Problém s grafikou, snad důvod zamrzání?

Zdravím, předem se omlouvám jestli napíšu kravinu, ale nechci zbytečně něco dodatečně kupovat nebo házet na reklamaci.Zkusil jsem si poskládat vlastní PC ( s výjimkou zdroje a HDD)Instaloval jsem i nový OS. Takže problém bude určitě u Hardware.Jde o to, že mi počítač asi co 5 minut zamrzá. Pomůže jen nekompromisní vypnutí. Jelikož mám průhledný case, všiml jsem si, že se větráky u grafiky netočí, následně po několika vypnutí a zapnutí jsem si všiml, že se při startu roztočí, ale pak zastaví a už se ani nehnou. To by mohl být problém, ale myslím, že se zamrznutím to nemá nic společného. Jen zapnutím počítače snad nevyženu teplotu na 90+ °C.K jádru věci, chtěl jsem se zeptat, jestli to může být výkonem zdroje, HDD nebo snad celkovou kompatibilitou mezi komponenty?OS: Windows 10 64xSestava..MB - GIGABYTE AORUS X470 Ultra GamingRAM - HyperX 2x8GB KIT DDR4 3200MHz CL16 PredatorProcesor - AMD RYZEN 5 2400GGrafika - ASROCK Radeon RX 570 Phantom Gaming X 8G OCZdroj - Cooler Master 600WCase má větráky připojené přímo ke zdroji, to snad ale takový problém není..

Odpovědi na otázku

A ten kouzelný "zdroj" je jak starý a kolik dává a 12 V větvi?Jo, ventilátory na GK se zastaví, když není potřeba, tzv. semipasivní chlazení.

O teplote nespekulujte, teplotu CPU a GK proste zmerte. Softu je na to dost.Moderni GK maji vetraky zastavene, pokud neni teplota tak vysoka, aby bylo potreba aktivne kartu chladit.Chyba bude nekde jinde. Vzhledem k procesoru bych se soustredil na update UEFI a spravne nastaveni RAM.

- Takže ty teploty jsou jaké ? (čísla cpu, gpu, deska,...)- Pokdu z Pc vytáhnete gpu, dělá to taky (lehce se tím dá vyloučit problém s ní)- V biosu to taky zamrzne? (pokud ne, aktualizovat + default)- Reinstall Windows + jiný os zamrzne taky?- Zdroj je jaký?- Jak jsou osazené paměti (jsou v defaultu? xmp? byl zkoušen jen jen modul ?) - Gpu podle popisu nemá semi-pasivní chod, ale je dost možné, že to jen neuvádí může to být ok (přikláním sek tomu semipasivu) - Při rozdělání s ložení jen na stole (tj deska, cpu, paměti) to dělá také?- Je jistota, že instalačka Windows je ok? - Co je ve winlogách? (prohlížeč událostí, protokol win. - aplikace a systém- Rozložit a složit- mraky věcí co se dají řešit..+- Proč jsou proboha "větráky" zapojené do zdroje? (problém to není, ale dobré taky ne - hlučnost )(jinak nejde nezmínit nesmyslně drahou desku pod low-cost cpu)

Teploty všech komponent do 40°CI po vytažení GPU beze změnyV Biosu jsem nijak moc dlouho nebyl, ale i po upgrade (z DVD od MB) zamrzával.Reinstall Windowsu jsem nedělal, protože úplně poprvé to zamrzlo dřív, než jsem stačil windows vůbec nainstalovat. Měl jsem Win 7 ale skrz novou základovku a procesor jsem přešel na win10, jelikož na win 7 jsem byl bez podpory a driverů na USB a bez PS/2 portu jsem nebyl schopný hýbat s myší ani klávesnicí.Zdroj jsem vyměnil, teď mám Corsair RM 750x, což by na mou sestavu mělo bohatě stačit. GPU má semi-pasivní chlazení (dřív jsem nevěděl ani že něco takového existuje, děkuji za info).Větráky jsou připojeny na zdroj protože (přiznám se) nevím, kam se na základovku dávají. Desku jsem kupoval na doporučení, že na ní nemám šetřit. A cpu myslím nepotřebuji nějak extra drahý, neprogramuju ani nic podobného.. Každopádně momentálně jsem skoro 3 hodiny bez zamrznutí. Pravděpodobně za to mohly RAM paměti. Původně jsem je měl umístěné na 2. a 4 pozici základní desky, ale popis na základovce je 4-2-3-1. Nevím jestli je to tak všude, já byl naučený ( i podle pana Mikoláše Tučka :D ) že pozice 2. a 4. je ta správná.. Pozice jsem přehodil na 1. a 4. a zatím to běží..Pokud se problémy vrátí, zkusím se ozvat. Každopádně děkuji za tenhle seznam. Moc mi pomohl. :)

