak se automaticky vypne a po zapnutí opět grub rescue.

Ještě je možné vložit jiný (čistý) disk, jedno, zda SSD či HDD, nainstalovat Windows a pak ho naklonovat na původní disk.Když už ho máš vyndaný, můžeš ho taky v jiném PC smazat (diskpart, clean).

https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/ stiahni cd spust rufus program http://rufus.akeo.ie/ a napal na usb kluc a uz len nabootuj z usb kluca a klikni recommended repair za minutu mas obraveny grub

nedokáže nabootovat z USB dokud bude moci bootovat z disku

ty mas linux a nevies sa dostat do biosu na svojom laptope? dobry fail

Není to můj laptop, a nevím jak vy, ale já při změně pořadí bootování nelezu do BIOSu, to by asi vyžadovalo trochu lepší vybavení, ale do SETUPu, který ty hodnoty změní za mě.

Samozřejmě ale jestli si na to fandíte, poraďte tazateli, jak změnit obsah BIOSu v tom jeho notebooku. Vypadá to pro vás jako samozřejmost. Jen nevím, jestli má doma tazatel mikropájku, programátor, a další výbavu.

vlakno je o probleme s grub zavadzacom nie o biose panko z ceska. ja som reagoval na grub. ked bude vlakno ze sa nemoze dostat do biosu tak budeme riesit problem s biosom

Když napíši, že se do biosu dostat nejde, tak to prostě nejde.Taky jsem psal, že jsem zkoušel DVD Lubuntu 16.04, DVD Windows XP SP3 a Windows 10 na USB, takže tvůj komentář je zbytečný, když neumíš poradit ohledně tématu tak nepiš vůbec.

"...Po vymazání Fedory..." A jakpak to "mazání" proběhlo?

Asi špatně, když mi to rozhodilo zavaděč systému.

Takže jste "smazal" diskový oddíl s Linuxem a chudák GRUB nemohl najít adresář /boot, kde měl další stage a ostatní soubory a kde byla ZÁLOHA MBR/GPT, která se vytváří při instalaci zavaděče.

Problém vyřešen.Vyndal jsem HDD z notebooku a napojil na stolní pc, poté nainstaloval windows xp a HDD vrátil do notebooku, funguje bez problému.#Close

Tolik profesionálních rádců a nakonec tak jednoduché řešení. 😉