Problém s grafickými artefakty

Dobrý den, mám grafickou kartu GTX280 a poslední 2 dny se mi stává, že mi při zapnutí hry naběhnou grafické artefakty a pc pár sekund na to zamrzne a je třeba restart. Kartu už mám asi půl roku a žádný problém dosud nebyl. Zkoušel jsem třeba fallout 3, kde se mi to stává. Přehříváním to určitě nebude, protože se to stane hned po zapnutí pc a po načtění hry. Poté pc restartuji a když spustím nějakou jinou hru tak to samé, pomůže jen vypnutí a následné znovu zapnutí pc ( ne restart ), pak vše funguje jak má. Když ale zapnu pc další den znovu, dám fallout 3 tak se celý proces opakuje. Použvám poslední ověřenou verzi ovladačů z nvidia.com.

Děkuji za pomoc.

Odpovědi na otázku

a) proč by to nemohlo být přehřátí?! Samotný čip je jen takové křemíkové nic a při špatném kontaktu s chladičem se ohřeje velmi brzy.
b) co tak zdroj?
c) a jaká je to vůbec sestava a jakou pak tedy má spotřebu? Zvláště při TDP grafického čipu okolo 236W.

E8400, Asus P5Q Pro, 750W fortron, Win Xp, 4Gb DDR2 800Mhz

Přehřátí to podle mě není, protože artefakty se zatím objevily vždy poprvé u fallout 3, po restartu všude, po vypnutí a zapnutí zase vše v pohodě. zatím však nikdy v jiné hře. Teplota v zátěži s epohybuje mezi 60 - 80 stupni, kritická hodnota je myslím 120.

A co zkusit starší ovladač.

Tak:
- restartujete?
a) studený restart - takový čudlík na té škatuli.
b) teplý restart skrze funkci operačního systému.

- musíte opravdu vypnout samotný zdroj vypínačem a znova zapnout, aby sestava šla spustit?

Nejdříve laskavě sdělte, co s tím doopravdy vyvádíte. Protože to může být chyba SW (ovladače), nebo chyba HW, v tomto případě to ukazuje na zdroj.

"Fortron 750W" je nic neříkající! FSP vyrábí více modelových řad, takže správně je příklad:
Fortron FSP300-60PN (PF)!
Dále je na zdroji často ke čtení tabulka se zajímavými údaji, jako kombinované odběry, a zde důležité maximální odběr na 12V větvích.

No když pc zamrzne pár sekund po artefaktech tak restartuji tlačítkem.
Zdroj - Fortron Epsilon 80PLUS 700W - http://www.alfacomp.cz/php/product.php...

Zdroj nevypínám, jen když mám artefakty, tak restart nepomůže, pc se musí vypnout a znovu zapnout - normálně. Pak vše běží jak má.

Zkusím napsat co se přesně stalo: Včera ráno, zapnu pc a zapnu fallout, nahraj ihru a 3 vteřiny na to artefakty přes celou obrazovku a pár sekund na to pc zamrzlo, restart pc - zapnu fallout opět to samé, restart - zapnu jinou hru, také artefakty. Vypnu pc a znovu zapnu - jiné hry jedou v pořádku, fallout taky. Nechápu. Dnes ráno - zapnu pc, zapnu fallout a opět artefakty a pc zamrzne. Restart nepomohl, takže opět vypnul pc, zapnul a vše funguje. Vůbec nevím čím to může být. Ale asi jak jednou pc vypnu ,tak mi udělá fallut artefakty, když pak restartuji pc tak se to přenese na všechny hry. Když znovu vypnu a zapnu pc tak vše zase funguje. Nerozumím.