?????"Měl jsem Win 7 ale skrz novou základovku a procesor jsem přešel na win10" Takže tam není čistá instalace OS ale nějaká z upgradu z Windows 7?Zdroj OK - velmi dobrá volba."Měl jsem Win 7 ale skrz novou základovku a procesor jsem přešel na win10"Říká vám něco manuál k desce. To je ta knížka pro pitomce, kde se všechno dočtou!!!!"Desku jsem kupoval na doporučení, že na ní nemám šetřit. A cpu myslím nepotřebuji nějak extra drahý, neprogramuju ani nic podobného"Nic proti tomu, tady ale upozorňovali na to, že místo R5 2400G, které je 4/8jádro, šlo za stejné peníze koupit R5 2600, které sice nemá grafiku, kterou nepotřebujete, protože máte dedikovanou, ale je to výkonnější 6/12jádro."Pravděpodobně za to mohly RAM paměti. Původně jsem je měl umístěné na 2. a 4 pozici základní desky, ale popis na základovce je 4-2-3-1. Nevím jestli je to tak všude, já byl naučený ( i podle pana Mikoláše Tučka :D ) že pozice 2. a 4. je ta správná.. Pozice jsem přehodil na 1. a 4. a zatím to běží.."Opět se vracím k tomu manuálu!!!!!!! Kupodivu je tam napsaní jak to zapojit.A tohle zapojení je taky špatně. Má to být v 1 a 2 slotu viz:"For optimum performance, when enabling Dual Channel mode with two memory modules, we recommend that you install them in the DDR4_1and DDR4_2 sockets."V manuálu na straně 9 a 10."V Biosu jsem nijak moc dlouho nebyl, ale i po upgrade (z DVD od MB) zamrzával."WTF? Co že jste s tím dělal? To že nahráváte zastaralé ovladače z CD mě nepřekvapuje, ale co tam je nyní za bios? Ten jste tedy z Windows nějak aktualizoval, nebo tam je pořád ten z fabriky? A jaká to je verze?Jestli by nebylo lepší, kdyby jste to dal někomu, kdo alespoň trochu ví co dělá.

PS: Pardon, ta poznámka k manulálu, měla být k těm větrákům "Větráky jsou připojeny na zdroj protože (přiznám se) nevím, kam se na základovku dávají."

"Nevím jestli je to tak všude, já byl naučený ( i podle pana Mikoláše Tučka :D )"Správné pozice ti udává manuál základní desky, ne šoumen se jménem Mikoláš Tuček.Nic proti němu, ale v tomto je prostě rozhodující informace od výrobce a ne od exšéfredaktora Score.

Nechápu tu kombinaci Ryzen 5 2400G a Radeon RX 570. To vymyslel kdo?

Ten kdo to dal dohromady. A co je tam za problém?

Třeba že : 1) Ryzen s int. grafikou má jen polovinu PCI-E linek oproti Ryzenu bez VGA 2) má jen 1/4 L3 cache než stejně drahý ryzen bez VGA3) má méně jader, než stejně drahý ryzen bez VGA.Uvedená kombinace je prostě v poměru cena / výkon nevhodná.Za stejnou cenu se dá piřídit Ryzen 5 1600 / 2600 , který je 6ti jádro / 12 threat.jediná výhoda je, že stroj pujde používat i po vyjmutí graf. karty ze slotu. Jinak jen samé nevýhody.