Please help

Takže, pokud tomu dobře rozumím, pak dochází k situaci, kdy se objeví arterfakty a někdy stačí tlačítko "RESET" , ale někdy se musí celá sestava vypnout ze sítě nn.
Pokud pominu zdroj a ZD, pak to opravdu vypadá na HW a konkrétně GK. Je opravdu ta teplota grafického čipu jak uvádíte? Samotný čip nemá tak velkou tepelnou setrvačnost a pokud je chyba v nasazení chladiče, pak může docházet k těmto jevům. Zkontrolujte celou grafickou kartu, chladič a napájecí obvody na grafické desce, včetně filtračních elektrolytických kondenzátorů. Projděte si také web a hledejte, zda u konkrétního výrobce a typu nedochází k těmto problémům ve větším měřítku.

Ne, jakmile se objeví artefakty, tak reset nepomůže, jedině vypnout pc a znovu zapnout.

Grafika: MSI N280GTX-T2D1G-OC 1GB DDR3 (grafická karta, VGA, NVIDIA, PCIe x16, 2x DVI, TV-out, 1GB DDR3, paměťová sběrnice 512bit, frekvence 650/2300 MHz, aktivní chladič)

Jestli jsou to časté problémy, to netuším. Vlastně ani nevím jestli to je chyba grafiky

MSI? A "OC" značí asi přetaktování, že? Takže to, co jsem napsal výše. Pokud je ta karta v záruce, pak bych "riskoval" reklamaci.

Přetaktovaná je, ale od výrobce, sám na to raději nešahám Udělal jsme test v tom 3Dmarku a výsledky jsou níže, žádný problém tam nebyl. Teploty jsme kontroloval ve 2 programech a opravdu se drží mezi 70 - 80 v zátěži a v klidu 50 - 60.

Tak to tedy vypadá na problém HW - s vysokou pravděpodobností zdroj, či GK. Typuji na GK - vyzkoušet v jiné sestavě.

No tuhle možnost bohůžel nemám Navíc je divné, že artefakty se zatím objevily jenom u fallout 3 ( až po restartu u dalších her ), nikd ejinde zatím ne a to jsem zkoušel už asi 10 her.

Zkuste zátěžový test, nemusí to být zrovna SPECviewperf...

A jaké programy mám zkusit na zátěžový test?

Prvé co napadne, je 3DMark...

Dobrá stahuji 3DMark06 a SPECViewPerf 9, mám při spuštění nastavit něco konkrétního na co se to má zaměřit a čeho si mám všímat?

jen ho nech proběhnout jak je nastavený a sleduj co to bude dělat. Na max. zatížení a otestování grafické karty zkus třeba i FurMark, který je volně ke stažení.

Tak jsem provedl test v 3DMarku a zde jsou výsledky:

3DMark Score - 14262 3DMarks
SM 2.0 Score - 6422
SM 3.0 Score - 7560
CPU Score - 2793

Všechna videa byla v pohodě, žádný problém jsem nezaznamenal.

Pokud proběhli testy bez chyb ,ostatní hry jdou bez problémů tak bych ještě zkusil hru přeinstalovat.

Ted jsem dodělal výsledky v tom SpecviewPerf, video byl odocela divné, myslím jeho kvalita, ale to byl asi záměr, artefakty jak otakové jsme nikde neviděl:

3dsmax-04 Viewset
-------------------------------------------------------------------------------
Test Weight Frames DLB Visual Double Frame Buffer Depth Stencil
# Per Sec Sec ID Buffer Red Green Blue Alpha Buffer Buffer
-------------------------------------------------------------------------------
1 5.50 8.26 N/A 7 True 8 8 8 0 24 0
2 5.50 9.51 N/A 7 True 8 8 8 0 24 0
3 5.50 8.17 N/A 7 True 8 8 8 0 24 0
4 5.50 8.18 N/A 7 True 8 8 8 0 24 0
5 17.00 23.7 N/A 7 True 8 8 8 0 24 0
6 5.50 10.9 N/A 7 True 8 8 8 0 24 0
7 5.50 10.9 N/A 7 True 8 8 8 0 24 0
8 5.50 7.03 N/A 7 True 8 8 8 0 24 0
9 5.50 7.03 N/A 7 True 8 8 8 0 24 0
10 17.00 15.0 N/A 7 True 8 8 8 0 24 0
11 5.50 15.7 N/A 7 True 8 8 8 0 24 0
12 5.50 15.7 N/A 7 True 8 8 8 0 24 0
13 5.50 12.5 N/A 7 True 8 8 8 0 24 0
14 5.50 12.5 N/A 7 True 8 8 8 0 24 0
-------------------------------------------------------------------------------
3dsmax-04 Weighted Geometric Mean = 12.52

S reklamací asi počkám, pokud se artefakty začnou vyskytovat i v dalších hrách, pak budu grafiku reklamovat. Je to divný problém.

zkus ještě ten FurMark, zatíží ti grafiku maximálně, kdyby to bylo taplotama tak ti to určitě hodí chyby a "spadne", když to bude v pořádku, zkus přeinstalovat ovladače grafiky a když ani to nepomůže, tak ještě onu "zlobivou" hru

Je mi stále podivné, že někdy nepomůže reset, ale jen "vytažení" ze zásuvky. Pak to opravdu vypadá na HW záležitost a vybavení nějaké ochrany GK, zdroje.

Mam stejnou zkusenost s grafikou nVidia. Reset nepomohl. Pocitac se musel odpojit od site 220 a pak znovu zapnout. Byla to vadna grafika.

Ale já nemusím odpojit pc, stačí ho vypnout - normálně ( start, vypnout.... ). Reset nepomůže, když se objeví artefakty, tak se musí vypnout, bo restart to nevyřeší. Ovladače grafiky jsem přeinstaloval, žádná změna.

Zkusil jsme ten FurMark - grafika to zvládla naprosto v pohodě, jen se trochu zahřála - až k 95 stupnům. Ale žádnou chybu,artefakty nebo tak to nehodilo.

Ale podle toho, co jste dosud psal, tak ano! Viz: 29. 8. 2009 12:15, to jste nepochopil?!
Je krucinál rozdíl, zda zmáčknete reset (studený restart počítače), nebo odpojíte napájení, nebo teplý restart/vypnutí službou systému!a!
Jak chcete poradit, když dáváte zavádějící údaje!

Dobrá omlouvám se, nejsem žádný velký znalec pc. Když fallout zamrzl po objevení artefaktů tak jsme dal restart na tlačítku dole na pc. Poté když naběhl a problém se rozrostl i na další hry, tak jsme dal opět restart na tlačitku dole. Poté co pc naběhlo po 3. do windowsu, tak jsme dal normálně vypnout - start,vypnout.... a poté jsme ho normálně zapnul a vše fungovalo jak má. Nic z elektřiny jsem nevypínal.

Pak to není potíž HW, ale SW! Dosud jste uváděl v omyl a opravdu není třeba být znalec na popis, zda odpojím napájení ze sítě (jak to zatím vypadalo), nebo užiji služby systému!
- systém.
- ovladače nejen GK.
- chyba aplikace.

Může to být možná samotným falloutem, protože jsme ho asi před 3 dny updatoval z verze 1.5 na verzi 1.7 a nainstaloval přídavný obsah. Je sic edivné, že by zrovna tohle způsobilo artefakty, ale jinak netuším. Ovladače na pc jsem žádné neinstaloval za poslední dobu. Jen asi před měsícem na grafiku - ale to vždy ověřené a z nvidia.com a poté samozřejmě windows update. Jinak nic a ani žádný komponent jsme neměnil.

Tak bohůžel se dnes problém vyskytl i u jiné hry, jsem ted vyzkoušel a naskočily mi artefakty a pc zamrzlo. Takže to bude asi grafikou?

Ale opět, když po zamrznutí pc restartuji, poté co mi naběhne do windowsu tak normálně vypnu a zapnu tak zase vše funguje jak má. Nerozumím tomu, kdyby byla grafika vadná, tak snad nefunguje pořád ne? Takhle to je každé 2. zapnutí a vypnutí pc.

Mohlo by to být napájecími obvody karty.Taky výkyvy proudu při přechodu do 3D.Zkus na jednu napájecí větev zdroje připojit jen přídavné napájení karty.

Ehm a to se dělá jak? V kablech od pc mám chaos a jsem rád že jsme vůbec zapojil tu kartu - do té vede ze zdroje 6 pin a 6+2 pin kable.

Pokud jsou konektory přímo na zdroji není co řešit.

Vyzkoušej snížení taktů karty.

Utilitou EXPERTool http://www.gainward.com/support/vga/Setup32_EXPER... ...
Když ji karta nevezme pak
RivaTunerem http://downloads.guru3d.com/RivaTuner-v2.24c-download... ...
http://www.guru3d.com/category/rivatuner/...

Já tu kartu mám už půl roku ,zdroj asi 2 měsíce, vše fungovalo vp ohodě, až poslední 3 dny se to začíná srát. Nic jsem neměnil v pc za poslední dobu, netaktoval, nebral ani nepřidával. Tak by mě moc zajímalo čím to teda je. Zvláště když to někdy háže artefakty a někdy ne.

Reklamovat můžu, ale až když budu vědět co přesně a pokud to pořád není v softwaru.

-Snížením frekvencí klesne spotřeba.Může stacit pár MHz a mrznutí zmizí.
-Co starý zdroj na kterém jsi dřív fungoval - vyzkoušej.I nový může mít mouchy.
-Dej jiný ovladač a přeinstaluj Direct X.

PC zamrzne až když spustím hru a objeví se artefakty, pár sekund na to zamrzne. Starší zdroj použít nemůžu - nemá správné konektory pro gtx280, takže bych nezapojil kartu. Snižovat frekvence jsme nikdy nedělal, to mám udělat kartu horší než je? Na taktování jsme nešahal, protože to prý zruší záruku, což momentálně není nejlepší. Nevím zdroj i karta funguje od té doby co je mám spolu, že by se najednou porouchaly?

Kde můžu stáhnout directx? A jak přeinstaluji?

Tak directX jsme přeinstaloval a nainstaloval i nejnovější ovladače na grafiku. Jestli to pomůže to nevím.

Podle toho co jsi psal "Já tu kartu mám už půl roku ,zdroj asi 2 měsíce," jsem myslel,že jsi ji provozoval i na předchozím zdroji.
"Na taktování jsme nešahal, protože to prý zruší záruku, což momentálně není nejlepší."
Nemám tušení jak by někdo zjistil u reklamované karty softwarové přetaktování,pokud nepřineseš celý počítač.Flash biosu karty to by bylo jiné kafe.

Podtaktování karty jsem navrhoval jako test a podtaktovat pohybem posuvníku myší není super náročná operace.

Ne ne, to byl můj omyl, kartu mám stejně dlouho jako zdroj a to jest 5 měsíců. Ale jak jsme psal až na poslední 3 dny žádný problém. S tím taktováním se omlouvám, myslel jsem že to je něco jiného. Můžu zkusit, ale nevím jestli to bude mít vliv, když karta běžela 5 měsíců v pohodě a najednou potřebuje podtaktovat?

Ona karta nepotřebuje podtaktovat.Sníží se tím proudový odběr a problém by mohl zmizet.Byl to jen tip.Nepravidelné úlety se špatně vychytávají.Nejspolehhlivější je otestovat kartu v jiném počítači.

No v jiném pc ji nemám možnost otestovat. Přece jen to je už trochu náročnější karta a v druhém pc by absolutně nestačil zdroj, který navíc ani nemá potřebné konektory

Netuším co s tím, je to zvláštní problém. Někdy funguje, někdy ne.........

Když neprojde přeinstalace DX a jiný ovladač, padá podezdření na trojici karta,deska,zdroj.Možná by stálo za pokus resetovat a znovu nastavit bios desky.

Tak to vypadá na hardwarovou chybu, zkusil jsem přeinstalovat snad všechny ovladače, dal jsme bod obnovení o týden zpátky, kdy žádné problémy nebyly. Ale stejně se objevují artefakty, ted už někdy ne hned po startu hry, ale třeba pár minut poté. Vypadá to tedy na vadnou grafiku.ach jo